Spojte se s námi


Cyklistika

Skotsko hostilo největší cyklistický šampionát v historii. Češi získali tři medaile

Publikováno

dne

Ve Skotsku se od 3. do 13. srpna odehrála jedna z největších sportovních událostí letošního roku. Mistrovství světa s centrem v Glasgow nabídlo boje o duhové trikoty ve většině cyklistických disciplín, na unikátní akci chyběl pouze cyklokros. Českou výpravu tvořilo osm desítek závodníků, dvěma z nich se podařilo dosáhnout na umístění na stupních vítězů.

Silniční cyklistika

Mezi nejsledovanější závody patřily souboje na silnici, přičemž k hlavním vrcholům celého MS se řadil ten, který se uskutečnil v neděli 6. srpna. Silniční závod mužů dlouhý 271 kilometrů se ovšem neobešel bez problémů. Téměř na hodinu ho totiž přerušili aktivisté, kteří se přilepili na asfalt a znemožnili průjezd.

Samotnému klání vládly výrazné hvězdy současné cyklistiky. Mistrem světa se stal nizozemský univerzál Mathieu van der Poel, jenž byl v cíli o minutu a 37 sekund dříve než jeho dlouholetý rival Wout van Aert z Belgie. Třetí pozici obsadil dvojnásobný vítěz Tour de France Tadej Pogačar ze Slovinska.

Z Čechů se nejvíce dařilo Petru Kelemenovi, který velkou část dne strávil v úniku a nakonec skončil s desetiminutovým mankem 24. V ženské kategorii se z prvenství radovala Belgičanka Lotte Kopecká, Češka Tereza Kopecká dojela na 56. místě. Šampiony v časovce se stali Remco Evenepoel z Belgie a Chloe Dygertová z USA.

České barvy hájili v silniční cyklistice nejlépe zástupci v mladších věkových kategoriích. V té do 23 let byla Eliška Kvasničková v jízdě proti chronometru sedmá a v hromadném závodě třináctá. Mezi juniory zaujal dvanáctou příčkou Kryštof Král.

České medaile

Závody na skotských silnicích však Česku přece jen přinesly i medailovou radost, a to dokonce dvojnásobnou. Světovou šampionkou se totiž v kategorii T1 stala v obou disciplínách Pavlína Vejvodová. Díky ní tak česká reprezentace obsadila v pořadí zemí v rámci paracyklistické části šampionátu 17. místo.

Třetí cenný kov přidal do sbírky Čechů Martin Stošek v bikemaratonu. Jeho stříbro je jedinou medailí nehendikepovaných českých sportovců na MS ve Skotsku. To stačí na dělenou třicátou pozici v hodnocení jednotlivých výprav.

„Trať byla těžká, hodně technická, a navíc na mokru, takže jsem dost spokojený, že jsem dokázal zajet takový výsledek v podmínkách, které mi úplně nevyhovují,“ cituje web ČT sport Stoškovo hodnocení.

Ostatní disciplíny

Medailové ambice měla rovněž Iveta Miculyčová. Sedmnáctiletá reprezentantka ve freestyle BMX nenavázala loňský světový bronz z Abú Dhabí a dva tituly mistryně Evropy, protože ve finále nezvládla svůj nový trik s protočením řídítek a upadla. Nakonec se umístila na deváté příčce.

Nemalou pozornost ve Velké Británii poutaly také souboje na dráze, které hostil velodrom pojmenovaný po legendárním Chrisi Hoyovi. Domácí jezdci tam brali celkem devět medailí, těm českým se nedařilo.

V jiném olympijském sportu, tedy v soupeření na horských kolech, uspěl další Brit Thomas Pidcock, úřadující olympijský vítěz. Mezi ženami vyhrála Francouzka Pauline Ferrandová-Prévotová. O nejvýraznější české výsledky se zasloužili dvanáctým místem ve sprintu Ondřej Cink či čtvrtá nejlepší juniorka Eliška Hanáková. V závodě do 23 let pak Adéla Holubová dojela devátá.

Medailové pořadí

MS v cyklistice 2023 nabídlo pestrou přehlídku nejrůznějších podob tohoto sportu. Během jedenácti dnů byla ve Skotsku k vidění klání o 216 sad medailí za účasti osmi tisíc cyklistů. Nechyběly ani neolympijské disciplíny, například sálová cyklistika nebo Gran Fondo – závody, jichž se účastní širší veřejnost, tedy jezdci rozdělení do několika věkových kategorií, kteří nejsou profesionálními cyklisty.

Paracyklistickou součást mistrovství ovládli s 24 zlatými cennými kovy a celkovým počtem 44 medailí Britové, druzí skončili Francouzi, třetí Nizozemci. Domácí výprava opanovala rovněž pořadí reprezentací sportovců bez hendikepu. Níže je TOP 10 medailového hodnocení zemí právě v této části šampionátu.

pořadízeměpočet zlatýchpočet stříbrnýchpočet bronzovýchcelkový počet medailí
1.Velká Británie23122156
2.Německo1412632
3.Francie13191042
4.USA116623
5.Belgie85821
6.Nizozemsko76316
7.Švýcarsko65516
8.Nový Zéland64919
9.Španělsko36413
10.Norsko3317

Zdroj: UCI, ČT sport

Reklama

Oblíbené

Copyright © 2017-2024 RUIK Digital s. r. o. | Sportovní zprávy, výsledky, preview a tipy na sázení zdarma - Fotbal, Hokej, Tenis, Oktagon, UFC, Esport a F1. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře.