Spojte se s námi


Florbal

Česko vs. Německo – úvodní zápas národního týmu na mužském MS ve florbale: Preview a tipy na sázení

Je to tady! Po třech letech se na scénu vrací mužské mistrovství světa ve florbale, jež letos hostí Helsinky. Česká družina finského kouče Petriho Kettunena do něj vstoupí s ambicemi na zisk medaile pátečním soubojem s Německem, proti němuž ještě nikdy v historii neprohrála. Podaří se jí to i nyní?

Publikováno

dne

Je to tady! Po třech letech se na scénu vrací mužské mistrovství světa ve florbale, jež letos hostí Helsinky. Česká družina finského kouče Petriho Kettunena do něj vstoupí s ambicemi na zisk medaile pátečním soubojem s Německem, proti němuž ještě nikdy v historii neprohrála. Podaří se jí to i nyní?

Bude to důležité entrée. Česká výprava se vydá na poměrně krátkou trasu za dlouhá léta očekávaným cenným kovem a jak správně zmínil na tiskové konferenci před turnajem kapitán týmu Tom Ondrušek, komu se nepovede první zápas, bude mít hodně těžké do tohoto rychlovlaku naskočit.

Pojede totiž pouhých devět dní a s každým celkem se zastaví maximálně sedmkrát. Pro české barvy použije poprvé brzdy u stanice Německo, což je dle žebříčku IFF (Mezinárodní florbalové federace) pátý nejlepší celek světa.

Oproti vstupu do posledního šampionátu před třemi lety si tak polepšil o celé tři příčky, a to díky tomu, že si v pražské O2 Aréně dokráčel pro konečné 6. místo. Mimochodem právě v roce 2018 při turnaji v Praze se obě mužstva střetla naposledy.

I tehdy šlo přitom o úvodní duel základní skupiny. Češi, podpořeni více jak 12 tisíci příznivci, si jej nenechali utéct a i když po úvodní třetině prohrávali 1:2, díky hattricku Adama Delonga duel otočili a bez dalších problémů zvítězili 10:5.

Podobně dopadly i všechny předchozí vzájemné souboje. Podle Českého florbalu jich se vším všudy bylo 13, každý z nich však skončil jasným vítězstvím země ze samého srdce Evropy.

Nic jiného se ostatně neočekává ani nyní. Němci nedisponují v podstatě ničím, co by Ondruška a spol. mělo překvapit, a kvalitou kádru jsou bez diskuzí o pár úrovní pod tím českým.

Mimo jejich nejvyšší florbalovou soutěž působí pouze šest borců, z nichž za zmínku stojí Tino von Pritzbuer hrající za švýcarský Waldkirch St. Gallen a Julian Nihlen, jemuž se daří ve švédském Hollivkenu. Jde však až o druhou soutěž ve florbalově nejúspěšnější zemi světa.

„Nebudeme to s nimi mít jednoduché. Bude třeba soustředit se na každou drobnost, být dobře mentálně, takticky a fyzicky nastavení. Němci mají výborné protiútoky, takže je do nich nesmíme pouštět,” přemítal na tiskové konferenci České florbalu týden před turnajem hlavní kouč národního týmu Petri Ketunen.

„Bude třeba kontrolovat celou dobu hru a být aktivní, abychom je nedostávali vůbec do zápasu,” uvědomoval si také a zmínil, že se bude snažit zaměřit především právě na zmíněného Juliana Nihlena, jemuž se již několik let daří předvádět kvalitní florbal ve Švédsku.

Zápas začíná v pátek 3. prosince v 18 hodin a 30 minut a v přímém přenosu jej odvysílá ČT Sport, kde program začíná s desetiminutovým předstihem.

Tip na sázení | V zápase padne více než 11,5 gólu v kurzu 1,61 u Tipsportu

Reklama

Florbal

Florbal v Česku slaví 30 let. Jaká byla jeho cesta od zájezdu finských studentů až po dvě zlata z MS juniorů?

Má druhou největší základnu ze všech tuzemských týmových sportů. Patří k aktuálně vůbec nejperspektivnějším sportům. Do Česka se přitom florbal pořádně dostal teprve před 30 lety. Jaká byla jeho cesta od samého zrodu v tuzemsku?

Publikováno

dne

Od

Má druhou největší základnu ze všech tuzemských týmových sportů. Patří k aktuálně vůbec nejperspektivnějším sportům. Do Česka se přitom florbal pořádně dostal teprve před 30 lety. Jaká byla jeho cesta od samého zrodu v tuzemsku až po rekordní mistrovství světa v Praze a dvě juniorská zlata z mistrovství světa?

Vůbec první kontakt moderního sportu zvaného florbal, jenž fakticky vznikl na přelomu 70. a 80. let ve Švédsku, s naší zemí nastal v roce 1984. Tehdy probíhal výměnný pobyt finských studentů na VŠE v Praze, kteří při té příležitosti přivezli pár svých florbalových holí a s českými protějšky dokonce sehrál historicky první, leč pochopitelně neoficiální zápas u nás.

Herní vybavení však tehdy ještě nebylo jak získat, a tak když Seveřané zanechali na památku studentům v Praze florbalky, dalo se s nimi hrát sotva pár měsíců, dokud se všechny nezlámaly. Pak nastalo v Česku na řadu dalších let bohužel opět florbalové ticho.

V roce 1991 jej konečně přerušili bratři Vaculíkové, jímž se povedlo dostat do země nové vybavení ze Švédska. Díky tomu se začalo hrát v pražských Střešovicích, což je dodnes nejúspěšnější a aktuálně i nejlepší klub u nás.

Právě tamní partička v čele s Martinem Vaculíkem hrající nově objevený sport stála u oficiálního zrodu florbalu u nás. Čtrnáctého ledna 1992 oficiálně založila Českou floorballovou unii, kterou provizorně uznala i IFF (Mezinárodní florbalová federace).

Z Maďarska byly dovezeny první mantinely a začaly se hrát první, stále neoficiální florbalové turnaje. Centra sportu rychle vznikla nejen v Praze, ale také v Ostravě, Liberci a Brně.

Rok na to už se florbal začal rozjíždět opravdu naplno – rozehrála se kvalifikace do premiérové ligové sezony, vznikaly první kluby, tvarovala se reprezentace, uskutečnil se úvodní ročník dodnes fungujícího turnaje Czech Open, nástup nové sportu registrují také první média.

Pak to šlo ráz na ráz: v sezoně 1994/95 došlo na historicky první ročník elitní ligy mužů, jenž ovládl pochopitelně tým Střešovic, první účast národního týmu na mezinárodním turnaji – mistrovství Evropy, kde výběr Jaroslava Markse skončil šestý, a také vznik ženské soutěže.

V roce 1998 přichází významný okamžik. Česko pořádá v Brně a Praze první domácí mistrovství světa, na němž se samo sice umístí až šesté, avšak i přesto se zvedá napříč zemí vlna popularity tohoto sportu. Tou dobou už hraje pod hlavičkou České florbalové unie na čtyři stovky družstev.

Po uplynutí kompletní dekády od oficiálního vzniku florbalu u nás přichází také první velký mezinárodní úspěch. Mužská reprezentace na světovém šampionátu ve Švýcarsku získává svou historicky první medaili, navíc ve stříbrném zabarvení. Takový úspěch dosud nezopakovala.

Konec roku 2008 přináší další velký florbalový boom. Praha pořádá tentokrát spolu s Ostravou druhé MS na našem území, celkově již sedmé. A vše jde na jedničku. Do ochozů O2 arény a Ostravar arény zavítá dohromady rekordních 104 tisíc fanoušků, televize navíc vyrobí 17 živých přenosů, a tak popularita florbalu dál prudce roste.

O čtyři roky později přichází naprosto překotná změna pro elitní tuzemské soutěže – Česko ze severských zemí přebírá myšlenku takzvaného superfinále.

Zatímco dosud se čtvrtfinále, semifinále i finále hrálo vždy na čtyři vítězná utkání, nově se nejlepší dva mužské i ženské celky střetávají o mistrovský titul během jediného dne v jednom jediném zápase. A hned napoprvé přilákalo bezmála 8 tisíc diváků.

Že se takovému projektu bude dařit potvrdil hned následující ročník. To už do pražské O2 arény přišlo 10 451 diváků a florbal tak od té doby drží návštěvnický rekord za všechny halové sporty v Česku. Mimochodem dosud vůbec nejvíce lidí si koupilo vstupenku na superfinále sezony 2015/16, kdy ženský zápas sledovalo 8 711 lidí a mužský dokonce 12 144.

Za další významný milník lze považovat rok 2013, kdy bylo v Brně a Ostravě uspořádáno premiérové české mistrovství světa žen. Domácí reprezentace v něm ale nenavázala na bronzový úspěch z předchozího turnaje a skončila čtvrtá, což od té doby ještě čtyřikrát zopakovala.

Jak kvalitně se v srdci Evropy pořádají velké sportovní akce se ukázalo v roce 2018, tedy opět právě deset let od předchozího MS v Česku. Z návštěvnického hlediska jde o historicky nejúspěšnější turnaj ve florbalové historii – do ochozů si najde cestu celkem 180 tisíc fanoušků, překonán je také dlouholetý rekord návštěvy na jedno utkání.

Naší reprezentaci se však zaplněnou O2 arénu potěšit nepodaří a znovu končí jen těsně pod stupni vítězů. Na svou čtvrtou medaili v dějinách si musí počkat až do roku 2021, kdy se v Helsinkách hraje o rok odložený turnaj a Češi získávají bronz brankou v prodloužení.

Daleko větší úspěchy však slaví reprezentace juniorů, která v roce 2019 šokuje celý florbalový svět. Mistrovství světa v kanadském Halifaxu si podmaní nevídaným způsobem – už v základní skupině přejede hned na úvod favorizované Švédsko 5:1 a když se bez porážky prokope až do finále, rozdrtí jej znovu (8:2).

Že jsou mladí čeští florbalisté nejlepší na světě potvrzuje následující světový šampionát konaný na domácí půdě v Brně. Z mistrovského kádru jsou v sestavě Jaroslava Berky jen tři hráči, přesto tým dokáže v semifinále zvítězit na samostatné nájezdy nad Švédskem a ve finále porazit Finsko, což znamená jediné. Druhé zlato v řadě!

Lze tedy soudit, že český florbal má i pro další dekádu o budoucnost postaráno. Vstupuje do ní s relativně čerstvým prezidentem Danielem Novákem, novým koučem mužské reprezentace Jaroslavem Berkou, druhou největší členskou základnou ze všech týmových sportů v Česku (bez mála 80 tisíc) a především stále vzrůstající popularitou.

Zdroj: Český florbal, Wikipedie, IFF

Pokračovat ve čtení

Florbal

Skvělý úspěch: Beneš je čtvrtým nejlepším florbalistou světa, v elitní desítce je i Bauer! Kdo anketu ovládl?

Český florbalový útočník Marek Beneš, hrající na klubové úrovni za Tatran Střešovice, je dle uznávané ankety magazínu Innebandymagazinet čtvrtým nejlepším hráčem světa. Sedmou příčku pak obsadil brankář Lukáš Bauer. Také mezi ženami má Česko v elitní desítce hned dvě zástupkyně.

Publikováno

dne

Od

Český florbalový útočník Marek Beneš, hrající na klubové úrovni za Tatran Střešovice, je dle uznávané ankety magazínu Innebandymagazinet čtvrtým nejlepším hráčem světa. Sedmou příčku pak obsadil brankář Lukáš Bauer. Také mezi ženami má Česko v elitní desítce hned dvě zástupkyně.

Dva roky působil v jednom z nejlepších klubů světa, konkrétně ve švédském Pixbu Wallenstam. Mimořádný úspěch v prestižní anketě Innebandymagazinet však Marku Benešovi paradoxně přinesl až návrat do Čech, jmenovitě do Tatranu Střešovice, které ho v létě získaly nazpět.

S ním se nejúspěšnějšímu florbalovému mužstvu v zemi daří nad očekávání, jen pár kol před koncem vede Livesport Superligu, přičemž za zády drží i největšího favorita a obhájce mistrovské trofeje Mladou Boleslav.

A i když 24letého útočníka trápilo na podzim zranění, kvůli němuž stihnul odehrát jen 13 zápasů, nasbíral v daném poměru neskutečných 40 kanadských bodů.

Především byl však vidět na mezinárodní scéně. Při listopadovém Euro Floorball Tour byl jednou z hlavních postav historického českého úspěchu v podobě vítězství nad oběma florbalovými velmocemi, tedy jak Švédskem, tak Finskem.

Během prosince pak hrál klíčovou roli v cestě národního týmu za vysněnou medailí ze světového šampionátu. K bronzu přispěl sedmi přesnými zásahy a dalšími čtyřmi asistencemi. Zcela oprávněně si za to od Innebandymagazinet vysloužil titul čtvrtého nejlepšího florbalisty na světě.

Naprosto skvělé umístění zaznamenal také Lukáš Bauer, který drží sedmou příčku. Třicetiletý gólman byl na mistrovství světa v Helsinkách naší jedničkou a odchytal většinu zápasů, včetně těch klíčových.

Na domácí scéně zase v loňském roce ovládl s Mladou Boleslaví již podruhé ve své kariéře superfinále a vyhrál také anketu Florbalista sezóny v kategorii brankářů. Na světě je mezi třemi tyčemi lepší pouze Švéd Jonathan Edling, jenž se v anketě umístil celkově třetí.

Vůbec nejlepším hráčem tohoto moderního týmového sportu se pak stal Švéd Tobias Gustafsson. Devětadvacetiletý obránce Storvrety v prosinci zvedal jako kapitán národního týmu nad hlavu pohár pro světové šampiony. Mimochodem byl to právě on, kdo ve finále s Finskem vstřelil jen minutu a půl před třetí sirénou vítěznou branku.

Podle švédského magazínu si Gustafsson cenu zasloužil také za svou komplexnost z hlediska florbalových dovedností, tedy unikátní kombinace fyzické síly, techniky i herní inteligence, a to v útočné i defenzivní činnosti, a rovněž díky vyrovnanosti svých výkonů.

Zajímavostí je, že loňský vítěz ankety, Švéd Kim Nilsson, se tentokrát do žebříčku vůbec nevešel. Posledně byl mezi nejlepšími florbalisty jediný český zástupce, a to sedmý Matěj Jendrišák. Ten se však kvůli sporům s bývalým reprezentačním koučem Petrim Kettunenem ani neobjevil na MS.

K pěknému úspěchu českých mužů se přidaly také ženy. V anketě se i přesto, že z mistrovství světa ve švédské Uppsale nepřivezly cenný kov, umístily hned dvě. Šestou příčku obsadila loňská vítězka celé ankety a Eliška Krupnová, osmou pak gólmanka Chodova Jana Christianová.

Celkovou vítězkou je útočnice Veera Kauppiová z Finska, jíž se podařilo vyhrát s Thorengruppenem prestižní švédskou superligu a navíc byla vyhlášena nejlepší hráčkou mistrovství světa, v jehož finále Finky podlehly Švédkám o jediný gól.

Anketa magazínu Innebandymagazinet se uskutečňuje každoročně již od roku 2005 a je do značné míry obdobou fotbalového Zlatého míče. Hlasují v ní florbaloví novináři z vybraných zemí i trenéři národních týmů.

Zdroj: IFF, Innebandymagazinet

Pokračovat ve čtení

Florbal

Tatran nezastavily ani Vítkovice, v důležitém souboji spodních superligových týmů vyhrály Vinohrady

Základní část florbalové superligy pomalu vrcholí. Po uplynulém víkendu chybí do jejího konce většině týmů odehrát pouhá čtyři utkání. Jaké bylo 22. kolo? Tatran Střešovice ve velkém souboji přejel Vítkovice, Black Angels překvapivě rozebrali Chodov a Královské Vinohrady zvládly důležitý souboj na půdě brněnského Hattricku.

Publikováno

dne

Od

Základní část florbalové superligy pomalu vrcholí. Po uplynulém víkendu chybí do jejího konce většině týmů odehrát pouhá čtyři utkání. Jaké bylo 22. kolo? Tatran Střešovice ve velkém souboji přejel Vítkovice, Black Angels překvapivě rozebrali Chodov a Královské Vinohrady zvládly důležitý souboj na půdě brněnského Hattricku.

Z tabulkového hlediska nejzajímavější nedělní zápas hostila ostravská Dubina, kde se Vítkovice postavily drsnému superválci jménem Tatran Střešovice. Ten proti Slezanům v základní části nejvyšší tuzemské soutěže uspěl naposledy v roce 2016, a tak měl o motivaci rozhodně postaráno.

Po vlažnějším úvodu otevřel skóre ve prospěch pražského celku Filip Eliáš. V závěru opatrné první dvacetiminutovky byl pak za nedodržení minimální vzdálenosti potrestán dvouminutovým trestem Adam Delong a přesilovou hru dokázal zužitkovat střešovický Martin Šindělář.

Krasojízda Tatranu pokračovala i po pauze, dvakrát se prosadil Bohumil Piskáček, svou druhou trefu v utkání si připsal také Martin Šindelář a domácí kouč Pavel Brus si v 35. minutě za stavu 0:5 musel brát oddechový čas.

Vítkovice, jež sázkové kanceláře před zápasem favorizovaly, to však k většímu dotahování příliš nenabudilo, před druhou sirénou se zmohly na jedinou branku. Rovněž však i Tatran, a tak byl gólový rozdíl před třetí třetinou zase pět.

Do zbytku zápasu nasazoval domácí kouč už jen dvě pětky, což se na hřišti projevilo dosti markantním způsobem. Ostravané soupeře prakticky na celých dvacet minut úplně zatlačili, vypracovali si 15 střeleckých pokusů (proti pouhým dvěma střešovickým), prosadili se ovšem již pouze jedenkrát. Zápas tak skončil jednoznačně 2:6.

V těsném dvoubodovém závěsu za vedoucím Tatranem se dál drží Mladá Boleslav, která si tentokrát poradila s Českou Lípou. Jasný outsider souboje se sice dlouho držel a dokonce do 69 sekund od branky Jakuba Bíny na 0:2 dokázal stav vyrovnat, o případný dobrý výsledek se však obral během pár minut kolem prostředka utkání.

Dvě zbytečná vyloučení, jež obhájce mistrovské trofeje dokázal zužitkovat, a navrch nevyužité trestné střílení v podání Radka Krajcigra přisoudilo tři body Středočechům. Lípa sice srdnatě bojovala až do úplného závěru, nakonec ale podlehla 5:9.

Poměrně překvapivým výsledkem skončilo výjezdní utkání dvou pražských celků – Black Angels a Chodova – hrané v Českých Budějovicích, na nějž se z celého regionu sjelo nemalé množství florbalových nadšenců.

Ti sledovali od prvních minut krásně vyrovnaný florbalový souboj, který se rozhodl až v poslední desetiminutovce. Do ní se ještě vstupovalo za remízového stavu 6:6, přičemž Black Angels srovnali z 4:6 na 6:6.

Nakonec nasázeli nebohému Chodovu celkem 7 gólů v řadě, z nichž hned 5 mělo stejného autora – Jakuba Hromadu. Angels se tak na cestu do Prahy vydali jednoznačně šťastnější, navíc s pouze tříbodovou ztrátou na svého nedělního soupeře.

Do zasněžených Otrokovic přijela pražská Sparta a po zásluze z nich odjížděla bohatší o tři body. Cesta k nim ale nebyla nikterak jednoduchá, během první části hry padla jediná branka, a sice z hole hostujícího Lukáše Ujhelyiho.

Zlom nastal až po polovině utkání, kdy si Pražané po hrubkách domácího celku vytvořili tříbrankový náskok. Ten už si v poslední třetině jen hlídali a pevně se bránili tlaku Panterů. Jejich František Vykopal sice zaznamenal hattrick, na úspěch to však zdaleka nestačilo. Konečný výsledek zněl 3:5.

Velmi důležité utkání v boji o záchranu a stále ještě i o účast v play-off zvládli florbalisté posledních Královských Vinohrad. Ti svůj výlet do Brna nezahájili příliš dobře, po první obdržené brance se však rychle oklepali a postupně zápas otočili až na 4:1 ve svůj prospěch.

Po čtyřiceti minutách bylo na každé straně ještě o branku víc, ve třetí třetině už pak na žádnou velkou stíhací jízdu ze strany domácích nedošlo. Hattrick alespoň korigoval nepříznivý výsledek v úplně poslední vteřině utkání, Vinohrady se vítězstvím 5:3 bodově dotáhly na ostatní soupeře z poslední čtyřky.

A na závěr nejgólovější duel tentokrát spíše dietnějšího kola. Střetli se v něm pražští Bohemians a FBC Ostrava. Domácí mužstvo mělo po celých šedesát minut utkání pevně pod kontrolou, jen za první půl hodinu si vybudovalo náskok 5:0.

Vůbec nejotevřenější florbal nabídla až 3. třetina, během které padlo dohromady 11 branek. Utkání nakonec i díky hattricku Daniela Cabejška a pěti kanadským bodům (2+3) Jana Maliče skončilo 14:6 pro Bohemians.

Poslední zápas kola mezi Pardubicemi a Libercem se dohrává v pondělí od 17 hodin a vysílá jej živě televizní kanál ČT Sport.

Tabulka Livesport Superligy po neúplném 22. kole:

PořadíTýmBody
1.Tatran Střešovice57
2.Předvýběr.CZ Florbal MB55
3.1. SC TEMPISH Vítkovice48
4.ACEMA Sparta Praha45
5.FbŠ Bohemians41
6.FAT PIPE FLORBAL CHODOV39
7.BLACK ANGELS36
8.FBC ČPP Bystroň Group Ostrava32
9.FBC Liberec31
10.Navláčil PANTHERS OTROKOVICE18
11.FBŠ Hummel Hattrick Brno15
12.FBC 4CLEAN Česká Lípa14
13.SOKOLI Pardubice13
14.TJ Sokol Královské Vinohrady12

Zdroj: Český florbal

Pokračovat ve čtení

Oblíbené