Spojte se s námi


Motorsport

Brutální Acropolis Rallye vyhrál Rovanperä! Jezdci si sáhli na dno, na tvrdé podmínky doplatili Neuville s Ogierem

Od čtvrtka do neděle byl na programu desátý podnik letošní sezóny mistrovství světa v rallye, konkrétně legendární Acropolis Rallye. Tu nakonec vyhrál Kalle Rovanperä, jeho největší konkurenti v průběhu tohoto podniku zaznamenali výrazné problémy. Co udělal řecký podnik s pořadím šampionátu?

Publikováno

dne

Od čtvrtka do neděle byl na programu desátý podnik letošní sezóny mistrovství světa v rallye, konkrétně legendární Acropolis Rallye. Tu nakonec vyhrál Kalle Rovanperä, jeho největší konkurenti v průběhu tohoto podniku zaznamenali výrazné problémy. Co udělal řecký podnik s pořadím šampionátu?

Sedmdesátý ročník Acropolis Rallye se nesl v duchu krásných, ale velmi těžkých erzet, nehod i technických problémů. Řecký podnik zkrátka opět ukázal, že je jedním z nejtěžších v celém kalendáři WRC.

Jezdce trápily také proměnlivé podmínky, zejména v pátek byl šotolinový povrch v důsledku dešťů výrazně pokryt bahnem. Místa, kde se závodilo však postupně usychala a fanoušci tak mohli sledovat typickou řeckou rallye.

Jejím vítězem se stal úřadující šampion Kalle Rovanperä. Finský závodník vyhrál celkově 8 z původně plánovaných 15 etap.

V pátek všem jezdcům čistil trať, v sobotu už ale odstartoval za mnohem přívětivějších podmínek a z šesti sobotních erzet vyhrál pět.

Rovanperä vyhrál taky závěrečnou Power Stage. O 2,5 sekundy překonal druhého Elfyna Evanse. Z Řecka tedy odváží plný počet 30 bodů a vítězí potřetí v letošní sezóně.

500 Kč od Fortuny

Za kolik si zahraješ tolik dostaneš

Vsadit si
18+ Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost.

Velmi slušný podnik pro Evanse, Sordo ukázal svou zkušenost

Na stupních vítězů jej doplnili právě týmový kolega Evans a zkušený Dani Sordo. Velšana o víkendu potkalo několik technických problémů, nakonec ale zapisuje velmi dobrou Acropolis Rallye.

Vyhrál sice jen jednu erzetu (SS13), většinou se ovšem v průběhu všech dnů držel na špici. Výsledkově nejlepší pro něj byla právě neděle – zvítězil v třinácté etapě a skončil druhý v erzetě číslo 14 a Power Stage.

Španěl Sordo zaznamenal velice slušné třetí místo a přestože nebyl maximálně spokojený, svému týmu poděkoval za příležitost v Acropolis Rally závodit.

Acropolis Rallye si na několika jezdcích vybrala svou daň…

Konečné čtvrté místo v rámci kategorie WRC zapsal Ott Tänak. Estonec začal velmi dobře, držel se na špici. Jenže v pátek před čtvrtou erzetou dostal penalizaci (3 minuty a 40 vteřin) za opravu vodní pumpy.

Poté ale předvedl dokonalou limitaci škod, když vyhrál poslední dvě páteční etapy. V sobotu si stěžoval na ovladatelnost vozu a snažil se dohánět ztrátu. Jinak zajížděl časy na úrovni elitní pětice jezdců a i díky mnohým technickým problémům ostatních jezdců nakonec skončil na určitě přijatelné P4.

Strastiplný víkend si prožil pátý Esapekka Lappi. Finskému závodníkovi v sobotu nefungovala ruční brzda, alternátor a pořádně ani převodovka. Jeho víkend dokonale symbolizuje níže přiložený rozhovor. Nutno podotknout, páté místo bylo vzhledem k tomu všemu maximum, které z Acropolis Rally mohl vybojovat.

Sébastien Ogier a Thierry Neuville zničeni tvrdými podmínkami

Velmi dlouho konkuroval Rovanperovi, nakonec je z toho v Acropolis Rally v rámci šampionátu elitní kategorie WRC až sedmé místo.

Ogier v pátek skončil postupně druhý, třetí, první, třetí a druhý, na špici průběžného pořadí se držel také po celý průběh sobotního odpoledne. Ve dvanácté etapě ale utrpěl výraznou ztrátu, když dostal defekt pravého předního a zadního kola, na levém zadním kole mu zase prasklo zavěšení. Od té doby byl jednoznačně ze hry nejen o vítězství, ale také o podium.

Belgičan Neuville byl jedním z favoritů na vítězství. V pátek jednu etapu vyhrál, třikrát skončil druhý a jednou čtvrtý. V sobotu, konkrétně v erzetě číslo 10, ale utrpěl velkou ránu v pravé přední části vozu.

Neuville totiž vjel do velké díry, následkem čehož mu prasklo zavěšení. Jezdec týmu Hyundai Shell Mobis WRT tak musel odstoupit z prvního místa. Zbytek Acropolis Rally už jen dokončoval, body navíc nevybojoval ani v závěrečné Power Stage.

Pořadí mistrovství světa?

Co tedy Acropolis Rallye provedla s pořadím šampionátu? Rovanperä zaokrouhlil svůj bodový příspěvek v letošní sezóně už na číslo 200. Na celkově druhého Evanse má náskok 33 bodů. Třetí je Neuville se ziskem 134 bodů, za ním Estonec Tänak se 119 body.

Elitní pětici uzavírá legendární Ogier, který však letos jede jen dílčí soutěže. Francouzovi se ale doposud podařilo nasbírat 99 bodů. O bod za ním je Lappi, sedmý je Takamoto Katsuta (66 bodů), osmý Sordo (63 bodů), devátý Teemu Suninen (34 bodů) a desátý Pierre-Louis Loubet (28 bodů).

Co se pořadí týmů týče, Toyota má tři podniky před koncem sezóny vskutku luxusní náskok. Aktuálně má na kontě 430 bodů, druhý Hyundai 339 a třetí Ford 220.

Zdroj: WRC, Twitter / X

Reklama

Oblíbené

Copyright © 2017-2024 RUIK Digital s. r. o. | Sportovní zprávy, výsledky, preview a tipy na sázení zdarma - Fotbal, Hokej, Tenis, Oktagon, UFC, Esport a F1. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře.