Spojte se s námi


Fotbal

Příběhy věrných: Alessandro Costacurta jako součást neprostupné obrany AC Milán! V dresu Rossoneri dobyl fotbalovou Evropu

Alessandro Costacurta je považován nejen za legendu AC Milán, ale podobně jako Franco Baresi, Mauro Tassotti nebo Paolo Maldini také za jednoho z nejlepších obránců v historii klubu. AC jej poté pochopitelně zařadilo do své síně slávy. Jak šla postupně Costarcutova fotbalová kariéra?

Publikováno

dne

Alessandro Costacurta je považován nejen za legendu AC Milán, ale podobně jako Franco Baresi, Mauro Tassotti nebo Paolo Maldini také za jednoho z nejlepších obránců v historii klubu. AC jej poté pochopitelně zařadilo do své síně slávy. Jak šla postupně Costarcutova fotbalová kariéra?

Alessandro Costacurta byl coby fotbalový obránce odchovancem AC Milán, který kromě jednoho hostování v Monze strávil celou svou fotbalovou kariéru právě v tomto italském velkoklubu. Rossoneri si jej z juniorky vytáhli v roce 1985. Během ročníku 1985/86 už sice byl součástí seniorského týmu, poté však putoval na hostování právě do Monzy.

Do A-týmu AC se tak natrvalo dostal až v sezóně 1986/87, v Serii A nicméně nezaznamenal žádný start. Pouze dvakrát zasáhl do zápasu italského poháru. To se ale změnilo v následující sezóně, kdy 25. října 1987 pod taktovkou Arriga Sacchiho naskočil do utkání s Hellas Veronou. AC tento zápas vyhrálo 1:0.

V ročníku 1987/88 ovšem nastoupil pouze k sedmi zápasům, jelikož na jeho pozici stále hrál zkušenější Filippo Galli, jeden další start přidal v Coppa Italia. S Rossoneri však právě v této sezóně získal svůj první mistrovský titul. Do základní sestavy se probojoval až v sezóně 1988/89.

Od té doby začal Costacurta s AC sbírat vskutku veliké úspěchy. Ročníky 1988/89 a 1989/1990 pro Milán znamenaly vítězství v italském Superpoháru, dvě prvenství v Interkontinentálním poháru, dva tituly v PMEZ (tehdejší obdoba Ligy mistrů – pozn. red.) a výhru v Superpoháru UEFA. AC Milán byl za Sacchiho éry jedním z velice těžce přemožitelných týmů.

90. léta

Costacurta byl nedílnou součástí základní sestavy, článek, bez kterého by AC možná na tolik úspěchů nedosáhlo. Vždyť na konci osmdesátých a v první polovině devadesátých let byl Costacurta spolu s Paolem Maldinim, Francem Baresim a Maurem Tassottim součástí neprostupné zdi.

Právě čtveřice Baresi, Maldini, Costacurta a Tassotti je dodnes považována za jednu z nejlepších v historii fotbalu. A když koncem 80. let přišlo do klubu útočné nizozemské trio Marco van Basten, Ruud Gullit a Frank Rijkaard, začalo v Miláně období domácích i mezinárodních triumfů.

V devadesátých letech pak Costacurta s AC vyhrával jednu trofej za druhou. V sezóně 1993/94 Rossoneri triumfovali v Lize mistrů, když ve finále porazili slavnou Barcelonu s Johanem Cruyffem 4:0. Celkově však byli ve finále třikrát – v sezóně 1992-93 prohrál s Marseille a v ročníku 1994-95 s Ajaxem.

V ročnících 1991/92, 1992/93 a 1993/94 získalo AC pod koučem Fabiem Capellem tři tituly v řadě. Zejména první zmíněná sezóna stála za to. AC v ní totiž ani jednou neprohrálo, Costacurta tak Milánu pomohl k rekordním 58 zápasů bez jediné porážky.

A v ročníku 1993/94 inkasovala obrana červenočerných pouze patnáctkrát. Costacurta také pod Capellem vyhrál třikrát po sobě Supercoppa Italiana, a to v letech 1992, 1993 a 1994. Pátý mistrovský titul získal Costacurta s AC na konci sezóny 1995/96.

Doba po odchodu trenéra Capella

Odchod trenéra Capella a některých důležitých hráčů po zisku titulu v sezóně 1995/96 znamenal rovněž konec zlaté éry AC. Rossoneri padli v italském Superpoháru v roce 1996, v sezónách 1996/97 a 1997/98 se navíc ani nekvalifikovali do pohárové Evropy. Costacurta alespoň Milánu pomohl dostat se v roce 1998 do finále Coppa Italia, kde však podlehl Laziu.

Po příchodu Alberta Zaccheroniho v sezóně 1998/99 byl Costacurta i nadále klíčovým členem základní sestavy a figuroval v Zaccheroniho nové tříčlenné obranné formaci vedle Maldiniho a Luigiho Saly. Po odchodu Baresiho a Tassottiho do důchodu byl navíc jmenován asistentem, respektive zástupcem kapitána Maldiniho.

Právě na konci ročníku 1998/99 nicméně AC s Costacurtou v sestavě získalo své celkově šestnácté Scudetto, a to o jediný bod před Laziem. Jenže v následujících dvou sezónách Rossoneri žádnou další trofej nezískali.

Milánčané v roce 1999 podlehli v italském Superpoháru Parmě, na konci ročníku 2000/01 skončili v lize dokonce šestí, mimo přičky zajišťující účast v Lize mistrů. V polovině ročníku 2000/01 vedení AC trenéra Zaccheroniho vyhodilo, nahrazen byl dočasně Cesarem Maldinim.

Éra Carla Ancelottiho

V roce 2001 však byl jako nový kouč AC Milán potvrzen Carlo Ancelotti, jenž plnil roli hlavního kouče italského velkoklubu až do roku 2009. A během té doby se do Milána z části vrátila zlatá vítězná éra. Titul v Serii A sice Rossoneri získali jen jeden, ovšem k němu přidali dvě prvenství v Lize mistrů, plus finálovou účast.

AC také zapsalo po jednom vítězství v Coppa Italia a Supercoppa Italiana, v letech 2003 a 2007 ovládli Superpohár UEFA. Zisk Interkontinentálního poháru sice mužům v červenočerném dresu unikl, titul na MS klubů v roce 2007 se ale taktéž počítá.

Faktem ale zůstává, že v pozdějších letech nového tisíciletí už Costacurta neměl takové zápasové vytížení jako ve svých nejlepších letech. V sezónách 2004/05, 2005/06 a 2006/07 postupně zaznamenal 14, 15 a 3 ligové starty.

Na jeho místo se totiž pomalu dostávali stopeři Alessandro Nesta a Jaap Stam. Nutno podotknout, Ancelotti jej využíval nejen na stoperu, ale rovněž také na pravém kraji obrany.

Konec kariéry

Costacurta původně plánoval ukončení kariéry na konci sezóny 2005/06, ve věku 40 let však svůj kontrakt přece jen o další rok prodloužil. 21. listopadu 2006 se stal ve 40 letech a 213 dnech nejstarším fotbalistou, který kdy nastoupil v Lize mistrů. Costacurtův rekord nicméně později překonal Marco Ballotta, který 11. prosince 2007 odehrál v dresu Lazia utkání proti Realu Madrid ve věku 43 let a 253 dní.

Dne 7. května 2007 oznámil ve svých 41 letech odchod do fotbalového důchodu, v klubu následně ještě krátce zůstal jako asistent kouče Ancelottiho. Svůj poslední domácí zápas v červenočerném dresu zapsal 19. května 2007, když AC podlehlo Udinese 2:3. Costacurta v něm proměnil penaltu, což byl jeho první gól v Serii A od sezóny 1991/92.

Zajímavostí je, že tímto gólem se Costacurta stal nejstarším střelcem Serie A. Nedávno mu však tento rekord sebral Zlatan Ibrahimovič, který rovněž v zápase proti Udinese také proměnil pokutový kop.

Reprezentační kariéra, souhrn úspěchů

Sečteno a podrženo, Costacurta s AC Milán vyhrál sedmkrát Scudetto, pětkrát Ligu mistrů, třikrát Superpohár UEFA, pětkrát italský Superpohár, dvakrát Interkontinentální pohár a jednou Coppa Italia. Není tak divu, že je zařazen do milánské síně slávy. Celkově v červenočerném dresu odehrál 663 zápasů.

Důležitým hráčem byl každopádně také na mezinárodní scéně, kde byl oporou italské reprezentace. V dresu Squadry Azzurry naskočil do 59 zápasů, trofej pro vítěze mistrovství světa ani Evropy ovšem nezískal. Nejblíže jí byl v roce na MS 1994 v USA, kde se Itálie dostala až do finále, kde ovšem podlehla Brazílii v penaltovém rozstřelu.

Zdroje: AC Milán, Sempre Milan, FIFA, Transfermarkt

Reklama

Fotbal

West Ham gólem v závěru utkání porazil Fiorentinu a vyhrál Konferenční ligu

West Ham zvládl finále Evropské konferenční ligy, Fiorentinu porazil 2:1. Oba Češi v barvách Hammers odehráli celé utkání, Antonín Barák se do hry dostal až v nastavení. Rozhodla branka z 89. minuty.

Publikováno

dne

West Ham zvládl finále Evropské konferenční ligy, Fiorentinu porazil 2:1. Oba Češi v barvách Hammers odehráli celé utkání, Antonín Barák se do hry dostal až v nastavení. Rozhodla branka z 89. minuty.

První střelu vyslal hned v úvodní minutě útočník West Hamu Michail Antonio, gólman Fiorentiny ale neměl mnoho práce. Na druhé straně pálil z dálky záložník Rolando Mandragora, mezi tři tyče ale nezamířil.

Oba týmy měly chuť hrát, z hranice vápna zkusil štěstí Declan Rice, levou tyč minul pouze o kousek. Po dobré patnáctiminutovce tempo trochu opadlo, West Ham se často cítil ukřivděně pro špatné rozhodnutí sudího.

Míč drželi primárně Italové, z tempa ale hráče dostalo zbytečné vyhození kelímků fanoušků West Hamu, z nichž jeden zasáhl a roztrhl hlavu Cristiana Biraghiho. V nastavení sice Fiorentina šla do vedení, branka Luky Joviče však neplatila pro ofsajd.

Po výměně stran začal aktivněji West Ham, k pořádné koncovce se však ne a ne dostat. Na druhé straně pálil z dálky Christian Kouamé, Alphonse Areola ale neměl se střelou doprostřed brány problém.

V 58. minutě zahrál rukou ve vápně Biraghi, což hlavní sudí odhalil až po zhlédnutí opakovaného záběru. Balón si následně vzal Said Benrahma a ranou pod břevno poslal Hammers do vedení.

V 67. minutě bylo vyrovnáno, elegantní střelou k zadní tyči nedal šanci se trefil zkušený Giacomo Bonaventura. Italům gól dodal sebevědomí, vedení měl na noze Mandragora, z voleje ale minul.

V 80. minutě málem nenápadnou hlavičkou uspěl Tomáš Souček, gólman Fiorentiny si však poradil. V 89. minutě již Londýňané slavili, po úniku za obranu udeřil Jarrod Bowen. Úplný závěr již West Ham ustál a zvítězil 2:1.

Zdroj: UEFA

Pokračovat ve čtení

Fotbal

Dva roky v PSG pro mě byly těžké, ale už jsou za mnou, hodnotí Messi svou francouzskou misi

Lionel Messi oznámil, že se upíše Interu Miami. V rozhovoru pro Mundo Deportivo také prozradil, proč opouští Evropu a nevrátil se do Barcelony. Mimo to však krátce zhodnotil své dva roky v PSG.

Publikováno

dne

Lionel Messi oznámil, že se upíše Interu Miami. V rozhovoru pro Mundo Deportivo také prozradil, proč opouští Evropu a nevrátil se do Barcelony. Mimo to však krátce zhodnotil své dva roky v PSG.

Nejlepší fotbalista historie končí v Evropě. Po štacích v Barceloně a Paříži ho čeká nové dobrodružství ve Spojených státech amerických. Upíše se totiž Interu Miami a pro fotbal v Americe je to velká věc.

Fanoušci doufali, že se ještě alespoň na chvíli vrátí do Barcelony, nicméně z pochopitelných důvodů, které i vysvětlil, se rozhodl tak neučinit. Vina však není v žádném případě na jeho straně.

Lionel Messi odmítl astronomickou sumu od Al-Hilalu, měl i nabídky z Evropy, žádnou však nepřijal. Bez Barcelony pro něj setrvání v Evropě nebylo možností.

Argentinská modla navíc zhodnotila své dva roky v PSG. A že by zrovna pozitivně, to se říct nedá. Naopak.

„Končím se smíšenými pocity. První rok byl velmi těžký z různých důvodů. Druhý rok? Prvních šest měsíců jsem se cítil skvěle ve městě i klubu. Uprostřed sezony ale bylo mistrovství světa a to poznamenalo všechny týmy i sezonu,“ přiznal Messi pro Mundo Deportivo.

„Čekal jsem, že v Paříži skončím jinak, ale bohužel. Byly to dva roky, které pro mě byly obecně těžké, ale už jsou za mnou,“ dodal držitel sedmi Zlatých míčů.

Messi také poznamenal, že to pro jeho rodinu nebylo snadné. Svůj podíl na tom měla ale také Barcelona, respektive konec v ní, kdy se vše změnilo během jedné noci. Měl podepsat novou smlouvu, místo toho zjistil, že se musí loučit.

Do Paříže odešel narychlo, musel vše zařizovat poměrně na poslední chvíli, žil s rodinou nějakou dobu v hotelu. Jak zkrátka Argentinec tvrdí, jeho rodinný život v Paříži utrpěl. V Miami si chce dopřát pravý opak.

Zdroj: Mundo Deportivo, Transfermarkt

Pokračovat ve čtení

Fotbal

Messi oznámil nové angažmá! Být to o penězích, šel bych do Saúdské Arábie, tvrdí. Vysvětlil i svůj odchod z Evropy a proč se nevrátí do Barcelony

A je po spekulacích, je jasno. Lionel Messi oficiálně oznámil, že končí v Evropě a jeho novým týmem bude Inter Miami. V čerstvém rozhovoru pro plátek Mundo Deportivo vysvětlil své kroky a prozradil, proč nevyšel návrat do Barcelony.

Publikováno

dne

A je po spekulacích, je jasno. Lionel Messi oficiálně oznámil, že končí v Evropě a jeho novým týmem bude Inter Miami. V čerstvém rozhovoru pro plátek Mundo Deportivo vysvětlil své kroky a prozradil, proč nevyšel návrat do Barcelony.

Messi novým hráčem Interu Miami

Lionel Messi má v Paříži smlouvu do konce června, už má ale jasno o další štaci. Poslední měsíce se spekulovalo o jeho budoucnosti. Ještě před koncem PSG v Lize mistrů vypadalo nadějně prodloužení angažmá ve Francii, pak se ale vše změnilo.

Ve hře měl být návrat do Barcelony, přišla i astronomická suma ze Saúdské Arábie, nicméně nakonec se stane nejlepší fotbalista historie hvězdou Interu Miami. Sám hráč to potvrdil pro Mundo Deportivo.

Sice ještě zbývá doladit oficiality a formality, nicméně Messi je plně rozhodnut upsat se celku z Floridy. Když prý nevyšel návrat do Barcelony, nechtěl dále zůstávat v Evropě. Chtěl se dostat pryč z centra pozornosti.

Proč se nevrátil do Barcelony?

„Opravdu jsem chtěl. Byl jsem nadšený, že se budu smět vrátit, ale po tom, co jsem zažil při svém odchodu, jsem nechtěl čelit stejné situaci. Čekat, co se bude dít, mít mou budoucnost v rukou někoho jiného,“ promluvil Lionel Messi o nezdařeném návratu do Katalánska.

Ve hře byla i již zmíněná Saúdská Arábie, jak ale sám Argentinec tvrdí, jeho rozhodnutí rozhodně nebylo o penězích. Ty nehrály v jeho rozhodování roli.

V Miami si chce Messi více užívat rodinu. Nicméně k nevydařenému comebacku se vyjádřil ještě rozsáhleji. Z trenérem Xavim byl v kontaktu často, s prezidentem klubu Joanem Laportou už příliš ne.

„Chtěl jsem se rozhodnout sám. Myslet na sebe, na rodinu. I když se říkalo, že La Liga vše schválila, bylo nutné udělat ještě mnoho dalších věcí. Barcelona by musela prodávat hráče, snížit hráčské platy. Nic z toho jsem nechtěl podstupovat. Už jsem byl obviněn z mnoha věí, které během mé kariéry v Barceloně nebyla pravda,“ říká Argentinec.

Messi zkrátka nechtěl nést zodpovědnost za něco takto nepříjemného. „Peníze pro mě nebyly problémem ani překážkou. O smlouvě jsme se ani nemuseli bavit. Nabídka ale nikdy nebyla formální, písemná ani podepsaná,“ dodal.

Že by byl přesvědčen o tom, že Barcelona udělala pro jeho návrat dost, to se říci nedá. Prý je to ale věc klubu. Během středy ovšem klub nebyl schopen stoprocentně potvrdit, že se Messi může vrátit, což ale vzhledem k situaci chápe. Mělo to však vliv na jeho rozhodnutí.

Držitel sedmi Zlatých míčů mimo jiné věří, že v klubu jsou lidé, kteří si jeho návrat nepřáli. Do Barcelony se však chce jednoho dne vrátit, aby jí oplatil vše, co pro něj udělala.

Zdroj: Mundo Deportivo, Sport.es

Pokračovat ve čtení

Oblíbené