Motorsport
Velká cena Itálie – Informace, program, stream
O víkendu od 1. do 3. září je na programu Velká cena Itálie, čtrnáctý závod z původně třiadvaceti plánovaných. Jaký je program a kde můžete průběhu celého závodního víkendu sledovat?
O víkendu od 1. do 3. září je na programu Velká cena Itálie, čtrnáctý závod z původně třiadvaceti plánovaných. Jaký je program a kde můžete průběhu celého závodního víkendu sledovat?
Velká cena Itálie figurovala v kalendáři Formule 1 už od dob založení oficiálního mistrovství světa, a tedy od roku 1950. Závod na italské Monze se bezpochyby řadí mezi nejlegendárnější, které F1 v současnosti nabízí.
Samotný okruh byl postaven v roce 1922 a to za pouhých 110 dní. Po Brooklands ve Velké Británii a Indianapolis v USA se jedná o třetí závodní dráhu, která byla skutečně postavena za účelem závodění.
Své brány Monza otevřela 3. září 1922, tedy týden předtím, než se na tomto místě konal první závod. Dlužno dodat, od roku 1950 až do současnosti Formule 1 ani jednou Velkou cenu Itálie nevynechala. Jezdci na tomto rychlém italském okruhu jedou po 80 % času stále na plný plyn.
Nejrychlejší kolo na této trati drží Rubens Barrichello, když v sezóně 2004 se svým Ferrari zajel čas v hodnotě 1:21.046. Nejvíce vítězství zde zaznamenali Michael Schumacher a Lewis Hamilton, když zde oba šampioni zvítězili celkem pětkrát.
Autodromo Nazionale Monza
Samotná délka trati činí 5,793 km a skládá se z jedenácti zatáček. Autodromo Nazionale Monza, jak zní oficiální název okruhu, nabízí dvě DRS zóny. Začátek první DRS zóny se nachází na rovince mezi zatáčkami 7 a 8. Druhou DRS zónu FIA umístila mezi zatáčky 10 a 11.
Na trati tak najdeme i dva detekční body. Ten první najdeme v nájezdu do zatáčky číslo 7, druhý v nájezdu na cílovou rovinku. Formule 1 vypsala Velkou cenu Itálie standardně na 53 kol, během kterých piloti ujedou přes 306 kilometrů.
Kromě detekčních bodů si ale také můžete prohlédnout průměrné rychlosti, kterých piloti v jednotlivých zatáčkách dosahují, a také na jaký převodový stupeň obvykle v dané zatáčce řadí.
Velká cena Itálie – program
Poprvé vyjedou vozy Formule 1 na závodní dráhu v pátek 1. září, konkrétně ve 13:30, a to samozřejmě v rámci prvního tréninku (oficiálním názvem Free Practice 1 – pozn. red.). Ten potrvá standardně jednu hodinu.
FP2 odstartuje v tentýž den v 17:00. Třetí a poslední volný trénink pak je na programu v sobotu 2. září, a to v čase od 12:30 do 13:30.
Úderem šestnácté hodiny čeká jezdce a týmy kvalifikace na nedělní velkou cenu, jejíž start F1 naplánovala na 15:00.
Velká cena Itálie – stream
Živé přenosy závodů F1 je možné sledovat na televizních stanicích Sport 1 a Sport 2, kde můžete přepínat mezi českou nebo slovenskou audiostopou. K dispozici je ale také F1 TV, kde si můžete přepínat i onboard kamery jednotlivých jezdců.
Právě F1 TV ale nabízí i další funkce, a to livetiming či detailní telemetrii. Kromě kompletního programu F1 můžete sledovat i tiskové konference nebo tréninky a kvalifikace F2 nebo F3.
Velká cena Itálie – predikce
Co se predikce na vítěze závodu týče, v letošní sezóně se tipy na první místo prakticky nemění. V loňském roce ovládl Velkou cenu Itálie Max Verstappen. Ten je aktuálně lídrem šampionátu jezdců, tým Red Bull Racing vévodí také Poháru konstruktérů.
Vzhledem k tomu, že je Red Bull momentálně jasně nejsilnějším monopostem v celém startovním poli, dá se očekávat, že nizozemský pilot ovládne závod na Monze i letos. O stupně vítězů by se však mohla strhnout pořádná mela.
Na zisk pódia bude chtít po Velké ceně Nizozemska navázat Fernando Alonso, typologicky by tento okruh měl sedět také McLarenu. Velmi rychlým by měl být také týmový kolega Verstappena Sergio Pérez, velice solidní závodní tempo předvedl v Zandvoortu Hamilton.
Kalendář závodů F1 pro sezónu 2023
- 5. března – Velká cena Bahrajnu (Sachír)
- 19. března – Velká cena Saúdské Arábie (Džidda)
- 2. dubna – Velká cena Austrálie (Melbourne)
- 30. dubna – Velká cena Ázerbájdžánu (Baku)
- 7. května – Velká cena Miami (Miami)
- 21. května – Velká cena Emilia Romagna (Imola)
- 28. května – Velká cena Monaka (Monako)
- 4. června – Velká cena Španělska (Barcelona)
- 18. června – Velká cena Kanady (Montreal)
- 2. července – Velká cena Rakouska (Spielberg)
- 9. července – Velká cena Velké Británie (Silverstone)
- 23. července – Velká cena Maďarska (Hungaroring)
- 30. července – Velká cena Belgie (Spa-Francorchamps)
- 27. srpna – Velká cena Nizozemska (Zandvoort)
- 3. září – Velká cena Itálie (Monza)
- 17. září – Velká cena Singapuru (Singapur)
- 24. září – Velká cena Japonska (Suzuka)
- 8. října – Velká cena Kataru (Losail)
- 22. října – Velká cena USA (Austin)
- 29. října – Velká cena Mexika (Mexico City)
- 5. listopadu – Velká cena Brazílie (Interlagos)
- 18. listopadu – Velká cena Las Vegas (Las Vegas)
- 26. listopadu – Velká cena Abú Dhabí (Yas Marina)
Velká cena Emilia Romagna se nakonec kvůli povodním a velmi špatné situaci v celé oblasti neuskutečnila.
-
Bojové sportypřed 5 dny
Nádhera, Vánoce jsou tady. Paige VanZant opět potěšila fanoušky, spolu s ní se odhalila polská kráska, od níž se to nečekalo
-
Chance Ligapřed 5 dny
Slavia řeší odchody. Tito hráči mohou v zimě opustit Eden. Jsou mezi nimi mladíci i hráči známých jmen
-
Chance Ligapřed 4 dny
Blíží se velká ztráta pro Baník Ostrava? Slezané mohou přijít o jednoho z nejlepších hráčů. Hlásí se Premier League
-
Chance Ligapřed 22 hodin
S rezervou Slavie cestují do Vietnamu i Chorý, Bořil či Schranz! Fanoušci nechápou, proč raději neodpočívají