Spojte se s námi

Motorsport

Aprilia opět na vrcholu! Aleix Espargaró triumfoval ve sprintu na domácí půdě, mistr světa Bagnaia zachránil v dramatickém průběhu druhé místo

Letošní ročník seriálu MS silničních motocyklů oficiálně vkročil do své druhé poloviny Velkou cenou Katalánska na okruhu nedaleko španělské Barcelony. Zejména jezdci královské kategorie odkrouží během třinácti týdnů celkem dvacet závodů. Tuto vyčerpávající šnůru odstartoval sprint, jenž opanoval Aleix Espargaró na motocyklu Aprilia.

Publikováno

dne

Letošní ročník seriálu MS silničních motocyklů oficiálně vkročil do své druhé poloviny Velkou cenou Katalánska na okruhu nedaleko španělské Barcelony. Zejména jezdci královské kategorie odkrouží během třinácti týdnů celkem dvacet závodů. Tuto vyčerpávající šnůru odstartoval sprint, jenž opanoval Aleix Espargaró na motocyklu Aprilia. Druhé místo si vybojoval lídr šampionátu Francesco Bagnaia před další aprilí Mavericka Viñalese.

Na pole position se již tento rok pošesté postavil úřadující šampion Francesco „Pecco“ Bagnaia. Za 26letým Italem se nicméně na startu seřadily tři stroje Aprilia v čele s domácím hrdinou Aleixem Espargarem.

Během zahřívacího kola zavlály na okruhu bílé vlajky s červeným křížem, které obecně signalizují přítomnost kapek deště. Samotný start se však odehrál na suchu, zlověstné mraky se nicméně držely nad barcelonskou tratí během celého sprintu.

Bagnaia vyrazil z prvního místa bez ztráty pozice. Jezdcům tovární Aprilie Mavericku Viñalesovi a Aleixi Espargaróvi se podařilo udržet vynikající startovní příčky a ke konci prvního kola se snažili držet tempo s Bagnaiou. Nejlépe vyrazil do sprintu jeden z největších konkurentů na titul Marco Bezzecchi, který získal pět pozic navíc oproti svého místa na roštu.

Vsaďte si s bonusem a získejte 300 Kč zdarma

Vsadit si
18+ Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost.

Druhý z největších rivalů Bagnaiy Jorge Martín se při pokusu o předjetí Viñalese opustil ve třetím kole trať a místo toho, aby ohrožoval jezdce Aprilie, sváděl souboj s Bezzecchim a Marcem Márquezem o šesté místo.

Aprilia předváděla během tréninkových jízd slibné závodní tempo. Toto potvrzoval Espargaró, jemuž Bagnaia nedokázal poodjet na více než sekundový rozdíl. V šestém kole Španěl dokonce naznačil útok do první zatáčky, ale nestačil na tradičně skvělého brzdaře Bagnaiu. Ovšem již o kolo později však Espargaró překonal továrního závodníka Ducati a převzal na začátku sedmého kola vedení sprintu.

Bagnaia viditelně nestačil na tempo 34letého Španěla. Naopak se musel začít ohlížet za sebe. Na jeho záda totiž značně dýchal Espargarův týmový kolega Viñales, za kterým jezdil Brad Binder na KTM a Miguel Oliveira se satelitní Aprilií. Tato vedoucí pětice si vytvořila v průběhu devátého kola náskok pohybující se okolo jedné a půl sekundy.

Největší moment závěru sprintu patřil Bagnaiovi a Viñalesovi, kteří spolu soupeřili o konečné druhé místo. Zatímco Espargaró neohrozitelně létal po trati s náskokem více než dvě sekundy, Viñales dělal, co on a jeho stroj mohli, ale Bagnaia dokázal blokovat veškeré jeho pokusy během brždění do zatáček.

Nakonec se Viñalesovi nepodařilo mistra světa Bagnaiu pokořit, a tak se 28letý rodák ze španělské Figuerese musel spokojit s třetím místem. Espargaró zaznamenal první triumf v sobotním sprintu, Bagnaia druhým místem v cíli opět zvýšil svůj náskok v čele šampionátu a třetí místo Viñalese znamenalo dvojitý výskyt stáje Aprilia na stupních vítězů. Nejbližší pronásledovatelé Bagnaiy Martín a Bezzecchi dokončili závod na pátém, respektive osmém místě.

Nevšední překvapení připravili organizátoři VC Katalánska pro přítomné diváky. Slavnostní stupně vítězů nachystali do prostoru zázemí okruhu namísto na cílovou roviku. Tisíce příznivců si tak mnohem větší měrou užili sobotní triumf Espargara, jehož rodní město leží pouze několik kilometrů od okruhu.

Pro nové hráče 200 Kč zdarma

K tomu vstupní bonus až 2 000 Kč

Vsadit si
18+ Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost.

Výsledky sprintu při Velké ceně Katalánska MotoGP (12 kol = 55,884 km; pouze top 10):

1. Aleix Espargaró (Špa., Aprilia) 20:02:744
2. Francesco Bagnaia (Ita., Ducati) +1.989
3. Maverick Viñales (Špa., Aprilia) +2.040
4. Brad Binder (RJA, KTM) +2.857
5. Jorge Martín (Špa., Ducati) +4.341
6. Miguel Oliveira (Por., Aprilia) +4.940
7. Johann Zarco (Fra., Ducati) +6.746
8. Marco Bezzecchi (Ita., Ducati) +6.888
9. Enea Bastianini (Ita., Ducati) +8.068
10. Álex Márquez (Špa., Ducati) +10.380

Průběžné pořadí jezdců MotoGP v sezóně 2023 (pouze top 10):

1. Francesco Bagnaia (Ita., Ducati) 260
2. Jorge Martín (Špa., Ducati) 194
3. Marco Bezzecchi (Ita., Ducati) 185
4. Brad Binder (RJA, KTM) 166
5. Aleix Espargaró (Špa., Aprilia) 129
6. Johann Zarco (Fra., Ducati) 128
7. Luca Marini (Ita., Ducati) 120
8. Jack Miller (Aus., KTM) 96
9. Maverick Viñales (Špa., Aprilia) 93
10. Álex Márquez (Špa., Ducati) 92

Zdroj: MotoGP

Reklama

Oblíbené