Ostatní
Český skokan Filip Sakala mluvil o svém konci už před turnajem v Kulmu: Fanoušci chtějí víc, má kariéra může skončit
Je dalším z několika českých skokanů, kteří se rozhodli ukončit svou aktivní kariéru. Filip Sakala pověsil své lyže na hřebík po kvalifikaci v rakouském Kulmu, která se mu nevydařila. O možném konci však hovořil už v našem nedávném rozhovoru. Jak zhodnotil nejen svou sezónu, ale také české juniory?

Je dalším z několika českých skokanů, kteří se rozhodli ukončit svou aktivní kariéru. Filip Sakala pověsil své lyže na hřebík po kvalifikaci v rakouském Kulmu, která se mu nevydařila. O možném konci však hovořil už v našem nedávném rozhovoru. Jak zhodnotil nejen svou sezónu, ale také české juniory?
Filip Sakala reprezentoval Českou republiku na Světovém poháru, ačkoliv ještě neměl podepsanou reprezentační smlouvu. Díky prvnímu místu z letního mistrovství se však Světového poháru v českých barvách mohl zúčastnit.
„Byly tam nějaké problémy spíše organizačního rázu ve vyšších místech, šlo o nějaké pojištění toho závodníka. Ale myslím si, že šlo o dobrý tah pro obě strany a já nechtěl, aby z toho měl úsek nějaké problémy, takže jsme se domluvili, že to podepíšeme, protože tam šlo taky o reklamní plochy a další věci,“ řekl v našem nedávném podcastu Ruik Talk.
„Mě jde o výkon a nechtěl jsem tam dělat nějaké cavyky. My jsme se o tom bavili, dávalo mi to smysl a myslím, že jsme vykročili správným směrem,“ vysvětlil.
SP v Zakopaném, Eisenerz
Na turnaji v Zakopaném byl v družstvu s Romanem Koudelkou, Benediktem Holubem a Františkem Lejskem. Česká reprezentace ovšem skončila až na osmé příčce.
Při úvodním skoku, respektive následném doskoku, se nicméně rodákovi z Čeladné uvolnila levá lyže a onen doskok dokončil pádem. Jak to poté ovlivnilo jeho další účinkování?
„Jo, tak já jsem musel skočit druhé kolo na letních lyžích, které jsem měl z loňska, ale řekl jsem si, že to risknu a nakonec to vyšlo.“
Jak už výše píšeme, v družstvech skončila Česká republika osmá, co do individuálních statistik zapsal Koudelka 40. místo (109,5 metru), Sakala skočil 93 a půl metru a skončil o pět příček za ním.
Na Kontinentálním poháru v Eisenerzu skončil šestadvacetiletý skokan 34. a 35., kde měl už naštěstí k dispozici nové lyže.
„Do Eisenerzu mi pak přivezli nové lyže, takže mi týden trvalo, než jsem se s nimi sžil a věřím, že v Kulmu už to bude letět.“
Právě v rakouském Kulmu však Sakalovi nevyšla kvalifikace a vyplnilo se něco, o čem také v našem nedávném rozhovoru hovořil. A tedy ukončení aktivní kariéry. Takto odpověděl na otázku, kde po Eisenerzu ještě chystá závodit.
Může to skončit i ukončením kariéry
„No určitě budu v Kulmu na letech a pak se uvidí… Taky to může skončit tak, že moje kariéra příští víkend skončí, teď je to všechno otevřené,“ přiznal.
A jaké byly ještě před turnajem, respektive ukončení kariéry, jeho osobní cíle? Případně jak zhodnotil aktuální sezónu z českého pohledu?
„Mě už asi uspokojí jen ty body. To je moje osobní kritérium, že aby dávalo smysl to, co dělám, tak chci, abych konstantně skákal do té třicítky. Když se tohle povede, tak teprve potom můžu posouvat své cíle.
Samozřejmě fanoušci chtějí víc, my chceme víc, ale když se na to podívám z nějaké dlouhodobé perspektivy, tak bych to označil jako krok vpřed. Benedikt Holub je na bodech, mladí předvedli fantastické výkony na Evropském olympijském festivalu do 16 let,“ dodal.
Jde tedy vidět, že na klubové úrovni to českému skoku relativně dobře funguje, což je určitě velice příjemné. Ostatně o tom hovořil také Filip, že tyto výsledky vypovídají o tom, že naděje na zlepšení tam pořád je.
Nicméně i na základě jeho slov by se měl český skok zřejmě zamyslet nad tím, jak přetavit úspěšné výsledky juniorů při přechodu do kategorie dospělých. Protože jiná cesta jen těžko povede k pozvolnému návratu mezi světovou elitu.
„Myslím si, že bod Koudyho z Turné čtyř můstků nebyla náhoda, ta vzestupná tendence tam je. Na Romana je ale taky trochu jiný tlak. Přece jen, je to skokan, který vyhrál pět Světových pohárů,“ uzavřel Sakala.
Zdroje: FIS-Ski, Ruik Talk

eSport
Playoff LCK: Kdo ze čtveřice týmů postoupí do druhého kola?
Jihokorejská LCK začne ve středu rozehrávat playoff a souboj nejen o titul jarní části, ale také o dvě místenky pro turnaj MSI.

Jihokorejská LCK začne ve středu rozehrávat playoff a souboj nejen o titul jarní části, ale také o dvě místenky pro turnaj MSI.
Do playoff LCK postoupila šestice týmů – T1, Gen.G, KT Rolster, Dplus KIA, Liiv Sandbox a Hanwha Life Esports.
T1 a Gen.G si na základě výsledků ze základní části zajistily start až ve druhém kole. Zbylá čtveřice si v prvním kole zahraje o postup a šanci reprezentovat Jižní Koreu na květnovém MSI, které se koná Londýně. Los určil, že se v prvním kole utkají KT Rolster proti Liiv Sandbox a Dplus KIA s Hanwha Life Esports. Všechny zápasy jsou Bo5 (Best of Five).
KT Rolster vs. Liiv Sandbox
Středeční série bude ve znamení souboje třetího se šestým týmem základní části. KT Rolster zažili po výsledkové houpačce během jarní části, výkonnostní skok v závěru a patřili k nejlépe hrajícím týmům. Liiv Sandbox měli přesně opačný výkon. Skvělý start do sezóny přibrzdily lehce nešikovné prohry se slabšími týmy a ani závěr je nezastihl v optimální formě.
KT budou v této sérii favoritem, nicméně playoff zápasy v LCK jdou celkem pravidelně proti papírovým předpokladům a akutální formě jednotlivých týmů.
Série bude také ukázkou, zda skvělý závěr základní části, byl pro KT oprávněný. Mnoho fanoušků a expertů vyjádřilo optimismus po letech výsledkových kolotočů a věří, že tentokrát by KT mohli dojít daleko. Zejména velké vítězství nad Gen.G ukázal, že tým si momentálně věří.
Pro Liiv Sandbox je série příležitostí, vrátit se ke stabilitě a herní pohodě. Klíčové pro oba týmy bude zejména mid a bot linka. Souboj mezi Clozerem a BDD na midu slibuje velkou podívanou. Totéž platí i souboji na botu.
Envy a Kael z týmu Sandbox ukázali už několikrát, že dokážou velmi dobře potrápit i nejlepší bot dvojice v lize. Aiming a Lehends na druhé straně jsou neméně kvalitní a zejména Lehends se svými překvapivými volbami hrdinů, může být pro KT žolíkem.
Vítěz této série se pravděpodobně utká s hegemonem LCK – T1. Je však nutné upřesnit, že T1 mají díky prvnímu místu ze základní části, právo volby svého soupeře.
Pokud by KT postoupili dále, můžeme očekávat třaskavý souboj nejslavnějšího a nejstaršího esportového derby planety – KT vs. T1, známe také jako Telecom War.
Dplus KIA vs. Hanwha Life Esports
Čtvrteční série nabídne souboj čtvrtého týmu s pátým. Zde se dá očekávat jednoznačnější průběh. Hanwha Life Esports sice zažili určitou renesanci výkonů, zejména díky zisku vynikajícho marksmana Vipera.
Viper se vrátil do LCK z čínské LPL a budí oprávněný respekt. Jenže Hanwhu trápí častá nesynchronizace a zbytečné ztráty.
Tým může hřát fakt, že byl jediný, kdo porazil T1 v základní části a překazil jim perfektní split. Bude to však dostačující i proti velkému obrovi v podobě Dplus KIA?
Dplus KIA přes drobné výpadky hraje velmi konzistentně. Může se opřít o skvělou jungle a mid. Canyon dlouhodobě patří k nejlepším junglerům LCK. Totéž platí i o Showmakerovi. Nicméně poslední dva zápasy před playoff s největšími favority a rivaly – T1 a Gen.G, skončily jednoznačně 0:2.
Zda se to podepíše na výkonu Dplus, je nyní těžké odhadovat. Pořád však platí, že Dplus se umí výborně připravit a pozice favorita je oprávněná.
Na vítěze této série zatím čeká ve druhém kole hráči Gen.G. Podobně jako u předchozí série, rozhodne volba T1. Pokud by však došlo na scénář Gen.G a Dplus by postoupili přes Hanwhu, můžeme očekávat fantastickou sérii.
Koneckonců poslední vzájemné souboje v Bo5 mezi Dplus a Gen.G patřily k ozdobám LCK nebo posledního světového šampionátu.
Zápasy začínají ve středu, respektivě ve čtvrtek 9:00 našeho času. Sledovat je můžete buď na Youtube kanálu LCK nebo na Twitchi LCK.
Zdroj: LCK Global, Youtube
eSport
Čínský obr na hraně propasti. RNG zažívají nejhorší split od roku 2015
Nejslavnější čínské organizaci v LoL hrozí neobvyklý scénář. Zápas před koncem základní části LPL jsou na pokraji vyřazení, z bojů o playoff.

Nejslavnější čínské organizaci v LoL hrozí neobvyklý scénář. Zápas před koncem základní části LPL jsou na pokraji vyřazení, z bojů o playoff.
Royal Never Give Up (krátce RNG), je v Číně takovým pojmem, jako v Evropě Fnatic a G2 Esports nebo v Koreji T1. Jedna z nejstarších LoL organizací, která historicky patří k nejlepším týmům světa, zažívá tragický vstup do sezóny 2023.
Výkony jako na houpačce způsobily, že mohou zopakovat historický nezdar z roku 2015 a nepostoupit do playoff, čínské LPL.
Tato neobyklá pozice budí oprávněně velké rozpaky. Tým kolem velkých hvězd čínské nejvyšší soutěže, který na posledním světovém šampionátu skončil ve čtvrfinále a zároveň je stále zatím aktuálním vítězem MSI, hledá marně stabilitu.
Posledním pomyslným hřebíčkem do rakve plánů na postup byla nečekaná prohra 0-2, s nováčkem LPL – Ninjas in Pyjamas (známá esport organizace, zejména ze hry Counter-Strike, která odkoupila tým Victory Five – pozn. autora).
Tento nepříjemný výsledek způsobil velké otazníky, zda velká a slavná organizace je vůbec připravena na playoff a zda nedojde ke změnám i uvnitř vedení organizace. I když série byla vyrovnaná, překvapení a výsledek 0-2 hovoří za vše.
Ninjas in Pyjamas zatím v lize sbírají zkušenosti, nicméně cenný skalp jednoho z titánů světového LoL se počítá. I když jsou mimo boje o playoff.
Přidala na výkonnostní nestabilitě chyba trenérů?
Nestabilita herního výkonu a přípravy je znát i mimo hráčskou sféru. Nedávno vzbudil velký rozruch i TikTok, na kterém se generální manažer organizace, omlouval fanouškům za špatné rozhodnutí trenérského štábu.
Trenéři se během série proti Anyone’s Legend rozhodli střídat marksmana Tangyuana za Angela, což vyústilo v nepříjemnou náladu v týmu. RNG tuto sérii nakonec prohráli 1-2.
Čínská LPL je oproti jiným velkým ligám ve světě jinak postavená. Funguje na jiném formátu a i podmínky pro playoff jsou jiné.
Liga má momentálně sedmnáct týmů a hraje se systémem single round robin (každý s každým jednou = 16 zápasů v základní části – pozn. autora). Do playoff postupuje desítka týmů, kde se systémem předkol a opravných kol dojde k šampionovi ligy.
RNG čeká poslední zápas ve čtvtek, proti Rare Atom. I případná výhra jim však nemusí stačit. Tým je zatím jedenáctý a musí spoléhat na zaváhání jednoho z dvojice Inviticus Gaming nebo WE.
Případný nepostup do playoff bude u čínských fanoušků hodně divoké a probírané téma. Lze očekávat, že nastanou určité změny uvnitř organizace.
Zdroj: Twitter, LPL Fanclub, Youtube, Onivia
Bowling
Lukáš Jelínek fenoménem bowlingové Prestige Tour. Na závěr si mohl dovolit i hru opačnou rukou
Nabitá bowlingová sezona 2022/23 se blíží ke svému velkému finále. Předposledním turnajem pokračovala série Prestige Tour, která slouží jako kvalifikace na republikový šampionát. Na pražském Proseku se radoval z titulu již posedmé v sezoně Lukáš Jelínek, který v souboji leváků zdolal Ondřeje Trojka a Václava Ráce.

Nabitá bowlingová sezona 2022/23 se blíží ke svému velkému finále. Předposledním turnajem pokračovala série Prestige Tour, která slouží jako kvalifikace na republikový šampionát. Na pražském Proseku se radoval z titulu již posedmé v sezoně Lukáš Jelínek, který v souboji leváků zdolal Ondřeje Trojka a Václava Ráce. Na závěr si dokonce dovolil i pobavení diváků, když jako levák hodil poslední hod pravou rukou.
Neděle
Netradičně nabídla neděle celkem čtyři hrací bloky, takže se s přestávkami hrálo téměř dvanáct hodin. Úvodní rundu nejlépe zvládl Rác, který s náhozem 1260 bodů zaujal celkové třetí místo. Nejlepší ženou ranní části se stala dcera dvojnásobného mistra ČR Julie Rácová (celkově 20.), která se chystá na blížící se Mistrovství Evropy juniorů ve Vídni.
Druhá sekce šesti her patřila Antonínu Matějkovi a Janě Lébrové. Oba se nakonec vměstnali do první patnáctky, Lébrová se dokonce stala celkově nejlepší ženou. Nejlepší muž rundy se proházel až na šesté místo. Pro oba znamená výsledek posun ke kvalifikaci na blížící se MČR.
Jméno Ondřeje Trojka ještě není v bowlingovém světě tolik známé jako například to Lukáše Jelínka. To, co ale čerstvě jmenovaný Objev roku 2022 předvedl na drahách na Proseku, ho určitě opět trochu zpopularizovalo.
Hráč klubu Xbowling vytáhl svůj průměr až na 233,83 bodu na zápas, zapsal také dělený nejvyšší nához turnaje – 279. Jeho výkon mu nakonec stačil na druhé místo, které znamená třetí kariérní pódium na Prestige Tour. Nejlepší hráčkou třetí rundy byla Dagmar Prokopová.
Ve večerním nedělním zápolení kralovala všem hráčům žena. Irena Straková předvedla celkový nához 1177 bodů a obsadila dvanáctou příčku. Příčku za ní pak zůstal Filip Demuth, dvojka poslední rundy víkendu.
Pondělí
Druhý hrací den se do akce zapojil rekordman Lukáš Jelínek, který útočil na sedmé vítězství letošní sezony. Dosavadní rekord čtyř triumfů v sezoně už český reprezentant překonal před delší dobou, nyní chtěl získat další primát.
A opět to dokázal. Náhozem 1420 bodů nejen, že získal sedmý titul v sezoně, ale také ji zakončil s plným počtem žebříčkových bodů, jelikož do tohoto žebříčku se počítá pouze sedm nejlepších turnajů z celkových deseti.
V letošním ročníku prohrál Jelínek jen jednou, vloni v prosinci nestačil na Václava Kordulíka. V listopadu, kdy se radoval Zdeněk Minář, hrál 19letý bowler v Austrálii na Světovém poháru. Další vítězství už nepřidá, na posledním turnaji už totiž kvůli účasti na turnaji profesionální organizace PBA nebude.
Poslední klání letošního ročníku se odehraje v Olomouci 16. a 17. dubna. Poté už vše bude směřovat k mistrovství České republiky, které ve druhé polovině května bude hostit pražský Zličín.
Zdroj: Česká bowlingová asociace
-
Fotbalpřed 2 dny
Účastník Survivoru Martin se chce stěhovat do Česka. Je to strašný člověk, říká Petr Švancara
-
Fortuna ligapřed 3 dny
Mizérie Baníku pokračuje! Teď padl v Českých Budějovicích a fanoušci zuří. Vrba to odhadl, zní z komentářů. Jak reaguje veřejnost?
-
Fortuna ligapřed 24 hodinami
Chybně neuznaný gól Slavie? Míč se těžko mohl tolik vyrotovat, rozhodčí stál špatně, shodují se experti
-
Evropská ligapřed 3 dny
Odchod ze Slavie si budu vyčítat do konce života. Trenér PAOKu mě odpálil už v přípravě, říká Stoch