Spojte se s námi


Tenis

Český mužský tenis mizí z TOP 100 žebříčku ATP. Budoucnost je ale více než nadějná.

Už je to pár let, co byl naposledy český tenista v elitní desítce žebříčku ATP. Dnes už Češi v mužské kategorii vyklidili pozice i v TOP 100. Budoucnost ale nevypadá už tak tragicky, jak se na první pohled může zdát. Na dveře elitní stovce klepou mladé naděje.

Publikováno

dne

Už je to pár let, co byl naposledy český tenista v elitní desítce žebříčku ATP. Dnes už Češi v mužské kategorii vyklidili pozice i v TOP 100. Budoucnost ale nevypadá už tak tragicky, jak se na první pohled může zdát. Na dveře elitní stovce klepou mladé naděje.

Už to bude 9 let, kdy dvojice Radek Štěpánek a Tomáš Berdych dělala obrovskou radost českým fanouškům. V letech 2012 a 2013 dokázali spolu vyhrát nejprestižnější týmovou soutěž Davisův pohár.

Nejprve v Praze poměrem 3:2 na zápasy zdolali silné Španělsko a o rok později obhájili titul stejným poměrem v Srbsku, za které tenkrát nastoupil i Novak Djokovič.

Jejich nástupcem se měl stát Jiří Veselý. Ten byl ale na žebříčku ATP ve dvouhře nejvýše klasifikován v dubnu 2015 na 35. místě. Většinu kariéry se držel na konci první světové stovky, z které ale v pondělním novém vydání žebříčku vypadne. Bude se nacházet zhruba na 122. místě.

Zapříčinila to dnešní prohra s Finem Ruusuvuorim na turnaji v indickém Pune, kde Veselý obhajoval předloňský triumf a přijde tak o značný bodový zisk.

Budoucnost českého tenisu

Budoucnost českému mužského tenisu je ale více než nadějná. Novou českou jedničku se v pondělí stane Tomáš Macháč, kterému je teprve 21 let. Tomáš už byl tahounem na minulém Davisově poháru, kde odehrál výborné zápasy proti výše postaveným hráčům, zahrál si také na OH v Tokiu. Momentálně se nachází na 116. místě.

Na 138. místě žebříčku ATP se nachází dvacetiletý Jiří Lehečka, který už si také okusil atmosféru Davis Cupu a letos poprvé úspěšně prošel kvalifikací na Australian Open.

Na Australian Open se výborně předvedl i junior Jakub Menšík. Šestnáctiletý tenista prošel až do finále a momentálně se nachází na třetím místě juniorského žebříčku.

Dalšími mladými tenisty, kteří by jednou mohli navázat na své předchůdce a atakovat první světovou stovku jsou devatenáctiletý Dalibor Svrčina (300. v žebříčku ATP) a dvacetiletý Jonáš Forejtek (309.)

V roce 2019 vyhráli Forejtek se Svrčinou čtyřhru juniorů na Australian Open. Ve stejném roce dokázal Forejtek s Lehečkou vyhrát juniorskou čtyřhru ve Wimbledonu. Forejtek má dokonce juniorský titul i ve dvouhře, když dokázal v roce 2019 vyhrát US Open.

Doufejme tedy, že krize mužského tenisu je jen dočasná a nebude trvat dlouho. Prosadit se z juniorů mezi muže trvá určitě déle než přechod juniorek mezi ženy, ale snad se brzy dočkáme následovníků Berdycha a Štěpánka.

Zdroj: Livesport, Wikipedie

Reklama

Oblíbené

Copyright © 2017-2024 RUIK Digital s. r. o. | Sportovní zprávy, výsledky, preview a tipy na sázení zdarma - Fotbal, Hokej, Tenis, Oktagon, UFC, Esport a F1. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře.