Fotbal
Preview: Barcelona se jede v rámci prvního výjezdu Setiéna v lize na Mestallu pomstít za porážku ve finále poháru
V dalším ligovém kole čeká na Barcelonu výjezd do Valencie, kde vyzve domácí Netopýry. Těm po dvaceti kolech patří 7. místo, tedy první za těmi zajišťující pohárovou Evropu, když mají horší skóre než Real Sociedad.
Španělská nejvyšší soutěž se přehoupla do své druhé poloviny pro ročník 2019/20 a v rámci úvodního venkovního mače si Barca zajede na jih. Ve Valencijském společenství si poměří síly v repríze pohárového finále, kdy na stadionu Betisu triumfovali právě borci pod taktovkou Marcelina Garcíi Torala. Ten však byl krátce na to odvolán a stejný osud potkal i Barcelonu.
Ernesta Valverdeho nahradil po Novém roce Quique Setién a po ligovém vítězství 1:0 nad Granadou, která se zmohla pouze na dvě střely za celý zápas (jedna z nich mířilia do tyčky) přišla ještě těsná výhra v Copě del Rey, kde se po obratu favorita loučí se soutěží Ibiza. Nutno dodat, že barcelonští měli na umělé trávě stadionu Can Misses trochu problém se prosadit.
Ovšem zpět k Valencii. Ta bude určitě chtít odčinit ostudnou porážku 1:4 od Mallorky z posledního kola a pokračovat v honbě za návratem na příčky, díky nimž by si v příštím ročníku zahrála v Lize mistrů, případně Evropské lize. Celkově to pro tradiční španělský celek je zatím hektická sezona se znatelným zlepšením od měsíce listopadu. Doma ještě neprohráli.
Díky šňůře šesti výher v devíti střetnutích se dostali až na 7. místo a rovněž se jim povedlo dostat přes těžkou skupinu v Lize mistrů, kde za sebou nechali Chelsea, Ajax a Lille a nyní si stejně jako Barca s Neapolí zahrají mezi nejlepšími šestnácti výběry proti Atalantě Bergamu. Stejně tak na ně čeká osmifinále poháru, když ve středu vyřadili Logroňés.
Medailonek soupeře
Kdyby náhodou někdo nebyl seznámen s jedním z nejúspěšnějších celků španělské historie, vyjmeme-li z rovnice Barcelonu a Real Madrid, budiž krátké představení klubu ze 3. největšího města ve Španělsku a 5. největšího přístavu ve Středozemí. Jedná se o hlavní město výše zmíněného autonomního území a hodně lidí zde mluví valencijsky (podobné katalánštině).
Obří historické centrum Valencie je přeplněno úchvatnými budovami a právě odtud pochází i jedno z typických španělských pokrmů, paella. V březnu pak zde probíhá festival Fallas. Samotný klub byl založen v roce 1919, ovšem mezi zakládajícími členy LaLigy v roce 1928 nebyl. Valencia CF začala ve druhé nejvyšší soutěži a o tři roky později slavila postup výše.
Zde až na jednu sezonu – 1986/87 – zůstala bez přerušení a v poslední době byla jedním z těch silnějších konkurentů již jmenovaných španělských gigantů. Ligový titul zaznamenali Netopýři, jak se jim přezdívá, šestkrát, naposledy pak v roce 2004. V loňském roce se jim pak podařilo získat 8. národní pohár do sbírky, když v probíraném finále přehráli Barcelonu.
Valencia je klubem s 3. největší fanouškovskou základnou ve Španělsku právě za Barcou a Realem. První evropskou trofej získala v roce 1962, kdy porazila ve finále Veletržního poháru právě Katalánce. V jejím kádru působily také dvě největší hvězdy světového šampionátu z roku 1978 – Nizozemec Johnny Rep a Argentinec Mario Kempes – nejlepší střelec turnaje.
Stadion a kouč
Dějištěm sobotního klání bude už ikonická Mestalla pro 55 tisíc diváků, která nese jméno po kanálu, který vedl podél hřiště. Dříve se tento stánek nazýval pro Luisi Casanovovi, jedním z nejznámějších prezidentů v klubového historii, ovšem byl to on sám, kdo v roce 1994 volal po návratu bývalého pojmenování. Je to 7. největší stadion v zemi, kde často hrává i reprezentace.
Ta zde hrála svá utkání v rámci Mistrovství světa FIFA v roce 1982 a také olympiády, která se konala o 10 let později v Barceloně. Postaven byl v roce 1923 a je nejstarším ze všech dvaceti prvoligových hřišť. Dny staré Mestally jsou již nějaký pátek sečteny a práce na jeho nástupci byly zahájeny v roce 2007, ovšem proces zbrzdily finanční potíže a dostavba je v nedohlednu.
Nástupcem Marcelina se v září loňského roku stal Albert Celades, produkt La Masie, který v barvách FCB odehrál 72 utkání a dokonce se dostal i do národního týmu. Své místo si ale tento bývalý defenzivní záložník v sestavě nenašel a nakonec odešel do Celty. Po ní pak ještě válčil za Real Madrid, Girondins Bordeaux, Real Zaragozu a posledně New York Red Bulls.
Trenérskou kariéru zahájil tento rodák z katalánské metropole u španělského nároďáku a to na různých juniorských úrovních, než se stal asistentem Julena Lopeteguie u áčka. Dalšího bývalého barcelonistu pak čtyřiačtyřicetiletý Celades následoval i do Realu, než se po jeho vyhazovu ocitl bez práce. Jeho prvním duelem u kormidla Valencie byl debakl 2:5 na Camp Nou.
Vzájemné zápasy a bilance trenérů
Jeden z nejdramatičtějších vzájemných zápasů přišel v posledním kole ligové sezony 2002/03, kdy byly oba kluby v ohrožení, že si na podzim nezahrají v UEFA Champions League (Valencia byla finalistou posledních dvou ročníků). Camp Nou tehdy hostil duel, který skončil za stavu 3:2 pro domácí, přičemž o triumfu rozhodl památnými nůžkami v nastavení legendární Rivaldo.
Barcelona drží sedmizápasovou sérii bez prohry v rámci ligy, kterou trochu pošramotila porážka v několikrát zmiňovaném finále Copy del Rey. Od roku 2007 pak nikdy nepadla na Mestalle a v následujících dvanácti střetnutích 5krát vyhrála a 7krát remizovala. O poslední výsledek 5:2 doma se postaral dvěma góly Luis Suárez a pak Ansu Fati, Frenkie de Jong a Gerard Piqué.
Pro úplnost dodejme, že dohromady spolu Barca s Valenciou odehráli 194 soutěžních klání a v dvaadevadesáti z nich se radoval prvně jmenovaný tým (se skóre 369:280). Dalších 49 zápasů skončilo remízou a 53 výhrou Los Che (v překladu netopýři, pozn. přek.). V lize to pak dělá 169 zápasů s bilancí 83 vítězství, 44 remíz a 42 proher z pohledu Barcelony (321:235).
Na Mestalle jich pak v této soutěži proběhlo 84 a výsledky jsou vcelku vyrovnané – 29 triumfů domácích (kteří mají i lepší skóre – 134:133), 33 hostů a 22 plichet. A co se trenérů týče ti se proti sobě utkávají poprvé. O jediném utkání Celadese proti Barceloně již byla řeč, Setién pak s Valenciou sehrál tucet střetnutí a v nich se 3krát radoval z vítězství, 4krát remizoval a 5krát padl.
Nejlepší střelci, nebezpeční hráči a ex-barcelonisté
Opět není objevem elektřiny fakt, že mezi kanonýry těchto duelů vévodí Lionel Messi a to s osmadvaceti zásahy. O pořádnou dávku za ním je César Rodríguez s patnácti, dále Suárez a Claudio López s dvanácti a nakonec i již jmenovaný Rivaldo s jedenácti. Nejlepším střelcem v aktuálním kádru VCF jsou Daniel Parejo a Maximiliano Gómez s osmi, resp. sedmi zásahy.
Pokud se podíváme na současné reprezentanty, těch najdeme opravdu dost a vévodí jim jediný ex-barcelonista působící aktuálně na Mestalle, Jasper Cillessen. Holanďan, jenž v Barceloně strávil 3 roky jako pohárová dvojka za Marcem-Andrém ter Stegenem, má na svém kontě 56 startů za Oranjes – o 24 více, než má Ezequiel Garay za Argentinu.
Na další hráče národních týmů se podíváme už jen telegraficky – Denis Čeryšev (Rusko, 25 startů), Goncalo Guedes (Portugalsko, 21), Rodrigo Moreno (Španělsko, 21), Maxi Gómez (Uruguay, 17), univerzál Daniel Wass (Dánsko, 16) a Kévin Gameiro (France, 13). Obzvláště Rodrigo má na Barcelonu speciální formu – ve třincáti kláních zaznamenal 3 góly a 2 asistence.
Na závěr akorát připomeňme, že dresy obou klubů navlékal ve své kariéře také Jordi Alba a Norberto Neto, který nahrazoval v létě právě Cillessena. V historii to pak byli například Jérémy Mathieu, David Villa, Jeison Murillo, Munir El Haddadi, Paco Alcácer, André Gomes, Martín Montoya nebo Álex Grimaldo. Přestupy mezi oběma celky jsou velmi četné.
Další zajímavosti
Barcelona odehrála na Mestalle i jiné zápasy, než ty proti Valencii. Bylo to hlavně ve finále poháru – naposledy v sezoně 2013/14, kdy zde padla s Bílým baletem 1:2. Úspěšná nebyla ani návštěva o tři roky dříve, kdy se stejným sokem prohráli 0:1 po prodloužení. Poslední pohárová výhra zde přišla v sezoně 2008/09, kdy to schytal Athletic Club po výsledku 4:1.
Již zmíněné číslo 194 vzájemných zápasů staví Valencii na 4. nejčastějšího soupeře Barcy v rámci soutěžních klání. Bez nadsázky se tedy dá říci, že se jedná o jeden z klasických duelů v rámci španělské nejvyšší soutěže. Více zápasů už katalánský výběr sehrál pouze s oběma madridskými celky a Athletikem Bilbao (a v lize s Espanyolem namísto Atlétika Madrid).
Jak už bylo řečeno, tak se jedná o souboj 1. se 7. celkem tabulky LaLigy. Oba dělí od sebe 12 bodů a zatímco lídr si vedle třinácti výher a čtyř remíz připsal tři porážky, vítěz poháru má vedle pěti proher na kontě 7 plichet a 8 vítězství. Paradoxní je, že ani jeden z nich nezískal v první půlce měsíce španělskou Supercopu, kterou v rámci nového formátu uzmuli Los Blancos.
Určitou kuriozitou je i nedávný spor představitelů Valencie se světoznámou firmou DC Comics, jež v roce 2013 vznesla obžalobu vůči španělskému klubu a to proto, že jim netopýr přišel velmi podobný tomu, který je v logu jednoho z jejich předních komiksových hrdinů, Batmana. Soud však prohrála, jelikož jej klub používá už od 13. století a krále Jakuba I. Aragonského.
Absence a možné starty
V domácím táboře budou určitě kvůli zranění scházet krajní bek Cristiano Piccini a portugalský forvard Goncalo Guedes, stejně jako vykartovaný Dani Parejo, jenž se nechal vyloučit proti Mallorce. Otazníky se vznášejí i nad Manu Vallejem a gólmanem Jasperem Cillessenem a tak je pravděpodobné, že pomyslnou jeskyni Netopýrů bude strážit Jaume Doménech.
Do středu zálohy by se měl stihnout vrátit Geoffrey Kondogbia, který by zde měl utvořit dvojici s krajanem Francisem Coquelinem. Vepředu by pak neměl po zranění kolene scházet Rodrigo Moreno, o kterého má Barca údajně zájem, a také Maxi Gómez, mimochodem další bývalý cíl Blaugranas ještě z dob, kdy válčil za Celtu Vigo.
Na straně Katalánců jsou definitivně ze hry Ousmane Dembélé a Luis Suárez + nově také Norberto Neto, který si v pohárovém klání na Ibize vymkl kotník. Místo něj by tak na lavičce měl být pro jistotu Iňaki Peňa z rezervy. Po karetním trestu se vrací de Jong a téměř jasné je postavení Antoina Griezmanna do útoku a to vedle Lea Messiho.
Jak to Quique Setién vymyslí dále, je ve hvězdách – zdali naskočí křídelník Fati (či Carles Pérez), nebo se na place objeví 4 záložníci. Ve středu obrany by se pak měl ukázat Samuel Umtiti, jenž pomalu ale jistě chytá formu a tlačí ze sestavy dalšího Francouze v barvách FCB, Clémenta Lengleta. O něco moudřejší budeme v sobotu, kdy bude zveřejněna nominace.
Předpokládané sestavy
Valencia CF (4-4-2) | FC Barcelona (4-3-1-2) |
Jaume Doménech | Marc-André ter Stegen |
Daniel Wass | Sergi Roberto |
Ezequiel Garay | Gerard Piqué |
Gabriel Paulista | Samuel Umtiti |
José Luis Gayá | Jordi Alba |
Ferrán Torres | Arthur Melo |
Geoffrey Kondogbia | Sergio Busquets |
Francis Coquelin | Frenkie de Jong |
Carlos Soler | Arturo Vidal |
Rodrigo Moreno | Lionel Messi |
Maximiliano Gómez | Antoine Griezmann |
Porovnání statistik vybraných sestav
Valencia CF | FC Barcelona | |
15 (29) | Góly | 33 (50) |
15 (20) | Asistence | 23 (38) |
6,7 (6,6) | Průměrná známka | 7,1 (6,8) |
26,5 | Průměrný věk | 28,2 |
182,5 | Průměrná výška (cm) | 179,7 |
0,7 (0,8) | Střely za zápas | 0,9 (1,0) |
50 % (48 %) | Úspěšnost vzdušných soubojů | 58 % (54 %) |
0,8 (0,7) | Driblinky za zápas | 1,2 (1,3) |
1,1 (1,0) | Zákroky za zápas | 1,0 (1,1) |
Poznámka: V závorce jsou celkové statistiky týmu v LaLize.
Posledních 6 zápasů a nadcházející
15.12.2020 – Valencia CF 1:1 Real Madrid – LaLiga | 18.12.2019 – FC Barcelona 0:0 Real Madrid – LaLiga |
21.12.2020 – Real Valladolid 1:1 Valencia CF – LaLiga | 21.12.2019 – FC Barcelona 4:1 Deportivo Alavés – LaLiga |
4.1.2020 – Valencia CF 1:0 SD Eibar – LaLiga | 4.1.2020 – RCD Espanyol 2:2 FC Barcelona – LaLiga |
8.1.2020 – Valencia CF 1:3 Real Madrid – Supercopa de Espaňa | 9.1.2020 – FC Barcelona 2:3 Atlético de Madrid – Supercopa de Espaňa |
19.1.2020 – RCD Mallorca 4:1 Valencia CF – LaLiga | 19.1.2020 – FC Barcelona 1:0 Granada CF – LaLiga |
22.1.2020 – UD Logroňés 0:1 Valencia CF – Copa del Rey | 22.1.2020 – UD Ibiza 1:2 FC Barcelona – Copa del Rey |
1.2.2020 – Valencia CF vs. Celta de Vigo – LaLiga | 25.1.2020 – Valencia CF vs. FC Barcelona – LaLiga |
Posledních 6 vzájemných zápasů
8.2.2018 – Valencia CF 0:2 FC Barcelona – odveta semifinále Copa del Rey |
14.4.2018 – FC Barcelona 2:1 Valencia CF – LaLiga |
7.10.2018 – Valencia CF 1:1 FC Barcelona – LaLiga |
2.2.2019 – FC Barcelona 2:2 Valencia CF – LaLiga |
25.5.2019 – FC Barcelona 1:2 Valencia CF – finále Copa del Rey |
14.9.2019 – FC Barcelona 2:1 Real Sociedad – LaLiga |
Rozhodčí a TV
hlavní | Jesús Gil Manzano (Extremadura) |
stanice | Digi Sport 3 (15:55 SEČ) |
Tipérské okénko
Barcelona je v osmadvaceti zápasech s Valencií z posledních jednatřiceti napříč všemi soutěžemi neporažena, ovšem Los Che zase drží šňůru jedenácti domácích duelů bez porážky. Barca nepoznala přemožitele už 9 ligových kol a při posledních pěti výjezdech ze šesti padlo přes 2,5 branky – což je stejné číslo, které se pokaždé sešlo v posledních třech zápasech proti Valencii.
V šesti z posledních sedmi domácích střetnutí udrželi valencijští Barcelonu na uzdě a inkasovali od nich vždy pod 2,5 branky. Naopak jim dokázali dát alespoň dva góly a to v posledních třech zápasech ve všech možných turnajích. Na Mestalle padli v této sezoně pouze v poháru a Lize mistrů. Portál WhoScored.com tak tipuje výsledek 2:2, k němuž se určitě dá přiklonit.
Sázková kancelář | 1 | 0 | 2 |
Tipsport | 4,82 | 4,25 | 1,68 |
Fortuna | 4,80 | 4,40 | 1,65 |
SazkaBet | 4,85 | 4,40 | 1,67 |
Chance | 4,82 | 4,25 | 1,68 |
-
Chance Ligapřed 5 dny
Slavia řeší odchody. Tito hráči mohou v zimě opustit Eden. Jsou mezi nimi mladíci i hráči známých jmen
-
Chance Ligapřed 4 dny
Blíží se velká ztráta pro Baník Ostrava? Slezané mohou přijít o jednoho z nejlepších hráčů. Hlásí se Premier League
-
Chance Ligapřed 23 hodin
S rezervou Slavie cestují do Vietnamu i Chorý, Bořil či Schranz! Fanoušci nechápou, proč raději neodpočívají
-
Florbalpřed 4 dny
Češi prolétli základní skupinou MS ve florbale jako vítr. Nad jejich dalším osudem na turnaji se ale vznáší mrak