Spojte se s námi


Ostatní

Chorvatský potápěč vytvořil světový rekord v zadržení dechu pod vodou! Jak dlouho pod hladinou vydržel?

Chorvat Budimir Buda Šobat stanovil nový světový rekord v zadržení dechu pod vodou. Sám přitom už toto prvenství vlastnil, hranici ovšem posunul ještě dál. Potápěč pod vodou vydržel téměř 25 minut!

Publikováno

dne

Chorvat Budimir Buda Šobat stanovil nový světový rekord v zadržení dechu pod vodou. Sám přitom už toto prvenství vlastnil, hranici ovšem posunul ještě dál. Potápěč pod vodou vydržel téměř 25 minut!

Zdroj: Pixabay

Chorvat už v Guinnessově knize rekordů zapsán byl, jenže samotné prvenství, jenž doposud držel, chtěl posunout ještě o další limit dál. To se mu úspěšně povedlo. Pod vodní hladinou vydržel na jeden nádech neuvěřitelných 24 minut a 33 sekund.

Šobat předvedl tento velmi působivý výkon na plaveckém stadionu v městě Sisak. Zde byl pod četným dohledem jak příznivců a fanoušků, tak reportérů, jenž pokus o stanovení nového světového rekordu dokumentovali.

V přípravě na pokus potápěč zvýšil hladinu kyslíku v těle díky tomu, že vdechoval čistý kyslík přímo z kyslíkových bomb těsně před tím, než se pod vodu potopil.

Šobat, jenž se v minulosti věnoval kulturistice a bodybuildingu, je známý jako „statický potápěč“. Jeho starý rekord pro zadržení dechu měl hodnotu 24 minut a 11 vteřin.

V průběhu několika let své tělo vytrénoval tak, že je schopen kyslík do sebe „pumpovat“ mnohem pomaleji než průměrný člověk. Současně se snaží své tělo naučit pravidelným svalovým křečím, jenž začínají a pravidelně se opakují po zhruba 18 minutách.

Sám tvrdí, že tyto křeče mu pomáhají a slouží jako jakýsi vyrovnávací mechanismus. Když je pod vodou, udržují ho při vědomí.

Ačkoli to může znít velice svízelně, Chorvat k těmto všem počinům hledá inspiraci ve svojí 20leté dceři Saše, jenž trpí autismem, epilepsií a dětskou mozkovou obrnou.

Celou událost také využil a uspořádal ji v rámci charitativní akce, díky níž chce vydělat finanční prostředky právě pro chorvatské městečko Sisal, jenž bylo v prosinci poničeno zemětřesením.

Zdroj: Sport Bible

Reklama

Oblíbené

Copyright © 2017-2024 RUIK Digital s. r. o. | Sportovní zprávy, výsledky, preview a tipy na sázení zdarma - Fotbal, Hokej, Tenis, Oktagon, UFC, Esport a F1. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře.