Spojte se s námi


Tenis

Těžko na cvičišti? Proč si tenisová jednička Iga Świąteková lepí ústa páskou? 

Světová tenisová jednička Iga Świąteková na sebe minulý týden upoutala pozornost, když trénovala se zalepenými ústy. Netradičního kousku si okamžitě všimla média a zasypala mladou grandslamovou vítězku nespočtem dotazů

Publikováno

dne

Světová tenisová jednička Iga Świąteková na sebe minulý týden upoutala pozornost, když trénovala se zalepenými ústy. Netradičního kousku si okamžitě všimla média a zasypala mladou grandslamovou vítězku nespočtem dotazů. Během turnaje v Montrealu polská hráčka vysvětlila, že účelem bylo zlepšit její vytrvalost, protože dýchat pouze nosem je obtížnější. Jak to ale skutečně je a jaké benefity lidskému tělu takové dýchání nosem přináší? 

Existuje řada studií, které uvádí, že dýchání nosem je energeticky efektivnější než dýchání ústy. Aby se člověk nadechl stejného množství kyslíku, spotřebuje při dýchání nosem výrazně méně energie.

„Určitě ten rozdíl cítíte, protože cokoli na kurtu děláte, je s páskou na ústech prostě těžší a těžší. Takže si myslím, že je to způsob, jak si zlepšit vytrvalost, aniž bych musela dlouho běhat a dělat extrémní věci během tréninku,“ vyjádřila se na konto zalepených úst tenistka.

Dýchání nosem je do jisté míry novým sportovním trendem. Díky pozornosti ke svému dechu a dýchání nosem se už stovky tisíc lidí po celém světě dokázaly zbavit astmatu, zmírnit své alergie či získat více energie a klidu do života. 

“Dýchání nosem vede k celkové lepší fyzické i mentální kondici. Lidský organismus je stavěný na dýchání nosem jako primární cestě, jak dostat kyslík do těla. Důkazem toho je, že při dýchání nosem nastává zvýšená produkce plynu, oxidu dusnatého, a udržení dostatečně vysoké míry oxidu uhličitého. Oba tyto plyny podporují otevírání cév a zlepšují vstřebatelnost kyslíku ze vzduchu do plic, z plic do krve a z krve do buněk, což je fyziologicky komplikovaný proces, na kterém potenciálně čeká mnoho překážek, které vstřebávání kyslíku narušují. Jedním z nich může být nekontrolovatelné dýchání pusou, kvůli kterému se netvoří dostatek oxidu dusnatého a ubývá množství oxidu uhličitého,” popisuje Libor Mattuš, biohacker a známý otužilec. 

On sám v mládí trpěl astmatem, alergiemi a zhoršenou imunitou. I díky dýchání nosem a zalepování úst se ale všech těchto neduhů dokázal zbavit. Dnes koučuje mezinárodně uznávané atlety a správné dýcháni je jeden ze základních prvků jeho práce. 

“Pro vytrvalostní sporty je správné dýchání jedním z klíčových faktorů výkonu posilování a aktivace dechových svalů. Mezi pozitivní výsledky dýchání nosem patří vyšší přirozeně aktivace bránice. Pokud je atlet dlouhodobě zvyklý v klidu, i při výkonu využívat k nádechu i výdechu nos, zůstává také celkově klidnější a to i ve vypjatých situacích zápasu. Dýchání nosem má tak i mentální pozitiva,” říká že svých zkušeností se sportovci Libor Mattuš. 

“Ústy dýchá člověk, který je unavený, fyzicky i mentálně. Díky dýchání nosem, které je pro nás lidi fyziologický přirozené, dosahuje atlet vyšší, ale také zdravější a dlouhodobě udržitelnější cesty tréninku,” dodává Mattuš. 

Je nicméně zřejmé, že tento trend, podpořený i oblíbeností knihy Dech od Jamese Nestora, se i ve sportovním světě dere stále více na světlo. Brzy tedy zřejmě uvidíme i další sportovce, kteří si na trénink ústa zalepí, aby si zvykli dýchat nosem.  

Zdroj: WTA, Libor Mattuš

Reklama

Oblíbené

Copyright © 2017-2024 RUIK Digital s. r. o. | Sportovní zprávy, výsledky, preview a tipy na sázení zdarma - Fotbal, Hokej, Tenis, Oktagon, UFC, Esport a F1. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře.