Spojte se s námi


Motorsport

Bagnaia překonal nezdar ze sprintu a zvítězil ve VC Katalánska MotoGP, stejní muži opět na pódiu

Velkou cenu Katálanska, šestý závod letošní sezóny MotoGP, vévodil Francesco „Pecco“ Bagnaia. 27letý úřadující mistr světa prolomil smůlu, která jej na barcelonském okruhu provázela během celé jeho kariéry, a zaznamenal zde své první stupně vítězů.

Publikováno

dne

Velkou cenu Katálanska, šestý závod letošní sezóny MotoGP, vévodil Francesco „Pecco“ Bagnaia. 27letý úřadující mistr světa prolomil smůlu, která jej na barcelonském okruhu provázela během celé jeho kariéry, a zaznamenal zde své první stupně vítězů. Na pódiu jej doplnili Jorge Martín a Marc Márquez, opět z nízké pozice na startovním roštu. Mimo pád Martína při VC Španělska by potřetí za sebou toto trio dokončilo hlavní závod na stupních vítězů.

MotoGP pokračovala ve své evropské tour podnikem na oblíbeném a klasickém okruhu Montmeló, několik kilometrů od španělské Barcelony. Trať, která si odbyla premiéru v šampionátu v roce 1992, byla v posledních dvou letech svědkem hromadných postartovních kolizí. Zatímco před dvěma sezónami vyprovodil ze závodu několik svých soupeřů Takaaki Nakagami, loni se o chaos v první zatáčce postaral Enea Bastianini.

O několik metrů dále nicméně hrozivě boural Pecco Bagnaia, jehož nehoda a následný postupný návrat do plné formy zdramatizoval průběh loňského ročníku. Italovy výsledky v Barceloně jsou však obecně dost smolné, v celé jeho kariéře závodníka MS nezaznamenal jediné pódium.

Bagnaiovo neštěstí bohužel pro něj pokračovalo i do letošního sobotního sprintu, kde v posledním kole havaroval z vedoucí pozice. Jeho chyba darovala vítězství v krátkém závodě domácímu Aleixi Espargarovi po startu z pole position.

Do třetice konečně bez postartovní hromadné kolize

Jak v roce 2022, tak i v sezóně minulé se první zatáčka nedělního závodu neobešla bez počáteční havárie několika jezdců. Aleix Espargaro uzmul pole position v kvalifikaci na své domácí trati, avšak stejně jako během sprintu ztratil po odpichu z roštu pozice. Do vedení se dostal z druhého místa Bagnaia následovaný Pedrem Acostou a Bradem Binderem.

Překvapení sobotního dopoledne Raúl Fernández, jenž se kvalifikoval jako třetí nejrychlejší, podobně jako jeho stájový kolega Espargaró ztratil pár míst a zařadil se na pátou pozici za Jorgeho Martína.Třetí z hlavních protagonistů v boji o titulu mistra světa Marc Márquez opět jako ve Francii nezvládl kvalifikaci a odstartoval z čtrnácté pozice. 31letý Španěl nicméně se dokázal znovu solidně posunout vpřed a na konci prvního kola již kroužil v top 10.

Martín dlouho nevydržel zaseknutý za ktm Bindera a rychle od něj převzal třetí místo. Na čele však Acosta nenechal Bagnaiu vydechnout a pár úvodních kol zůstal těsně zavěšený za Italovo zadní kolo. Zatímco Márquez se prodíral startovním polem, Acosta ve třetím okruhu zaútočil na Bagnaiu v desáté zatáčce, avšak neúspěšně. O pár sekund později na tom samém místě havaroval Miller a nejspíše přidal další důkaz, že se jedná o jeho poslední sezónu v továrním týmu KTM.

Fanoušci se další klasiky nedočkali známá trojice opět na pódiu

Ačkoliv Bagnaia odrazil útok Acosty, celkem brzo se musel obávat jiné hrozby. Martín si totiž ve čtvrtém kole poradil s teenagerem na gasgasu a přestože Bagnaia získal po jejich souboji pár cenných desetin k dobru, jeho španělský rival jej svižně dohnal. Netrvalo dlouho a Martín pokořil i jej a lídr letošního šampionátu si jel vstříc dalšímu vítězství v hlavním závodě.

Vypadalo to, že opět Bagnaia po slibných úvodních kolech poztrácí veledůležité body. Nejprve jej předjel Acosta a každým sektorem na vedoucí dvojici ztrácel, ba i jej dojížděl čtvrtý Binder. Naštěstí se rychle dvojnásobný šampion MotoGP oklepal a alespoň se odpoutal od nátlaku Jihoafričana.

Až do jedenáctého kola kroužil Bagnaia relativně osamoceně a jen mohl Acostu s Martínem vyhlížet z po vzdálí. Motivaci mu však dodal pád Acosty v tom samém místě jako předtím Miller. Zatímco Binder poztrácel pozice vůči Espargarovi, Fernádezovi a stíhajícímu Márquezovi, Bagnaia postupně kolo co kolo dotahoval lídra Martína.

Známá trojice opět na pódiu

Mimo přeludy mezi Bastianinim a mladším Márquezem, po kterých Ital dvakrát vyjel mimo trať, se dále v závodě nic extrémního neodehrálo. Bagnaia v devatenáctém kole dojel a úspěšně předjel Martína a okamžitě začal Španělovi ujíždět. O závěrečnou akci se stihl postarat Márquez, jehož stíhací jízda byla dokonána pokořením jak Fernándeze, tak Espargara v boji o bronzovou příčku.

Bagnaia zdolal barcelonské démony a po trapném nezdaru z posledního kola sprintu, ve kterém zahodil svůj stroj z vedoucí pozice, zvítězil ve VC Katalánska a připsal si třetí nedělní vítězství v letošní sezóně. Martín dokončil jako druhý před Márquezem, což znamenalo, že si tato trojice podruhé za sebou přivlastnila stupně vítězů. Espargaró a Fabio Di Giannantonio dovršili top 5 pozice, Acosta po svém pádu dokázal ještě vymáčknout dva body za čtrnácté místo.

Do rámečku si rozhodně tento závod nedá Bastianini, za jehož prohřešky za výjezdy mimo trať a následné ignorování trestů dlouhých kol jej komisaři „odměnili“ penalizací průjezdu body převedenou na časový trest 32 sekund. Bastianini byl tak klasifikován až na osmnáctém místě bez bodového přídělu.

Výsledky Velké ceny Katalánska MotoGP (závod 6/20, 24 kol = 111,768 km; pouze top 10):

1. Francesco Bagnaia (Ita., Ducati) 40:11.726
2. Jorge Martín (Špa., Ducati) +1.740
3. Marc Márquez (Špa., Ducati) +10.491
4. Aleix Espargaró (Špa., Aprilia) +10.543
5. Fabio Di Giannantonio (Ita., Ducati) +15.441
6. Raúl Fernández (Špa., Aprilia) +15.916
7. Álex Márquez (Špa., Ducati) +16.882
8. Brad Binder (RJA, KTM) +18.578
9. Fabio Quartararo (Fra., Yamaha) +20.477
10. Miguel Oliveira (Por., Aprilia) +20.889

Průběžné pořadí jezdců MotoGP v sezóně 2024 (po závodě 6/20; pouze top 10):

1. Jorge Martín (Špa., Ducati) 155 bodů
2. Francesco Bagnaia (Ita., Ducati) 116
3. Marc Márquez (Špa., Ducati) 114
4. Enea Bastianini (Ita., Ducati) 94
5. Maverick Viñales (Špa., Aprilia) 87
6. Pedro Acosta (Špa., KTM) 83
7. Aleix Espargaró (Špa., Aprilia) 76
8. Brad Binder (RJA, KTM) 75
9. Fabio Di Giannantonio (Ita., Ducati) 62
10. Marco Bezzecchi (Ita., Ducati) 42

Zdroje: MotoGP, X

Reklama

Oblíbené

Copyright © 2017-2024 RUIK Digital s. r. o. | Sportovní zprávy, výsledky, preview a tipy na sázení zdarma - Fotbal, Hokej, Tenis, Oktagon, UFC, Esport a F1. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře.