Spojte se s námi


Ostatní

České šipky slaví další úspěch! Císařová vyhrála turnaj v Rumunsku a přiblížila se mistrovství světa

Česká šipková jednička Jitka Císařová o sobě znovu dala výrazně vědět. V rumunské Bukurešti zvítězila na turnaji Romanian Classic, když ve finále porazila Angličanku Roz Bulmerovou 4:1 na legy. Císařová navázala na svůj úspěch z minulého víkendu, kdy se v Maďarsku stala vítězkou dvou turnajů ve dvou dnech.

Publikováno

dne

Česká šipková jednička Jitka Císařová o sobě znovu dala výrazně vědět. V rumunské Bukurešti zvítězila na turnaji Romanian Classic, když ve finále porazila Angličanku Roz Bulmerovou 4:1 na legy. Císařová navázala na svůj úspěch z minulého víkendu, kdy se v Maďarsku stala vítězkou dvou turnajů ve dvou dnech.

Výhry na Balaton Darts Classic a Balaton Darts Masters pomohly Císařové k posunu v žebříčku WDF, ze kterého se nasazuje na MS této organizace. A právě výhra v Bukurešti pomůže české šipkařce v boji o post jedničky východoevropského regionu. Tu před tímto víkendem držela Veronika Ihászová.

Právě Maďarka byla jednou ze soupeřek Císařové na turnaji v Rumunsku. Semifinálový souboj zvládla Češka bravurně, pojďme ale od začátku. Češka prošla prvními dvěma koly bez ztráty legu. Nad Rumunkami Iftodeovou a Cimpocaovou zvítězila 4:0 a postoupila do čtvrtfinále.

Tam narazila na těžkou soupeřku v podobě osmičky žebříčku WDF Jo Clementsovou. V průměrově slabém zápase byla o kousek lepší právě Češka, která vyhrála 4:2. V tomto zápase také ztratila největší množství her.

Semifinále a finále už totiž byla česká krasojízda. V již zmíněném semifinále Císařová rozdrtila Ihászovou z Maďarska poměrem 4:1 s fantastickým průměrem 85.99, který byl druhým nejvyšším na turnaji.

Boj o titul byl pro Císařovou velmi speciální. Poprvé si totiž mohla užít nástup na pódium i s vlastní nástupní písní, po vzoru profesionální PDC. „Fakt jsem si to užila,“ uvedla pro Ruik Češka.

Finálový zápas rozhodly závěry legů. Průměrem totiž byly obě hráčky okolo 66 bodů na tři šipky. Díky přesným dvojnásobkům z toho ale byla další výhra 4:1 a třetí titul ze tří turnajů. A další přiblížení MS WDF.

O víkendu se hrál ještě jeden turnaj, Romanian International, ve kterém ale Císařová vypadla už v osmifinále. V Bukurešti se představila i česká trojice Matyáš Rejhon, Jaroslav Novotný a Matěj Malach. Ta ale výsledky příliš neprorazila.

Za zvýraznění stojí alespoň sobotní výkon Matyáše Rejhona. Ten si v předkole vyšlápl na zkušeného Angličana Deana Winstanleyho, který je známý hlavně pro své devítišipkové zavření na mistrovství světa profesionálů.

Turnaje WDF se nyní přesunou do Anglie, hrát se bude England Open. V polovině prázdnin se pak organizace přesune na jižní polokouli, mnoho turnajů bude hostit Austrálie a Nový Zéland.

Zdroj: WDF

Reklama

Golf

Bod pro PGA! Soud první žalobu hráčů LIV zamítl, vrchol sezony proběhne bez přeběhlíků. Co bude dál?

Ještě před začátkem vrcholné části PGA Tour, sledovali golfoví fanoušci jiný, neméně dramatický souboj, který se odehrával v soudní síni v Kalifornii.

Publikováno

dne

Ještě před začátkem vrcholné části PGA Tour, sledovali golfoví fanoušci jiný, neméně dramatický souboj, který se odehrával v soudní síni v Kalifornii. Jedenáct profesionálů, jenž už jsou součástí konkurenční organizace LIV Golf, podali minuly týden na PGA Tour antimonopolní žalobu, aby mohla trojice hráčů startovat na FedEx Cupu. Ale neuspěli.

Vše se muselo odehrát velmi rychle, neboť první ze série tří turnajů FedEx Cupu startuje už tento čtvrtek v Southwind v Memphisu v Tennessee. Jednalo se především o trojici hráčů Talor Gooch, Hudson Swafford a Matt Jones, kteří se v průběhu letošní sezony kvalifikovali mezi 125. nejvýše postavených hráčů sezonního žebříčku.

Výzva hráčů směrem k soudu zněla, že by jim mělo být umožněno soutěžit v play-off FedExCupu hlavně proto, že by jim tato absence způsobila nenapravitelné finanční škody.

Jenomže soudkyně Beth Labson Freemanová byla toho názoru, že díky přestupu k LIV získali tito hráči mnohem více peněz, ačkoliv konkrétní částky nebyly zveřejněny. Freemanová nicméně označila tyto částky za “ohromující”.

Soud požádal hráče požadující zrušení zákazu hrát na okruhu PGA Tour, aby předložili důkazy, které by musely prokázat výše zmíněnou nenapravitelnou finanční újmu. Bez toho bylo prakticky nemožné, aby hráči působící v LIV Golf tento soudní sport vyhráli.

Hlavní právník žalobců Robert Walters argumentoval, že play-off FedEx Cupu je elitní sérií událostí. Hráči by podle něj byli poškození nejen ušlými možnými výdělky, ale taky ztratili možnost se kvalifikovat na velké turnaje šampionů, mezi které spadají především majory. Soud však tento argument nepřijal natolik, aby rozhodl v jejich prospěch.

Soud se zároveň domnívá, že prémie, kterou získali hráči jen za podpis u LIV Golf, je natolik velká, že jim případný ušlý zisk z play-off FedEx Cupu hravě vykompenzuje.

Součástí žaloby byla žádost i dalších hráčů, kteří by se v dalších týdnech na FedEx Cupu neobjevili, ale rádi by získali zpět své právo startovat v budoucnu na okruhu PGA Tour. Soud se však v rychlém procesu zaobírá aktuální situací, další záležitosti se v dohledné době nejspíš řešit nebudou, ačkoliv je víc než jasné, že o nich bude muset rozhodnout soudní proces.

Podle Freemanové byl mohl soudní proces o této žalobě proběhnout nejdřív v srpnu 2023. Ve skutečnosti by šlo o zkrácený časový harmonogram, kterému by předcházelo několik slyšení a sběr dalších důležitých dat. Pokud však účastníci řízení nebudou schopni připravit své podklady v tomto zkráceném časovém harmonogramu, bude případ projednán nejdříve v roce 2025, protože soudkyně má již na lavici obžalovaných jiné případy.

Je tedy víc než pravděpodobné, že soudní proces mezi mezi PGA Tour a LIV Golf, se nejspíš potáhne několik let. V úterním odpolední v San Jose v Kalifornii získala první bod PGA Tour.

Podle komisaře amerického okruhu Jaye Monahana se mohou hráči i partneři PGA Tour konečně soustředit na to, co je pro ně v příštích týdnech nejdůležitější. Podle něj i mnoha dalších, by start hráčů z LIV Golf na FedEx Cupu vyvolalo na hřišti mezi diváky a hráči spoustu negativních reakcí.

Zdroj: GolfWeek – USA Today

Pokračovat ve čtení

Florbal

V Praze začíná největší florbalový turnaj světa. Výročí oslaví i s mezinárodní elitou

V Praze ve čtvrtek odstartuje Czech Open, největší klubový turnaj ve florbale na světě. Půjde o jubilejní třicátý ročník, na němž se po dvouleté pauze představí i ty nejlepší celky ze Švédska, Finska nebo Švýcarska. V elitní mužské kategorii se představí trio českých klubů, přičemž Střešovice budou obhajovat loňský triumf.

Publikováno

dne

Od

V Praze ve čtvrtek odstartuje Czech Open, největší klubový turnaj ve florbale na světě. Půjde o jubilejní třicátý ročník, na němž se po dvouleté pauze představí i ty nejlepší celky ze Švédska, Finska nebo Švýcarska. V elitní mužské kategorii se představí trio českých klubů, přičemž Střešovice budou obhajovat loňský triumf.

Vůbec poprvé uspořádal letní turnaj Czech Open nejstarší český klub Tatran Střešovice již v roce 1993, tedy dokonce ještě před startem první sezony nejvyšší české mužské ligy. V dalších letech se rychle uchytil a stal mezinárodním se značnou prestiží a množstvím hvězdných účastníků.

Letos oslaví již třicátý ročník a florbalová elita opět nebude chybět. Na turnaji se však objeví po třech letech. Poslední dva ročníky se totiž kvůli řádění pandemie sice uskutečnily, avšak v nejvyšší mužské i ženské kategorii hrály pouze tuzemské celky.

Teď se mají diváci zase pořádně na co těšit. Ze Švédska dorazí vítěz tří posledních ročníků superligy IBF Falun i nejúspěšnější mužský tým turnaje Pixbo Wallenstam, Švýcarsko vysílá svého vicemistra Wiler-Ersigen a semifinalistu Zug United, z Finska dorazí EräViikingit.

Livesport Superliga pak bude mít rovnou trojnásobné zastoupení. Ze čtyř loňských semifinalistů (Sparta, Tatran Střešovice, Vítkovice, Mladá Boleslav) se turnaje nezúčastní jen vítěz superfinále.

Těchto osm zmíněných celků tvoří takzvanou kategorii elite, v jejímž rámci jsou rozděleny do dvou skupin. V ní se každý utká s každým v zápasech hraných klasicky 3 x 20 minut. Pak již ovšem nenásleduje žádné play-off, nýbrž ti na stejných příčkách z obou skupin se spolu utkají přímo o konečné umístění.

Elitní kategorie žen čítá dokonce hned 12 účastníků z nejlepší světových lig, včetně čtyř českých – Bohemians, Vítkovice, Tatran Střešovice a úřadující extraligové šampionky FBC Ostrava.

Také tady platí rozdělení do dvou skupin a systém každý proti každému, přičemž následuje i semifinále a finále. Kromě bitvy o zlato, jež se bude hrát 3 x 15 minut, se ovšem všechna utkání hrají pouze čtyřicet minut na dva poločasy.

Mimo tyto dvě hlavní kategorie se bude mezi muži hrát i v rámci kategorie PRO, U21 a muži i ženy se dočkají také otevřeného turnaje, do nějž se mohl přihlásit jakýkoliv florbalový klub.

Zajímavostí je, že u všech utkání mužské elity, stejně jako pro finále všech kategorií, bude k dispozici video. To budou moct ve vyhrazených případech využít přímo rozhodčí, nebo i samotní trenéři v rámci tzv. coach challenge.

Czech Open bude trvat od čtvrtka do neděle, kdy by vše kolem 16. hodiny mělo vyvrcholit finálovým duelem hlavní mužské soutěže. Hrát se bude v pražských halách UNYP aréna, SH Jižní a SC Řepy. Pro ty, co by chtěli sledovat přenos z turnaje, si mohou koupit sledování na jeho oficiální stránkách.

Zdroj: Czech Open

Pokračovat ve čtení

Ostatní

Americký fotbalista politologem nebo designérem vesmírných misí? I tohle je možné v zámořském univerzitním systému! 

Vrcholná americká politika má mnoho představitelů, pokud se ale aktuální témata rozebírala v tuzemských televizních kanálech, jednou z jejich tváří byl Petr Boháček.

Publikováno

dne

Vrcholná americká politika má mnoho představitelů, pokud se ale aktuální témata rozebírala v tuzemských televizních kanálech, jednou z jejich tváří byl Petr Boháček. Výzkumný pracovník zaměřující se na politické dění ve Spojených státech je v Česku známý hlavně díky svým komentářům a odborným názorům. Málokdo ale ví, že nechybělo mnoho a místo politologie se Petr profiloval v úplně jiném odvětví, a to v za mořem oblíbeném americkém fotbalu. Co mu sport přinesl do dnešní kariéry a proč američtí náboráři upřednostňují ve firmách sportovce? 

Snem Petra Boháčka bylo zahrát si v nejslavnější lize amerického fotbalu. Do NFL vedla cesta přes univerzitní fotbal, Petr se proto nejprve vydal na střední školu do Wisconsinu, kde okusil přesně takový život, jaký známe z amerických filmů. Původně rozehrávač Prague Lions zakotvil za mořem v obranné pozici linebackera. Po jediné sezoně se o jeho tvrdé obranné zákroky začaly zajímat i americké univerzity. 

“Americký fotbal hraje v Americe snad každé dítě. Těch pár, co se dostane na univerzitu, má obrovské štěstí a musí prokázat svůj talent a hlavně píli. Najednou hrajete v týmu i s hráči, kteří jsou o tři nebo čtyři roky starší, navíc v době, kdy se z chlapců stávají muži.

Na začátku sezony začínalo okolo 120 hráčů, dvacet z nich se hned na prvním kempu vyškrtlo a ze zbylé stovky se udělal A-tým a béčko,” popsal pro Ruik Boháček systém, do kterého naskočil jako student prvního ročníku univerzity v Green Bay, fotbalovém městě kde nejslavnější ligu hraje oblíbený tým Packers. 

Během prvního roku se probojoval do základní sestavy svého týmu a přestože nešlo o univerzitu z první divize, odkud si skauti vybírají nové hvězdy do NFL, svého snu se nadále držel, tedy do konce druhého ročníku.

“Na několik hráčů z této divize se každý rok na draftu usmálo štěstí, to byli ale výjimeční hráči. I když jsem vedl pár individuálních statistik, postupem času jsem zjistil, že na NFL to u mě nakonec asi nebude. Moje motivace se ale naopak ještě rozrostla. Měl jsem několik nabídek hrát přední evropské soutěže, a tak jsem makal o to víc,” vzpomíná. 

Během čtyř univerzitních let si splnil svůj fotbalový sen, užíval si profesionální přístup a prostředí plné skvělých trenérů, doktorů a fyzioterapeutů. “Měl jsem v tom prostředí maximální podporu k dosažení vrcholu svých fyzických možností, a to se mi taky povedlo. Jenže po těch čtyřech letech jsem se zároveň cítil už dost dobitý a zničený, takže jsem začal cítit, že tahle cesta by měla pomalu končit. Naštěstí mě souběžně bavila i škola.

Potkal jsem během té doby navíc mnoho lidí, kteří byli skutečně špičkovými univerzitními sportovci a jen o vlásek jim unikla profesionální kariéra, přesto se úplně bez problému stali úspěšnými v oboru, který zároveň vystudovali. Neustále nám na vysoké říkali, že jestli se za ty čtyři roky naučíme jen běhat a hrát s míčem, vůbec jsme to nepochopili a byli jsme tady zbytečně,” uvádí. 

Spojení studia a sportu je pro americké prostředí specifické a v takové kvalitě není pro studenty možné prakticky nikde jinde na světě. Boháček v tomto systému vidí jasné benefity. “Podle amerických statistik jsou univerzitní sportovci lepšími studenty. Lépe umí nakládat s časem a tím, že mají každý den napěchovaný sportovními aktivitami, umí ten zbývající čas efektivně využít pro vzdělání.

Sportovci jsou navíc vycvičení a mají disciplínu. Těch témat a vlastností, které mají sportovci oproti ostatním studentům, je samozřejmě mnohem víc. Ať už je to práce v týmu, zvládání tlaku, reakce na porážky nebo implementace zpětné vazby,” říká. 

Petr Boháček před laserovým centrem v Dolních Břežanech. Dnes designuje vesmírné mise. Zdroj: Petr Boháček.

Sportovec, který projde takovým univerzitním programem a získá diplom, je podle Boháčka velmi pozitivně vnímaný místním pracovním prostředím. “Amerika si uvědomuje, že sportovci jsou skvělým přínosem do společnosti, už díky zmíněným vlastnostem, které pak využívají na denní bázi právě v pracovním prostředí. Recruiteři v Americe jsou si těchto benefitů vědomi a vyloženě hledají do velkých firem úspěšné univerzitní sportovce,“ popisuje. 

“Nedávno jsem byl účastníkem konference pro kosmické aktivity a u jednoho stolu se potkal s byznysmenem, který v minulosti vyhrál národní univerzitní šampionát v americkém fotbale. Po pravé ruce jsem měl úspěšnou ženu, která byla pro změnu na univerzitě kapitánkou lakrosového týmu. O takové lidi má americká společnost velký zájem,” dokresluje Boháček. 

Během studia univerzity v Green Bay mu nakonec učarovala politologie. Po dostudování čtyřletého programu se vrátil do Prahy a rozšířil si vzdělání v oboru na Univerzitě Karlově. Pravidelně komentoval americké politické dění pro Českou televizi a přední tuzemské magazíny.

Politika ho zajímá stále, dnes se však soustředí na ještě zajímavější prostředí, konkrétně na svou vesmírnou misi.“Dlouho mě to táhlo ke kosmické politice a technologiím. Po pár letech intenzivního vysvětlování kosmickým institucím, co že by to měly zkoumat za technologie a jaké by měly vést mise, jsem došel k závěru, že bude lepší se do toho raději vrhnout sám.

Nejsem astrofyzik ani inženýr, a jako politolog bych podle konvenčních standardů neměl designovat mise na Měsíc, umím ale pracovat s informacemi a obklopit se správnými lidmi. Sestavil jsem kolem toho nápadu tým správných lidí a teď na tom usilovně pracujeme. Mým cílem je, aby česká vlajka byla na Měsíci do roku 2030 a abychom stavěli satelity na každém kontinentu,” uzavírá. 

Zdroj: USA Sport & Study

Pokračovat ve čtení

Oblíbené