Spojte se s námi


Bojové sporty

Blíží se v UFC konec dominantních šampionů? Trend je prý daný, rekordní vládnutí Andersona Silvy jen tak někdo nepřekoná

Sedm měsíců, tři pády dominantních šampionů UFC. Kamaru Usman, Israel Adesanya a Valentina Shevchenko již nedrží své tituly. Naznačuje to snad něco? Podle expertů v MMA nastává nová doba, kdy již budou prakticky neopakovatelné třeba sedmileté dominance, jako tomu bylo v případě legendárního Andersona Silvy. Proč?

Publikováno

dne

Sedm měsíců, tři pády dominantních šampionů UFC. Kamaru Usman, Israel Adesanya a Valentina Shevchenko již nedrží své tituly. Naznačuje to snad něco? Podle expertů v MMA nastává nová doba, kdy již budou prakticky neopakovatelné třeba sedmileté dominance, jako tomu bylo v případě legendárního Andersona Silvy. Proč?

MMA je stále novým sportem. Stále se vyvíjí, stále jde dopředu a stále překvapuje. Roste kvalita, roste konkurence, vyvíjejí se nové metody a kromě bojovníků dělají progres také trenéři a analytici, kteří mají za úkol přečíst soupeře.

A přesně to je zřejmě důvod, proč vídáme čím dál častěji výsledky, které bychom nečekali. Příklady? V prosinci 2021 nikdo nečekal, že by Amanda Nunes měla prohrát s Julianou Peňou, přesto se tak stalo. Byť v odvetě Brazilka vyhrála, přišla o pověst nepřemožitelné.

V srpnu 2022 pro změnu padl dlouhodobý dominantní král welteru Kamaru Usman. V pátém kole jej vypnul Leon Edwards. Rodák z Jamajky pak v březnu 2023 ovládl také odvetu a vyhrál dokonce na body. Jasně.

V listopadu 2022 pak padl také Israel Adesanya. Do té doby prakticky nedotknutelný šampion střední váhy. Recept na něj znovu našel Alex Pereira, tedy muž, který jej předtím dvakrát porazil v kickboxu. Teď je čeká odveta.

A aby toho nebylo málo, tak na začátku března tohoto roku padla také dominantní královna Valentina Shevchenko. Porazila ji Alexa Grasso. Senzace, kterou čekal málokdo. Jenže se stala.

Zdá se, že dlouhodobí šampioni jsou na ústupu. V polotěžké váze se šampioni po odchodu Jona Jonese střídají jako na běžícím páse. Nepočítáme-li neaktivní pérovou váhu žen, tak je nejdéle úřadujícím králem své váhy Alexander Volkanovski. Ten drží pás v pérové váze od roku 2019 a má za sebou čtyři úspěšné obhajoby.

MMA se mění. Dlouholetí šampioni ohroženým druhem?

UFC je absolutní špičkou v MMA. To, že existují dominantní šampioni ve větší míře jinde, nemusí nutně nic znamenat. Celý svět MMA totiž bude UFC v trendu mizejících dlouholetých šampionů pravděpodobně následovat.

Alespoň se na tom shodují experti a trenéři MMA. Důvodů je hned několik. V první řadě rostoucí popularita celého sportu. V řadě druhé jeho vývoj. Zejména v ohledu taktiky a videorozborů.

Podle trenéra Xtreme Couture Erica Nicksicka například Francis Ngannou strávil před odvetou se Stipe Miocicem hodiny sledováním záznamu jejich prvního vzájemného duelu a jeho trilogie s Danielem Cormierem.

Nicksick v tomto ohledu vyzdvihl zejména bývalého šampiona, olympijského vítěze a opět bojovníka UFC Henryho Cejuda, s nímž mnoho bojovníků či bojovnic trénuje a probírají taktiky. Jeho metody okusil také Jiří Procházka.

„Cejudo odvádí fantastickou práci ve svých rozborech na svém YouTube kanálu. Ti nejlepší bojovníci hledají sebemenší skuliny u svého soupeře. Je to stejné jako ve fotbale. Když najdete díru v obraně soupeře, pokusíte se jí se svým nejlepším hráčem využít znovu a znovu,“ vyjádřil se pro ESPN Nicksick.

Šampioni v nevýhodě?

Velkým problémem šampionů jako byli Usman, Adesanya či Shevchenko je ale také fakt, že jsou pod obrovským drobnohledem. Každý jejich krok je sledován. Jejich zápasy vidí každý, je snadné se k nim dostat.

Navíc mají velkou nevýhodu v tom, že nikdy pořádně dopředu neví, s kým budou bojovat. V podstatě mají menší čas na přípravu. Potenciální vyzyvatelé se totiž na dlouholeté šampiony připravují dávno před tím, než se vůbec k zápasům s nimi propracují.

Mají zkrátka na zádech terč. Potvrdil to svými slovy například Belal Muhammad: „Vždy se dívám na zápasy šampionů. Vždy se dívám a sleduju, co musím udělat, abych se přizpůsobil a abych ho porazil. Dělá to většina bojovníků. Obzvlášť, když byl tím šampionem Usman, tak jsem chtěl být tím, kdo ho sundá z trůnu.“

MMA je nicméně v současnosti více konkurenceschopné než tomu kdy bylo. „Dokonce je třikrát více konkurenceschopnější než před třemi lety. Je fér to říct. S celosvětovým rozšiřováním se stále koná více akcí, vznikají nové gymy a rostou noví bojovníci ve velkém počtu,“ říká trenér Fortis MMA Sayif Saud.

Zdá se tedy, že éra, kdy svým divizím dlouhá léta vládli například Georges St. Pierre či Anderson Silva, pomalu končí. Byla to sice doba nádherná, nicméně kvalita MMA půjde díky velké konkurenci nahoru, což je jedině dobře.

Zdroj: ESPN, UFC

Reklama

Oblíbené

Copyright © 2017-2024 RUIK Digital s. r. o. | Sportovní zprávy, výsledky, preview a tipy na sázení zdarma - Fotbal, Hokej, Tenis, Oktagon, UFC, Esport a F1. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře.