Spojte se s námi


Hokej

Zákulisní tahanice při vyjednávání startu hráčů NHL na olympiádě. Jaké body byly klíčové při dohodě?

Hokejový svět nejspíš už brzy dostane to, po čem touží od roku 2016. Mezinárodní turnaj, na kterém se potkají ti nejlepší z nejlepších. Před několika dny se na tom dohodly NHL, Mezinárodní olympijský výbor (MOV) a Mezinárodní hokejová federace (IIHF). Jaké klíčové body zahrnuje dohoda, na kterou nejlepší hokejisté planety tak dlouho čekali?

Publikováno

dne

Hokejový svět nejspíš už brzy dostane to, po čem touží od roku 2016. Mezinárodní turnaj, na kterém se potkají ti nejlepší z nejlepších. Před několika dny se na tom dohodly NHL, Mezinárodní olympijský výbor (MOV) a Mezinárodní hokejová federace (IIHF). Jaké klíčové body zahrnuje dohoda, na kterou nejlepší hokejisté planety tak dlouho čekali?

Současná dohoda, o kterou především MOV a IIHF dlouhá léta tolik usilovaly, se vztahuje na zimní olympijské hry v letech 2026 a 2030. Naposledy, kdy se nejlepší hráči světa potkali na turnaji pod pěti kruhy, to bylo v roce 2014. Tenkrát se hrálo v ruském městě Soči.

Pak ale NHL zabouchla dveře. Rozhodla se, že si už nenechá sahat na svůj byznys, zastavovat v klíčové části sezony svou soutěž a ještě riskovat zranění svých největších hvězd na turnaji, ze kterého nemá absolutně žádný prospěch.

Olympijské hry v letech 2018 a 2022 se tak konaly bez hráčů NHL. Na další olympiádě v Itálii už ale bude nejspíš zase všechno jinak. Co stojí za tím, že NHL dala tomuto turnaji zelenou?

Peníze, peníze a zase peníze

Bavíme-li se o vrcholovém sportu na začátku třetího tisíciletí, za vším je třeba hledat především peníze. Jak už bylo zmíněno, NHL neměla z turnaje vůbec nic a ještě olympijský výbor chtěl, aby platila hráčům drahé pojistky. Byl to jeden zásadní bod, na kterém dřívější (ne)dohody troskotaly.

A právě tady přišel jeden z nejzásadnějších posunů. IIIHF i MOV si uvědomily, že pokud chtějí hráče NHL na svém turnaji mít, budou muset vytáhnout peněženky. Zaplatit pojistky takové hromadě hráčů v kolektivním sportu není vůbec levná záležitost. Nikdo ze zúčastněných nechtěl vzít tohle břemeno tíhy na sebe.

Tak se nakonec IIHF a MOV spolu domluvily. Každý z nich zaplatí třetinovou část těchto nákladů, přičemž tu poslední třetinu si budou hradit jednotlivé národní federace samy. Tím se částka rozloží a bude pro všechny přínosná, zatímco NHL nebude muset platit ani dolar. 

V jakém poměru se částka mezi jednotlivé subjekty rozloží, není v současnosti veřejnosti známo. Ostatně, v dohodě je ještě mnoho detailů, které stále nebyly dojednány.

Jedním z dalších bodů byly náklady na cestu a ubytování hráčů. NHL a především NHL PA (hráčská asociace NHL) si dlouho stála za názorem, že musejí mít hráči na olympiádě komfort v maximální možné kvalitě. S tím, že i tyto náklady si musejí zájemci ze strany IIHF a MOV hradit sami. 

Na tom, kdo tyto náklady pokryje, se nic zásadního nejspíš nezmění. NHL ale udělala menší ústupek a usoudila, že se mohou hráči přece jen trochu uskromnit. Navíc, jsou to především sami hokejisté, kteří chtějí na olympijských hrách nastoupit.

NHL si navíc celá ta léta stěžovala, že nemůže z olympijských her používat žádné televizní záběry k propagaci svých hráčů ve prospěch ligy. I tady museli zájemci udělat jisté ústupky.

Tlak od hráčů a vysílací čas

Prakticky všechny strany musely udělat nějaký ústupek, aby došlo ke vzájemné dohodě, která je ve prospěch celého hokejového světa, především po sportovní stránce. Do celého procesu zapadají i další dílky.

Evropský vysílací čas je pro severoamerický kontinent daleko lukrativnější, než když se konala olympiáda na východě v Pekingu nebo Pchjongčchangu. V případě večerních zápasů mohou fanoušci v zámoří sledovat své hrdiny v odpoledních hodinách, což zní daleko lákavěji, než vstávat na hokej v noci nebo brzo ráno.

A pak je tady ještě jedna zásadní věc, která v celém procesu hrála klíčovou roli – zájem hráčů. Současná generace McDavidů, Pastrňáků či Makarů na svůj velký mezinárodní turnaj čeká už léta. Byli to oni, kteří tlačili na NHL PA, aby s touto situací něco udělali.

Tudíž není pravda, že o hvězdy pod pěti kruhy mělo zájem jen IIHF a MOV, ale že o olympiádu měly zájem i hvězdy samy. To udělalo na vedení ligy tlak, se kterým se musela NHL vypořádat nějakým kompromisem.

Jeden z kompromisů také je, že NHL na čas přijde o All-Star Game nebo-li utkání hvězd. V příštím roce jej nahradí jakýsi předskokan plánovaného Světového poháru. NHL uspořádá turnaj čtyř světových velmocí (Kanada, USA, Švédsko a Finsko). O rok později nahradí utkání hvězd právě olympiáda. 

Účast nejlepších hráčů na olympiádě nebyla vždy samozřejmost. Poprvé se všichni nejlepší profesionálové potkali až v roce 1998 v japonském Naganu. I proto se dodnes označuje tento střet na neutrální půdě jako turnaj století. Dříve neměli na olympiádu nejlepší hráči planety nárok. 

NHL tak sice přijde o část byznysu, ale konečně jednou zvítězí také sport. Na druhou stranu, je také v zájmu NHL, aby svůj produkt (v tomto případě hráče) prezentovala celému světu. A není dokonalejší reklamy na hokej, než mezinárodní turnaj nejlepších hráčů planety.

Zdroj: IIHF, NHL, MOV

Reklama

Oblíbené

Copyright © 2017-2024 RUIK Digital s. r. o. | Sportovní zprávy, výsledky, preview a tipy na sázení zdarma - Fotbal, Hokej, Tenis, Oktagon, UFC, Esport a F1. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře.