Cyklistika

Král Tadej Pogačar pokořil Lombardii popáté v řadě

To, co se zdálo jako nemožná mise, se stalo dnešním dnem skutečností. Tadej Pogačar ovládl cyklistický monument Giro di Lombardia již popáté v řadě a jako jediný cyklista historie dokázal stanout na všech pěti monumentech na stupních vítězů.

To, co se zdálo jako nemožná mise, se stalo dnešním dnem skutečností. Tadej Pogačar ovládl cyklistický monument Giro di Lombardia již popáté v řadě a jako jediný cyklista historie dokázal stanout na všech pěti monumentech na stupních vítězů.

  • Pogačar ovládl Lombardii popáté v řadě
  • Historický zápis na všech monumentech
  • Překonal legendárního Fausta Coppiho

Pogačar překonal výkon Coppiho

Tadej Pogačar dokázal italskou klasiku Giro di Lombardia, jenž je závěrečným pátým cyklistickým monumentem v sezoně, vyhrát již popáté. Tímto výkonem vyrovnal legendárního Fausto Coppiho. Ovšem ani tento velikán nedokázal nashromáždit pět vítězství po sobě.

Slovinský fenomén potvrdil na svém oblíbeném monumentu, jenž každoročně uzavírá Pogačarovu velmi náročnou sezonu. Ovšem vždy sem jezdí nažhaven potvrdit svou dominanci, která tu trvá nepřetržitě již od roku 2021.

Zápis do dějin cyklistiky

To, co se začalo jevit jako reálná možnost po účasti na Paříž – Roubaix, nabralo během sezony reálné obrysy. Tadej Pogačar totiž jako první cyklista v historii stanul během jedné sezony na stupních vítězů všech pěti monumentů. Nedokázal to ani Fausto Coppi, Eddy Merckx či Bernard Hinault a další velikáni.

Navíc tři z pěti monumentů dokázal vyhrát. Lutych – Bastogne – Lutych, Kolem Flander a nyní Giro di Lombardia. K tomu si připsal třetí příčku na Milán – San Remo a stříbrnou pozici na „peklu severu“ Paříž – Roubaix. Právě jeho premiérová účast na tomto monumentu mu otevřela dveře k zápisu do dějin cyklistiky.

V letošním ročníku si jeho protivníci mysleli, že by mohl být 27letý cyklista po náročné sezoně unaven. Ovšem opak byl pravdou. Důvodem byly třeba i nevydařené časovky na mistrovství světa, kde skončil až na čtvrté pozici a musel skousnout hořkou porážku v podobě předjetí od Remca Evenepoela.

To nyní Belgickému cyklistovi vrací i s úroky. Již potřetí v řadě svého soka výrazně porazil jak v silničním závodě na mistrovství světa, tak i posléze kontinentálním šampionátu a nyní v Lombardii. Kdy byl scénář naprosto totožný. Tadej za to zabral v sólovém úniku a nikdo jeho nástup nedokázal zachytit. Pro druhou příčku si dojel právě Remco Evenepoel.

Famózní Pogačar

Dle odborných studií a jeho největších konkurentů či odborníků na cyklistiku i tadej Pogačar vybírá závody, kdy vždy nastoupí v té nejprudší pasáži závodu a po sólojízdě si poté dojede triumfálním způsobem pro vítězství. V dnešním pelotonu mu v tomto ohledu dokáže konkurovat pouze Mathieu van der Poel či Wout van Aert pokud je tedy rovněž nedokáže „odpárat“.

V 241 km dlouhém závodě si svůj atak tentokrát schoval na závěrečných 36 kilometrech a po sólojízdě si dojel pro pátý triumf na tomto monumentu. Remco Evenepoel se marně snažil dostihnout svého rivala a ztratil bezmála dvě minuty.

Pogačar tak oslavil jubilejní 20. triumf v sezoně a již 108. v kariéře. Nadále tak pokračuje v honu na Eddyho Mercxce, jenž během kariéry slavil přes 270 vítězství. Ovšem v současném pelotonu po ukončení kariéry Marca Cavendishe nemá slovinský cyklista konkurenci.

Zdroj: Autorský článek

Email Icon
Reklama
Oblíbené