Fotbalová reprezentace
Šest nejlepších trenérských tahů na Mistrovství světa v Rusku
Dostat svou zemi na největší fotbalovou akci na světě je opravdu velký počin, ale my se podíváme na ty kouče, kteří své vystoupení na Mistrovství světa v Rusku vyšperkovali nějakou nečekanou taktickou variantou ať už od začátku zápasu, nebo střídáním, které změnilo ráz hry.
Belgie vs. Japonsko 3:2
V první půli Belgičané Japonsko drtili, jen zázrakem Asiaté neinkasovali. Po příchodu z kabin se De Bruyne a spol. ani neohřáli a už prohrávali 2:0. Nejprve ve 48. minutě otevřel skóre Haraguči, o další čtyři minuty později krásnou ranou zvýšil Inui. Trenér Belgie Roberto Martínez nereagoval hned, ale až o deset minut později. Na plac poslal vytáhlého Fellainiho místo Mertense a Chadliho místo nevýrazného Carrasca.
Ukázalo se, že šlo o mistrovské tahy. Nejprve se štěstím snížil Vertonghen a poté v 74. minutě hlavou srovnal Fellaini. V nastavení obrat dokonal Chadli po rychlém brejku. Zejména Fellaini doslova otočil utkání naruby. Japonci si s ním nevěděli rady, záložník Manchesteru United vyhrával hlavičky a souboje, čímž získával výhodu pro spoluhráče. Tento mač doslova vyhrály tahy trenéra.
Belgie vs. Brazílie
Znovu Roberto Martínez a jeho zlatá ruka. Tentokrát ve čtvrtfinále proti Brazílii. Zde se mu povedla vybrat nečekaná formace. Na plac vyběhl s rozestavením 4-3-1-2. Středovou trojici tvořili Chadli, Witsel a Fellaini. Nad nimi operoval De Bruyne, ze strany hráli Hazard a jinak klasický hrotový útočník Lukaku. Tito tři poslední se skoro nestahovali pod míč, což je riskantní, ale středová trojice to zvládla.
Totálně vymazala prostory mezi liniemi (oblast mezi zálohou a obranou), zhustili pole a Neymar s Coutinhem se do obrany Belgie nemohli dostat. Zároveň fungoval nápad s Lukakem na křídle. Nalevo totiž na beku hraje Marcelo, který se neustále dostává do ofenzivy, ale nestíhá se vracet. Toho Lukaku využíval, protože odtáhl stopera Mirandu až k lajně a vytvořil tak prostor pro spoluhráče. Belgie nakonec i díky štěstí vyhrála 2:1 a postoupila.
Francie vs. Peru
V prvním utkání proti Austrálii to Francii skřípalo, do pečlivé obrany se Francouzi nemohli dostat a Australané je chvílemi i přehrávali. Kouč Didier Deschamps do onoho mače nasadil Tolissa, aby zpevnil střed pole, což se ale nepovedlo. Na lavičce tak zůstal Olivier Giroud. Na křídle hrál Griezmann, na hrotu Mbappé a nalevo Dembélé. To ale nefungovalo.
Proti Peru nebyla hra bůhvíjaká, ale jedno se Francii upřít nedá – zlepšili se. V první půli Jihoameričany totálně ničili. Hráčem zápasu se nakonec stal Mbappé, který hrál na klasické pozici na křídle. Já bych ale zvolil Girouda, kterého Deschamps konečně dal do zápasu od začátku. Pod ním operoval Griezmann.
V tu chvíli ale na place byli tři ryze ofenzivní hráči, což ale bývalý francouzský reprezentant a dnes uznávaný stratég vyřešil nasazením jinak defenzivního polaře Matuidiho na křídlo. Celá sestava byla vyvážená a zároveň velice silná do útoku. Druhý poločas už se sice nepovedl, ale za to nemůže tolik Deschamps, ale spíše hráči, kteří se zatáhli a nechali Peruánce hrát. Výhra 1:0 definitivně poslala Pogbu a spol. do osmifinále.
Francie vs. Argentina
A znovu Deschamps. Tentokrát v osmifinále proti Argentině. Zápas Francie vyhrála 4:3. Proč? Hlavně díky rychlým kontrům. Do té doby Francouzi kromě druhé půle proti Peru vždy drželi více balon na svých kopačkách než soupeř, ale to se proti Argentině změnilo. Deschamps nakázal hráčům, aby plnili pokyny přesně podle jeho představ. To se mu povedlo.
Pogba, jinak spíše nedisciplinovaný bez míče, se důkladně stahoval a držel středovou dvojici s Kantém, Matuidi perfektně zhustil střed a hlavně díky nim měl Mbappé na druhé straně méně práce dozadu a mohl se soustředit na protiútoky. Hvězda Argentiny Lionel Messi se musel stahovat až moc nízko pro míč, navíc neměl nabídku od spoluhráčů, a i proto Argentina z MS vypadla.
Německo vs. Švédsko
V zápase Německa proti Švédsku pochválím mnohokrát kritizovaného trenéra Joachima Löwa. Zkušený stratég poslal do hry asi nejlepší možnou sestavu, kterou mu zhatilo zranění Rudyho. Záložníka Bayernu nahradil Gündogan, který neodehrál dobré utkání. Proč to zmiňuji? Protože se jedná o jediný moment v zápase, ve kterém Löw zaváhal.
Poté již volil správně. Hned o půli stáhl chybujícího Draxlera a nasadil vytáhlého hrotového útočníka Gómeze. Útočník Stuttgartu vyhrál nespočet hlaviček, zápas podobně jako Fellaini proti Japonsku sice spíše znechutil, ale ku prospěchu mužstva. Po vyloučení stopera Boatenga se Löw odvážil k tomu, že místo beka Hectora poslal do hry křído Brandta. Německou hru tak zezadu jistil jediný hráč – stoper Rüdiger. Taktika ale vyšla a Německo mělo postup ve svých rukou.
Španělsko vs. Írán
Fernando Hierro se stal trenérem Španělska dva dny před MS, když vedení odvolalo Lopeteguia, který bez toho, aniž by španělský svaz informoval, podepsal smlouvu s Realem. Tento krok se později ukázal jako chybný, protože španělská reprezentace skončila již v osmifinále proti Rusku, ale kouči Hierrovi se přeci jen jeden zápas hodně povedl.
Místo formace se pěti středními záložníky zvolil jen se čtyřmi. Vynechal Kokeho, kterého nahradil Lucas Vázquez. Zajistil tak šířku hřiště a díky Lucasovi mohli Isco, Iniesta a David Silva řádit. Nakonec z toho byl jen jeden gól v síti Íránu, který ale stačil na výhru.
-
Bojové sportypřed 2 dny
Nádhera, Vánoce jsou tady. Paige VanZant opět potěšila fanoušky, spolu s ní se odhalila polská kráska, od níž se to nečekalo
-
Chance Ligapřed 2 dny
Slavia řeší odchody. Tito hráči mohou v zimě opustit Eden. Jsou mezi nimi mladíci i hráči známých jmen
-
Chance Ligapřed 1 dnem
Blíží se velká ztráta pro Baník Ostrava? Slezané mohou přijít o jednoho z nejlepších hráčů. Hlásí se Premier League
-
Chance Ligapřed 2 dny
Vyhrála Slavia boj o jeden z největších talentů v lize? Do Hradce má poslat 40 milionů korun