Reklama

České čtvrtfinálové selhání. 5 důvodů, proč to opět nevyšlo

Zmar, agónie, kolaps. Takhle by se dalo charakterizovat vystoupení České republiky na mistrovství světa. Konečné 7. místo. Opět jsme neprošli branami čtvrtfinále. Z posledních 5 čtvrtfinálových soubojů až 4 z nich skončily neúspěchem.

Zdroj: Jan Beneš, Český hokej

Příští rok to bude už 10 let, kdy Česká republika získala svou poslední medaili. Jde o nejdelší období bez medaile v historii. Náš hokej se nachází v době temna a už dávno nepatří do světové špičky. Je třeba si přiznat realitu. Šampionát v Rize skončil neúspěchem. Co je jeho příčinou? Je hlavním viníkem kouč Pešán? Nebo je toto umístění odrazem kruté reality?

1. Špatný start do šampionátu

Česká republika měla historicky jeden z nejhorších vstupů do turnaje. Těsně prohrála s Ruskem, poté jí zaslouženě uštědřilo porážku Švýcarsko. Ve skupině se hraje pouze 7 zápasů. A když se nepovede start, tak se pak tým velmi těžko dostává do ideální herní pohody.

Špatný start dostal Vránu a spol. pod tlak. Trenéři museli dělat rošády v soupisce, aby se mužstvo zvedlo. Tým poté vyhrál 5 zápasů v řadě. Výsledkově super, herně to však pořád skřípalo. Bídný výkon ve čtvrtfinále byl toho jasným důkazem.

2. Neexistující lídr Kovář

Kapitánem pro šampionát v Rize byl zvolen Jan Kovář. Výborný hokejista. Na klubové úrovni posbíral několik cenných úspěchů. Vyhrál tituly v české Extralize či slavné KHL. Několikrát ovládl celkové bodování, okusil i NHL. V omlazené sestavě patřil k těm nejzkušenějším. Proto jeho jméno na volbu kapitána dávalo smysl.

Během turnaje se však tato volba ukázala jako chybná. Kovář není žádný motivátor a nedokázal tým nakopnout, když se mu nedařilo. Aby se zdravě naštval a rval se. Nepodržel ho ani svými individuálními výkony. Herně se plácal a na turnaji nedokázal svou kvalitu prodat. Roli kapitána neunesl. Není divu, že se jeho jméno často spojuje s označením “hlavní tvář ztracené generace”.

3. Střelecká agónie klíčových hráčů

Česká republika má v NHL několik skvělých kanonýrů. Dokonce 3 z nich odjeli na šampionát. Na mysli mám útočné trio Vrána, Kubalík, Zadina. V aktuální sezoně vstřelili v NHL celkem 42 branek. To oni měli táhnout tým za úspěchem.

Ani oni však nedokázali ustát klíčový zápas turnaje. Nezvládli naplnit svou pověst kanonýrů. Ve čtvrtfinále si naši nevytvořili mnoho šancí. Několik gólovek tam ale bylo. Na své holi měl vyrovnání jak Kubalík tak i Zadina. Oba bohužel selhali a i proto skončil tým vedený Filipem Pešánem už ve čtvrtfinále.

4. Trenérské manýry Filipa Pešána

Český kouč již několikrát v minulosti potvrdil svou extratřídu. S extraligovým Libercem dosáhl na několik úspěchů. Udělal z něj jeden z nejlepších týmů v ČR. V sezóně 2015/16 s ním získal titul. Na tento úspěch dokázal navázat, když se poté s Libercem dostal 2x do finále. Na post nového kouče reprezentace byl jasným kandidátem.

Svůj první šampionát si však rozhodně za rámeček nedá. A to zejména kvůli několika rozhodnutím, která měla negativní dopad na hru celého týmu. Pešán měnil sestavu zápas co zápas. Je pochopitelné, že je třeba něco změnit, když se nedaří. Český kouč to zahnal až do velkého extrému.

Ve čtvrtfinále zase nasadil formaci Kubalík-Kovář-Vrána, která už v úvodu turnaje vůbec nefungovala. Kvůli těmto častým změnám se tým nemohl sehrát, aby se dostal do ideální herní pohody. Neúspěšný turnaj jde jednoznačně za trenérem Pešánem.

5. Přehnaná očekávání

Tohle je trochu dvojsečné. Je jasné, že náš výběr neměl důvod mít svěšené hlavy a nevěřit si. To by mělo také negativní efekt. Ale vyhlásit útok na zlato? Skok z extrému do extrému. Měli jsme před turnajem sice super formu, ale pořád se jednalo pouze o přípravné zápasy.

S duely na šampionátu naprosto neporovnatelné. Pak přišel špatný start turnaje, tým se dostal ještě pod větší tlak a bylo vymalováno. České republice zkrátka role favoritů historicky nesedí a v Rize se to jasně potvrdilo.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Komentáře

 1. Jako kdyby drželi tlamu o tom, že si tam jedou pro medaili .. nikdo by od nich nic nečekal a všechno by bylo v pohodě. Češko je prostě v hokeji na sedmém místě na světě už hodně dlouhou dobu. A bude hůř.

  • Mě třeba zaskočilo i vyjádření Pešána po vypadnutí. Prej sehranost není důležitá. Jako kdyby nevěděl, že hokej je týmový sport.

 2. V tom článku bylo správně řečeno, že nám nesedí role favorita, obvykle to psychicky nezvládáme – možná tak generace Jágra a Reichla, ale tihle nikoliv. A taky správně řečeno, není tam nikdo kdo by je dokázal seřvat, vyhecovat….lze si jen vzpomenout na Jardu Holíka, nebo nedávno i Vládu Růžičku….on má svoje mouchy, ale jako trenér dokázal z mála uplácat maximum, a má cit pro výběr a nasazení hráčů ….

  • Nebo Hlinka, ten jim tam daval sodu, kdyz zbytecne faulovali. Navic driv jsme se mohli spolehnout na obranu, tedka je to v poslednich letech spis spatny. Navic duo Sustr, Sulak bylo zaruka chybovosti…

 3. Vždyť to je leta letoucí o ničem! Oni mají problémy snad s kdekým a to kolikrát i s opravdu pidprůměrnými tými. Tohle se nedá ani koukat. Mají kecy jak si jedou pro zlato a nakonec nemají ani postup…. Mohou všeobecně hrát tak ligu ČR, která má všeobecně mizernou úroveň. Leta už se na MS nedívám, je to děs a běs….

 4. Klíčová je špatná úroveň ligy. Pomalá. Hráči jako kdyby to měli napořád zajištěno.

 5. Neviditelná ruka trhu nám zkurvila hokej.Na prvním místě jsou prachy bafuňářů až potom hokej. Vemte si v jakém srabu máme mládežnická mužstva, takže prognoza je, že bude ještě hůř.

  • Pokud se zase nezačne pracovat s mládeží jako tomu bylo na začátku století tak to půjde jen dolů o tom není pochyb. Na druhou stranu má tato generace stále dost kvalitních hráčů na to, aby při správné konstelaci mohla čas od času získat nějaký cenný kov.

  • to samý si říkám já. Český hokej přežil i Heidrichiádu a na rozdíl rozdíl od toho britského ho nezastavila ani 2. světová. Minulý režim ho dokonce vypiplal ke světové elitě, kdy se hráči vychováni sportovními svazy mládeže (ano těmi socialistickými) prosadili v té absolutní světové špičce. Český hokej dostal z medailových pozic až kapitalismus a to si pánové pravičáci tak rádi flusnou na socialismus, že to byl režim, kdy nic nefungovalo a vše se dělalo jen na oko. Omyl, pánové. Nyní nic nefunguje a vše se dělá jen na oko!

   • Minulý režim v padesátých letech pozavíral polovinu mistrů světa do uranových lágrů a následně jsme hráli hovno. Ani později se nám nevyhnuly výpadky. Netušil jsem, že roku 1998 nebo v letech 1999-2001 tu byl socialismus. A co v USA, Kanadě, Švédsku, Finsku, tam taky mají úspěchy hokejistů díky socialismu? Na to, abych řekl, že za socialismu nic nefungovalo, nemusím být pravičák. Stačí srovnání čehokoli u nás třeba v 70. nebo 80. letech s vyspělými západními státy ve stejné době.

 6. Z žádného komentáře jsem nevyčetl,proč bychom s podmínkama jaké jsou u nás měli jen vyhrávat. Prostě čo bolo to bolo……

 7. Dokud bude ve vedení našeho hokeje monopol KRÁL tak to nikam nepovede. Podívejte se co za svou dobu ve funkci s naším hokejem dokázal .. maximálně si namastit kapsy.

 8. Zavřít ústa přestat kritizovat všechno a všechny svádět to na Pešána a vrátnýho.Začít makat dřít do úmoru trenérské posty od přípravky obsadit fundovanými trenéry vytáhnout děti od počítačů ve školách rozšířit tělesnou výchovu.Jen poctivou prací nic jiného kromě vzpomínek se nenabízí.Generace hokejistů,kteří byli světový a vyrůstali na rybníku jsou pryč.Komunistické sportovní třídy údajně byly o ničem ruka trhu vše vyřeší.Výsledky vidíme teď se musí zastavit ten propad a odskok světa ,vždyť nejsme nebezpečni ani GB.

 9. Přečetl jsem si článek pak komentáře a co stojí za neúspěchem Českého hokejového národáku ví jenom bůh jelikož kdyby kluci hráli co skutečně umějí nemohli by s Finskem vypadnout .Ale za vším stála psychika hráčů byla úplně na dně bodu mrazu a nedokázali se na zápas s Finskem vůbec vyhecovat .Fini Nás jednoznačně přehrávali a až na pár střl na Finskou branku jsme byli úplně neškodní .Já naprosto nesouhlasím že za to může tréner Pešan ale v České republice jako by funkcionáři chtěli Český hokej navždy pohřbít a na místo podpory a podržení trénra Pešana šla i v průběhu MS obrovská kritika a on to bohužel jednoznačně neustál a proto hýbal formacema až to bylo na úplné hraně hratelnosti .Upřímně Nás vítězství stáli zbytečný chyby při střídání hráčů a časté vyloučení kdy jsme dostávali laciné goly a ten krosček na Finského hokejisty který byl skloněný směrem k mantinelu tak to jen potvrzuje že jsme si postoupit ani nazasloužili jelikož když tohle udělá hráč v tak důležitým utkání nemá na MS co dělat jelikož tím podrazil celý tým a Český národ .A měli jsem slabou obranu a málo produktivní útok to se ukázalo jak proti Dánům tak proti Švýcarům ale i proti Rusům a jen proti Slovákům jsme zahráli opravdu dobře ale to nebyl důležitý zápas takže jsme měli přehozený a zbytečný priority .Už to je celých 10 let co jsme už pravidelně bez medajlí a letos stačilo porazit Finy a dnes jsme mohli bojovat i o zlato ale s tak podlomeným týmem který si přestal věřit to už opravdu nešlo.A ve chvíli kdy jsme dostali gol tak jsme byli pasivní a přestali jsme úplně hrát a to v tak důležitým zápase není možný udělat .Náš národák odjel z MS opravdu znechucený hokejem a na místo oslav a radosti na jejich tvářích bylo vidět že na MS budou chtít rychle zapomenout .Ale pokud chceme lynčovat trénéra tak se rovnou připravíme příští rok opět o medajle ale pokud mu bude dána ještě jednou důvěra věřím že letošek i hráčům ukázal že než předem jásat že jedeme pro medajle bude lepší přiznat že nejdřív budeme bojovat a pak konstatovat co získáme .

 10. Já nevím, kdo s tím přišel, že si jedeme pro zlato. Nevím kdo to řekl, prý nějaký švédský novinář a tady se toho hned mraky lidí chytlo jak bodlák svetru.
  Místo, aby přišla pokora a dement ování tohoto hoaxu, rak se rady tomu tleskalo.
  Herně je to šílený, střela a na branku a její přesnost je tragická. To prodloužení s Danskem a následná přesilovka toho byla důkazem. Minutu si přihrávají…. To je blbost. Kdyby aspoň byla přesnost, ale ta také není.
  Další kapitola je zpracování přihrávky, to je samý : skákavý puk, zklouzl z čepele, mířil mimo, nepřesná přihrávka, nestihl zpracovat, atd… Tohle přece kluci v nároďáku musí mít zmáknuté. Tohle není krajská liga mužů někde na okresním zimáku.

 11. Sice nevím, jak velký hokejový odborník je autor článku, ale budiž.
  K jednotlivým bodům.
  1. Tady celkem souhlasím, jenom 7 zápasů ve skupině se mi zdá dost, ne POUZE.
  2. Nesouhlasím, snažil se jezdil, bránil, jeho práce na ledě vypadal jako hokej na rozdíl od dalších cca 10 útočníků. Co se týká jeho vůdcovských schopností tak nevím, volba udělat z něj kapitána se mi zdála v pořádku.
  3. Agónie, no – Vrána byl zraněný a góly začal dávat až v Detroitu. Na MS skoro ani nedostal nabito, takže výsledek je takový jaký je. Kubalík góly dávat měl, to jo. Co se týká Zadiny tak tady byla spíše přehnaná očekávání než skutečnost, že je to pan střelec. Kolik dal letos gólů v NHL?
  4. Tady bych se do větších rozborů nepouštěl, protože kdyby ty změny vyšly, tak Vy budete první, kdo ho bude chválit jako stratéga roku. Po bitvě umí být chytrý každý!!!
  5. Role favoritů je další klišé a kravina. S týmem, který do Rigy jel jsme měli uhrát minimálně semifinále a to i hlásit do světa. Po výsledku zhodnotit MS jako totální propadák.

 12. Největší chyba je,že tým složený převážně z ligových hráčů se sehrává na turnajích a přípravných zápasech a když se jakž takž sehraje a začne mít výsledky,tak se dva dny před odjezdem na MS v podstatě rozpustí a doplní se hráči kteří vypadli v play of v NHL a dalšími hráči z KHL.Podle mne tito hráči nejsou lepší,než ti z naší ligy,kteří za sebou mají společnou přípravu.Nikdy spolu nehráli a vidí se prakticky poprvé před prvním zápasem,jak to potom může vypadat?V minulosti když jsme měli v NHL opravdové hvězdy typu Jágra,Plekance,nebo Ručinského,tak to mělo smysl,protože to byli lídři a dokázali tým strhnout k maximálním výkonům.Tihle dnešní to nedokážou.Jsem přesvědčen,že kdyby nás reprezentoval výběr naší ligy,kde se hráči znají a jsou sehraní,tak hrajeme o medaile.

 13. S tim ze si jedeme pro zlato prisli novinari. A bylo to hodne smele tvrzeni. Stacilo se podivat na soupisku. Uz dva roky pisu ze v obrane neni nikdo roven byt jen evropskeho prumeru.Snad nejhorsi je Moravcik a bohuzel letos nic nepredvedl ani Hronek, ale ten nedelal alespon chyby jao ostatni. Pesan neni motivator a je uplne jedno co rekne v kabine kdyz neni schopen na stridacce pokracovat. Kdyz dojde k takovym uplne zbytecnym vyloucenim, tak vylouceny hrac uz si nemuze na MS zahrat.
  Navic sestaveni utoku bylo nestastne, hraci se k sobe dle meho vubec nehodili, to poznal asi kazdy. Bohuzel v prubehu turnaje se to uz neda resit neustalou rotaci, ale stacilo se divat na kanadu a bylo videt, kolik toho dokazali s trpelivosti. Hraci se sehrali i pres pocatecni problemy.
  Na druhou stranu asi nejvetsi zklamani pro me byla hra Rusu. To byla tragedie. s nami vyhrali jen diky golum co jsme jim doslova darovali.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Reklama

Oblíbené

Milionový byznys! NHL by mohla mít v brzké době reklamy i na dresech

Pro evropské fanoušky běžná záležitost, pro zámořské noční můra. O reklamě, kterou by mohli nosit na svých dresech už i hráči NHL, se docela vážně mluví už od roku 2018.

Čeští para hokejisté se střetnou s Ruskem. Hlavním adeptem na zlato je Kanada

Češi sehráli své zápasy v základní skupině se ctí. Přesto dál čekají na gól. Jasnými favority zůstává Kanada s USA.

Václav Varaďa je v nominaci na nejlepšího kouče v Evropě! V další nominaci figurují taky Jágr a Hübl

Hlavní trenér třineckých Ocelářů se po letošní mistrovské sezóně dočkal velké pocty! Server Eurohockeyclubs jej zařadil do úzké nominace o nejlepšího trenéra v Evropě. Václav Varaďa je vůbec prvním trenérem z Česka, který se této nominace dočkal.
Reklama