Spojte se s námi


eSport

Worlds 2023: Rekapitulace 1. kola Play-in fáze. Týmy z PCS zapisují výhry, LOUD na koni a nečekaný krach BDS

Máme za sebou první kolo zápasů třináctého mistrovství světa v League of Legends – Worlds 2023. V něm se uhrály velmi zajímavé výsledky.

Publikováno

dne

Máme za sebou první kolo zápasů třináctého mistrovství světa v League of Legends – Worlds 2023. V něm se uhrály velmi zajímavé výsledky.

Sice jsme teprve na začátku velkého turnaje ale už teď můžeme začít s prvním hodnocením. Osmička týmů v Play-in fázi započala svoji cestu směrem k hlavní fázi turnaje, kde již čeká čtrnáctka nejlepších týmů světa.

Během dvou dnů jsme byli svědky čtyř sérií, které ukázaly první možnosti a ambice jednotlivých účastníků. Níže si postupně rozebereme odehrané zápasy prvního kola a zhodnotíme výkony všech týmů.

Favorit Play-in fáze zahájil útok mezi elitu na výbornou

Úvodní zápas třináctých Worlds zahájily týmy PSG Talon (šampión PCS) a Movistar R7 (šampión LLA). Série měla jednoznačného favorita v podobě tchajwanských šampionů PSG Talon. Ti přicestovali s velmi silnou sestavou, jejichž část je otřískaná z čínské LPL. Naopak R7 se chtěli pokusit o zlepšení nelichotivé bilance latinskoamerického regionu na Worlds, kdy od roku 2014 jeho týmy vyhrály pouhé dva zápasy.

R7 vstoupili do série nadějně a rozhodně chtěli ukázat, proč jsou jasnými vládci ligy LLA. Přes počáteční nervozitu jsme sledovali celkem vyrovnanou první hru. Favorit se rozehříval pomaleji a i on si dovolil pár nepřesností. Na šampionovi LLA bylo vidět, že nechce opakovat tradiční scénář v podobě bezhlavých a někdy až nesmyslných akcí.

Jenže jak ubíhal čas první hry, favorit se začal dostávat do herního tempa. PSG trpělivě čekali na chyby a efektivními teamfighty velmi rychle rozebrali jakýkoliv odpor soupeře. R7 se poté zmohli jen na beznadějné šance, které PSG zvládli a připsali si první výhru v sérii.

Druhý zápas série už favorit nepřipustil větší komplikace, celkem pohodlně si dokráčel pro výhru 2-0 a vyčkával na svého vyzyvatele pro druhé kolo.

LOUD potvrdili vzestup formy i proti vietnamské jedničce

Soupeř PSG Talon měl vzejít z duelu mezi LOUD (šampión CBLOL) a GAM Esports (šampión VCS). Zatímco LOUD na mezinárodní scéně získával respekt a kvalitu, GAM Esports museli napravovat tragické vystoupení z MSI. Pošramocená reputace vietnamského regionu tak musela vzdorovat brazilskému nádechu síly.

Papírově nejvyrovnanější duel prvního kola se ale proměnil v brazilskou sambu. V první hře série LOUD byli aktivní, vytvářeli si skvělé pozice a trestali laxní přístup vietnamského mistra. Hru si uzmul pro sebe korejský mazák Route, který táhnul LOUD k první hře a zapsal také první pentakill tohoto turnaje.

GAM Esports dobře zareagovali ve druhé hře aktivněji a dlouho dusili brazilskou jedinčku, která najednou ztratila určitou lehkost. Zejména veterán Levi pomáhal svým spoluhráčům získávat výhodu. Jenže v polovině hry jako kdyby vietnamští hráči ztratili koncentraci. Nejprve v Baron výhodě zbytečně chybovali při snahe o zisk věže na botu. Tato chyba se ukázala jako velmi zásadní i vzhledem ke kompozici, kterou GAM hráli.

Jejich kompozice byla postavena tak, aby do zhruba třicáté minuty rozhodla zápas. LOUD naopak zvolili větší scaling a každá minuta zápasu navíc byla pro ně výhodnější.

Po chybě, kterou Levi a jeho parta udělali, se hra značně vyrovnala. V kritický moment ale GAM nezvládli souhru v léčce, kterou soupeři nachystali a LOUD potrestali souhru ziskem druhého Barona.

Brazilští hráči už pak jen pomalu přidušovali vietnamské ragú a mohli tak zapsat cenné vítězství 2-0. Brazilská radost v hledišti byla skvělá. Naopak na vietnamských hráčích zrovna dvakrát nezářila spokojenost a o jejich zachování šance na turnaji, rozhodne ve čtvrtek repríza duelu na MSI proti R7, které hráči LLA vyhráli 2-1.

Rekordní zápis japonským samurajům nestačil k vítězství

Třetí série prvního kola byl ve znamení Japonska a tchajwanské dvojky. DetonatioN FocusMe chtěli také napravit pokles reputace z nepovedeného MSI. Jejich soupeř, CTBC Flying Oyster naopak chtěli navázat na účast v elitní společnosti z minulých Worlds.

Před samotnou sérii se hodně probírala sestava japonských mistrů LJL. Ta zažila turbulentní rok a topařskou rošádu v sestavě dlouho obstarávali veteráni Yutapon a apaMEN. Nakonec Japonci zvolili tradiční sestavu, kdy se Yutapon přesunul zpátky na svoji marksmanskou roli a apaMEN zůstal na topu.

Topař DFM se ale před utkáním zapsal do historických tabulek Worlds. Tento veterán japonské ligy se ve věku 31 let stal nejstarším hráčem turnaje. Přesto jeho zkušenosti a téměř legendární postavení v japonských esportových dějinách LoL, nestačily na aktivně hrající Ústřice.

Létající Ústřice ukázaly samurajům, proč jsou v poslední době druhým nejlepším týmem PCS. Mnozí experti přisuzovali dvojce Tchaj-wanu nálepku slabší verze PSG Talon a to, jak se ukázalo, zcela oprávněně. Výkon to rozhodně nebyl nijak drtivý, ale na pracovité Japonce to bohatě stačilo.

Výsledek 2-0 tak posílil akcie PCS v Play-in fázi. DFM tak čekali na poraženého z dvojice BDS/Team Whales. Ústřice na jejího vítěze.

Adamovo galapředstavení na úvod, pak těžké trápení

Posledním duelem prvního kola byl souboj evropské čtyřky Team BDS s vietnamskou dvojkou Team Whales. Po skvělém výkonu BDS v WQS, kde roznesli na kopytech americké Golden Guardians (3-0), jsme očekávali podobný nástup i proti vietnamskému celku.

To splnila první hra série, která se proměnila v Adamovo velké představení. Jeho soupeř Sparda na topu neměl proti Adamovu Dariovi absolutní nárok. Aktivitou hýřící BDS velmi rychle ovládli první hru a vypadalo to, že série bude evropský celek pouhou povinností.

Jenže vietnamské Velryby zareagovaly jinou strategií a najednou sebevědomí hráči BDS museli sledovat ve druhé hře úplně jiného soupeře. U BDS zmizela ladnost, aktivita soupeře rostla s každou minutou a najednou jsme měli velmi zajímavou sérii. Whales potrestali poté několik nepřesností Evropanů a série tak musela jít do rozhodující třetí hry.

Rozhodující hra byla v mnohém podobná té druhé. Výměna střídala výměnu. Bylo však jasné, že jakmile BDS nevládnou v early game, hra je pro ně o řád složitější. Vietnamský celek trestal zejména marksmana Crownieho, který najednou hrál nejistě. Jako kdyby se BDS trochu prali se svým stínem.

Mátožně nekoncetrovaný tým pak musel sledovat, jak vicemistři VCS postupně přebírali iniciativu. Trpělivý a hlavně týmový výkon nakonec možná k překvapení mnohých dovedl zástupce VCS a nováčka turnaje k výhře 2-1. První překvapení turnaje, se tak povedlo Vietnamu.

BDS tak musí ve čtvrtek odehrát proti DFM mnohem lepší part. Jinak hrozí evropské čtyřce potupné vyřazení, ještě větší než u MAD Lions před rokem. Ti alespoň dokráčeli do playoff Play-in fáze.

Program 2. kola Play-in fáze:

  • čtvrtek 9:00 (GAM Esports – Movistar R7)
  • čtvrtek 12:00 (BDS – DFM)
  • pátek 9:00 (LOUD – PSG Talon)
  • pátek 12:00 (CTBC Flying Oyster – Team Whales)

Zdroj: Leaguepedia, Twitter LoL Esports, Kaza LoL

Reklama

Oblíbené

Copyright © 2017-2024 RUIK Digital s. r. o. | Sportovní zprávy, výsledky, preview a tipy na sázení zdarma - Fotbal, Hokej, Tenis, Oktagon, UFC, Esport a F1. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře.