Evropská liga
Když už se tam dostanou, tak také vyhrají! Španělské kluby neprohrály ve finále evropských pohárů už dvacet let
Ve středu se odehrálo finále Evropské ligy mezi španělským Villarrealem a anglickým Manchesterem United, ze kterého po penaltovém rozstřelu vzešel vítězně první jmenovaný celek. Byť do tohoto finále Villarreal vstupoval jako outsider, jeho výhra se dala svým způsobem očekávat
Ve středu se odehrálo finále Evropské ligy mezi španělským Villarrealem a anglickým Manchesterem United, ze kterého po penaltovém rozstřelu vzešel vítězně první jmenovaný celek. Byť do tohoto finále Villarreal vstupoval jako outsider, jeho výhra se dala svým způsobem očekávat, španělské kluby totiž neprohrály ve finále evropských pohárů už dvacet let.
V koeficientu lig UEFA je aktuálně španělská nejvyšší soutěž La Liga na druhém místě za anglickou Premier League. Co se ale získaných titulů v Evropské lize, Lize mistrů a Superpoháru týče, tak jasně dominují kluby právě z Pyrenejského poloostrova.
Budeme-li se zabývat výsledky pouze z tohoto století, čili těmi nejaktuálnějšími, zjistíme, že na držení evropských pohárů vedou 32:11. Na děleném třetím místě je pak Německo spolu s Itálií, jejichž týmy evropská finále vyhrály shodně pětkrát.
Všichni máme jistě ještě v paměti velká finále posledních let. Tři vítězství v řadě v Lize mistrů Realu Madrid či tři vítězství Sevilly v Evropské lize, šest let stará výhra Barcelony nad Juventusem 3:1 na Olympijském stadionu v Berlíně nebo snad finále Superpoháru mezi Atlétikem Madrid (vítězem Evropské ligy) a Chelsea (vítězem Ligy mistrů), kdy Atleti deklasovali Chelsea 4:1.
Vítězství žluté ponorky jedenáctou penaltou se tak mezi tato pamětihodná finále opravdu zapíše raz dva.
Vezmeme-li pak v potaz finále čistě španělsko-anglická, i zde statistiky mluví zcela jasně, španělské týmy v nich neprohrály posledních deset zápasů.
Mezi tyto zápasy patří výhra Sevilly v Evropské lize 3:1 proti Liverpoolu, kterou o dva roky později zopakoval Real Madrid v Lize mistrů, vítězství Superpoháru Realu 2:1 nad hráči z Manchesteru United či deset let stará výhra Barcelony nad stejným anglickým týmem.
Tým z Premier League pak naposledy porazil ve finále španělský celek před dvaceti lety – tehdy Liverpool zvítězil ve finále Evropské ligy nad Deportivem Alaves 5:4 po prodloužení. Pokud bychom se zajímali pouze o Ligu mistrů, musíme se vrátit až o čtyřicet let zpátky, kdy v roce 1981 porazil Liverpool Real Madrid 1:0.
Tyto statistiky se mohou jevit jako výhra pro španělský fotbal, fanoušci to tak ale určitě nevnímají. Tato čísla fungují pouze tehdy, když dáte na stejnou loď týmy Barcelony, Realu či Atlétika Madrid, a to nebývá příjemný pohled pro jejich fanoušky, které obvykle zbylé dva týmy nesnášejí.
Až však příště budete vsázet na finále evropského poháru a uvidíte v něm španělský tým, už budete vědět, že kurz 3:1 (který Villarreal měl) na celkové vítězství Španělů má velkou sázkařskou hodnotu.
Zdroj: UEFA
-
Chance Ligapřed 4 dny
Blíží se velká ztráta pro Baník Ostrava? Slezané mohou přijít o jednoho z nejlepších hráčů. Hlásí se Premier League
-
Chance Ligapřed 1 dnem
S rezervou Slavie cestují do Vietnamu i Chorý, Bořil či Schranz! Fanoušci nechápou, proč raději neodpočívají
-
Florbalpřed 4 dny
Češi prolétli základní skupinou MS ve florbale jako vítr. Nad jejich dalším osudem na turnaji se ale vznáší mrak
-
Tenispřed 1 dnem
Sbohem ATP Tour. Nejlepší tenista své země musí nastoupit na vojnu