Spojte se s námi


Ostatní

Český volejbal na cestě na vrchol, muži i ženy bojují o místo mezi elitou

Stříbrná medaile pro ženskou reprezentaci a titul pro mužskou ve Zlaté Evropské lize znamená dvojitou českou účast v letošním ročníku Challenger Cupu. Muži odehrají svůj turnaj v korejském Soulu, ženy o postup do elitní Ligy národů zabojují v Zadaru.

Publikováno

dne

Stříbrná medaile pro ženskou reprezentaci a titul pro mužskou ve Zlaté Evropské lize znamená dvojitou českou účast v letošním ročníku Challenger Cupu. Muži odehrají svůj turnaj v korejském Soulu, ženy o postup do elitní Ligy národů zabojují v Zadaru.

Český volejbal má po nepříliš vydařených letech možnost dosáhnout na velký úspěch. Muži ve finále Zlaté Evropské ligy zaskočili silné Turecko, ženy v něm podlehly Francii, pro oba výběry to ovšem znamená šanci na postup mezi volejbalovou smetánku.

V posledních deseti letech se do čtvrtfinále evropského turnaje dostala jen mužská reprezentace, a to v roce 2017. Teď si oba národní výběry zajistily vstupenku na Challenger Cup, který funguje jako kvalifikační turnaj do Ligy národů. 

Mezinárodní turnaje

Kromě mistrovství světa a kontinentálních šampionátů se volejbalové reprezentace střetávají i v Lize národů, která je narozdíl od té fotbalové mezinárodní. Účastní se jí 16 týmů, rozdělených na core týmy a challenger týmy.

Core týmy nemohou sestoupit a mají garantovanou každoroční účast mezi volejbalovou elitou. Nejhorší challenger tým, i když v tabulce neskončí poslední, musí svou příslušnost hájit v Challenger Cupu.

Kromě něj se Challenger Cupu žen účastní i dva týmy z Evropy, po jednom z Asie a Severní Ameriky, vítěz baráže mezi jihoamerickým a africkým týmem a hostitelská země. U mužů se baráž hraje mezi asijským a jihoamerickým týmem, jednoho účastníka má jistého Afrika. Do Ligy národů postupuje pouze vítěz turnaje, který se hraje klasickým pavoukem od čtvrtfinále.

Dosáhne jedna z reprezentací na historický postup?

Ženy v Zadaru ve čtvrtfinále narazí na Belgii, která je právě vypadnuvším challenger týmem z letošní Ligy národů. Skončila sice na 15. místě, připsala si ale čtyři vítězství (stejně jako desáté Německo) a rozhodně tak nepůjde o lehkého soupeře.

Naposledy se oba týmy setkaly na mistrovství Evropy 2017, kde zvítězila česká reprezentace 3:1 na sety. Pokud by se tento výkon povedl 28. července ženám zopakovat, čekal by je v semifinále vítěz zápasu Kolumbie s Francií.

Mužský výběr odcestoval na turnaj do Jižní Koreje, kde ho ve čtvrtfinále čeká Tunisko. „Tunisko je pro nás velkou neznámou, protože s těmito týmy se nepotkáváte každý rok. Přece jen víc hrají na svém kontinentu. Momentálně se o něm snažíme sehnat co nejvíce informací,“ řekl České televizi trenér volejbalistů Jiří Novák.

Čeští volejbalisté s Tuniskem odehráli v roce 2010 tři přátelská utkání, všechna dokázali vyhrát. Zda se jim to po 12ti letech podaří i v soutěžním utkání. V případě postupu je čeká lepší z dvojice Kuba/Chile.

Zdroje: ČT Sport, FIVB

Reklama

Oblíbené

Copyright © 2017-2024 RUIK Digital s. r. o. | Sportovní zprávy, výsledky, preview a tipy na sázení zdarma - Fotbal, Hokej, Tenis, Oktagon, UFC, Esport a F1. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře.