Spojte se s námi


Basketbal

Co se děje s Atlantou Hawks? Místa zaručující play-off jsou v nedohlednu

Atlanta se v minulé sezoně po letech letargie probojovala až do finále Východní konference, kde nestačila na budoucí šampiony Milwaukee Bucks. Mladý tým okolo superhvězdného rozehrávače Trae Younga ukázal lize svůj potenciál.

Publikováno

dne

Atlanta se v minulé sezoně po letech letargie probojovala až do finále Východní konference, kde nestačila na budoucí šampiony Milwaukee Bucks. Mladý tým okolo superhvězdného rozehrávače Trae Younga ukázal lize svůj potenciál a málokdo pochyboval o tom, že se Hawks v dalších letech zařadí k prominentním týmům Východní konference. Místo toho ale Atlanta zabředla do bahna a místa zaručující play-off jsou v nedohlednu.

Atlanta vypadala v minulém play-off jako dobře namazaný stroj. Nejprve v pěti zápasech vyřadila New York Knicks a následně v sedmi zápasech šokovala i favorizovanou Philadelphii.

Atlantě se podařilo najít ideální spoluhráče ke své hlavní hvězdě Trae Youngovi. Centr Clint Capela svědomitě plnil roli jeho pick and roll partnera, atleticky nesmírně nadaný John Collins byl častým cílem Youngových laserově přesných lobů, střelci jako Bogdanovič, Hunter a Huerter se nezalekli zvýšené zodpovědnosti a svým dílem přispěli i veteráni Danilo Gallinari a Lou Williams. Co se tedy v Atlantě zvrtlo?

Hawks rozhodně patří k týmům, který spoléhají spíše na ofenzivu, než nepropustnou obranu. Mají druhý nejlepší ofenzivní rating v lize (počet bodů, které tým vyprodukuje za sto útoků), což je zlepšení oproti osmému místu z minulého ročníku.

Jejich defenzivní rating je ovšem nejhorší v lize (v minulé sezoně lehce pod průměrem – 21. místo). Je tedy zjevné, že hlavní problém je v obrané fázy. Oproti minulému ročníku sbírají v zápasech méně doskoků, bloků i stealů.

V minulé sezóně patřila Atlanta s bilancí 25:11 k nejsilnějším týmům v domácím prostředí a v play-off svou reputaci ještě vylepšila. Young na začátku této sezóny sebevědomě mluvil o tom, jak chtějí udělat ze své arény nedobytnou pevnost. Současná bilance 10:11 ale řadí Hawks až na dvaadvacáté místo v této kategorii.

Atlantě nepomáhá ani zvýšená konkurence v Jihovýchodní divizi. Miami Heat přivedlo rozehrávače Kylea Lowryho a působí ještě silnějším dojmem, než v předešlých letech. Charlotte Hornets se pod vedením nejlepšího nováčka minulého ročníku Lamelo Balla posouvají kupředu mílovými kroky a Washington Wizards vydělali na přestupu Russella Westbrooka do Lakers, za kterého obratem získali Kylea Kuzmu, Montrezle Harrella, Kentaviouse Caldwell-Popea a volby v draftu.

Wizards tak získali potřebné kousky do skládačky a patří k příjemným překvapením této sezóny. Tyto změny přímo ovlivnili i Atlantu, jelikož s těmito týmy odehraje největší porci zápasů (pětici týmů Jihovýchodní divize doplňuje ještě zoufalé Orlando).

Atlanta se momentálně s bilancí devatenácti výher a pětadvaceti proher nachází na dvanáctém místě ve Východní konferenci. Toronto, které uzavírá desítku týmů, kterých se týká alespoň účast v play-in turnaji má vyrovnanou bilanci 21:21.

Zdroj: Basketball-reference, NBA

Reklama

Oblíbené