Fotbal
Příběhy věrných: Alessandro Costacurta jako součást neprostupné obrany AC Milán! V dresu Rossoneri dobyl fotbalovou Evropu
Alessandro Costacurta je považován nejen za legendu AC Milán, ale podobně jako Franco Baresi, Mauro Tassotti nebo Paolo Maldini také za jednoho z nejlepších obránců v historii klubu. AC jej poté pochopitelně zařadilo do své síně slávy. Jak šla postupně Costarcutova fotbalová kariéra?
Alessandro Costacurta je považován nejen za legendu AC Milán, ale podobně jako Franco Baresi, Mauro Tassotti nebo Paolo Maldini také za jednoho z nejlepších obránců v historii klubu. AC jej poté pochopitelně zařadilo do své síně slávy. Jak šla postupně Costarcutova fotbalová kariéra?
Alessandro Costacurta byl coby fotbalový obránce odchovancem AC Milán, který kromě jednoho hostování v Monze strávil celou svou fotbalovou kariéru právě v tomto italském velkoklubu. Rossoneri si jej z juniorky vytáhli v roce 1985. Během ročníku 1985/86 už sice byl součástí seniorského týmu, poté však putoval na hostování právě do Monzy.
Do A-týmu AC se tak natrvalo dostal až v sezóně 1986/87, v Serii A nicméně nezaznamenal žádný start. Pouze dvakrát zasáhl do zápasu italského poháru. To se ale změnilo v následující sezóně, kdy 25. října 1987 pod taktovkou Arriga Sacchiho naskočil do utkání s Hellas Veronou. AC tento zápas vyhrálo 1:0.
V ročníku 1987/88 ovšem nastoupil pouze k sedmi zápasům, jelikož na jeho pozici stále hrál zkušenější Filippo Galli, jeden další start přidal v Coppa Italia. S Rossoneri však právě v této sezóně získal svůj první mistrovský titul. Do základní sestavy se probojoval až v sezóně 1988/89.
Od té doby začal Costacurta s AC sbírat vskutku veliké úspěchy. Ročníky 1988/89 a 1989/1990 pro Milán znamenaly vítězství v italském Superpoháru, dvě prvenství v Interkontinentálním poháru, dva tituly v PMEZ (tehdejší obdoba Ligy mistrů – pozn. red.) a výhru v Superpoháru UEFA. AC Milán byl za Sacchiho éry jedním z velice těžce přemožitelných týmů.
90. léta
Costacurta byl nedílnou součástí základní sestavy, článek, bez kterého by AC možná na tolik úspěchů nedosáhlo. Vždyť na konci osmdesátých a v první polovině devadesátých let byl Costacurta spolu s Paolem Maldinim, Francem Baresim a Maurem Tassottim součástí neprostupné zdi.
Právě čtveřice Baresi, Maldini, Costacurta a Tassotti je dodnes považována za jednu z nejlepších v historii fotbalu. A když koncem 80. let přišlo do klubu útočné nizozemské trio Marco van Basten, Ruud Gullit a Frank Rijkaard, začalo v Miláně období domácích i mezinárodních triumfů.
V devadesátých letech pak Costacurta s AC vyhrával jednu trofej za druhou. V sezóně 1993/94 Rossoneri triumfovali v Lize mistrů, když ve finále porazili slavnou Barcelonu s Johanem Cruyffem 4:0. Celkově však byli ve finále třikrát – v sezóně 1992-93 prohrál s Marseille a v ročníku 1994-95 s Ajaxem.
V ročnících 1991/92, 1992/93 a 1993/94 získalo AC pod koučem Fabiem Capellem tři tituly v řadě. Zejména první zmíněná sezóna stála za to. AC v ní totiž ani jednou neprohrálo, Costacurta tak Milánu pomohl k rekordním 58 zápasů bez jediné porážky.
A v ročníku 1993/94 inkasovala obrana červenočerných pouze patnáctkrát. Costacurta také pod Capellem vyhrál třikrát po sobě Supercoppa Italiana, a to v letech 1992, 1993 a 1994. Pátý mistrovský titul získal Costacurta s AC na konci sezóny 1995/96.
Doba po odchodu trenéra Capella
Odchod trenéra Capella a některých důležitých hráčů po zisku titulu v sezóně 1995/96 znamenal rovněž konec zlaté éry AC. Rossoneri padli v italském Superpoháru v roce 1996, v sezónách 1996/97 a 1997/98 se navíc ani nekvalifikovali do pohárové Evropy. Costacurta alespoň Milánu pomohl dostat se v roce 1998 do finále Coppa Italia, kde však podlehl Laziu.
Po příchodu Alberta Zaccheroniho v sezóně 1998/99 byl Costacurta i nadále klíčovým členem základní sestavy a figuroval v Zaccheroniho nové tříčlenné obranné formaci vedle Maldiniho a Luigiho Saly. Po odchodu Baresiho a Tassottiho do důchodu byl navíc jmenován asistentem, respektive zástupcem kapitána Maldiniho.
Právě na konci ročníku 1998/99 nicméně AC s Costacurtou v sestavě získalo své celkově šestnácté Scudetto, a to o jediný bod před Laziem. Jenže v následujících dvou sezónách Rossoneri žádnou další trofej nezískali.
Milánčané v roce 1999 podlehli v italském Superpoháru Parmě, na konci ročníku 2000/01 skončili v lize dokonce šestí, mimo přičky zajišťující účast v Lize mistrů. V polovině ročníku 2000/01 vedení AC trenéra Zaccheroniho vyhodilo, nahrazen byl dočasně Cesarem Maldinim.
Éra Carla Ancelottiho
V roce 2001 však byl jako nový kouč AC Milán potvrzen Carlo Ancelotti, jenž plnil roli hlavního kouče italského velkoklubu až do roku 2009. A během té doby se do Milána z části vrátila zlatá vítězná éra. Titul v Serii A sice Rossoneri získali jen jeden, ovšem k němu přidali dvě prvenství v Lize mistrů, plus finálovou účast.
AC také zapsalo po jednom vítězství v Coppa Italia a Supercoppa Italiana, v letech 2003 a 2007 ovládli Superpohár UEFA. Zisk Interkontinentálního poháru sice mužům v červenočerném dresu unikl, titul na MS klubů v roce 2007 se ale taktéž počítá.
Faktem ale zůstává, že v pozdějších letech nového tisíciletí už Costacurta neměl takové zápasové vytížení jako ve svých nejlepších letech. V sezónách 2004/05, 2005/06 a 2006/07 postupně zaznamenal 14, 15 a 3 ligové starty.
Na jeho místo se totiž pomalu dostávali stopeři Alessandro Nesta a Jaap Stam. Nutno podotknout, Ancelotti jej využíval nejen na stoperu, ale rovněž také na pravém kraji obrany.
Konec kariéry
Costacurta původně plánoval ukončení kariéry na konci sezóny 2005/06, ve věku 40 let však svůj kontrakt přece jen o další rok prodloužil. 21. listopadu 2006 se stal ve 40 letech a 213 dnech nejstarším fotbalistou, který kdy nastoupil v Lize mistrů. Costacurtův rekord nicméně později překonal Marco Ballotta, který 11. prosince 2007 odehrál v dresu Lazia utkání proti Realu Madrid ve věku 43 let a 253 dní.
Dne 7. května 2007 oznámil ve svých 41 letech odchod do fotbalového důchodu, v klubu následně ještě krátce zůstal jako asistent kouče Ancelottiho. Svůj poslední domácí zápas v červenočerném dresu zapsal 19. května 2007, když AC podlehlo Udinese 2:3. Costacurta v něm proměnil penaltu, což byl jeho první gól v Serii A od sezóny 1991/92.
Zajímavostí je, že tímto gólem se Costacurta stal nejstarším střelcem Serie A. Nedávno mu však tento rekord sebral Zlatan Ibrahimovič, který rovněž v zápase proti Udinese také proměnil pokutový kop.
Reprezentační kariéra, souhrn úspěchů
Sečteno a podrženo, Costacurta s AC Milán vyhrál sedmkrát Scudetto, pětkrát Ligu mistrů, třikrát Superpohár UEFA, pětkrát italský Superpohár, dvakrát Interkontinentální pohár a jednou Coppa Italia. Není tak divu, že je zařazen do milánské síně slávy. Celkově v červenočerném dresu odehrál 663 zápasů.
Důležitým hráčem byl každopádně také na mezinárodní scéně, kde byl oporou italské reprezentace. V dresu Squadry Azzurry naskočil do 59 zápasů, trofej pro vítěze mistrovství světa ani Evropy ovšem nezískal. Nejblíže jí byl v roce na MS 1994 v USA, kde se Itálie dostala až do finále, kde ovšem podlehla Brazílii v penaltovém rozstřelu.
Zdroje: AC Milán, Sempre Milan, FIFA, Transfermarkt
-
Bojové sportypřed 5 dny
Nádhera, Vánoce jsou tady. Paige VanZant opět potěšila fanoušky, spolu s ní se odhalila polská kráska, od níž se to nečekalo
-
Chance Ligapřed 5 dny
Slavia řeší odchody. Tito hráči mohou v zimě opustit Eden. Jsou mezi nimi mladíci i hráči známých jmen
-
Chance Ligapřed 4 dny
Blíží se velká ztráta pro Baník Ostrava? Slezané mohou přijít o jednoho z nejlepších hráčů. Hlásí se Premier League
-
Chance Ligapřed 5 dny
Vyhrála Slavia boj o jeden z největších talentů v lize? Do Hradce má poslat 40 milionů korun