Bojové sporty
UFC 304: Pět ukončení před limitem a korunovace nového krále welteru, Aspinall si řekl o Jonese. Podívejte se na zásadní momenty
UFC se vrátilo do Evropy a v noci ze soboty na neděli pořádalo galavečer s pořadovým číslem 304 v Manchesteru. Navzdory tomu ale turnaj nepochopitelně startoval v americky příznivém čase, Evropané si tedy museli přivstat. Na atmosféru a kvalitu zápasů to ovšem vliv nemělo. Co se na akci dělo?
UFC se vrátilo do Evropy a v noci ze soboty na neděli pořádalo galavečer s pořadovým číslem 304 v Manchesteru. Navzdory tomu ale turnaj nepochopitelně startoval v americky příznivém čase, Evropané si tedy museli přivstat. Na atmosféru a kvalitu zápasů to ovšem vliv nemělo. Co se na akci dělo?
- UFC se vrátilo do Evropy
- Galavečer UFC 304 hostil Manchester
- Na akci se představily velké hvězdy, viděli jsme i dva titulové zápasy
Early prelims UFC 304
Na první ukončení se čekalo do druhého zápasu
Galavečer odstartovala ženská bitva mezi irskou kráskou Shaunou Bannon (5-1) a Rumunkou Alice Ardelean (9-5). Zatímco první jmenovaná naskočila do svého druhého duelu v UFC, přičemž první prohrála, tak druhá jmenovaná si odbyla debut.
Přesto byla favoritkou rumunská bojovnice. Pozici favoritky ale nepotvrdila. Zápas došel až do posledního kola a skončil na body. Na split decision vyhrála Bannon, která si tak ve 30 letech připsala první vítězství v organizaci.
V další bitvě se proti sobě postavili Mick Parkin (9-0) a Lukasz Brzeski (9-4-1). Anglický těžkotonážník nastupoval v roli favorita i kvůli tomu, že jeho polský rival prohrál tři ze svých čtyř duelů v UFC. Mimochodem jej porazil i Martin Buday, bývalý šampion Oktagonu.
Nebylo tak překvapením, že si Parkin došel pro výhru. A vzhledem k váhové divizi nebylo ani překvapením, že jsme se dočkali prvního ukončení před limitem na kartě. Stalo se tak v čase 3:23 prvního kola. Krásný moment.
Následovala dvojice submisí
Třetí utkání na UFC 304 doručilo další ukončení před limitem. Střetli se v něm Sam Patterson (11-2-1) a Kiefer Crosbie (10-4). Jednalo se o vůbec první střet mezi Anglií a Irskem v rámci galavečera a proto se fanoušci těšili na tradiční derby.
Oba měli společné to, že svůj první zápas v organizaci nezvládli. Zatímco Patterson si už ale stihl připsat i jednu výhru, Crosbie si ji chtěl připsat nyní. Byl to pro něj druhý duel pod hlavičkou nejlepší ligy světa. Radovat se ale mohl jen jeden.
A na vítěze se znovu příliš dlouho nečekalo. Tentokráte ale nerozhodovaly údery, nýbrž dovednosti na zemi. Ty prokázal Patterson, který v čase 2:50 prvního kola zvítězil na arm-triangle.
Víceméně jako přes kopírák byl ukončen i další duel. Byť o něco později. Modestas Bukauskas (15-6) změřil síly s Marcinem Prachniem (17-7). Původně se měli představit až na prelims, o místo na ní si však místo nich uzmuli Muhammad Mokaev a Manel Kape.
Bojovník z Litvy byl favorizován. Ostatně vyhrál pět ze svých posledních šesti zápasů. V UFC je nyní už podruhé. To Polák pro změnu v posledních čtyřech duelech střídal výhry a prohry, což nehrálo v jeho prospěch. Jelikož svůj poslední zápas vyhrál, nyní byla na řadě prohra.
A ta skutečně přišla. Bukauskas však doručil arm-triangle až ve třetím kole v čase 3:12. Po porážce s Vitorem Petrinem si připsal důležité vítězství a vrací se na vítěznou vlnu. Svou bilanci v organizaci navíc srovnal na 4-4.
Submission win for 'The Baltic Gladiator' 💪
— UFC Europe (@UFCEurope) July 27, 2024
Modestas Bukauskas keeps the finishes coming at #UFC304! 🏴 pic.twitter.com/vSq1EBYGYc
Na závěr první třetiny galavečera změřili síly Velšan Oban Elliott (10-2) a Američan Preston Parson (11-4). Elliott zatím v UFC neprohrál, zatímco Parson střídá výhry s prohrami. Stejně jako v předešlém zápase v případě Prachnia měl Američan v „ideálním případě“ prohrát a stalo se tak.
Oproti Polákovi to však Parson zvládl dotáhnout až do konce. Prohrál na body. Elliott tak zůstává neporažen a vylepšil svůj rekord v organizaci na 2-0.
Prelims UFC 304
Vyhrocený duel skončil na body, Mokaev si řekl o titul
Zřejmě nejvyhrocenější duel, který měl být v první třetině galavečera, odstartoval jeho druhou část. Muhammad Mokaev (11-0) a Manel Kape (19-6) se stihli porvat ještě před tím, než vůbec stáli na váze, a vřelo to i při staredownu, kdy musela zasahovat ochranka.
Mokaev patří mezi největší talenty v UFC, je šestkou své divize. Nicméně Kape je osmičkou váhy a k tomu je hodně nebezpečný. Když má pod kontrolou svou hlavu, nenechá se rozhodit, tak umí být smrtelně nebezpečný. Své o tom ví David Dvořák, který s ním prohrál.
A šlo znát, že z něj má respekt i Mokaev. Totéž ale platilo naopak. Jak vše bylo vyhrocené před duelem, tak z bitvy se stala hodně taktická záležitost, v níž nebyly k vidění příliš signifikantní momenty. Tím nejzásadnějším se zdálo být zlomení prstu na noze, které utrpěl Portugalec.
Možná i to rozhodlo o vítězi. Tím se totiž na body stal anglický reprezentant. Mokaev si ve 23 letech připsal další výhru a řekl si o titul. Dva sudí jej viděli vyhrát 29-28, jeden mu přidělil dokonce všechna tři kola.
O práci neměli bodoví sudí nouzi ani v dalších duelech UFC 304
Posléze jsme viděli druhou ryze anglicko-irskou bitvu. Caolán Loughran (9-1), který měl na kartě bojovat původně podle plánu, se utkal se svým bývalým týmovým parťákem Jakem Hadleym (10-3), jenž se zprvu na akci objevit neměl.
Navzdory tomu byl favoritem anglický bojovník. Pro oba to ale byl důležitý zápas. Hadley prohrál své dvě poslední bitvy v organizaci, Loughran to měl 1-1. Mimochodem právě Ir proslul už při prvním zápase, který ve Francii pořádně vyhrotil a jako nástupovku si zvolil bučení diváků, když nastupoval bez hudby. Zápas ale prohrál a vše si tedy pořádně „vyžral“.
Proti Hadleymu měl rozměrovou nevýhodu. Byl menší, měl kratší ruce, díky čemuž si Hadley zápas skvěle kontroloval. Víceméně rozdával rány z ústupu, zatímco Loughran se snažil neustále zkracovat vzdálenost, přičemž stále inkasoval, což jej unavovalo a rovněž se mu to podepisovalo na obličeji.
Nepřekvapivě tak prohrál na body. Dva rozhodčí viděli vyhrát všechna tři kola Angličana, od jednoho dostal Ir alespoň jedno kolo.
V dalším utkání už jsme každopádně viděli první anglickou prohru na kartě. Tu si bohužel pro domácí publikum připsala populární Molly McCann (14-6), která byla proti Bruně Brasil (9-4-1) favoritkou. Angličanka přitom po dvou prohrách v posledním zápase ukončila „princeznu“ Dianu Belbitu a nyní chtěla na výhru navázat.
Brasil ale měla podle střídání výher a proher vyhrát, což se jí povedlo, byť až na body. Nebyla však daleko od ukončení. Už v prvním kole rozkopala své soupeřce žebra, ta však potvrdila velké srdce a ohromnou výdrž, přizpůsobila se tomu. Snažila se podle toho změnit průběh zápasu, nedokázala to ale dotáhnout do vítězného konce.
Brazilská bojovnice tedy získala cenný skalp, zatímco anglická tvrďačka si získala kredit minimálně za to, co vše dokázala ustát.
Na body překvapivě skončil i poslední duel prelims karty
Poslední zápas na prelims kartě obstarali muži, jejich duely často nekončí na body. Anglický bijec Nathaniel Wood (19-6) se utkal s ostříleným Danielem Pinedou (28-15) a byla z toho perfektní válka.
Wood byl s výjimkou třetího kola celou dobu lepší, tvrdě trefoval, sbíral minuty kontroly na zemi, zdálo se, že by mohl Američana ukončit před limitem a přerušit tak sérii zápasů, které skončily na UFC 304 na body, jenže se tak nestalo.
Kupodivu Pineda dokázal ve třetím kole navzdory všemu, co zažil v předešlých minutách, být tím, kdo kontroloval zápas na zemi a snažil se zvrátit výsledek ve svůj prospěch. To mu ovšem nevyšlo. Pineda tak prohrál podruhé v řadě, Wood se pro změnu po porážce vrací na vítěznou vlnu.
Hlavní karta UFC 304
První dvě bitvy znovu rozhodovali bodoví rozhodčí
Hlavní kartu UFC 304 odpálil očekávaný duel, v němž se střetli Arnold Allen (19-3) a Giga Chikadze (15-3). Oba patří k tomu nejlepšímu ve své váhové divizi, proto se fanoušci na tuto bitvu těšili. A nuda to rozhodně nebyla, byť se od souboje čekalo možná přeci jen trochu více.
První kolo bylo poměrně opatrné, nicméně naznačilo, jak bude vypadat zbytek zápasu. Angličan musel neustále nahánět Gruzínce po kleci a překonávat delší rozpětí paží soupeře, který z ústupu hrozil tvrdým jabem a skrytými kopy.
První kolo tak zvládl o něco lépe právě Gruzínec, od druhého to ale bylo jiné. Allen si získal Chikadzeho respekt, zejména jeho levá zadní psala průběh zápasu, jelikož právě té se soupeř evidentně vyhýbal. Domácí hvězdě se čím dál více dařilo zkracovat vzdálenost, přidala na aktivitě a nejinak tomu bylo v kole třetím.
Ukončení sice fanoušci neviděli, nicméně přesto se jednalo o dosud jeden z nejlepších soubojů celého galavečera. Allen vyhrál u všech rozhodčích 29-28.
Bodoví rozhodčí byli překvapivě potřeba i ve druhém zápase hlavní karty. V tom se proti sobě postavil opět domácí Christian Leroy Duncan (10-1) a Brazilec Gregory Rodrigues (15-5). Oba mají ve zvyku své zápasy ukončovat před limitem, toto však nebyl ten případ.
Knokautem to sice „smrdělo“ několikrát, zejména Duncan ale vydržel několik tvrdých granátů a ukázal, že toho hodně vydrží. Roli favorita ale Angličan nepotvrdil. Poté, co Arnold fanoušky v Manchesteru potěšil, jim Christian příliš radosti neudělal, jelikož prohrál na body. Zaslouženě.
Pimblett uspal Greena
Následoval jeden z největších taháků. King Green (32-15-1), kterého mnozí mohou znát ještě pod jménem Bobby Green, totiž v Manchesteru bojoval s domácí hvězdou Paddym Pimblettem (21-3), pro kterého to byla dosud největší výzva.
Green je mnohem zkušenější než Pimblett. Ostatně má na kontě téměř 50 zápasů, tedy téměř dvojnásobně více než jeho anglický vyzyvatel. I proto byl vnímán Američan jako favorit. Ve svém posledním duelu sice Pimblett porazil Tonyho Fergusona, ten už má ale nejlepší roky v kariéře za sebou.
I proto není výhra nad Fergusonem tolik oceňována. Bylo tedy zajímavé sledovat, jak si povede proti ostřílenému a nebojácnému Greenovi. Obzvláště poté, co před zápasem přiznal psychické problémy, kvůli nimž chtěl odstoupit z bitvy.
Jenže tak neučinil a ještěže tak. Green působil sebevědomě, věřil si, jenomže Pimblett jej už v prvním kole dokázal suverénně porazit. Třebaže se obecně ví, že je Angličan skvělý na zemi, tak to znovu potvrdil.
Američana uspal v čase 3:22. Posléze se víceméně vysmál všem kritikům, kteří tvrdili, že se nikdy nedostane do žebříčku. Nyní si rozhodně řekl o místo v top 10 a k tomu chce ještě výš. Vyzval totiž desítku divize Renata Moicana. Ten je ve skvělé formě. Vyhrál totiž pět z posledních šesti bitev.
Aspinall ukončil Blaydese za jednu minutu a vyzval Jonese
V hlavním předzápase večera jsme se dočkali toho, co jsme čekali.
Tom Aspinall (14-3) nastupoval do zápasu s Curtisem Blaydesem (18-4) jako favorit. Ve svém posledním zápase získal prozatímní titul těžké váhy UFC, když zničil Sergeie Pavloviche. Už v ten moment všichni volali po tom, aby se utkal s králem Jonem Jonesem, zřejmě nejlepším bojovníkem historie.
Jones i organizace ale stále trvají na tom, že nejdřív musí proběhnout zápas se Stipe Miocicem, třebaže to pro fanoušky tolik atraktivní, alespoň dle reakcí, není. Místo právoplatného titulu se tedy Angličan nebál obhajoby toho prozatímního.
A právě s Blaydesem, kterému měl co vracet. Američan mu totiž uštědřil jedinou porážku v UFC, byť kvůli rychlému a smolnému zranění. A vrátil mu to se vším všudy. Ukončil jej nejenže v prvním kole, ale dokonce přesně za jednu minutu. Ze svých 15 výher jich získal hned 14 v prvním kole. Neuvěřitelná bilance.
Po zápase přišlo, co všichni čekali. Nejprve vyjádřil respekt Blaydesovi, následně měl dojemný vzkaz: „Jsem obyčejný člověk z obyčejné rodiny, jako všichni tady. Někdy i naprosto obyčejní lidé mohou dokázat speciální věci. Běžte si pro to.“
A vzkaz měl i pro Jonese. „Nic proti tobě nemám, ale myslím, že jsem lepší než ty, tak si to pojďme rozdat,“ nechal se slyšet Aspinall s tím, že mu prý po jeho výhře zmínil sám šéf UFC Dana White, že ten zápas chce vidět.
UFC má nového šampiona
Odvetou byl i hlavní duel UFC 304. Vyzyvatel Belal Muhammad (23-3) a šampion Leon Edwards (22-3) se utkali již v roce 2021, tehdy zápas ukončil eye-poke na začátku druhého kola. Nyní se oba dočkali možnosti ukázat, kdo je lepší.
Favoritem byl anglický šampion, nicméně jeho americký soupeř měl velkou motivaci a ještě větší odhodlání. Před soubojem prohlašoval, že má větší vůli než Edwards. A v kleci to dokázal.
Od začátku tlačil, rychle dostal Leona na zem. Po minutě se sice Angličan postavil, jenomže svým tlakem v postoji byl Belal nebezpečný, měl lepší údery. Ve druhém kole pak Muhammad naprosto dominoval, dokonce jedním takedownem hodil soupeře přímo na hlavu, většinu kola strávil v zádech svého rivala a snažil se nasadit škrcení.
Ve třetím kole se šampion vzchopil, prohodil si s Muhammadem role a byl tím, kdo dominoval. Jenže ve čtvrtém kole se vše vrátilo do starých kolejí a v pátém to víceméně pokračovalo. Až v poslední minutě se Edwards dokázal vzchopit a udělal závěr, rozsekl loktem Belalovi obličej, na výhru to ale bylo málo.
Welterová váha tak má nového šampiona a je jím Belal Muhammad, jenž vyhrál u všech sudí na body.
Zdroj: UFC, X
-
Bojové sportypřed 4 dny
Nádhera, Vánoce jsou tady. Paige VanZant opět potěšila fanoušky, spolu s ní se odhalila polská kráska, od níž se to nečekalo
-
Chance Ligapřed 4 dny
Slavia řeší odchody. Tito hráči mohou v zimě opustit Eden. Jsou mezi nimi mladíci i hráči známých jmen
-
Chance Ligapřed 2 dny
Blíží se velká ztráta pro Baník Ostrava? Slezané mohou přijít o jednoho z nejlepších hráčů. Hlásí se Premier League
-
Chance Ligapřed 4 dny
Vyhrála Slavia boj o jeden z největších talentů v lize? Do Hradce má poslat 40 milionů korun