Spojte se s námi


Cyklistika

Co se děje se Saganem, Štybarem a dalšími hvězdami světového pelotonu?

Stěžují si na nespecifikované zdravotní potíže, kvůli kterým se nemohou dostat do formy. Může za to koronavirus, nebo jde o „obyčejnou“ chřipku? Rameny krčí i doktoři, nikdo přesně neví, co je příčinou špatných výsledků mnohých špičkových cyklistů na začátku sezony.

Publikováno

dne

Stěžují si na nespecifikované zdravotní potíže, kvůli kterým se nemohou dostat do formy. Může za to koronavirus, nebo jde o „obyčejnou“ chřipku? Rameny krčí i doktoři, nikdo přesně neví, co je příčinou špatných výsledků mnohých špičkových cyklistů na začátku sezony.

Třeba takový Peter Sagan. Na začátku ledna chytil dvakrát koronavirus, v únoru se přidala chřipka. Sagan musel vynechat několik závodů a nejlepšího letošního umístění dosáhl v závodě Milán – Turín, kde dojel pátý. Jinak nic. Schází mu síla ve spurtech, nevyhrává ani slavné klasiky.

Saganův přítel a tiskový mluvčí Gabriele Ubaldi si všímá, že nohy slovenského závodníka bolí víc než normálně a je pro něj těžké vynaložit velké úsilí. Často je prý unavený. Po odstoupení ze závodu z Gentu do Wevelgemu odjel Peter Sagan do Francie, aby u týmového lékaře Louise Noisetta absolvoval další testy.

Může za to Saganova špatná životospráva?

Cyklistický expert Martin Spencer v newsletteru Beyond the Peleton zase spekuloval, že za potížemi Petera Sagana může být i špatná životospráva.  Připomněl incident, při kterém se opilý cyklista v Monaku popral s policistou, který ho zatýkal kvůli porušení zákazu vycházení souvisejícího s covidem.

Jenže podobné potíže, jaké má Peter Sagan, hlásí i další cyklisté světového pelotonu. V březnu kvůli zdravotním problémům nezávodil jezdec Astany Vincenzo Nibali a kvůli nemoci musela vynechat Flandry další hvězda světového pelotonu Wout van Aert. Ten zřejmě nepojede ani monument Paříž – Roubaix.

Filippo Ganna onemocněl v předvečer závodu Milan – San Remo a také on marně hledá ztracenou formu.

Ani Zdeňkovi Štybarovi to nejezdí, jak by si přál

Záhadné nemoci negativně ovlivňují také sezonu Zdeňka Štybara, jehož dosavadním letošním maximem je 29. místo z jednorázového závodu Scheldeprijs v Belgii. Zpočátku se přitom zdálo, že vše je na dobré cestě.

„Ale na etapovém závodě Paříž–Nice jsem onemocněl, musel jsem odstoupit a dlouho jsem se z toho dostával, stále to ještě není ideální. I když teď už jsem nějaký čas zdravý, stále ještě nemám formu, jakou bych chtěl mít,“ svěřil se Deníku Štybar.

Podobné problémy trápí i jeho stájové kolegy z týmu Quick Step-Alpha Vinyl a řadu dalších cyklistů. Například tým Israel prý startoval na závodě Napříč Flandry kvůli onemocnění jezdců jen ve třech lidech. Zdeněk Štybar v rozhovoru pro Deník zmiňuje, že závod Paříž – Nice dokončilo jen 46 závodníků, přičemž další stovka onemocněla.

„Prakticky každý den odjelo domů téměř dvacet lidí s klasickou chřipkou, šlo to rychle. Dva roky jsme nosili roušky, možná se tím oslabila naše imunita. Ale těžko říct, ani doktoři neznají příčinu našich nemocí. Je to škoda, protože máme hodně oslabený tým a závody jsou nesmírně těžké,“ postěžoval si Zdeněk Štybar.

Zdroj: Seznam Zprávy, Deník

Reklama

Oblíbené