Reklama

Ze závodního incidentu rasismus? Hamilton je pod palbou urážek a mohutné kritiky

Velká cena Velké Británie byla plná vášní a emocí. V neposlední řadě ovšem vzbudila kontroverze gigantických rozměrů. Lewis Hamilton čelí za souboj s Maxem Verstappenem mohutné kritice. Christian Horner, šéf týmu Red Bull Racing, to nehodlá nechat jen tak. Co o něm prohlásil a co vlastně Hamiltonovi hrozí?

V nedělní Velké ceně Velké Británie ošklivě havaroval pilot Red Bullu, Max Verstappen. Incident se udál v zatáčce číslo 9, kdy po dlouhém souboji kolo na kolo s Lewisem Hamiltonem doslova vyletěl z trati a výrazně tak poškodil svůj monopost.

Závod byl samozřejmě prostřednictvím červených vlajek po chvíli zastaven. Zhruba po pětadvaceti minutách byl závod restartován z pevných pozic, Hamilton následně obdržel desetisekundovou penalizaci za způsobení kolize s nizozemským pilotem.

Nejen pod naším článkem, který jsme v neděli v průběhu Velké ceny vydali, nýbrž i na sociálních sítích po celém světě se objevovaly rasistické nadávky na Hamiltonovu osobu.

Velkému procentu fanoušků se nelíbilo ono morální hledisko věci. Konkrétně tedy, že se sedminásobný mistr světa radoval z vítězství poněkud nemístně. A to právě v té souvislosti, že právě po jejich vzájemném souboji se Verstappen nacházel v nemocnici kvůli dalším vyšetřením.

Nutno podotknout, že se nizozemský jezdec poroučel z tratě nezvykle dlouhou dobu a byl viditelně otřesen. A bodejť by ne! V momentě nárazu do bariéry z pneumatik čelil aktuální lídr šampionátu jezdců přetížení 51 G.

Ohledně těchto rasistických útoků však FIA, F1 a samotný Mercedes vydali prohlášení v tomto znění: „Během Velké ceny Velké Británie a po ní byl Lewis Hamilton po kolizi v závodě několikrát vystaven rasistickým urážkám na sociálních sítích.”

„Tito lidé nemají v našem sportu místo a naléhavě žádáme, aby se dané osoby za své činy zodpovídaly. Formule 1, FIA, jezdci a týmy pracují na budování rozmanitějšího a inkluzivnějšího sportu a na podobné nepřijatelné případy urážek v online prostředí je třeba upozornit a eliminovat je.”

Později se k tomuto prohlášení připojili i Red Bull s McLarenem.

Morální hledisko celé záležitosti však podporuje prohlášení šéfa stáje Red Bull Racing, Christiana Hornera. Ten totiž svými slovy na adresu britského pilota Mercedesu nešetřil.

„Nechápu, jak může mít Lewis radost z vítězství, když svého soupeře dostal do nemocnice. Je to zklamání, je to nesmírně nepříjemné. Svým jednáním ohrozil bezpečnost jiného jezdce a to je pro mě nepřijatelné.”

“Je mi jedno, co Lewis říkal. Podívejte se na vlastní analýzu, udělejte si vlastní srovnání. Pro mě je to prázdné vítězství.”

„Je to jedna z nejrychlejších zatáček v šampionátu. Lewis má víc než dost zkušeností na to, aby věděl, že je to nepřijatelné. Jak říkám, jsem velmi zklamaný, že jezdec jeho kalibru udělá takový manévr. Bylo to nebezpečné.”

Podle posledních informací z oficiálního webu F1 to Red Bull v čele s Hornerem poženou dál. A dá se říci, že se jim to daří. Hamiltonovi totiž hrozí anulování výsledku, tedy jeho vítězství, z Velké ceny Velké Británie.

Zdroje: F1, Red Bull Racing, Twitter

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Komentáře

  • V podstatě má pravdu. Hamilton se chová jako protekční fracek.Sám brečí při každé příležitosti. A Schumacher udělal něco podobného (myslím, že v Japonsku).

   • Správná připomínka někdejších zákeřných manévrů Schumachera. I v tomto případě totiž Hamilton zjevně úmyslně najel do soupeře, který má potenciál stát se mistrem světa, aby ho ze závodu (a možná i zbytku sezóny) vyřadil. Proto ta bujará oslava a proto by bylo na místě Hamiltona potrestat minimálně zákazem účasti až do konce sezóny. Takové manévry do motosportu nepatří. Odporné je, že jako únik před hrozícícm trestem tahá Hamilton rasismus, vůbec bych se nedivil, kdyby si většinu z rasistických mailů poslal sám prostřednictvím uměle vytvořených identit.

 1. Hrajeme si s fomulkami jak malé dětičky a pak se stejně radujeme z vítězství.
  Toto není žádný sport.

 2. Četl jsem komentáře a naprostá většina z nich nebyla o tom, že by Hamilton byl černoch, ale o tom, že to je šmejd. Tohle jeho ‘vítězství’ naplno odhalilo, že jakmile nemá nejlepší auto, ve kterém by pohodlně vítězil, tak se ukazuje jeho další stránka – a to, že pro vítězství udělá cokoliv a pokud mu někdo dobrovolně neuhne, tak ho k tomu prostě donutí. To, že pak Mercedes začal klasicky hrát kartu rasismu byl podle mě cíl od Hamiltona odvést pozornost a udělat z něj oběť. Doufám, že to tenhle rok Max dá, zasloužil by si to.

  P.S. – Britští fanoušci se opět ukázali jako prvotřídní hovada – tleskat a skandovat, když někdo skončí takhle v bariéře není normální. Ale po EURU se už fakt nedivím, jsou to zvířata.

 3. Pan Karel má v jistém směru pravdu,já bych to srovnal už i s jistou britskou arogancí,že jsou ve všem nadlidi,stačí zmínit události na ME ve fotbale,jejich falešná arogance,kdy oni urážejí,opovrhují všemi,hlavně východní Evropou,chovají se jako bezmozci vylití alkoholem na fotbale,stále se rvou a zdemolují široké okolí,Hitlerovské nacistické Německo těsně před válkou,kdy muselo si taky dokázat že jsou nad všemi a vyhrát jakýkoli sportovní klání,sami jsou bývalou a v jistém smyslu dosud koloniální mocností,všude se napásli,rozebrali,odvezli nesmírné bohatství a ponížili dost lidí po celém světě,tak to poklekávání,migranty a podobně ať si vyžerou sami,ať je teď ponižují jejich koloniální pod lidi,otroci.Hamiltonovi by měli sebrat všechny body,ne-li vyloučit z F1,a pozastavit závody než se Verstappen vyléčí,než bude schopen znovu nastoupit do závodů,zároveň je stejně F1 už několik let absolutně nezajímavá,až na některé nehody,udělali z kdysi slavné F1 absolutní frašku,nudu,kdy vyhrává jen vyvolený,stále Hamilton a už si zvykli,že nikdo jiný za což berou tak nehorázné prachy,už motoristický sport k ničemu!!!

  • Dobrý den pane Miroslave, myslím, že takovéto komentáře není třeba psát, ničemu než nenávisti to nepomůže.

 4. podívejte se na to od startu. V první zatáčce Max předjel Lewise mimo trať, pokud by přišla okamžitá reakce a pokyn pro Maxe zařadit se za Lewise, byl by klid. Další zatáčka kdy byl Lewis na vnějšku a před Maxem, mu nechal dostatek prostoru na vyjetí ze zatáčky. Pokud by se Lewis zachoval jako Max , bylo by po závodě pro oba. No a pak ta havárie. Max měl dostatek místa vně zatáčky, ale nechtěl nechat žádný prostor pro předjetí. Podle mne závodní incident. Štěstí, že se Maxovi nic nestalo. Jinak Lewis nenajel do Maxe, ale Max zachytil zadním kolem o Lewisovo přední. No a co k Maxovi. Je to agresivní jezdec, možná více než Lewis. Př. Rakousko a střet s Leklerkem, imola letos a vytlačení lewise v první zatáčce atd. Nejsem fanoušek ani jednoho, ale vidím to takto.

  • Pardon, ale ze strany Hamiltona to byl pit manéver jak z policejní učebnice – naprosto úmyslné a zákeřné jednání. Někdo, kdo je schopen použít takové manévry k dosažení úspěchu, nemá v žádném sportu co pohledávat, tím méně ve sportu, kde v důsledku takového manévru jde o život. Enge dostal distanc za jednoho jointa (ppřestože marihuana není stimulující, ale utlumující droga) – a Hamilton by měl za úmyslné najetí do soupeře dostat jen desetivteřinovou penalizaci? Opět ukázka toho, že někteří si jsou rovnější.

 5. Britové se vždy považovali za nadlidi, na pár let jim to vzali Němci jako herrenvolk, no a teď jsou to zase a za každé situace Britové.

 6. Tak v F1 je pravidlo trestat za přestupek ne za následky! Takže i kdyby to dopadlo hůř nebo lépe trest by byl stejný.
  Podle mě závodní incident kterých jsem viděl už desítky jen ta nehoda byla drsná. Zažili jsme i podobné a bez trestu.
  Jestli chcete aby se předjíždělo a závodilo tak toto se dít bude.
  Ale asi ne jak je vidět nejlepší bude když jezdci budou pokorně kroužit po okruhu a komisaři vyberou vítěze který zajel nejkrásnější kolo jako v krasobruslení.
  Kolize patří k F1, hra tělem k hokeji, rány pěstí k boxu.

 7. Lidi, vemte rozum do hrsti. Stupidní rasismus nebo generalizování typu který národ jsou nadlidi a kdo se tak cítí a necítí, to mezi fanoušky formule nikdy nepatřilo. Nelíbí se vám stejně jako mě, co se v Británii či Americe teď děje v souvislosti s hyperkorektností? Jediná odpověď je být lepší než oni, nesnižujte se k tomu. Bratři Rodriguezové jsou legendy F1 a Le Mans ze 60. a začátku 70. let, zajímalo někoho, že byli hispánci? Když Lewise vychoval McLaren, já byl upřímně rád, že se tam dostal. Dnes ho vzhledem k jeho lidskému vystupování hodnotím už jinak. Ale pokud do toho tady budeme namísto hodnocení jeho chování a způsobu závodění cpát jeho rasu, či národnost, je to špatně, a pak není rozdíl mezi námi a těmi, které pro tu blouznivou v jádru rasistickou korektnost kritizujeme. Max, Schumi, Ayrton mají na triku spoustu kontroverzních momentů. Řešil někdo jejich rasu nebo národnost? Nechcete to v Česku? Tak se nenechte na tu strunu chytnout.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Oblíbené