Spojte se s námi


Fotbal

VIDEO: Klidně (ne)fandi, ale zůstaň člověkem. Jak vypadal zápas s Portugalskem na tribunách?

Evropský šampionát v roce 2004 a desetitisíce českých fanoušků poskakuje před branami portugalských stadiónů: „Kdo neskáče není Čech!“ Září 2022, prohrané domácí utkání s Portugalskem se zoufalým výkonem české reprezentace. Mdlá atmosféra v českých řadách však nevládla jen na hřišti, ale také na tribunách vršovického stadionu.

Publikováno

dne

Evropský šampionát v roce 2004 a desetitisíce českých fanoušků poskakuje před branami portugalských stadiónů: „Kdo neskáče není Čech!“ Září 2022, prohrané domácí utkání s Portugalskem se zoufalým výkonem české reprezentace. Mdlá atmosféra v českých řadách však nevládla jen na hřišti, ale také na tribunách vršovického stadionu. Do očí bijící kontrast v českém fanouškovském táboře. Jsou Češi především tzv. fanoušci úspěchu?

Jistě. Časy Nedvědů, Poborských, Barošů a tak dále jsou dávno tytam. Reprezentace už delší čas není takový válec, jakým bývala, a má své problémy (ať už kvalitativní, personální, organizační či jiné).

Českým fotbalem se (věřme tomu) již přehnalo období Horníků a Berbrů a podobných bafuňářů, případně rozhodčích. A srovnávat tyto časové úseky českého fotbalu dost dobře nelze. Ale je na místě dívat se skrz prsty na fanoušky, kteří aktivně fandí a nepřestávají věřit v lepší zítřky české kopané, jako zachytil youtuber braníkTV ve svém pravidelném pořadu Z KOTLE!?

Reprezentace vs. Ronaldo

V prvé řadě je však potřeba si položit otázku, zda čeští fanoušci přišli povzbudit české reprezentanty při jejich snaze poprat se o dobrý výsledek, nebo jestli toužili spíše vidět v akci hvězdný tým v čele s Ronaldem na vlastní oči?

Obdobnou otázku položil ve svém pořadu braníkTV náhodným respondentům z řad českých fanoušků. Na jejich odpovědi se můžete podívat na přiloženém videu níže. I když nelze na tuto anketu pohlížet zcela objektivně, tak faktor Ronaldo se nemůže přejít jen tak bez povšimnutí.

Ano, pravděpodobně nezanedbatelná část fanoušků se přišla podívat především na Ronalda a portugalské hvězdy a až poté na český tým. Nic proti tomu, je to zřejmě logický a přirozený úkaz. Nicméně není už za hranou povyšovat tento zájem nad aktivním fanděním části publika?

Během zápasu se totiž stalo, jak vyplývá z videa kanálu braníkTV (viz níže), že aktivní fanoušci se nacházeli v pražském Edenu v menšině a dokonce se stali spíše nechtěným jevem v očích více či méně (z hlediska podpory reprezentace) mlčících diváků.

Nálepka „ultras“

Příčina projevů nelibosti k aktivním fanouškům může mít i hlubší kořeny v podobě démonizování fanouškovství v českém veřejném prostoru.

Slova „ultras“ nebo pouhé „fanoušci“ se stala pomalu vulgárními názvy pro celou aktivní fanouškovskou veřejnost nejen na fotbalových stadionech. Někteří lidé v těchto pojmech možná mohli začít vidět bitky chuligánů, extrémismus v jakékoli formě, nebo to mohlo u nich dokonce (jako nyní proti Portugalsku) přerůst ke vnímaní fandění jako k nemístným projevům náklonnosti ke klubu, městu, kraji či v tomto případě státu.

Mimo jiné k tomu v minulosti přispívaly věty nejmenovaných komentátorů českého sportu typu, že „To by se v Anglii nestalo,“ či „V Anglii už se s problémovými fanoušky vypořádali.“

Leckdy se tyto poučky necitlivě vytahovali při pouhých projevech radosti či frustrace aktivních fanoušků.

Nejde opomenout již legendární kampaň z dob bývalého režimu „Fandi, ale zůstaň člověkem“. Toto heslo, které se snažilo nějakým způsobem „znormalizovat“ chování fanoušků na stadionech, se omývalo poté ještě několikrát v následujících desetiletích a přežívá dodnes.

V médiích jsou za vzor často dávány západní zahraniční soutěže, kde budou ovšem těžko fanoušci okřiknuti, aby seděli a nezavazeli jiným ve výhledu třeba zrovna na portugalskou megastar Ronalda (obzvlášť v sektorech za brankami).

Závěrem

Je zcela přirozené, že lidé se chtějí podívat na hvězdné fotbalisty a často na úkor fanoušků, kteří chtějí především podpořit svůj tým či klub. V případě reprezentace je asi obtížnější najít kompromis mezi těmito skupinami publika.

Ovšem je na příslušných orgánech (na FAČRu), aby si s tím poradily například podporou fanklubů, kvalitnější organizací na samotných stadionech, cenovou politikou či výběrem dějiště utkání.

Také je jasné, že když chybí kvalita a nasazení na hřišti, tak jsou diváci obecně nespokojení a těžko se pak může čekat atmosféra jako někde v Bundeslize například. To je ovšem také problém vedení českého fotbalu, aby se pokusil poskládat či vychovat konkurenceschopný tým, který odevzdá zodpovědný výkon a to klidně bez ohledu na výsledek. Jak říká Jindřich Trpišovský: „Musí hořet tráva.“

Tak by čeští fanoušci měli čemu fandit, i když se zrovna výsledkově nedaří. A třeba by pak přišlo více lidí na český tým než na Ronalda a spol. a méně by pak muselo „trpět“ za kotlem domácích.

Věřme, že se jednalo v utkání proti Portugalsku o ojedinělý případ a že atmosféra na dalších zápasech české reprezentace bude v příštích zápasech co nejvíc bouřlivá a pozitivní.

Zdroj: braníkTV

Reklama

Fotbal

Není Ronaldo, není problém! Portugalci bez Ronalda v základní sestavě přejeli Švýcary 6:1

Portugalci zničili v osmifinále Švýcary. Základní sestava, ve které chyběl Cristiano Ronaldo vypadala fantasticky. Ukázal se Gonçalo Ramos, který ve svém prvním zápase v základní sestavě vstřelil hattrick.

Publikováno

dne

Od

Portugalci zničili v osmifinále Švýcary. Základní sestava, ve které chyběl Cristiano Ronaldo vypadala fantasticky. Ukázal se Gonçalo Ramos, který ve svém prvním zápase v základní sestavě vstřelil hattrick. Švýcaři se turnajem loučí a Portugalce čeká nepředvídatelné Maroko.

Portugalci byli od začátku lepším týmem, bylo vidět, že mají formu. Postup jako jasný cíl a Ronaldo na lavičce. Mladý Ramos v základní sestavě do zápase se svým týmem naletěl už od začátku.

První desetiminutovka sice patřila Portugalcům, ale ke střele se nedostali. První střela byla pro Portugalce rovnou gólovou, Felix našel Ramose a ten nekompromisně zakončil do šibenice švýcarské branky.

O pět minut později pálil znovu Ramos, po něm Otavio, ale jejich střely zastavil Sommer. Ve 33. minutě po rohovém kopu přeskočil všechny bránící hráče Pepe přeskočil a zvýšil na 2-0.

Klid do konce poločasu přerušil až znovu Ramos, jehož střelu zastavil znovu Sommer. Do šaten tak hráči odcházeli za stavu 2:0.

Šest minut po přestávce se na křídle uvolnil Dalot a poslal balón na Ramose, který míč s přehledem uklidil za záda Sommera a zvýšil na rozdíl tří branek.

Gólostroj Portugalska pokračoval i o pár minut. Tentokrát přihrával Ramos a zakončoval Guerreiro. V tento moment vedl tým z Pyrenejského poloostrova už o čtyři góly.

Hned na to snížil Akanji a znovu u toho byl Ramos, tentokrát ale nahrával k vlastní bráně. I přes snížení Portugalci s tlakem nepřestali. Znovu to byl Felix, kdo vymyslel klíčovou přihrávku na Ramose a ten dovršil svůj hattrick.

Po příchodu Ronalda Portugalci hru zpomalili a drželi míč do konce zápasu. Těsně před koncem ještě překvapil gólmana Švýcarska Leão a završil demolici Švýcarska.

Zdroj: FIFA

Pokračovat ve čtení

Fotbal

VIDEO: Portugalsko řádí i bez Ronalda! O hattrick se postaral mladý útočník Ramos

Portugalsko šlo do utkání se Švýcarskem v roli favorita, ačkoliv poslední vzájemný zápas vyhrál tým ze země helvétského kříže. V základní sestavě chyběl Cristiano Ronaldo a zdálo se, že to týmu poměrně pomohlo. Dočkali jsme se totiž mnoha branek.

Publikováno

dne

Portugalsko šlo do utkání se Švýcarskem v roli favorita, ačkoliv poslední vzájemný zápas vyhrál tým ze země helvétského kříže. V základní sestavě chyběl Cristiano Ronaldo a zdálo se, že to týmu poměrně pomohlo. Dočkali jsme se totiž mnoha branek.

Portugalci nechtěli dopustit nic podobného co Španělé, jenž byli vyřazeni Marokem po penaltovém rozstřelu. Trenér nedal do základní sestavy Cristiana Ronalda, týmu to ale zřejmě paradoxně pomohlo.

Hned v 17. minutě jsme viděli úvodní branku, kterou vstřelil jednadvacetiletý útočník Benfiky Goncalo Ramos, jenž dosud sbíral na mistrovství pouhé minuty.

Jeho gól byl vskutku parádní. Ačkoliv je pravák, trefil se krásně do růžku z úhlu svou levou nohou. To ale nebylo vše, v první půli navýšil hlavou Pepe.

Portugalsko v tlaku pokračovalo, Ramos navýšil šest minut po návratu na trávník skóre utkání na 3:0 a o postupujícím bylo takřka jasno.

Do hodiny hry jsme nicméně viděli ještě dva góly. Na 4:0 navýšil v 55. minutě Raphael Guerreiro, který se trefil po asistenci Ramose, jenž měl tím pádem prsty ve třech ze čtyř tref.

Bohužel pro něj dopomohl i ke gólu soupeře, když v 58. minutě snížil na 4:1 Manuel Akanji. V 67. minutě jsme se ale dočkali hattricku Ramose!

Joao Felix jej poslal do samostatného úniku a mladý útočník trenérovi ukázal, že by byl rád součástí základní sestavy i v dalším utkání.

Za velkého potlesku Ramos opouštěl hřiště v 73. minutě, na hřiště přišla trojice hráčů, mimo jiné i Ronaldo.

Zdroj: FIFA, WC

Pokračovat ve čtení

Fotbal

Tiket dne: Z desetikoruny výhra takřka 10 tisíc! Trefená remíza Chorvatska s Japonskem, pomohl i včasný cashout

Další osmifinálové zápasy jsou za námi a i tentokrát pomohli šťastnému sázkaři ke příjemné výhře. Tentokrát jde o další sázku za pouhých deset korun, ze kterých dokázal vykouzlit takřka 10 tisíc korun.

Publikováno

dne

Další osmifinálové zápasy jsou za námi a i tentokrát pomohli šťastnému sázkaři ke příjemné výhře. Tentokrát jde o další sázku za pouhých deset korun, ze kterých dokázal vykouzlit takřka 10 tisíc korun.

V pondělí jsme na našem webu zveřejnili tiket sázkaře, jenž vyhrál přes 300 tisíc korun. Ani vklad ovšem nebyl malý a kurz tak nebyl nikterak výjimečný.

To dnes je situace odlišná. Tiketem dne je výhra takřka deseti tisíc, ovšem z vkladu 10 korun! Potřeboval k tomu jen úspěch u šestnácti duelů!

My se podíváme na ty nejdůležitější, zejména na zápasy hrané na mistrovství světa v Kataru. Na tiketu měl oba dva pondělní, přičemž trefil remízu Japonska s Chorvatskem v kurzu 3,30.

Souboj Brazílie s Jižní Koreou raději ani nenechával hrát dále a tiket vybral. Sázel i na hokej, přičemž největší kurz trefil u zápasu Prostějova s Frýdkem Místkem.

Kurz 2,10 měl vyhodnocený zeleně a blížil se krásné výhře. Ovšem ukázal i velkou zkušenost, kdy raději oželel vyšší výhru za jistotu.

Předem totiž vybral zápas Sierre Anniviers s Basilejí, kde měl vsazeno na výhru domácích. A udělal moc dobře, Basilej totiž vyhrála 3:1.

I díky včasnému cashoutu se nakonec mohl radovat z výhry 9 875,50 Kč. Z desetikoruny je to opravdu vynikající profit a sázkař si zaslouží potlesk.

Pokračovat ve čtení

Oblíbené