Živé výsledky
  • STU
    STU
    HEA
    HEA
  • KLA
    KLA
    ZAL
    ZAL
  • Vik
    Vik
    HAP
    HAP
  • LAR
    LAR
    CRV
    CRV
  • TBI
    TBI
    SLO
    SLO
  • ARA
    ARA
    SHR
    SHR
  • SAB
    SAB
    KUP
    KUP
  • MJA
    MJA
    LRI
    LRI
  • GOT
    GOT
    LEV
    LEV
  • AGF
    AGF
    POZ
    POZ
  • FLO
    FLO
    DRT
    DRT
  • FEN
    FEN
    ZAB
    ZAB
  • THU
    THU
    DIN
    DIN
  • BIS
    BIS
    GYO
    GYO
  • CAM
    CAM
    BAH
    BAH
  • NEF
    NEF
    BUD
    BUD
  • ATH
    ATH
    ZFK
    ZFK
  • GLT
    GLT
    RIG
    RIG
  • KLA
    KLA
    Lud
    Lud
  • MIT
    MIT
    Zim
    Zim

Česko bude mít zástupce na Tour de France! Pojede sprinter Bittner

Česko bude mít zástupce na Tour de France! Pojede sprinter Bittner
Foto: Depositphotos

Dvaadvacetiletý Pavel Bittner se poprvé v kariéře postaví na start Tour de France. Český sprinter nechybí v osmičlenné sestavě nizozemského týmu Picnic PostNL pro 112. ročník nejslavnějšího cyklistického závodu světa. Po loňském etapovém triumfu na Vueltě dostává šanci i na největší scéně. V pelotonu bude jediným Čechem a lídrem svého týmu pro hromadné dojezdy.

  • Pavel Bittner se poprvé v kariéře představí na Tour de France
  • Dvaadvacetiletý Čech je součástí sestavy týmu Picnic PostNL
  • Bude lídrem pro sprinty a patrně jediným českým jezdcem v pelotonu

Bittner se chystá na debut, ve Francii pojede svou druhou Grand Tour

Česko bude mít na letošní Tour de France patrně jediného svého zástupce. Dvaadvacetiletý Pavel Bittner figuruje v konečné osmičlenné nominaci týmu Picnic PostNL pro 112. ročník nejslavnějšího cyklistického závodu světa. V sestavě bude jedním ze dvou lídrů pro hromadné dojezdy. Druhým sprinterským specialistou nizozemské stáje je Dán Tobias Lund Andresen.

Pro Bittnera půjde o druhý start na třítýdenním závodě Grand Tour. Poprvé se mezi elitu postavil loni na Vueltě, kde vyhrál jednu etapu, v další dojel druhý a rok následně zakončil triumfem v anketě Král cyklistiky. Účast na Tour tak představuje další krok v rychle se rozvíjející kariéře olomouckého závodníka.

Ještě několik dní před startem nebylo jisté, zda Bittner skutečně pojede. Jeho nominace byla oficiálně oznámena až v pondělí 30. června na oficiálním webu týmu. O jeho rostoucí pozici v týmu svědčí i fakt, že letos figuroval v závodech, které obvykle slouží jako příprava na Tour – například Kolem Romandie, menší závody v Belgii a Německu nebo červnové Kolem Švýcarska, kde se dokázal prosadit sedmým místem v jediné sprinterské etapě.

Během června absolvoval intenzivní závodní i tréninkovou přípravu, kterou završil pátým místem na domácím mistrovství republiky v silniční cyklistice. O jeho startu na Tour de France se spekulovalo od března, kdy musel hlavní sprinter týmu Fabio Jakobsen na operaci obou kyčelních tepen. Picnic PostNL následně přešel k etapové strategii, v níž mají roli spurterských lídrů právě Bittner a Andresen.

Tým sází na etapy, Bittner dostane prostor ve sprintech

Stáj Picnic PostNL nevstupuje do závodu s ambicí celkového pořadí. Její hlavní strategií bude úspěch v jednotlivých etapách. Sprinterské dojezdy mají být doménou Bittnera s Andresenem, kopcovité a horské dny pak především příležitostí pro skotského vrchaře Oscara Onleyho.

Týmovou osmičku tvoří kromě Onleyho, Bittnera a Andresena také Frank van den Broek, Tim Nabermann, Sean Flynn, Warren Barguil a Niklas Märkl. Sportovní ředitel Matt Winston věří, že sestava je vyvážená a připravená na různorodé etapy. Vyzdvihl především formu Onleyho z nedávného závodu Kolem Švýcarska, kde patřil k nejlepším jezdcům.

Před Bittnerem stojí nelehký úkol, jelikož se v hromadných dojezdech bude potkávat s nejužší sprinterskou špičkou. Český jezdec letos ještě nezvítězil, nejblíže byl v první etapě Kolem Ománu, kde nestačil pouze na Olava Kooije a skončil druhý. I tak ale svými výkony přesvědčil vedení stáje, že si zaslouží premiéru na Tour.

Od juniorských titulů až po největší závod světa

Pavel Bittner pochází z cyklistické rodiny, ale k závodění se dostal přirozeně – bez očekávání, bez nátlaku. Od dětství zkoušel nejrůznější sporty, od atletiky po motokros, ale právě kolo si ho nakonec získalo natrvalo. Už jako junior dvakrát ovládl domácí šampionát v silničním závodě a v roce 2021 nastoupil do vývojového programu stáje DSM (dnešní Picnic PostNL).

Od té doby je součástí její struktury – v létě 2022 byl povýšen do elitní sestavy, v níž působí dodnes. Výsledky na přelomu let 2023 a 2024 ukázaly, že jeho čas přichází. Po několika těsných druhých místech přišly první velké výhry včetně výher ve Vueltě a Burgosu.

Zázemí v týmu, který dobře zná a s nímž prošel i rozvojovým programem, je pro něj výhodou. Čtyři roky strávené v jedné struktuře mu umožnily růst nejen jako závodníkovi, ale i jako osobnosti. Tour de France vnímá jako největší výzvu dosavadní kariéry – ale zároveň jako další krok na cestě, která má jasný směr.

Zdroj: Autorský článek

ŠTÍTKY:

Diskuse

Mohlo by vás zajímat

Tour de France 2026 program: Etapy, trasa a Češi na startu

Tour de France 2026 program: Etapy, trasa a Češi na startu

TOP 10 největších fotbalových stadionů světa

TOP 10 největších fotbalových stadionů světa

Diamantová liga 2026: Kompletní program všech mítinků a kde sledovat

Diamantová liga 2026: Kompletní program všech mítinků a kde sledovat

Španělská reprezentace má nového trenéra, stal se jím bývalý trenér Barcelony

Diamantová liga Lausanne 2025: Přehledné informace a kde sledovat závod

Diamantová liga Lausanne 2025: Přehledné informace a kde sledovat závod