Spojte se s námi


Motorsport

Boj o titul pokračuje, vrcholí také souboje v Poháru konstruktérů! Velká cena Kataru nám nabídla mnohé

m závodem od konce letošní sezóny – to byla Velká cena Kataru. A musíme přiznat, že už výrazně napověděla zejména o pořadí v poháru konstruktérů. Velmi špatný výsledek zajela stáj McLaren, velký úspěch slaví po letech Fernando Alonso!

Publikováno

dne

Dvacátým závodem celkově, třetím závodem od konce letošní sezóny – to byla Velká cena Kataru. A musíme přiznat, že už výrazně napověděla zejména o pořadí v poháru konstruktérů. Velmi špatný výsledek zajela stáj McLaren, velký úspěch slaví po letech Fernando Alonso!

Vítězství z Velké ceny Kataru bere Lewis Hamilton, vzhledem k očekávaným predikcím se také není čemu divit. Seminásobný mistr světa v Brazílii nasadil svůj šestý spalovací motor, a když k tomu připočteme ještě vylepšené DRS, je výkon jeho Mercedesu naprosto dechberoucí.

Po celou dobu závodu nepřišel o vedení, a to ani při zastávkách v boxech. Náskok Maxe Verstappena na čele šampionátu tak opět dokázal zreduktovat, tentokrát na rozdíl osmi bodů. Verstappen totiž zajel nejrychlejší kolo závodu, za což se uděluje jeden extra mistrovský bod. Pilot Red Bullu tak z Velké ceny Kataru bere 19 bodů, Hamilton 25.

Velmi těsné je to také mezi oběma týmy v pořadí týmů – Mercedes se sice nachází na čele tabulky, ovšem na druhý Red Bull mají pouhý pětibodový náskok.

To se ovšem nedá říct o boji o třetí místo, ve kterém za výrazně kratší konec provazu tahá McLaren. Stáj z Wokingu zajela v posledních třech závodech vskutku prachbídně – v Mexiku a poté v Brazílii bral McLaren jeden bod za desáté místo Landa Norrise, tentokrát dojel dvaadvacetiletý Brit devátý.

Čtyři body za poslední tři velké ceny, to je velmi bídný výsledek. V boji o tak důležité umístění je až trestuhodné, že Daniel Ricciardo na monopostu McLaren nedokázal třikrát v řadě bodovat.

Toho samozřejmě využívá Ferrari, které za stejné časové období získalo slušných 46 bodů (Leclerc 24, Sainz 22).

Sveřepý souboj o lepší umístění spolu svádí také Alpine a Alpha Tauri. Tady se zase bojuje o páté místo v konečném pořadí a zdá se, že mnohem lépe ke konečné páté pozici mají nakročeno v Alpinu.

Fernando Alonso si dokonce v Kataru dojel pro třetí místo a po sedmi letech jsme tak legendárního Španěla měli možnost vidět na stupních vítězů! Poslední pódiové umístění naposledy zajel ve Velké ceně Maďarska 2014.

Takto tedy vypadá konečné pořadí Velké ceny Kataru. Do cíle nedojeli dva piloti – Nicholas Latifi a Valtteri Bottas.

Právě závěr závodu dokázal, jak náročný je svou rychlostí okruh v Losail. Georgi Russellovi a výše jmenovaným pilotům nevydržely pneumatiky a byli tak nuceni zajet do boxů pro novou sadu. To ostatně donutilo zastavit i Norrise na McLarenu, a to jen několik kol před koncem závodu.

Na to, jaké byly původní predikce, nám Velká cena Kataru nabídla mnohé. Viděli jsme velké množství předjetí a především drama v posledních kolech závodu. To také ukazuje, jak je letošní sezóna skvělá a napínavá.

Jejího pokračování se každopádně dočkáme až za dva týdny, kdy monoposty formule 1 uvidíme v Saúdské Arábii.

Zdroj: F1 Živě

Reklama

Motorsport

Další šílená trať, bude to bláznivý závod, líčí Esteban Ocon. Co nás čeká na okruhu v Džiddě?

Bude to již 21. závod v rámci letošní sezóny formule 1 a druhý závod od konce kalendáře. Velká cena Saúdské Arábie nám bezpochyby napoví mnohé. Nejen podle Estebana Ocona nás každopádně čeká bláznivý závod. Proč? Faktorů je hned několik.

Publikováno

dne

Bude to již 21. závod v rámci letošní sezóny formule 1 a druhý závod od konce kalendáře. Velká cena Saúdské Arábie nám bezpochyby napoví mnohé. Nejen podle Estebana Ocona nás každopádně čeká bláznivý závod. Proč? Faktorů je hned několik.

Pilot stáje Alpine F1, Esteban Ocon, přirovnal závodní okruh v Džiddě k Baku, který je rovněž městským okruhem. Takto hovořil po tom, co si trať vyzkoušel na simulátoru. „Mám rád tyhle bláznivé okruhy, jako je například Baku. Musíte jezdit na hranici svých limitů a myslím, že to bude zábava,“ prohlásil Ocon na týmové brífinku.

Trať má délku 6,1 kilometrů a už nyní je jasné, že bude patřit k těm nejrychlejším v seriálu formule 1. Ocon ostatně predikuje, že závod bude pro jezdce velmi vyčerpávajícím a fyzicky nesmírně náročným.

„Okruh vypadá docela náročně, protože je to rychlá městská trať a ke zdem to tady není daleko. Je to extrémně rychlá trať se spoustou šikan a rychlých zatáček navazující jedna na druhou s malým prostorem pro odpočinek,“ vysvětluje.

A právě tady se dostáváme k dalšímu faktoru. Nejen tedy, že piloti pojedou 50 kol v naprostém soutředění a dá se očekávat, že řada z nich bude po závodě zcela vyčerpaná, nýbrž kombinace rychlé tratě s několika úzkými pasážemi – to je jako dělané pro drama a výjezd safety caru.

Vzhledem k tomu, že oba protagonisté v boji o mistrovský titul budou jistě sveřepě taktizovat, mohou zde ostatní okolnosti zcela zpřeházet nejen pořadí závodu, ale také to může výrazným způsobem poznamenat děj Velké ceny Saúdské Arábie.

„S tolika zatáčkami představuje tento okruh pro naše inženýry skutečnou výzvu. Aby zkrátka dokázali správně nastavit vůz, což vzhledem k vysokému množství nároků tratě bude velmi těžké,“ pokračuje.

„Každé kolo bude také velmi dlouhé, takže si myslím, že to náročnost okruhu ještě zvyšuje a bude důležité, abychom dokázali zůstat plně soustředění,“ uzavřel Ocon.

S jeho výroky nelze jinak než souhlasit. Neskutečná náročnost tratě, boj o titul mezi jezdci a v konstruktérech, pokračující souboj o třetí místo a páté místo v pořadí týmů – vstupujeme do poslední fáze velkolepé sezóny, tak si ji určitě nenechme ujít!

Zdroje: F1, Race Fans

Pokračovat ve čtení

Motorsport

Horner varuje Hamiltona: Max je silnejší než kdy dřív! Kdo podle vás vyhraje mistrovský titul?

Bude to Max Verstappen nebo Lewis Hamilton? Blíží se poslední dva závody v kalendáři F1, které rozhodnou o tom, kdo získá titul mistra světa. Christian Horner, šéf Red Bullu, to vidí celkem jasně. Co prohlásil na Verstappenovu adresu?

Publikováno

dne

Bude to Max Verstappen nebo Lewis Hamilton? Blíží se poslední dva závody v kalendáři F1, které rozhodnou o tom, kdo získá titul mistra světa. Christian Horner, šéf Red Bullu, to vidí celkem jasně. Co prohlásil na Verstappenovu adresu?

Letošní sezóna formule 1 je vskutku napínavou záležitostí. Souboj Hamiltona s Verstappenem nám v lecčem připomíná ony dávnější doby, kdy o titul s Michaelem Schumachereme bojovali Fernando Alonso, ještě dříve Mika Häkkinen.

Podíváme-li se ještě dále, urputný souboj spolu v roce 1984 sváděli také Niki Lauda a James Hunt. Rovněž nesmíme zapomenout na sveřepé bitvy mezi Alainem Prostem a Ayrtonem Sennou.

Ovšem zpátky do dnešních dnů. Jisté je jedno, zbylé dvě velké ceny budou stoprocentně strhující! Po událostech z Velké ceny Brazílie a Kataru, kdy Hamilton všem svým pronásledovatelům doslova odletěl, se zejména fanoušci Red Bullu obávali další dvou závodů.

Podle webu Motorsport by však sedminásobný šampion už takovou výhodu mít neměl. To je voda na mlýn pro Hornera a Verstappena, jejichž šance na zisk titulu jsou stále vysoké.

„Nenechte se mýlit, boj o první titul ve F1 je intenzivním okamžikem v závodní kariéře, ale vyzrálost, kterou Max během sezóny prokázal, byla nesmírně působivá,“ vysvětluje Horner na webu Red Bullu.

Horner se také mezi řádky pokouší krapet „vyprovokovat“ Hamiltona a Mercedes k jakési reakci. Ostatně mediální rozepře mezi oběma týmy jsou k vidění téměř po celou sezónu.

„Je uvolněný a s tlakem se vyrovnává neuvěřitelně dobře. Myslím, že jezdí lépe než kdykoli předtím. Dobrým příkladem byl závod v Kataru, kdy neměl pocit, že bychom mohli Lewise dostihnout, ale do rádia to komentoval slovy, že se „chce trochu pobavit“,“ dodává šéf Red Bullu.

„Boj o dva tituly mistra světa je přesně to, na čem jsme tvrdě pracovali. Jdeme do posledních závodů a je to nesmírně blízko. Max má v šampionátu jezdců náskok pouhých osmi bodů a v šampionátu konstruktérů ztrácíme pět bodů,“ uvědomuje si.

„V předchozích letech bychom si ukousli ruku, abychom byli v této fázi šampionátu v této pozici,“ uzavřel.

Faktem je, že Red Bull šel výkonnostně extrémně nahoru, to zkrátka musí každý fanoušek formule 1 objektivně uznat. Ovšem rovněž musíme poznamenat, že zkušený Brit moc dobře ví, jak se v těchto chvílích zachovat.

Byl to právě Prost, který v nedávném čase prohlásil, že teprve pod velkým tlakem ze sebe Hamilton dokáže dostat to nejlepší. Doufejme tedy v čistý souboj obou pilotů a ať už získá mistrovský titul kdokoliv, zařadí se tato sezóna mezi nezapomenutelné.

Zdroje: Red Bull Racing, Racing News, F1 Sport, Motorsport

Pokračovat ve čtení

Motorsport

Motorsport nemůže jít pouze cestou elektrifikace! Robert Reid pro to nachází vážné důvody. Souhlasíte s ním?

Problémy s udržitelností či znečištění planety. To jsou problémy, které momentálně sužují nejen motorsport, ale celkově automobilový průmysl. Robert Reid v rozhovoru pro Autosport uvádí hned několik důvodů, proč i přesto cesta elektrifikace nesmí být tou jedinou. Souhlasíte s jeho tvrzením?

Publikováno

dne

Problémy s udržitelností či znečištění planety. To jsou problémy, které momentálně sužují nejen motorsport, ale celkově automobilový průmysl. Robert Reid v rozhovoru pro Autosport uvádí hned několik důvodů, proč i přesto cesta elektrifikace nesmí být tou jedinou. Souhlasíte s jeho tvrzením?

Kdo je vlastně Robert Reid? Je bývalým profesionální kopilotem WRC. Tuto funkci ostatně plnil i v roce 2001, kdy dělal kopilota Richardu Burnsovi, jenž právě v onom roce se svým Subaru získal mistrovský titul.

Od jeho ukončení kariéry působil v několika komisích FIA, včetně té bezpečnostní. Několik let strávil jako ředitel britské asociace motoristického sportu a rovněž působil jako komentátor WRC. Za tři týdny bude dokonce kandidovat ve volbách FIA o roli náměstka prezidenta pro sport.

V rozhovoru pro web Autosport se vyjádřil k otázce, zda by motorsport měl jít cestou elektrifikace. Lépe řečeno, jestli je to skutečně ten správný směr, jakým by se měl motorsport v budoucnu ubírat. Nutno podotknout, v nedávných letech se tato otázka řeší čím dál vehementněji.

Do hry totiž vstupují různé enviromentální faktory. Reid ale také tvrdí, že by motorsport měl být stále odvážný v prosazování svých myšlenek a měl by sloužit jako jakýsi inkubátor technologií, které pomohou dostat svět na tu správnou cestu.

„Když mluvíme k různým týmům po celém světě, všichni nám říkají: Nedovolte, aby se v motoristickém sportu jezdilo pouze na EV, protože stále budeme používat spalovací motory po dobu dalších 20 let,“ vysvětluje Reid v rozhovoru pro Autosport.

„Infrastruktura prostě není v každé zemi na tak dobré úrovni, abychom mohli zvolit jednu jedinou cestu. Musíme tedy přijít s řešením, které uspokojí potřeby všech. Máme přitom velké možnosti, nespočet příležitostí, můžeme navrhnout hned několik řešení,“ uvědomuje si.

„Musíme si uvědomit, že motoristický sport bude vždy dražší, než třeba fotbal. Musíme pracovat na tom, abychom také co nejvíce snížili náklady. To je důležité také z hlediska kampaně double motorsport, která ač se může jevit jako příliš ambiciózní, skrývá v sobě podle mě obrovskou příležitost,“ doplňuje.

Dále také dodává, že motorsport musí reagovat na věci, jako jsou spotřebitelské návyky, měnící se postoje k diverzitě a v neposlední řadě se neustále objevují obavy životní prostředí a udržitelnost.

Na závěr dodává, že v motoristickém sportu vidí obrovský potenciál, a to především v kombinaci s poskytováním řešení na základě udržitelnosti životního prostředí.

Nyní totiž bude velmi důležitým faktorem dokončit vývojovou etapu a ujistit se, že existují různé cesty, které dokáží splnit cíle, jež jsou stanoveny. Dá se říct, že otázka elektrifikace ještě nikdy nebyla tak důležitou součástí pokroku.

Je ale skutečně tou jedinou správnou cestou?

Zdroje: WRC, FIA, Autosport

Pokračovat ve čtení

Oblíbené