Spojte se s námi

Reprezentace

Češi porazili Černou Horu, cesta ke třem bodům byla ale trnitá

Zveřejněno

dne

Důraznou kritiku si čeští reprezentanti vysloužili po zpackaném duelu v Kosovu. Mužstvu chyběla šťáva, chuť i agresivita. Nepřesvědčivý výkon ale mohli brzy napravit. A to už v úterý na hřišti houževnatého a těžko předvídatelného soupeře, Černé Hory. A to se také povedlo. Soupeře porazili 3:0.

Embed from Getty Images

Očekávání byla obrovská, o tlaku ani nemluvě. Výběr české reprezentace si pro sebe po nepovedeném zápase v kosovské Prištině doslova vykopal jámu. Teď už vše záviselo na tom, jestli do ní také spadne.

Touha českých fotbalistů po úspěšném reparátu byla obrovská a vstup našich reprezentantů do utkání v prvních deseti minutách byl příkladný.

Češi, hrající v bílých dresech, agresivně napadali, vytvořili si mírný počáteční tlak, a i přes drobné nepřesnosti působili nebezpečně.

Našemu výběru však chyběla kreativita a myšlenka. A ukázalo se, že obranný blok balkánského státu, jenž se skládal ze všech deseti hráčů v poli i brankáře zároveň, bude velmi tvrdým oříškem.

Černohorští zodpovědně bránili a po ztrátě míče okamžitě zalezli na vlastní polovinu a pečlivě vykrývali volné prostory. Problémem pro naše mužstvo byly i rychlé protiútoky soupeře, na kterých byla taktika Černé Hory postavena. První poločas žádnou branku nepřinesl, natož gólové hody, nepřinesl. Menším záchvěvem bylo jen břevno, které v závěru nastřelil Darida.

Pokyny do druhé půle byly více než jednoznačné. Větší pohyb! Přímočarost! Trpělivost! Pokud chtěli čeští reprezentanti uspět, museli prolomit pevnou defenzivu domácího mužstva.

Trenér Šilhavý také udělal jednu vynucenou změnu. Ze hřiště musel kvůli nataženém svalu odstoupit Marek Suchý, na jehož místo nastoupil plzeňský stoper Jakub Brabec.

Vstup do druhé části duelu vyšel na výbornou. Už v 54. minutě se mohli Češi dokonce radovat. Po krásném centru z rohového kopu od Jakuba Jankta otevřel skóre slávistický středopolař Tomáš Souček. 1:0!

Tlak odpadl. Těžkopádnost a tíha v nohách českých fotbalistů postupně začala ubývat.

Čeští fotbalisté dobře napadali, přidali na agresivitě a dostávali se do zajímavých příležitostí. Co se však nezměnilo, tak byla absence kloudné myšlenky a přímočarost.

A když se nedařilo skórovat ze hry, přišla další standardní situace. A s ní i druhá branka. Opět krásně načechraný centr Jankta doputoval tentokrát k Lukáši Masopustovi, který si vzpomněl na pumelici z utkání předkola Ligy mistrů v Kluži, a volejem zvýšil na 2:0!

Dvougólový náskok se zdál být více než luxusním. A když v poslední minutě utkání hlavní sudí nařídil pokutový kop po faulu na Alexe Krále, mohlo být ještě lépe.

Míč si na penaltový puntík postavil Vladimír Darida a chladnokrevně ho nasměroval mezi tři tyče. Brankář byl bezmocný. 3:0!

🇲🇪🇨🇿 Z Černé Hory vezeme tři body! 👍

Zveřejnil(a) Česká fotbalová reprezentace dne Úterý 10. září 2019

Vydolované tři body, ale zasloužené! Herní projev nebyl až tak přesvědčivý, možná i kvůli nepříznivému terénu, přesto však můžeme zůstat pozitivní a pomalu zapomenout na kosovský propadák. Vzhledem k prohře Kosova v Anglii 3:5 jsou Češi opět ve skupině A druzí.

Reklama
1 komentář

1 komentář

  1. robert

    11.9.2019 na 20:10

    Sice přivezou tři body,ale žádná hitparáda to nebyla,pořád chybí goly z vypracovaných šancí,ty dvě branky co dali padli po rohovém kopu a ta druhá z náhodně odraženého míče,který se podařilo uklidit do sítě.Na silnější soupeře to stačit nebude.

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Ostatní

Katar nadále porušuje lidská práva a práva pracovníků. Na přípravách mistrovství světa to nic nemění

Zveřejněno

dne

Mistrovství světa 2022, které se má odehrát v Kataru, je od samotného oznámení pořadatelské země doprovázeno kritikou a nemalou dávkou kontroverzí či různých nařčení. Dlouhodobě je pořadatelský stát napadán především z hlediska nedodržování lidských práv, přičemž již v minulosti slíbil nápravu. Dle nově zveřejněných výsledků výzkumu Amnesty International se na situaci však nic nezměnilo.

Embed from Getty Images

Nejnovější zpráva, kterou vydalo celosvětové hnutí Amnesty International, jenž monitoruje porušování lidských práv a iniciuje kampaně na jejich dodržování, usvědčuje Katar z neustálého porušování lidských práv. Výsledky výzkumu nicméně nemonitorují přímo pracovníky, kteří připravují vše na chystající se mistrovství světa, ale spíše všeobecnou situaci v zemi.

Podle zprávy tohoto hnutí, která je psána na 52 stran, mají tisícovky zaměstnanců pracovat bez vyplacení mzdy, a to i mzdy za několik měsíců. Více než 1 600 zaměstnanců se pak rozhodlo podat stížnost, nicméně bez větších úspěchů. Amnesty International tak vyzývá katarské úřady k “ukončení ostudné reality v podobě vykořisťování pracovníků”. Zajímavé pak je, že v minulosti byla zřízena komise, která měla zlepšit a chránit práva pracovníků. Svůj účel však nezvládá splňovat.

„Navzdory významným slibům velkých reforem, které Katar učinil, zůstává situace vůči pracovníkům nadále bezohledná. Migrující pracovníci často šli do Kataru s nadějí, že svým rodinám poskytnou lepší život. Namísto toho se mnoho z nich vrací domů poté, co několik měsíců neobdrželi mzdu, přičemž se jim nedostává téměř žádné pomoci, která by je před tímto chránila,“ vyjádřil se Stephen Cockburn, zástupce Amnesty International pro globální záležitosti.

Report také informuje o tom, že některé společnosti, jenž pracovníky zaměstnávaly, krátce po problému s nevyplácením mezd přestaly nadobro fungovat a tudíž je o to komplikovanější z nich nevyplacené mzdy vymáhat.

Embed from Getty Images

Nutno podotknout, že v listopadu 2017 katarské úřady schválily nové zákony na zlepšení práv pracovníků, když Katar podepsal dohodu s mezinárodní organizací OSN. Dohoda zahrnovala zrušení zákonů, které zaměstnavatelům a firmám dávaly extrémně dominantní postavení, neboť bez jejich souhlasu nemohli zaměstnanci změnit zaměstnání či opustit zemi.

Nové právní předpisy pak slibovaly alespoň dočasné zavedení minimální mzdy, vytvoření pojištěneckého fondu zaměstnanců a zřízení výborů pro řešení sporů, jenž se týkají zmíněné problematiky. Jenže rovněž zmíněná nová zpráva od Amnesty International uvádí, že ani jeden z těchto slibů není dodržován zrovna podle představ.

K reportu celosvětového hnutí se vyjádřila i FIFA, která samozřejmě tvrdí, že dodržování lidských práv, a především pak u dělníků pracujících na přípravách světového šampionátu, bere velice vážně. „Chtěli bychom poznamenat, že se zpráva netýká příprav na mistrovství světa. Nejvyšší orgán, jenž řeší infrastrukturu, potvrdil, že dodavatelé uvedení ve zprávě nikdy nebyli zapojeni do projektů světového poháru v Kataru,“ zní ve vyjádření FIFA.

„Uznáváme však důležitost nového výboru pro pracovní spory jako důležitou součást širších reforem v oblasti pracovních práv, které probíhají v Kataru. Víme, že katarské orgány intenzivně spolupracují s Mezinárodní organizací práce a dalšími zúčastněnými stranami s cílem dále zlepšit účinnost tohoto složitého, ale vitálního mechanismu,“ pokračuje oficiální status hlavní řídící organizace světového fotbalu.

Embed from Getty Images

„FIFA nadále spolupracuje s dalšími stranami na zajištění dodržování práv pracovníků, kteří se podílejí na činnostech souvisejících se světovým pohárem FIFA. Kdykoli je v tomto rozsahu zjištěn problém, FIFA jej ihned řeší s katarským protějškem prostřednictvím příslušných orgánů,“ zakončuje vyjádření FIFA.

Mimo to je zajímavé, že se médium BBC snažilo kontaktovat katarskou vládu v únoru tohoto roku ohledně stejné problematiky. Vláda měla odpovědět, že vítá pokračující zájem o kontrolu svých systémů ze strany Amnesty International a oficiálně přiznala, že pouze během roku 2018 musela penalizovat či zakázat 11 994 společností za porušování práv zaměstnanců.

Je skutečně na pořadu dne, aby takový stát, v němž je dodržování lidských práv obrovským problémem, pořádal tak obrovskou akci, jakou mistrovství světa ve fotbale bezesporu je?

Pokračovat ve čtení

La Liga

Robert Moreno: Pracujeme na tom, aby Ansu Fati mohl hrát za Španělsko

Zveřejněno

dne

Utkání Barcelony a Valencie sledoval z hlavní tribuny stánku Camp Nou také současný lodivod hlavního národního výběru Španělska, Robert Moreno. Ten se v poločase nechal slyšet, že by rád vyzkoušel v barvách La Roji Ansua Fatiho.

Embed from Getty Images

Ansu Fati je v poslední době jménem číslo 1 v Barceloně a není proto divu, že někteří už začali pošilhávat po jeho reprezentačním debutu. Ten by mohl přijít ve španělském mančaftu do sedmnácti let, na který na přelomu října a listopadu čeká mistrovství světa v této věkové kategorii.

První ale musí jeho otec získat španělské občanství, což nebude obtížné, jelikož v této zemi pracuje a žije již 10 let. „Možným vystoupením Fatiho v reprezentaci se nezabývám a nemám to pod kontrolou. Lidé ve federaci pracují na tom, aby se objevil ve španělské reprezentaci,“ pravil Moreno.

Finální rozhodnutí je pak ovšem na hráči. Federace pracuje na tom, aby měla nejlepší hráče a pro Barcu je to celé velká radost, jelikož Ansu pochází z La Masie. Musíte být trpěliví a já doufám, že bude i on,“ dodával. Mladík žije ve Španělsku – nejprve to bylo v Seville a od roku 2012 v Barceloně.

Připomeňme, že Fati – jinak kmenový hráč celku do devatenácti let zvaného Juvenil A – navázal na debutovou trefu v Pamploně gólem po pouhých dvou minutách a asistencí v dalších pěti. Celkem už se tak ve třech startech za áčko, přičemž nyní to bylo poprvé v základu, prosadil dvakrát.

Pokračovat ve čtení

La Liga

Piqué: Věděl jsem, že Messi může po každé sezoně odejít, ale není třeba se obávat

Zveřejněno

dne

Gerard Piqué potvrdil v pořadu „El Larguero“ na rozhlasové stanici Cadena SER ještě před prezidentem Barcelony fakt, že Lionel Messi má sktuečně ve smlouvě klauzuli, která mu umožňuje volný odchod po skončení každého ročníku, ovšem podle něj se nemusí barcelonští fanoušci ničeho strachovat.

Embed from Getty Images

Mám s Leem dobrý vztah a už jsem věděl, že existuje taková možnost. Všichni známe Leovu vazbu k Barceloně a vůbec mě to netrápí. Při jednání o nových smlouvách hráči žádají klub o různé věci a některé z nich jsou akceptovány, zatímco jiné ne,“ pravil Gerard Piqué ke kontraktu, který Lionel Messi podepsal před dvěma lety.

A pokračoval: „Myslím si, že Leo si po tolika letech v Barceloně vybojoval možnost rozhodovat o své budoucnosti. Je naprosto oddaný klubu a za všechny ty roky bylo nemožné vidět Lea odcházet. Doufám, že v Barceloně setrvá do čtyřicítky,“ tvrdil stoper, jenž se poté vrátil k hlavní letošní sáze.

Byla to dlouhá telenovela, což je normální vzhledem k tomu, o jakém hráči je řeč, co reprezentuje a jeho minulosti. Je to však u konce a musí se jít dál. Přestupové okno otevřené až do 3. kola LaLigy je možná nesmysl. Liga začne a přestupové spekulace přetrvávají,“ řekl o Neymaru Júniorovi.

Přeji mu to nejlepší. Mluvil jsem s ním a řekl mu, že doufám v dobrou sezonu pro něj. Ve fotbale nikdy nevíte a každý rok máte šanci.“ Na závěr se vyjádřil k možnému návratu do španělské reprezentace. Z té odcházel loni v srpnu a aktuálně reprezentuje pouze katalánský výběr.

Viděl jsem, že vyhráli 2:1. Svého času jsem se už rozhodl a nyní se musím soustředit na Barcelonu. Doufám, že Španělsko vyhraje Mistrovství Evropy,“ zněla odpověď Piquého, jemuž bude příští rok v únoru 33 let a jenž strávil reprezentační pauzu v New Yorku.

Pokračovat ve čtení
Reklama

Ruik Football Talk

Reklama

Oblíbené