Spojte se s námi


ZOH 2022

Byly navrženy odměny za medaile na OH v Pekingu

Vedení Národní sportovní agentury (NSA) navrhlo kompletní odměny sportovcům, kteří na letošních olympijských a paralympijských v Pekingu získají medaile. Definitivní potvrzení výše bude možné po schválení státního rozpočtu.

Publikováno

dne

Zdroj: Jan Beneš, Český hokej

Vedení Národní sportovní agentury (NSA) navrhlo kompletní odměny sportovcům, kteří na letošních olympijských a paralympijských v Pekingu získají medaile. Definitivní potvrzení výše bude možné po schválení státního rozpočtu.

Odměny zůstávají stejné jako při loňských hrách v Tokiu. Vedení NSA navrhlo pro olympijské a paralympijské vítěze 2,4 milionu Kč, 1,8 milionu připadne olympionikům za zisk stříbrné medaile a 1,2 obdrží bronzoví medailisté.

„Medailisté z olympiády a paralympiády vždy zpropagují Českou republiku v médiích po celém světě, to žádná marketingová nebo PR kampaň nedokáže. Proto si zaslouží za jejich úsilí a práci od státu důstojnou odměnu,“ komentuje odměny medailistům předseda Národní sportovní agentury Filip Neusser.

Nejvyšší nárůst oproti posledním zimním hrám v Pchjongjangu 2018 pocítí v případě vítězství hokejisté a hokejistky. Těm bylo navrženo v případě úspěchu 16 milionu za zlaté, 12 milionu za stříbrné a 8 milionu za bronzové medaile. To dělá nárůst o 3,5 milionu v případě vítezství v turnaji oproti posledním OH.

Kompletní tabulka navržených odměn pro Peking 2022

Počet sportovcůZlato(v tis.)(jednotlivec)stříbro(v tis.)(jednotlivec)bronz(v tis.)(jednotlivec)
12 400 1 800 1 200 
23 1801 5902 3851 1931 590795
34 0201 3403 0151 0052 010670
44 8001 2003 6009002 400600
55 5801 1164 1858372 790558
66 4201 0704 8158033 210535
98 8209806 6157354 410490
1211 2209358 4157015 610468
1312 0009239 0006926 000462
1412 7809139 5856856 390456
1614 40090010 8006757 200450
18 a více16 02012 0158 010
zdroj: NSA

Kvůli rozpočtovému provizoriu bude moci Národní sportovní agentura definitivně rozhodnout o výši odměn až po schválení státního rozpočtu, který bude ovšem znám s nejvyšší pravděpodobností až po skončení olympijských her.

Nemůžeme rozhodovat o financích, když nemáme žádné přidělené a jsme v rozpočtovém provizoriu. Na druhou stranu mi nepřijde fér, aby se reprezentanti dozvěděli o výši odměny až po skončení her. Vycházíme z toho, že by se rozpočet Národní sportovní agentury měl pohybovat v obdobné výši jako loňský rok a pokud tak bude schválen, ihned výši odměn definitivně potvrdíme,“ vysvětluje současnou situaci Filip Neusser.

Stejné odměny pro olympioniky i paralympioniky

NSA dále pokračuje ve sjednocování odměn pro olympioniky i paralympioniky. „Paralympionici reprezentují naši zemi stejně dobře jako olympionici, proto si dle našeho názoru jednoznačně zaslouží odměny ve stejné výši,“ vysvětluje místopředsedkyně Národní sportovní agentury Markéta Kabourková a dodává: „je to jednoznačný vzkaz sportovnímu prostředí, že přistupujeme ke všem sportovcům stejně.“

Za minulé velmi vydařené olympijské hry v Tokiu vyplatila NSA olympionikům i paralympionikům v souhrnu 36,345 milionu Kč.

Zdroj: Národní sportovní agentura

Reklama

Hokej

Hodnocení všech týmů na ZOH: Jackpot Slafkovský, propad Kanady a Čechů. Čína do počtu 

Hokejový olympijský turnaj v Pekingu je definitivně minulostí. Podruhé po sobě jsme sledovali zvláštní podívanou, ve které chyběli nejlepší hráči planety. I proto se zrodilo opět dost poměrně překvapivých výsledků, ze kterých nejvíce vyčnívající bronzoví Slováci. Naopak výsledkem se nebude pyšnit nejen Česká republika, ale ani Kanada, která zůstala daleko za očekáváním.

Publikováno

dne

Hokejový olympijský turnaj v Pekingu je definitivně minulostí. Podruhé po sobě jsme sledovali zvláštní podívanou, ve které chyběli nejlepší hráči planety. I proto se zrodilo opět dost poměrně překvapivých výsledků, ze kterých nejvíce vyčnívající bronzoví Slováci. Naopak výsledkem se nebude pyšnit nejen Česká republika, ale ani Kanada, která zůstala daleko za očekáváním.

Ruku na srdce, žádná vražedně zábavná podívaná to opravdu nebyla. Určitě se nedá turnaj přehnaně shazovat na úroveň Euro Hockey Tour, nicméně budeme velmi vděční, pokud už za čtyři roky v Itálii budou součástí olympijského turnaje hráči NHL.

V Pekingu se sešlo celkem dvanáct reprezentačních výběrů, které své soupisky skládali především ze zdrojů evropských soutěží. Nabízíme stručný přehled všech účastníků, jak si v čínské bublině vedli.

 1. FINSKO

Finové se dají v posledních letech přirovnat k tichým zabijákům. Při nominaci před turnajem na vás nepůsobí jako vražedná zbraň, která hodlá ničit všechny soupeře. Přesto chirurgicky přesně dodrženým systémem, vytvořený Jukkou Jalonenem, zdeptají všechny soupeře. V základní skupině máte šanci, pak už se můžete stavět na hlavu. Ať jde o MS nebo ZOH, Finové v posledních letech udávají tempo světového hokeje.

 2. RUSKO (ROV)

Vlajka, nevlajka – to není vůbec podstatné. Rusové patřili k velkým favoritům už dávno před turnajem. Hvězdný výběr z KHL by měl z přehledem vyřídit většinu ostatních týmů, které čerpají hráče ze svých soutěží. Ačkoliv nakonec Rusové došli do finále, žádná přesvědčivá ofenzivní smršť to nebyla. Jen ve dvou zápasech dokázali zvítězit o dvě branky, když hráli zrovna s Dánskem. Ve zbytku šlo o utrápená jednogólová vítězství, které přesto stačily na stříbrné medaile. I tak zůstalo ruské šampaňské v lednici. Druhé místo je bráno jako nesplněný úkol.

 3. SLOVENSKO

Při hledání největšího překvapení máme bez jakýchkoliv pochybností jasného vítěze. Na Slovensku si v sobotu dopřáli slavnostní večeři v podobě bronzových halušek. Během pár dní nám východní sousedi naservírovali hned několik zajímavých úkazů: 

a) Když se přesně dodržuje dobře stanovený systém, můžete být úspěšní. 

b) Sazka na zahraničního kouče muže být zajímavá a efektivní zároveň.

c) Nejúčinnější je mix zkušených a mladých hráčů.

A sedmnáctiletý Slafkovský? To je kapitola sama o sobě. Takový jackpot neměl v sestavě žádný jiný tým.

 4. ŠVÉDSKO

Po výbuchu na posledním světovém šampionátu nebylo příliš složité vylepšit umístění. Švédům se sice nepodařilo zasypat jarní kráter cenným kovem, i tak mohou být fanoušci Tree Kronor poměrně spokojení. V období největší krize posledních let si zahráli o medaile. Takovou krizi bychom také brali.

 5. USA

Mladý tým univerzitních hokejistů se stal obětí slovenské senzace. V základní skupině Američané nezaváhali, vypadali možná nejlépe ze všech. Ve čtvrtfinále s nimi ale vyrazil dveře tým, který do turnaje prošel z kvalifikace. Je to trochu pech. Jsem si ale jistý, že by to Herb Brooks v Lake Placid 1980 nedopustil. 

 6. KANADA

Javorové listy s hráči z NHL nebo bez, to jsou dva naprosto odlišné světy. V opačném případě by zcela jistě Kanaďané útočili na zlato. Říká se, že kanadská hokejová nátura je natolik vrozená, že s ní může uspět jakýkoliv poskládaný tým. V Pekingu se ale tahle teorie nepotvrdila. Jasně, veřejnost sledující především NHL se z toho hroutit nebude. I tak je šesté místo pro kolébku hokeje propadák. Všichni jsme čekali víc.

 7. DÁNSKO

Věřili byste tomu, že za Kanadou někdy v těsném závěsu uvidíte Dánsko? Není to ale důkaz toho, že by se hokejový svět zbláznil, nýbrž vyrovnává. Olympiáda s evropskými hráči dává příležitost hokejovým trpaslíkům, Dánové ji chytili za pačesy. Potrápili úplně všechny a našli jen jednoho přemožitele. Kdyby na cestě za svou senzaci nenarazili dvakrát na Rusy, bůh ví, co by se dělo.

 8. ŠVÝCARSKO 

U Švýcarů nikdy nevíte. Jednou je to naprostá senzace, když se od nich následně čeká, že by mohli uspět, tak nelogicky vyhoří. V osmifinále vystavili stopku českému týmu. Už dávno ale pro ně tahle meta neznamená vrchol. Sami vědí, že mají na víc, klidně i na medaili. Na tu olympijskou to ale mohou zkusit až za další čtyři roky.

 9. ČESKO  

Parta kolem Filipa Pešána bude už navždy nesmazatelně zapsána pod historicky nejhorším umístění v dějinách. Mnohdy jsme se tomuto označení snažili vyhnout, ale letos můžeme klidně tohle fiasko nazvat ostudou. Výbuch, selhání… vyberte si sami. Český hokej neodkladně potřebuje šokovou terapii. Dojde to konečně zodpovědným lidem? Nebo budou kdysi tento hokejový klenot ze středu Evropy nadále ničit?

 10. NĚMECKO

Asi kdybychom zapomněli na jejich spanilou jízdu před čtyřmi lety v Pchjongčchangu, tak bychom tohle umístěni lépe pochopili. Jedna utrápená výhra s Čínou (3:2) je k zamyšlení i pro papírově dlouhodobě slabší tým. V osmifinále se Slováky neměli vůbec nárok. Tahle olympiáda se po hokejové stránce nepovedla Němcům vůbec v ničem.

 11. LOTYŠSKO

Od Lotyšů toho nikdy až tak moc nečekáte. Občas dokážou překvapit a potrápit i světovou elitu. Bez hráčů NHL měli možná největší šanci za posledních několik let, minimálně zopakovat senzační semifinále ze Salt Lake City 2002. Nakonec ale nenašli cestu k jedinému vítěztví. I přes skromnější ambice se pokusí na jarním MS ve Finsku ukázat o něco víc.

 12. ČÍNA

Největší hokejový omyl v olympijském systému, který zaručuje na turnaji účast domácího týmu. Číňané nejvíce překvapili tím, že přejmenovali své naturalizované cizince. Dva vstřelené góly v síti Německa a Kanady možná zní trochu jako senzace, ale jinak to byl tým vyloženě do počtu, který neměl nárok čímkoliv někoho zaskočit. Číňané mohou děkovat, že se nepodařilo do Pekingu dostat hráče z NHL. Možná by pak museli upravit i pravidla o délce hokejového utkání. Naštěstí tyhle šeredné příděly zůstaly jen v teoretické rovině.

Zdroj: IIHF, Peking 2022

Pokračovat ve čtení

Hokej

Ostuda! Bývalý šéf IIHF coby přítel Putina fandil ve finále ZOH Rusku, poté shazoval finský úspěch

Zimní olympijské hry jsou minulostí a spolu s nimi také olympijský hokejový turnaj, který nakonec ovládlo Finska. Zlatá medaile však má i hořkou pachuť, jelikož již bývalý šéf a doposud čestný předseda IIHF fandil ve finále Rusku, po utkání navíc výhru Finů shazoval.

Publikováno

dne

Zimní olympijské hry jsou minulostí a spolu s nimi také olympijský hokejový turnaj, který nakonec ovládlo Finska. Zlatá medaile však má i hořkou pachuť, jelikož již bývalý šéf a doposud čestný předseda IIHF fandil ve finále Rusku, po utkání navíc výhru Finů shazoval.

Už před finálovým zápasem olympijského hokejového turnaje se finskými médii ve velkém objevovalo jméno bývalého šéfa IIHF Reneho Fasela, jenž je nyní stále ještě čestným předsedou Mezinárodní hokejové federace.

Důvod byl zřejmý. Švýcar je totiž velkým přítelem Vladimira Putina a fanouškem ruského hokeje. Před zápasem navíc Rusku svou podporu veřejně přiznal.

„Finále bude těžké. Rusové prohráli s Finy na One Channel Cupu, teď je ideální čas na pomstu. V každém případě přeji Rusům úspěch. Do toho, Rusko!“ nechal se Fasel slyšet na tiskové konferenci před zápasem.

Rusko však neuspělo, Finsko vyhrálo 2:1 a získalo zlaté medaile. Ne všichni Rusové prohru unesli, několik z nich si odmítlo stříbrnou medaili nasadit na krk.

Zklamání neskrýval ani Fasel. „Obranná hra a kus štěstí přinesly Finsku zlato. Musíme jim pogratulovat, ale Rusko i přesto odehrálo dobrý turnaj. I stříbro je přeci jen olympijská medaile,“ vyjádřil se v rozhovoru pro ruskou tiskovou agenturu.

Fasel také tvrdí, že Rusko se nyní musí připravit na mistrovství světa, aby uspělo alespoň tam.

Jeho postoje si však nenašly zastánce mezi hokejovou veřejností. Finové se cítí pohoršeně, stejně tak hokejoví fanoušci, kteří na sociálních sítích píší, že přesně takto vypadá korupce. Fasel se dokonce dočkal urážek, když se měl stát „d**kou diktátorských režimů“.

Kritiky se dokonce dočkal až ze slavné NHL. Na mušku si jej vzal generální manažer Columbusu Blue Jackets Jarmo Kekalainen, podle něhož Fasel pouze demonstruje svou nekompetentnost.

Zdroje: Twitter, Iltalehti, TakeToNews

Pokračovat ve čtení

Ostatní

Česká republika zažila nejhorší ZOH od roku 1994, dvě získané medaile podle ČOV nejsou propadákem

A je po všem. Zimní olympijské hry v Pekingu skončily a nastal čas hodnotit. Česká republika si z Číny přiváží dvě medaile, což je nejhorší bilance od roku 1994. Jak Hry hodnotí vedení české výpravy?

Publikováno

dne

A je po všem. Zimní olympijské hry v Pekingu skončily a nastal čas hodnotit. Česká republika si z Číny přiváží dvě medaile, což je nejhorší bilance od roku 1994. Jak Hry hodnotí vedení české výpravy?

Šestnáctidenní sportovní svátek je za námi a Česká republika na ZOH v Pekingu získala dvě medaile. Zlato získala Ester Ledecká, z bronzu se raduje Martina Sáblíková.

Celkové prvenství v počtu medailí patří Norsku se 37 medailemi (16 zlatých, 8 stříbrných, 13 bronzových), druhé skončilo Německo s 27 medailemi. První pětku pak ještě tvoří Čína, USA a Švédsko.

V celkovém pořadí získala Česká republika 21. pozici. „Chlubit“ se tak může nejhorší bilancí od Her z roku 1994, když v Lillehammeru nezískali naši sportovci ani jednu medaili.

Před sedmi lety přitom vybojovali naši sportovci hned sedm cenných kovů. Šéf české výpravy Martin Doktor však odmítá, že by se jednalo o propadák.

„Nejde pokaždé přijet z Her s balíkem medailí a příště to opakovat. Donekonečna to nefunguje. Ale věříme, že se to vrátí tam, kde jsme byli na předchozích Hrách,“ vyjádřil se Doktor pro ČT Sport.

Předseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval pak věří, že za čtyři roky bude situace mnohem lepší, jelikož bude více medailových kandidátů. I přes rekordní výpravu prý letos příliš vysoké ambice nebyly.

Počet medailí podle něj mohla ovlivnit také absence Evy Samkové, která se před ZOH zranila.

Faktem také je, že nejednou skončili reprezentanti České republiky na čtvrtém místě. I proto není důvod vnímat zisk „pouze“ dvou medailí jako propadák.

Zdroj: ZOH 2022, ČT Sport

Pokračovat ve čtení

Oblíbené