Fotbal
Zajímavosti ze života Johana Cruyffa, velkého fotbalového průkopníka
Johan Cruyff je jeden z nejznámějších mužů ze světa fotbalu vůbec. Jméno, které znají častokrát i lidé, jímž tento nádherný sport nic neříká. Málokomu se povedlo ovlivnit lidské chápání fotbalu tak, jako jemu.
Zdroj: Mieremet, Dutch National Archives, CC0
Johan Cruyff je jeden z nejznámějších mužů ze světa fotbalu vůbec. Jméno, které znají častokrát i lidé, jímž tento nádherný sport nic neříká. Málokomu se povedlo ovlivnit lidské chápání fotbalu tak, jako jemu. Bez jeho herního stylu by neexistovali hráči jako Guardiola, Wenger, Cantona či Messi. Cruyff byl nejen hráčem, ale i trenérem, učitelem a jeho filozofie fotbalu je dnes legendou. Jaký doopravdy byl a jak konkrétně ovlivnil moderní fotbal?
Johan Cruyff se narodil 25. 4. 1947 v Amsterdamu. Čtvrti, kde vyrůstal, se přezdívalo betonová vesnice, a jak už název napovídá, jednalo se o dělnickou čtvrť. Podmínky ke hraní fotbalu tu byly špatné, přesto malý Johan trávil většinu času venku právě běháním za míčem.
Jak Cruyff píše ve své autobiografii, díky obtížným podmínkám se naučil využívat překážek a nevýhod terénu ve svůj prospěch. „Díky různým povrchům, na kterých se míč mnohdy nepředvídatelně odrážel, jsem se naučil okamžitě reagovat a piloval tak i svou techniku.“
Jeho rodiče vlastnily obchod v Betondorpu, pár set metrů od stadionu De Meer, na němž nastupoval Ajax Amsterdam. Otec pravidelně chodil na každý zápas, takže malý Cruyff tíhl k fotbalu už odmalička.
Bylo mu pět let, když se poprvé dostal na hřiště Ajaxu. Jeho otec tehdy roznášel koše s ovocem pro hráče, kteří byli nemocní či zranění. Tehdy Cruyff potkal Henka Angela, který v Ajaxu pracoval jako správce, a ten mu nabídl, jestli mu nechce pomáhat. Tak Johan poprvé nakoukl do světa fotbalu.
„Často se mě lidé ptají, jakou mám nejkrásnější fotbalovou vzpomínku. Popravdě řečeno si detaily příliš nepamatuji. Ani svůj první gól za Ajax na domácím stadionu. Co si zato vybavuji, je moment, kdy jsem poprvé vstoupil na hřiště před zaplněnými tribunami. Ne však jako hráč, nýbrž jsem šel s vidlemi provzdušnit šestnáctku.“
Malý Cruyff prý trávil na hřišti většinu času, občas si i zahrál v zápase, když týmu chyběl hráč nebo když ho trenér nechal. Když mu bylo deset let, vstoupil Johan do akademie Ajaxu oficiálně. Tehdy se poprvé setkal s trenérem Rinusem Michelsem, který se stal jeho vzorem a měl na Cruyffovo chápání fotbalu i jeho kariéru zásadní vliv.
Jako malý prý nesnášel vytrvalostní běhy a posilování s medicimbalem, a to zřejmě proto, že byl Cruyff odmalička velmi hubený a šlachovitý a posilování mu tak příliš nešlo a nebavilo ho.
Kromě toho se seznámil i s lidmi, jako byl Jeroen van der Veen nebo kouč Vic Buckingham, pod nímž Cruyff 15. 11. 1964 debutoval v A-týmu. Ve svém prvním zápase proti Groningenu se mu dokonce podařilo vstřelit gól, přesto Ajax prohrál 3:1.
Zanedlouho tým převzal Rinus Michels. Právě on Cruyffa nejvíce ovlivnil a na základě toho, co se od něj Cruyff naučil, pak postavil svou filozofii.
„Obrana spočívá v tom, že soupeři necháte co nejméně času. Když máte míč, měli byste se starat o to, abyste měli co nejvíc prostoru, a když o míč přijdete, musíte minimalizovat prostor, na němž operuje vás soupeř.“
Cruyff v Ajaxu strávil celkem šestnáct let, za které nejenže vyhrál šestkrát titul, čtyřikrát nizozemský pohár, třikrát Pohár mistrů evropských zemí (odpovídá dnešní Lize mistrů), ale hlavně neskutečně fotbalově vyrostl a stal se klubovou legendou.
V roce 1971 pomohl Ajaxu k premiérovému vítězství v Poháru mistrů evropských zemí, když s Ajaxem ve finále zdolal Panathinaikos v poměru 2:1. O rok později triumfoval Ajax ve finále znovu, tentokrát proti Interu Milán. Právě tohoto triumfu si Cruyff cení nejvíce, protože Ajax tehdy opravdu ukázal sílu totálního fotbalu. 30. 5. 1973 pak dílo dokonal, když s Ajaxem triumfoval potřetí v řadě.
Spousta lidí si dodnes pamatuje Cruyffovu trefu do sítě ADO den Haag, tzv. „zatočený gól“, nebo nejspíše ještě známější fintu s názvem Cruyffova otočka. Sám Cruyff o těchto fintách řekl: „Nijak jsem si ty finty neplánoval, prostě mě samy napadly a svůj význam získaly až později.“
Během jeho působení v hlavním městě Nizozemska byl Cruyff také poprvé povolán do nizozemské fotbalové reprezentace. Za svou bohatou kariéru si připsal 48 reprezentačních startů, během nichž vstřelil celkem 33 gólů.
V roce 1974 se trenérem reprezentace stal Rinus Michels a stejně jako v Ajaxu, i zde nastolil filozofii s názvem totální fotbal.
„Jednotlivci se od té doby měli na hřišti chovat jako uspořádaný celek a ti, kterým se to nelíbilo, byli překážkou pro ostatní. Vedle kvality hráčů je tento systém především otázkou jejich vzdálenosti a rozestavení na trávníku. Pokud jsou hráči ve správné vzdálenosti a rozestavení, všechno do sebe zapadá,“ říká Michels.
Jejich společná snaha přinesla ovoce. V roce 1974 skončilo Nizozemsko druhé na mistrovství světa, o dva roky později pak třetí na mistrovství Evropy.
Johan Cruyff v Barceloně
V roce 1973 odešel Johan do Barcelony kvůli neshodám v Ajaxu, ve kterém nefungovalo vedení a i mezi hráči panovaly určité rozepře. Funkcionáři se začali míchat do přestupů klubu a Cruyff se proto rozhodl, že nejlepší bude klub opustit. I přes jeho nešťastný odchod však Ajax zůstal jeho klubem číslo jedna.
„V Ajaxu jsem se cítil nechtěný a nejistý, pokud vás za těchto okolností chce klub jako Barcelona, měli byste se nad tím zamyslet. Zvlášť v případě, když částka za přestup bude nejvyšší v celé historii.“
Spolu s ním se do hlavního města Katalánska stěhoval i Rinus Michels. I ve Španělsku se Cruyffovi dařilo. Za pět let s ní zvládl vyhrát titul i španělský pohár. Bohužel ani toto angažmá se neobešlo bez potíží. Ve Španělsku tehdy vládl generál Franco, v klubovém vedení zase působil katalánský nacionalista Armando Carabén, který ho využil k propagaci samostatného Katalánska.
„Jsem člověk z Amsterdamu, který říká naplno, jak se věci mají, ovšem ve Španělsku to v době režimu generála Franca nebylo zvykem.“
Po pěti letech se Johan rozhodl, že se přestěhuje do Ameriky, kde poznal sport z trochu jiné stránky. V první řadě jsou zvyklí hrát na umělé trávě. Zadruhé mají Američani výborně vyřešený přechod mezi mládežnickým a profesionálním fotbalem. Sám Cruyff se několikrát zmínil, že obdivuje, jakým stylem to v Americe funguje.
„Prakticky už na univerzitě je sport branný velmi vážně. Pokud jste dobří, dostanete od univerzity stipendium. Po nějaké době si vás navíc vyhlédne profesionální klub a vy tak můžete rovnou začít hrát.
Cruyffova fotbalová filozofie
„Hrát fotbal je velmi jednoduché. Ale hrát jednoduchý fotbal, to je jedna z nejtěžších věcí na světě.“
To je jen jeden z jeho mnoha citátů, kterými lze ilustrovat Cruyffovu filozofii s názvem totální fotbal. A v čem že vlastně je toto učení tak zajímavé? Pojďme si to ukázat.
Soupeř má míč na své polovině. Naši útočníci a záloha se proto vysunou až na polovinu soupeře a snaží se co nejvíce zahustit herní prostor. Aktivně napadají soupeře, což nakonec vede k jeho chybné rozehrávce a my tak získáme míč.
Nastává přechodová fáze. Hráči si musí hledat volná místa na hřišti. Pokud se například záložník dostane do potíží a nemá kam přihrát, obránce mu automaticky nabíhá do volného prostoru a druhý záložník dočasně zastoupí daného obránce.
Rychlými přihrávkami a efektivními náběhy se nakonec dostaneme dopředu k bráně, nastává zakončení. Díky tomu, že si hráči během hry mění pozice, se do zakončení může dostat prakticky kdokoliv, a je proto důležité, aby hráči uměli zahrát na více postech. Proto jsou pro tento styl hry univerzálové velice cenění.
Taktika je založena na rozestupech mezi jednotlivými řadami, přičemž gólman je také jednou z nich. Proto musí umět přijmout přihrávku a rozehrát celou akci.
To byla jen malá ukázka herního stylu zvaného totální fotbal. Doufám, že se mi alespoň trochu povedlo nastínit, jak funguje.
Dal jsem si za cíl lidem přiblížit život Johanna Cruyffa, úžasného fotbalisty, ale také skvělého člověka, který měl obrovský vliv na moderní fotbal.
Jen málokdo se dokázal zapsat do dějin tohoto úžasného sportu tak, jako on. Velké množství fotbalových taktik dodnes vychází z jeho učení a ve hře spousty týmů jsou dnes jasně patrné prvky jeho filozofie.
Zdroj: Johan Cruyff a Jaap de Groot: Moje filozofie fotbalu, Wikipedie

Fortuna liga
Když se Jurečka blíží k bráně, připomíná mi Haalanda, říká Jarolím
V říjnu srovnával Petr Nerad kvality Erlinga Haalanda se Stanislavem Teclem, tentokrát Karel Jarolím postavil jméno norské hvězdy vedle Václava Jurečky. Ten se díky dobrému závěru sezóny stal nejlepším střelcem Fortuna ligy.

V říjnu srovnával Petr Nerad kvality Erlinga Haalanda se Stanislavem Teclem, tentokrát Karel Jarolím postavil jméno norské hvězdy vedle Václava Jurečky. Ten se díky dobrému závěru sezóny stal nejlepším střelcem Fortuna ligy.
Když Václav Jurečka přicházel, Slavia věděla, že nemá co ztratit. Po konci kontraktu ve Slovácku ho totiž ulovila zdarma. Ze startu ročníku plnil roli útočníka číslo tři, na hrotu nastupoval Peter Olayinka či Stanislav Tecl.
V odvetě kvalifikace Evropské konferenční ligy s Panathinaikosem se navíc zranil. Když se vrátil, dostal šanci v základu proti Mladé Boleslavi. Odměnil se gólem a do konce podzimu byl součástí sestavy. Od utkání s Boleslaví v pěti kolech třikrát skóroval a dvakrát asistoval.
„Pro Slavii je s odstupem času smůla, že byl na podzim zraněný. Schopnosti prokázal už ve Slovácku, nyní ve Slavii. Je to dravec, který jde za góly,“ řekl v pořadu Ligový insider Karel Jarolím.
Na podzim sice pálil ostrými Stanislav Tecl, venku mu to ale stejně jako zbytku týmu nešlo. Jindřicha Trpišovského též mrzelo, že Jurečku nezařadil na soupisku pro Konferenční ligu, ze které sešívaní překvapivě vypadli.
Posila ze Slovácka si na podzim fanoušky teprve získávala. Zaujala je především aktivním presinkem a klidem v koncovce, jeho kvalitní zakončení pravidelně vyzdvihoval i trenér Trpišovský.
„Připomíná mi Haalanda v menším měřítku. Když ho vidím, jak se blíží k soupeřově bráně, tak z něj cítím, že chce dát gól,“ pokračoval bývalý kouč Slavie.
A je pravda, že v závěru ročníku Jurečka vstřelil gól skoro z každé šance. Paradoxně v nadstavbovém derby se Spartou důležitou příležitost nevyužil, jinak se trefil ve všech zbylých utkáních skupiny o titul.
V utkáních s Bohemians, Plzní, Olomoucí a Slováckem nasázel v součtu neuvěřitelných 12 branek, přičemž Slavia jich celkově v nadstavbě dala 17. Jurečka se povedeným závěrem dostal na 20 ligových gólů a je nejlepším střelcem ligy.
„Benzema je taky kanonýr. Pohybuje se v různých prostorách, ale pak nechybí tam, kde má být. Jurečka to má podobně,“ dodal Jarolím.
Zdroj: Ligový insider
Fotbal
Rána pro Félixe. Pochettino jej v Chelsea nechce, o návrat do Atlétika nemá zájem Portugalec
Pro Joãa Félixe to není jednoduchá situace. V zimě přicházel na půlroční hostování do Chelsea s vizí, že v Londýně zůstane. Jenže nový trenér Mauricio Pochettino s Portugalcem od nové sezóny nepočítá.

Pro Joãa Félixe to není jednoduchá situace. V zimě přicházel na půlroční hostování do Chelsea s vizí, že v Londýně zůstane. Jenže nový trenér Mauricio Pochettino s Portugalcem od nové sezóny nepočítá.
Félix přicházel do Atlética v roce 2019 za 127 milionů eur. Byla to obrovská investice do jednoho z největších talentů v Evropě. Jenže svůj potenciál v Madridu João nikdy naplno neodemknul, i kvůli defenzivními stylu Simeoneho, jenž ofenzivnímu hračičkovi moc nevoní.
Když navíc loni na podzim došlo k ostrým hádkám s argentinským trenérem kvůli nedostatku herního času, Félix musel odejít, nebylo cesty ven.
Proto jako vysvobození přišla Chelsea, která si vzala Félixe na půlroční hostování. Pod Grahamem Potterem Portugalec začal slušně, i když měl brzy stopku na tři zápasy, patřil k nejlepším hráčům týmu.
Majitel Todd Boehly se vyjadřoval, jak moc se Félix líbí a že jej v létě chce přivést natrvalo, i Portugalec se nechal slyšet, že by rád v Chelsea zůstal, že její herní styl se mu líbí mnohem víc.
Jenže poté přišly první problémy. Nový trenér Frank Lampard už si Félixe neoblíbil a začal jej posazovat na lavičku. Veřejně se do něj dokonce opřel, že talent sice má, ale chybí mu tvrdá práce.
Legenda klubu však byla na Stamford Bridge jen do konce sezóny jako záskok, od léta čekal Félix na nového trenéra. Jenže je to další rána.
Chelsea totiž převezme Mauricio Pochettino a ten dle prezidenta Atlética Madrid Enriqueho Cereza s Félixem od nové sezóny nepočítá.
„Upřímně vám nemůžu říct, jaký je plán s Joãem. Včera jsme dostali informaci, že nový trenér s ním v Chelsea nepočítá. Teď nevíme co bude dál, João zůstává hráčem Atlétika,“ uvedl prezident Colchoneros Enrique Cerezo pro Complutense.
Jenže Félix se na Civítas Metropolitano vracet z logických důvodů nechce. Momentálně však na něj nejsou žádné jiné nabídky a vzhledem k tomu, že má v Atlétiku smlouvu až do roku 2027, to nebude úplně jednoduché.
Zdroj: MARCA, Complutense
Fortuna liga
Ewerton, Hronek, Pech a další. Co bude s nevytíženými hráči ve Slavii?
Sezóna je u konce a pro vedení každého klubu začíná jedno z nejnáročnějších období v roce. Skladba kádru na příští sezónu. Nejinak je tomu u Slavie, která má každý ročník nabitý široký kádr, ve kterém ale pár hráčů nemá vytížení. Co s nimi?

Sezóna je u konce a pro vedení každého klubu začíná jedno z nejnáročnějších období v roce. Skladba kádru na příští sezónu. Nejinak je tomu u Slavie, která má každý ročník nabitý široký kádr, ve kterém ale pár hráčů nemá vytížení. Co s nimi?
Jeden odchod už je oznámený, Slavii opustil lídr Petr Olayinka. Smlouva končí také Janu Matouškovi, který poslední roky trávil na hostováních, sešívaným tak alespoň odpadne starost o kousek platu, který Matouškovi dopláceli.
Další odchody jsou zatím nejasné. Smlouva končí Janu Bořilovi, Stanislavu Teclovi a Micku van Burenovi. Jejich budoucnost je těžké odhadovat.
K tomu se musí počítat i s odchody opor. Velký zájem ze zahraničí je o Ondřeje Lingra a Davida s Matějem Juráskem.
Naopak z hostování by se měl vrátit Michal Tomič. Otazník je u Mosese Usora, Maksyma Talovierova a Eduarda Santose, jenž jsou na hostování s opcí. Zatím není jasné, jestli rakouské LASK či brazilské Bragantino opce uplatní.
Prvním příchodem je Mojmír Chytil z Olomouce. Jindřich Trpišovský uvedl, že by si představoval ještě další dvě posily – jednoho stopera podobného Ogbuovi a jednoho útočníka.
Hráči na hraně
Zbývá však vyřešit, co s hráči, kteří jsou momentálně na hraně kádru. Tím prvním je Ewerton. Brazilec přicházel loni v létě jako jedna z hvězd ligy, v Mladé Boleslavi zažil životní sezónu.
Začátek angažmá v Edenu neměl špatný, ale po tvrdém zranění ze zápasu se Zlínem už se do formy vůbec nedostal. Trápila jej navíc další zranění, v roce 2023 tak nastoupil pouze do čtyř soutěžních utkání, tří v lize.
Co teď s ním? Ve hře je nějaké hostování, případně tvrdý prodej. Není však vyloučen ani fakt, že by Ewerton zabral a dostal se do formy. Navíc levé křídlo je po odchodu Petera Olayinky uvolněné a objevuje se tak nová šance. To by ale Brazilec musel pořádně zamakat.
Dalším na hraně kádru je Petr Hronek. Bojovný záložník přicházel v zimě z Bohemians a nedá se říct, že by šanci nedostal. S Pardubicemi i Zbrojovkou odehrál kolem půl hodiny, v Teplicích i se Slováckem dostal 56 minut.
Poté ale ze sestavy vypadl a nastoupil jen třikrát na pár minut. Posledním vystoupením v červenobílém dresu bylo derby 3:3 na Letné, kdy spálil obrovskou šanci z malého vápna a způsobil faul v poslední minutě nastavení, ze kterého mohla Sparta ještě vstřelit vítězný gól. Od té doby nenastoupil a hrál jen za béčko.
U něj se nedá moc předpokládat, že by se nějak výrazněji do sestavy prosadil. Střed zálohy je velice nabitý, stejně jako křídla. Trpišovský navíc ukázal, že s ním moc nepočítá.
Odlišný případ Pech
Třetím do party je David Pech. Tady je situace zcela jiná. Mladý univerzál přicházel s obrovským potenciálem, který však zatím nedokázal naplnit. První šanci v základu dostal proti Teplicím, zápas se mu ale hrubě nevyvedl a už ve 33. minutě střídal. Další větší šanci v lize dostal až v derby proti Spartě, kdy odehrál slušný poločas.
Do konce ligy sezóny už však nestoupil jen dvakrát z osmi zápasů, pokaždé na zhruba 20 minut proti Bohemians. Pech ale rozhodně zatracován nebude, jen se musí dát zdravotně dokupy, nabrat fyzičku, absolvovat kompletní přípravu a může být platným hráčem. Hostování však ale také není vyloučeno.
Je tu ale ještě další jméno, u něhož není vyřešena budoucnost. Daniel Fila přicházel loni v zimě s velkým potenciálem, ale momentálně je v hierarchii útočníků hodně v pozadí. Hostování v Teplicích se dá hodnotit za povedené jako napůl, nejdřív byl dlouho zraněný, ke konci sezóny se do toho ale dostal a pomohl k záchraně čtyřmi góly.
S příchodem Chytila a možná dalšího zahraničního útočníka je ale jeho pozice hodně nejistá. Čeká se další rok na hostování.
Zdroj: SK Slavia Praha
-
Bojové sportypřed 1 dnem
Je hotovo! Karlos Vémola oznámil, že po zápase s Attilou Véghem ukončí svou bohatou kariéru
-
Hokejpřed 1 dnem
Hvězdy NHL na MS v Praze! Kanada pod podmínkou zápasů v hlavním městě přislíbila nejlepší hráče
-
Bojové sportypřed 3 dny
Smolař vsadil na výhru Vémoly nad Kinclem půl milionu! Po zápase mu zbyly oči pro pláč
-
Fortuna ligapřed 2 dny
Sparta má titul, od léta ale i starosti. Které opory by mohly tým opustit?