Živé výsledky
  • KAI
    KAI
    AND
    AND
  • INT
    INT
    CPH
    CPH
  • JAG
    JAG
    TBI
    TBI
  • MJA
    MJA
    RBS
    RBS
  • LRI
    LRI
    LAR
    LAR
  • KLA
    KLA
    RIG
    RIG
  • EGN
    EGN
    LIL
    LIL
  • POZ
    POZ
    THU
    THU
  • CRA
    CRA
    ARA
    ARA
  • NOR
    NOR
    STG
    STG
  • BES
    BES
    ZAL
    ZAL
  • TRA
    TRA
    FER
    FER
  • TRO
    TRO
    BHA
    BHA
  • MID
    MID
    RIJ
    RIJ
  • PAO
    PAO
    BRA
    BRA
  • FAY
    FAY
    HIL
    HIL
  • Vik
    Vik
    BOR
    BOR
  • OFI
    OFI
    SOF
    SOF
  • ZAB
    ZAB
    MON
    MON
  • TWE
    TWE
    QAR
    QAR

MMA je problém! Vadí mi, že tu máme sport, který plní největší haly, ale není v systému, postěžoval si ředitel Antidopingového výboru ČR

MMA je problém! Vadí mi, že tu máme sport, který plní největší haly, ale není v systému, postěžoval si ředitel Antidopingového výboru ČR
Foto: Oktagon MMA

MMA stále poutá více a více zájmu a aktuálně se řadí mezi nejpopulárnější sporty v České republice. Na rozdíl od jiných sportů ale stále neřeší doping, nebo alespoň ne u nás. Největší organizace Oktagon MMA sice o zavedení testování uvažovala, kvůli finančnímu zatížení a nemožnosti potrestání bojovníka od toho ale zatím ustupuje. Na situaci si nyní postěžoval i ředitel Antidopingového výboru ČR Martin Čížek.

  • V České republice stále není MMA organizace, která by dělala testy proti zakázaným látkám
  • Ředitel Antidopingového výboru ČR Martin Čížek řekl, že MMA je problém
  • V současné době nelze trest ani v případě pozitivního výsledku vymáhat

Popularita MMA v České republice

Pokud bychom mezi sportovními fanoušky v České republice dělali anketu o nejpopulárnějších sportech u nás, vysoko by se umístilo MMA. Tento sport přitom ještě 10 let zpátky většina české sportovní populace nesledovala.

Díky vynikající práci mnoha lidí v čele s organizaci Oktagon MMA je ale tento zajímavý bojový sport pořádně populární a chodí na něj desetitisíce fanoušků u nás. V létě minulého roku se dokonce poprvé povedlo vyprodat fotbalový stadion v Edenu.

Každý sport má ale i svá negativa a MMA bohužel jedno velké. V České republice se totiž bojovníci stále netestují na zakázané látky. I proto mnozí spekulují o tom, že většina bojovníků užívá zakázané látky.

Vyjádření ředitele Antidopingového výboru

Seznam Zprávy zveřejnily rozhovor s ředitel Antidopingového výboru ČR Martinem Čížkem, který promluvil o problémových sportech, kde je stále velká motivace užívat zakázané látky. Právě MMA je podle něj problémové, jelikož se nijak nehlídá.

„Atletika nebo cyklistika jsou samozřejmě stále velmi rizikové sporty. Motivace pro vrcholového sportovce v těchto sportech užít zakázanou látku je obrovská, protože fyzická stránka sportu je tady dominantní. Ale nemyslím si, že by to bylo na ústupu, že by se tam zakázané látky neužívaly, nebo že by to na druhé straně gradovalo a bylo jich tam hodně.

Ale řekl jste správně, že MMA je problém. Jako řediteli antidopingového výboru mi vadí, že tu máme sport, který plní největší haly, má návštěvnost, ale není v systému. Snažím se to nadhazovat jako téma s NSA,“ řekl Čížek.

Podle něj se ale situace úplně vyřešit nedá. Jelikož organizace nežádají o veřejné dotace, není jejich povinností být součástí systému. Jakmile by tedy antidopingový výbor pozitivně otestoval MMA bojovníka, neměl by jej jak potrestat a případný trest vymáhat.

Proč Oktagon své zápasníky netestuje?

Pochopitelně se tak nabízí otázka, proč Oktagon netestuje své zápasníky? Vyhovuje to snad organizaci? Nikoliv. Ovšem řešení není tak snadné, jak se může zdát.

Testování by totiž každý turnaj výrazně zdražilo, což by se projevilo i na mzdách bojovníků. Ti, kteří nejsou poctiví, by navíc do Oktagonu jít v takovém případě nechtěli a organizace by si sama výrazně uškodila.

Pokud by navíc některého bojovníka chytla, mohla by mu zakázat bojovat u ní, ale daný sportovec by mohl odejít bez trestu kamkoliv jinam, kde se netestuje. Promotér Ondřej Novotný nicméně dává jasně najevo, že se testování v jeho organizaci dočkáme. Vše ale potřebuje čas.

Zdroj: Seznam Zprávy

ŠTÍTKY:

Diskuse

Mohlo by vás zajímat

Talentovaná kráska Zajícová konečně svlékla plavky. Nadějná bojovnice se takto odhalila fanouškům, ti žasnou

Talentovaná kráska Zajícová konečně svlékla plavky. Nadějná bojovnice se takto odhalila fanouškům, ti žasnou

Velká bomba! Oktagon oznámil megabitvu českých hvězd, Kincl se vrací

Velká bomba! Oktagon oznámil megabitvu českých hvězd, Kincl se vrací

Makhachev ztrácí auru, historickému rekordu UFC navzdory. Čekají ho těžké bitvy

Makhachev ztrácí auru, historickému rekordu UFC navzdory. Čekají ho těžké bitvy