Spojte se s námi


Motorsport

Augusto Fernández slaví letošní titul Moto2! Napomohl k tomu druhý pád rivala Ogury v řadě. Salač zakončil sezónu třináctým místem

Vedle MotoGP se ve Valencii rozhodovalo také o tom, kdo se stane mistrem světa třídy Moto2. Do závěrečného závodu sezóny vstupovali Augusto Fernández a Ai Ogura jako přímí adepti o titul.

Publikováno

dne

Vedle MotoGP se ve Valencii rozhodovalo také o tom, kdo se stane mistrem světa třídy Moto2. Do závěrečného závodu sezóny vstupovali Augusto Fernández a Ai Ogura jako přímí adepti o titul. Druhá minela Ogury v posledních dvou závodech bohužel pro japonský motorsport vyústila v prodloužení čekání na japonského šampiona, kdežto Španělsko se zásluhou Fernándeze může pyšnit dvěma tituly mezi jezdci ze tří kategorií MS.

Před Velkou cenou Valencie, dvacátým závodem letošní sezóny z dvaceti, vedl šampionát Španěl Augusto Fernández o 9,5 bodu před Aiem Ogurou.

Japonský mladík ještě dva týdny zpátky mohl v Malajsii uzmout titul šampiona pro sebe nebo se mu alespoň ve Valencii významně přiblížit. Nehoda v posledním kole jej však postavila do značně nepříjemné situace, ve které musel předvést to nejlepší.

Lópezova a Ogurova mizérie

Pole position si v kvalifikaci vyjel Alonso López, jemuž se podařilo setřást konkurenci a udržel si po startu vedení závodu. Loňský šampion Moto3 Pedro Acosta si vyšlápl do první zatáčky druhého kola na svého krajana.

Lopéz si to nicméně nenechal líbit a Acosta tento manévr tvrdě vrátil. Oba na tom nicméně tratili, jelikož se propadli za Tonyho Arbolina a Aie Oguru, jemuž se tento souboj náramně hodil.

Lópezovi se následně hrubě nevydařila následující kola. Ve čtvrtém okruhu minul vrchol zatáčky číslo 8 a spadl na pátou pozici za Fernándeze. O pouhé tři zatáčky později nezvládl svůj stroj, opět netrefil ideální brzdný bod, a ke všemu tomu upadl.

Ogura se mezitím pokoušel vyzrát na Arbolina, který držel klíč k úspěchu japonského závodníka. V případě jeho triufmu ve Velké ceně Valencie a čtvrtého místa Fernándeze by slavil titul právě rodák ze Saitamy.

Co se však stalo, byl nečekaný pád Ogury při nájezdu do osmé zatáčky v osmém kole. Jedenadvacetiletý talent upadl ve vysoké rychlosti při brždění. Tato havárie tak definitivně stvrdila Fernándeze jako mistra světa Moto2.

Vítězný Acosta nováčkem roku Moto2

Dvanácté kolo závodu vidělo předjížděcí manévr Acosty na lídra Arbolina. Za nimi se držel už jistý šampion Fernández, který už nemusel v závodě nic dokazovat. Přesto si hned v dalším kole smlsnul na Arbolina, a tak se tým Akiho Aja mohl těšit z průběžného doublu.

Na tuto trojici již nikdo neútočil, Arón Canet na čtvrtém místě ztrácel přes tři sekundy na poslední pozici na stupních vítězů. Nicméně se Španěl pokusil v poslední třetině velké ceny dotáhnout na Arbolina, bohužel havaroval pět kol před koncem.

Nic dalšího významného se až do vyvěšení šachovnicové vlajky neodehrálo u vedoucího tria. Acosta si dojel pro nejen své třetí vítězství sezóny, ale také i pro titul nováčka roku. Fernández nakonec v cíli ztratil na svého týmového kolegu 1,2 sekundy. Pro třetí místo si dojel Arbolino, do top 5 se ještě vešli Albert Arenas a Manuel González.

Fernández se stal historicky dvanáctým mistrem světa od založení třídy Moto2 v roce 2010. Pouze Johann Zarco triumfoval v této kategorii dvakrát. Fernández tak tím nejlepší možným způsobem navnadil své fanoušky, aby jej dále podporovali v jeho cestě v MS. Příští rok jej uvidíme vedle Póla Espargara v satelitním týmu KTM převlečeném v barvách GASGASu.

První sezónu v Moto2 má také za sebou i Filip Salač, který i přes zranění rukou obsadil třináctou pozici. Celkově tak dvacetiletý český jezdec zakončil rok celkově 20. místem s počtem 45 bodů.

Výsledky Velké ceny Valencie Moto2 (závod 20/20, 25 kol = 100,125 km; pouze top 10):

1. Pedro Acosta (Špa., Kalex) 39:52.413

2. Augusto Fernández (Špa., Kalex) +1.232

3. Tony Arbolino (Ita., Kalex) +10.163

4. Fermín Aldeguer (Špa., Boscoscuro) +14.407

5. Albert Arenas (Špa., Kalex) +18.904

6. Manuel González (Špa., Kalex) +20.554

7. Jake Dixon (Brit., Kalex) +21.244

8. Jeremy Alcoba (Špa., Kalex) +25.868

9. Senna Agius (Aus., Kalex) +33.763

10. Marcel Schrötter (Něm., Kalex) +35.117

13. Filip Salač (Čes., Kalex) +38.942

Finální pořadí jezdců Moto2 v sezóně 2022 (po závodě 20/20; pouze top 10):

1. Augusto Fernández (Špa., Kalex) 271,5

2. Ai Ogura (Jap., Kalex) 242

3. Arón Canet (Špa., Kalex) 200

4. Tony Arbolino (Ita., Kalex) 191,5

5. Pedro Acosta (Špa., Kalex) 177

6. Jake Dixon (Brit., Kalex) 168,5

7. Celestino Vietti (Ita., Kalex) 165

8. Alonso López (Špa., Boscoscuro) 155,5

9. Joe Roberts (USA, Kalex) 131

10. Somkiat Chantra (Tha., Kalex) 128

20. Filip Salač (Čes., Kalex) 45

Zdroj: MotoGP

Reklama

Oblíbené

Copyright © 2017-2024 RUIK Digital s. r. o. | Sportovní zprávy, výsledky, preview a tipy na sázení zdarma - Fotbal, Hokej, Tenis, Oktagon, UFC, Esport a F1. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře.