Spojte se s námi


Cyklistika

Česko má vicemistra světa v silniční cyklistice. Mathias Vacek ve Wollongongu skončil druhý v závodě jezdců do 23 let

Vypadá to, že české cyklistice roste velká hvězda. V pátek byl na světovém šampionátu v australském Wollongongu na programu silniční závod jezdců do 23 let, v němž Mathias Vacek vybojoval stříbrnou medaili. Nestačil pouze na Jevgenije Fedorova z Kazachstánu.

Publikováno

dne

Vypadá to, že české cyklistice roste velká hvězda. V pátek byl na světovém šampionátu v australském Wollongongu na programu silniční závod jezdců do 23 let, v němž Mathias Vacek vybojoval stříbrnou medaili. Nestačil pouze na Jevgenije Fedorova z Kazachstánu.

V závěru závodu s hromadným startem „třiadvacítkářů“ bojovala o vítězství pouze česko-kazašská dvojice, která dokázala odjet zbytku skupiny. Ta už se k Vackovi a Fedorovovi do dojezdu už nestihla dostat. V samotném finiši měl více sil dvaadvacetiletý cyklista ze středoasijské země. Třetí skončil Nor Søren Wærenskjold.

Pro Mathiase Vacka se jedná o další velký úspěch kariéry. Dvacetiletý talent má na svém kontě mj. zlato z juniorské časovky na ME 2022 a evropské stříbro z hromadného závodu mužů do 23 let z letošního roku.

Česká reprezentace získala na MS v silniční cyklistice první medaili od roku 2005. Tehdy Tereza Huříková skončila druhá v časovce juniorek. V kategorii cyklistů do 23 let naše země slaví vůbec první cenný kov na této vrcholné akci.

V pátečním dění na světovém šampionátu v Austrálii se dařilo také dalším Čechům. Pavel Bittner totiž dojel na šestém místě, solidního výsledku dosáhl i šestadvacátý Jakub Ťoupalík.

Ještě předtím se jel závod s hromadným startem v podání juniorů. V něm první desítku uzavřel Pavel Novák, na šestnácté příčce se umístil Milan Kadlec.

V předchozím průběhu vrcholné akce konané ve Wollongongu zazářila juniorská cyklistka Eliška Kvasničková, která byla v časovce čtvrtá s odstupem 33 setin sekundy na medaili. V sobotu ji čeká účast v hromadném závodě, po němž je na programu klání žen elite. Vrchol MS v podobě mužského závodu v neděli začíná ve 2:15 středoevropského času.

Zdroj: ČT sport, UCI, ProCyclingStats

Reklama

Cyklistika

Česko získalo historicky nejlepší umístění v časovce třiadvacítkářů. Zásluhu má Mathias Vacek, juniorka Kvasničková čtvrtá

Na mistrovství světa silničních cyklistů v Austrálii si připsal start první český cyklista. Třiadvacítkář Mathias Vacek skončil devátý v časovce na 29 kilometrů. Pro Českou republiku je to historicky nejlepší umístění v časovce v kategorii U23.

Publikováno

dne

Na mistrovství světa silničních cyklistů v Austrálii si připsal start první český cyklista. Třiadvacítkář Mathias Vacek skončil devátý v časovce na 29 kilometrů. Pro Českou republiku je to historicky nejlepší umístění v časovce v kategorii U23.

Za zlatým Norem Sorenem Waerenskjoldem zaostal mladý český reprezentant o jednu minutu. Druhý byl Aleca Segaerta z Belgie a pro třetí místo a bronzovou medaili si dospurtoval Brit Leo Hayter.

„Musím říct, že s výsledkem jsme celkem spokojený, nejelo se mi úplně špatně. Nějaké chyby jsem udělal, ale myslím, že to byl dobrý výkon,“ uvedl po závodě Vacek pro web Českého cyklistického svazu. „Bylo tu hodně dobrých časovkářů, kteří potvrdili svou roli favoritů, a to že jsem se dostal do první desítky je za mě dobrý výkon,“ dodal.

Velké překvapení se zrodilo v nedělní časovce kategorie elite muži, která byla otevíracím závodem světového šampionátu.

Všem favoritům vytřel zrak Tobias Foss z Norska. Seveřan zajel na 34 kilometrů dlouhé trati životní výkon a nechal za sebou takové borce jako Filippo Ganna z Itálie nebo Tadej Pogačar ze Slovinska.

Před Fossem se musel sklonit i nedávný vítěz Vuelty Remco Evenepoel, který dojel mimochodem třetí se ztrátou 0,09 vteřiny.

Vypadalo to na triumf Stefana Künga

Dlouho to přitom vypadalo na Küngovo vítězství, který byl nejrychlejší na všech mezičasech, a zdálo se, že potrápit už ho může jen norský jezdec Foss.

Švýcar ale ztratil v posledních stovkách metrů a ze zlata v časovce se tak radoval překvapivě norský cyklista. V této disciplíně jsme žádné české zastoupení neměli.

Naopak nepřekvapilo vítězství Holanďanky Ellen van Dijkové. Ta se stala mistryní světa v časovce již potřetí. Druhá dojela s dvanáctivteřinovou ztrátou Grace Brownová z Austrálie a třetí Marlen Reusserová ze Švýcarska.

Ženy ostatně jely stejně dlouhou trať jako muži. Pro zajímavost čas vítězného Nora Tobiase Fosse byl 40,02 minut, van Dijková ujela stejnou vzdálenost za 44,29.

Další čeští reprezentanti se představili v úterý, kdy se jela časovka juniorek a juniorů. O pouhých 32 tisícin vteřiny unikla medaile Elišce Kvasničkové, která v závodě na 14,1 kilometrů skončila čtvrtá. Junioři Pavel Novák a Štěpán Telecký na osmadvacetikilometrové trati na nejlepší světové juniory nestačili.

Zdroj: Český cyklistický svaz

Pokračovat ve čtení

Cyklistika

Cyklista Josef Černý slaví jeden z největších úspěchů kariéry. Ovládl závod Kolem Slovenska

Český člen cyklistické stáje Quick-Step Alpha Vinyl Team Josef Černý dosáhl cenného vítězství. Devětadvacetiletý jezdec ovládl pořadí závodu Kolem Slovenska a připsal si tak druhý celkový triumf na etapovém podniku.

Publikováno

dne

Český člen cyklistické stáje Quick-Step Alpha Vinyl Team Josef Černý dosáhl cenného vítězství. Devětadvacetiletý jezdec ovládl pořadí závodu Kolem Slovenska a připsal si tak druhý celkový triumf na etapovém podniku. V závěrečném dojezdu v Košicích se z první profesionální výhry radoval Nizozemec Jasper Haest.

Černému se na akci kategorie UCI Europe Tour dařilo od začátku. V úvodním prologu obsadil druhou příčku. Zásadní zlom v pětidenním závodě přišel ve druhé etapě, po níž se rodák z Frýdku-Místku díky 11. místu oblékl do trikotu lídra.

Další výrazný výsledek vybojoval v pátek, kdy cílem ve Spišské Nové Vsi dojel jako čtvrtý. Celkové vedení uhájil i po sobotní poslední etapě, a to s náskokem šesti sekund na Mauriho Vansevenanta z Belgie a Koena Bouwmana z Nizozemska.

Pro Josefa Černého se jedná o jeden z jeho nejcennějších úspěchů. V roce 2017 opanoval etapovou Czech Cycling Tour, na svém kontě má rovněž triumf z 19. etapy Gira d’Italia a také je trojnásobným národním šampionem v časovce. Na republikovém mistrovství před čtyřmi lety ovládl i silniční závod.

Klání s názvem Kolem Slovenska se zúčastnili také další Češi. Jakub Otruba se umístil na páté pozici, Michal Schlegel byl klasifikován na 26. příčce a například účastník blížícího se světového šampionátu a Černého stájový kolega Zdeněk Štybar obsadil 67. místo.

Závodilo se i v ostatních kategoriích. Bodovací soutěž vyhrál Jasper Haest, vrchařskou Lorenzo Fortunato a tu pro mladé jezdce Archie Ryan. Nejlepším týmem se stalo uskupení Jumbo-Visma.

Na prvenství z jednotlivých etap, včetně bratislavského prologu, postupně dosáhli dvakrát Brit Ethan Vernon, poté Ir Ryan a Nizozemci Bouwman s Haestem. Jeden z hlavních vrcholů letošní sezony, tedy MS v silniční cyklistice, startuje v australském Wollongongu už v neděli 18. září.

Zdroj: Kolem Slovenska, ProCyclingStats

Pokračovat ve čtení

Cyklistika

Zdeněk Štybar bude u protinožců bojovat také o novou smlouvu na příští rok. Jan Hirt by mohl být černým koněm závodu

Australský Wollongong hostí od neděle mistrovství světa v silniční cyklistice. Program šampionátu začíná nedělní časovkou na 34 kilometrů. Cyklistické mistrovství světa vyvrcholí v neděli 25. září silničním závodem mužů dlouhým 267 kilometrů.

Publikováno

dne

Australský Wollongong hostí od neděle mistrovství světa v silniční cyklistice. Program šampionátu začíná nedělní časovkou na 34 kilometrů. Cyklistické mistrovství světa vyvrcholí v neděli 25. září silničním závodem mužů dlouhým 267 kilometrů.

Do dějiště šampionátu, které se nachází u pobřeží Tichého oceánu přibližně sto kilometrů od Sydney, odcestovala v úterý večer patnáctičlenná výprava českých reprezentantů.

Trenér René Andrle nechce dopředu slibovat medaile, ale v některých kategoriích bude mít podle něho česká cyklistika ty nejvyšší ambice.

Myslím, že máme hodně vyvážený tým a můžeme myslet na úspěch skoro ve všech kategoriích,“ řekl Andrle na webu cyklistického svazu.

Velký potenciál vidí reprezentační kouč v juniorech a v kategorii U23. „Mezi juniory máme neskutečně silný tým pro silniční závod, Telecký i Novák jsou navíc i výborní časovkáři. Ve třiadvacítce patří Vacek k velkým favoritům v časovce a hned na několik karet to můžeme hrát v silničním závodě. Kdyby došlo na spurt, největší šance má Bittner, ale uvidíme až podle vývoje závodu,“ prohlásil Andrle.

Hirt by mohl být černým koněm šampionátu

Trenér věří i Štybarovi, který za sebou nemá lehkou sezonu. Celý rok se pral s formou, nyní je ale podle Andrleho neskutečně namotivovaný. „Na šampionát se chystal poctivě. Pořád ještě nemá smlouvu na příští rok a chce se ukázat v tom nejlepším světle. Určitě mu bude sedět těžký klasikářský okruh. V Austrálii by měl být naším lídrem,“ řekl Andrle na adresu Štybara.

Naši jedničku budou u protinožců doplňovat Michael Kukrle a Jan Hirt, což jsou rovněž zkušení borci. Příslibem jsou skvělé Hirtovy výkony na letošním Giru. Ten si totiž na tomto podniku dojel pro své první etapové vítězství na Grand Tour a v celkovém pořadí skončil na výborném šestém místě. K umístění mezi elitní pětkou mu scházelo pouhých čtrnáct vteřin.

„Hirt by mohl být černým koněm závodu, vzhledem k tomu, co předváděl na Giru. Kukrle by měl především pomáhat,“ řekl v Českém rozhlase trenér reprezentace. „Jsme trošku limitování tím, že můžeme postavit jen tři lidi, ale silniční závod elity je vždycky loterie a stát se může cokoliv,“ doplnil.

Každé umístění v první desítce bude úspěch

Mezi ženami je jedničkou Tereza Neumanová, která jela před mistrovstvím světa jako generálku ženskou Vueltu a v poslední etapě se blýskla sedmým místem.

Vedle ní se postaví na start velezkušená Kateřina Nash, která v minulosti sbírala úspěchy hlavně jako bikerka a cyklokrosařka. Rodačka z Prachatic již zvažovala konec závodní kariéry, ale v poslední době se v USA, kde také žije, věnuje gravel závodům a trénuje na silnici.

Medailová umístění nejsou podle Andrleho nereálná. Na mistrovství světa jsou ale hodně specifické závody a každý výsledek do desátého místa prý bude osobně považovat za úspěch.

„Šampionát se koná v Austrálii a záleží na tom, jak se kdo zvládne aklimatizovat. Někomu to může sednout, jinému zase ne. Tohle teď nedokážeme odhadnout, ale věřím, že to všichni zvládnou,“ vyhlíží mistrovství světa optimisticky naladěný Andrle.

Zdroje: Český svaz cyklistiky, Český rozhlas

Pokračovat ve čtení

Oblíbené