Spojte se s námi


Bowling

Česko zná letošní bowlingové mistry mezi dvojicemi, víkend přinesl několik překvapení

Podzimní část české bowlingové sezony pokračovala druhým národním šampionátem. Po pětičlenných týmech se o zlaté medaile utkaly také nejlepší dvojice, a to v kategoriích ženy, muži a mix. Finálový turnaj hostilo Brno, v němž se příští týden uskuteční čtvrtý turnaj série Prestige Tour.

Publikováno

dne

Podzimní část české bowlingové sezony pokračovala druhým národním šampionátem. Po pětičlenných týmech se o zlaté medaile utkaly také nejlepší dvojice, a to v kategoriích ženy, muži a mix. Finálový turnaj hostilo Brno, v němž se příští týden uskuteční čtvrtý turnaj série Prestige Tour.

Muži

V kategorii mužů se největší pozornost upírala na páry Lukáš Jelínek – Jan Macek a Marek Talpa – Jaroslav Lorenc. Čtveřice českých reprezentantů ovládla již kvalifikaci na samotné mistrovství a očekávání byla velká.

Z dvaceti čtyř dvojic postoupila do závěrečných bojů o medaile osmička nejlepších. Postupy se určily podle šesti her, které odehrál každý hráč sám za sebe, přičemž stejný formát se praktikoval i v ostatních kategoriích.

Kvalifikaci vyhrála dvojice Jelínek, Macek následovaná trochu překvapivě Jakubem Vlachovičem a Ondřejem Kotrlou. Méně se dařilo Talpovi s Lorencem, hráči extraligového týmu Expert King Pins prošli do play-off až z pátého místa.

Ve čtvrtfinále zvládli těsný souboj s juniorskými reprezentanty Ondřejem Prekopem a Matějem Vacíkem a zajistili si minimálně medaili. V semifinále došlo na duel s reprezentačními kolegy a obhájci titulu Mackem a Jelínkem. Po jasné výhře nad hráči týmu Rigor Mortis se mohli Talpa s Lorencem těšit na finále.

Že se proti nim postaví zástupci klubu ProBowling bylo jasné už ve čtvrtfinále. Spodní část pavouka totiž složilo osm hráčů hustopečské družiny. Vyzyvateli dvojice z Expert King Pins se nakonec stali Radovan Uher a Matěj Vojkovský.

V boji o zlato našel Talpa ztracenou formu. Olomoucký hráč naházel přes 500 bodů ve dvou hrách a táhl dvojici ke zlatu. Náskok nakonec činil skoro 250 bodů mezi oběma páry a zasloužené zlato patří dvojici Talpa – Lorenc.

Ženy

V soutěži žen se představilo třináct dvojic včetně obhájkyň zlata Elišky Krummerové s Andreou Mazalovou. Medailistky z nedávného mistrovství Evropy juniorů ovládly v Brně kvalifikaci a do semifinále tak vstupovaly z nejvýhodnější pozice.

Na svůj loňský úspěch ale Východočešky navázat nedokázaly. Stopku jim tentokrát vystavily zkušené bowlerky Petra Otec Hanzlovská a Jana Lébrová, které do bojů o medaile postoupily o pouhé tři body. Semifinále ale proměnily v jasnou záležitost a přehrály dvojici z týmů Bowlingzone a ProBowling 784:724 v součtu čtyř her.

Druhými finalistkami se staly senzačně reprezentantky pražského JKM Bowling Lenka Málková a Pavla Žáčková. Ty vyzrály na další zkušenou dvojici ve startovním poli, Kateřinu Beštovou a Ingrid Liebichovou Fantovou. Pražské derby ovládly Málková se Žáčkovou poměrem 674:656.

Málková se Žáčkovou bojovaly ve finále o svůj první titul v kariéře, zatímco jejich soupeřky držely už před zápasem více než dvacet mistrovských primátů z různých kategorií. A právě zkušenosti byly klíčem k další zlaté medaili pro rokycansko-olomouckou dvojici.

Hanzlovská a Lébrová zvítězily v závěrečném souboji na součet dvou her každé hráčky 693:661 a přidaly do svých už tak bohatých vitrín další trofej.

Mixy

Nedělní program přinesl v moravské metropoli souboj 24 nejlepších smíšených párů. Stejně jako mezi ženami obhajovala zlato Krummerová, tentokrát po boku Vlachoviče. Právě tito dva se do závěrečného pavouka probojovali až z posledního osmého místa.

Kvalifikaci ovládla jiná dvojice z hustopečského ProBowlingu, Jaroslav Uher a Lucie Hrazdírová. Ti ale ve čtvrtfinále padli právě s Krummerovou a Vlachovičem a cesta turnajem pro ně skončila. Dalšími semifinalisty se stali Ema Iwazawa s Radovanem Uherem, Dana Hanušová s Jiřím Hindrákem a Annabel Brokešová s Lukášem Jelínkem.

Do finále se proházely první dva zmiňované páry. Papírové předpoklady rozhodně favorizovaly obhájce titulu, ti ale nedokázali svoji roli potvrdit. Výhra Iwazawy (JKM Bowling) s Radovanem Uherem (ProBowling) je určitě považována za překvapení vzhledem ke konkurenci mistrovství. Zápas o zlato nakonec skončil výsledkem 786:710.

Bowlingová sezona zůstane i na další velký turnaj v Brně. V neděli 23. října se na místním centru odehraje čtvrtý turnaj série Prestige Tour. Její nedělní program bude opět možné sledovat živě na YouTube kanále České Bowlingové asociace.

Zdroj: Česká bowlingová asociace

Reklama

Bowling

Lukáš Jelínek fenoménem bowlingové Prestige Tour. Na závěr si mohl dovolit i hru opačnou rukou

Nabitá bowlingová sezona 2022/23 se blíží ke svému velkému finále. Předposledním turnajem pokračovala série Prestige Tour, která slouží jako kvalifikace na republikový šampionát. Na pražském Proseku se radoval z titulu již posedmé v sezoně Lukáš Jelínek, který v souboji leváků zdolal Ondřeje Trojka a Václava Ráce.

Publikováno

dne

Nabitá bowlingová sezona 2022/23 se blíží ke svému velkému finále. Předposledním turnajem pokračovala série Prestige Tour, která slouží jako kvalifikace na republikový šampionát. Na pražském Proseku se radoval z titulu již posedmé v sezoně Lukáš Jelínek, který v souboji leváků zdolal Ondřeje Trojka a Václava Ráce. Na závěr si dokonce dovolil i pobavení diváků, když jako levák hodil poslední hod pravou rukou.

Neděle

Netradičně nabídla neděle celkem čtyři hrací bloky, takže se s přestávkami hrálo téměř dvanáct hodin. Úvodní rundu nejlépe zvládl Rác, který s náhozem 1260 bodů zaujal celkové třetí místo. Nejlepší ženou ranní části se stala dcera dvojnásobného mistra ČR Julie Rácová (celkově 20.), která se chystá na blížící se Mistrovství Evropy juniorů ve Vídni.

Druhá sekce šesti her patřila Antonínu Matějkovi a Janě Lébrové. Oba se nakonec vměstnali do první patnáctky, Lébrová se dokonce stala celkově nejlepší ženou. Nejlepší muž rundy se proházel až na šesté místo. Pro oba znamená výsledek posun ke kvalifikaci na blížící se MČR.

Jméno Ondřeje Trojka ještě není v bowlingovém světě tolik známé jako například to Lukáše Jelínka. To, co ale čerstvě jmenovaný Objev roku 2022 předvedl na drahách na Proseku, ho určitě opět trochu zpopularizovalo.

Hráč klubu Xbowling vytáhl svůj průměr až na 233,83 bodu na zápas, zapsal také dělený nejvyšší nához turnaje – 279. Jeho výkon mu nakonec stačil na druhé místo, které znamená třetí kariérní pódium na Prestige Tour. Nejlepší hráčkou třetí rundy byla Dagmar Prokopová.

Ve večerním nedělním zápolení kralovala všem hráčům žena. Irena Straková předvedla celkový nához 1177 bodů a obsadila dvanáctou příčku. Příčku za ní pak zůstal Filip Demuth, dvojka poslední rundy víkendu.

Pondělí

Druhý hrací den se do akce zapojil rekordman Lukáš Jelínek, který útočil na sedmé vítězství letošní sezony. Dosavadní rekord čtyř triumfů v sezoně už český reprezentant překonal před delší dobou, nyní chtěl získat další primát.

A opět to dokázal. Náhozem 1420 bodů nejen, že získal sedmý titul v sezoně, ale také ji zakončil s plným počtem žebříčkových bodů, jelikož do tohoto žebříčku se počítá pouze sedm nejlepších turnajů z celkových deseti.

V letošním ročníku prohrál Jelínek jen jednou, vloni v prosinci nestačil na Václava Kordulíka. V listopadu, kdy se radoval Zdeněk Minář, hrál 19letý bowler v Austrálii na Světovém poháru. Další vítězství už nepřidá, na posledním turnaji už totiž kvůli účasti na turnaji profesionální organizace PBA nebude.

Poslední klání letošního ročníku se odehraje v Olomouci 16. a 17. dubna. Poté už vše bude směřovat k mistrovství České republiky, které ve druhé polovině května bude hostit pražský Zličín.

Zdroj: Česká bowlingová asociace

Pokračovat ve čtení

Bowling

Lorenc vyhlášen nejlepším bowlerem Česka. Ocenění získal i evropský rekord

Česká bowlingová asociace vyhlásila a ocenila nejlepší bowlery a výkony za rok 2022. Sportovní bowling je v Česku relativně mladým sportem, který v poslední době zažívá dynamický rozvoj. Uplynulý rok byl pro český bowling plný historických úspěchů.

Publikováno

dne

Česká bowlingová asociace vyhlásila a ocenila nejlepší bowlery a výkony za rok 2022. Sportovní bowling je v Česku relativně mladým sportem, který v poslední době zažívá dynamický rozvoj. Uplynulý rok byl pro český bowling plný historických úspěchů.

Hráčem roku byl po zásluze vyhlášen Jaroslav Lorenc, který vybojoval stříbrnou medaili na Mistrovství Evropy a stříbro přivezl také ze Světových her z amerického Birminghamu. „Minulá sezona byla velmi povedená.

Úspěchy bych moc nerozlišoval, oba jsou velké. Evropské stříbro má možná o něco větší hodnotu po sportovní stránce, účast na Světových hrách byla nová zkušenost,“ uvedl k ocenění hráč týmu Expert King Pins. 

Lorenc patří mezi absolutní českou špičku už několik let. „Ocenění hráče roku jsem získal již v minulosti, ale letos to bylo nejtěžší, protože konkurence v českém bowlingu je stále větší, dorůstá další generace, kde je tu spousta výborných hráčů,“ dodal 29letý bowler.

Nejlepším týmem se stalo družstvo mistrů světa do 21 let. Lukáš Jelínek, Daniel Seidl, Matěj Vojkovský a Tomáš Liebich se postarali o historický zápis, když pro český bowling vybojovali první zlato na jakémkoliv mezinárodním šampionátu. Ve finále po skvělém výkonu porazili hráče z kolébky světového bowlingu, Spojených států amerických.

Kategorii do 18 let opanovala Eliška Krummerová. Orlickoústecká bowlerka vybojovala na Mistrovství Evropy juniorů ve francouzském Wittelsheimu dvě medaile, stříbrnou a bronzovou. Za úspěšnou juniorskou kariéru se jí podařilo získat celkem čtyři evropské cenné kovy.

Objevem roku se stal devatenáctiletý Ondřej Trojek. Hráč z Ostravy se přestěhoval do Prahy kvůli studiím a až nedávno se zapojil do soutěží sportovního bowlingu. Pod vedením trenéra Jana Macka předvádí skvělé výkony a stal se členem širšího kádru reprezentace do 21 let.

Česká bowlingová asociace ocenila i výkon roku. Naprosto zaslouženě si ho odnesli Jaroslav Uher, Jan Tříska a Marek Talpa za nához 812 kuželek na evropském šampionátu v soutěži trojic. S průměrem přes 270 kuželek na jednu hru a hráče vytvořili nový evropský rekord v této kategorii.

V novém roce čeká na české hráče vrchol v podobě účasti na turnaji profesionální organizace PBA, World Series of Bowling. Hrát se ale opět budou i evropské šampionáty a Česko by mělo vyrazit obhajovat medaili i z mistrovství světa.

Bowler roku:

  1. Jaroslav Lorenc – stříbrná medaile z ME a ze Světových her
  2. Lukáš Jelínek – zlatá medaile z MS do 21 let – kategorie týmy, bronzová medaile na Mistrovství Evropy šampionů
  3. Eliška Krummerová – stříbrná a bronzová medaile z ME juniorů

Zdroj: Česká bowlingová asociace

Pokračovat ve čtení

Bowling

Show Lukáše Jelínka pokračuje šestým letošním titulem z bowlingové Prestige Tour

Česká bowlingová sezona se pomalu blíží ke svému vrcholu. Série Prestige Tour, která slouží jako kvalifikace pro účast na mistrovství ČR, odehrála v Brně svůj osmý turnaj z celkových deseti. Nejlépe si s podmínkami v moravské metropoli poradil Lukáš Jelínek, pro něhož se jedná o šestý titul v sezoně a další vylepšení rekordu série.

Publikováno

dne

Česká bowlingová sezona se pomalu blíží ke svému vrcholu. Série Prestige Tour, která slouží jako kvalifikace pro účast na mistrovství ČR, odehrála v Brně svůj osmý turnaj z celkových deseti. Nejlépe si s podmínkami v moravské metropoli poradil Lukáš Jelínek, pro něhož se jedná o šestý titul v sezoně a další vylepšení rekordu série.

Neděle ve znamení Ondřejů

Vzhledem k tomu, že v Brně se nachází dvacet drah, nejvíce v republice, otevírají se v neděli, tedy první hrací den, pouze dvě rundy. Start té první mírně zpozdila technická závada, tu se ale podařilo opravit a mohlo se začít.

Skvěle vstoupil do dopoledního bloku Michal Seidl, který v úvodních třech hrách naházel 673 bodů a vedl. Na záda mu ale dýchal talentovaný pardubický junior Ondřej Prekop. Člen reprezentace do 18 let nakonec obrátil průběh rundy ve svůj prospěch.

Podařilo se mu to ale až v poslední hře. V ní naházel svěřenec trenéra Adama Vondráčka 230 bodů a na poslední chvíli dokázal překlopit vedení na svou stranu. „Změnil jsem čistě moji psychiku, věděl jsem, že musím naházet velký číslo,“ řekl v rozhovoru pro Českou bowlingovou asociaci vítěz první rundy, který se v celkovém pořadí umístil na pátém místě.

Nejlepší ženou se stala Ingrid Liebichová Fantová. Bowlerka klubu Xbowling suverénně porazila druhou nejlepší Kateřinu Hejdučkovou a zároveň se výrazně přihlásila do boje pozici nejvýše postavené ženy i na konci turnaje. A tou se také jako celkově osmá stala.

Úvod druhé rundy patřil Josefu Colonovi. Jeden z nejlepších Čechů, který hází kouli rovně a nikoliv roztočenou, zvládl první dvě hry shodně za 226 bodů a dostal se do průběžného vedení. Po pomalejším startu se do tempa dostal mladý Ondřej Trojek, který po úvodních 179 bodech zahrál ve druhé hře 232.

Po dalších dvou náhozech lehce přes 200 se vyšvihl ke skvělým 278 bodů, kterými se virtuálně dostal i před tehdy vedoucího Prekopa. Trojek zaznamenal v předposlední hře deset striků (shození všech kuželek prvním hodem – pozn. red.) a připsal si nejvyšší nához celého turnaje.

Pohodové vítězství pojistil Trojek závěrečnými 235 body. „Měl jsem na kraji (dráhy) místo, a to mi určitě hodně pomohlo,“ okomentoval vítěz neděle taktiku, kterou se prezentoval v průběhu osmého turnaje Prestige.

Z žen zvládla nejlépe odpolední rundu mladá Ema Iwazawa. Pražská bowlerka sice ztratila na Liebichovou 43 bodů, přesto se jí ale podařilo obsadit solidní čtrnáctou pozici.

Jelínkova show pokračuje

V pondělí se dohrál osmý turnaj třetí rundou. V ní se představili současná jednička a dvojka žebříčku Prestige Tour. Lukáš Jelínek i Jaroslav Lorenc potvrdili své kvality a oba se proházeli k místům na pódiu.

V letošní sezoně platí, že 19letý Jelínek je na turnajích Prestige k poražení jen výjimečně. Po rekordním pátém titulu získal suverénně i ten šestý, tentokrát s náhozem 1400 bodů (průměr 233,33 bodu na hru. Nejlepší ženou se ve třetí rundě stala celkově patnáctá Kateřina Beštová.

Druhé místo nakonec obsadil nejlepší muž prvního hracího dne Trojek, třetí skončil Lorenc. Devátý turnaj se odehraje 19. a 20. března na pražském Proseku. Sezona série Prestige vyvrcholí dubnovým kláním v Olomouci.

Zdroj: Česká bowlingová asociace

Pokračovat ve čtení

Tipsport škola sázení

Oblíbené