Spojte se s námi


Fotbal

Požehnání a prokletí. Těžký úděl defenzivního záložníka v Barceloně

Sergio Busquets stále hraje na nejvyšší úrovni. Je klíčovým hráčem Barcelony, ale pořád nemá vhodného nástupce. Čas neúprosně letí a brzy oslaví čtyřiatřicetileté narozeniny.

Publikováno

dne

Sergio Busquets stále hraje na nejvyšší úrovni. Je klíčovým hráčem Barcelony, ale pořád nemá vhodného nástupce. Čas neúprosně letí a brzy oslaví čtyřiatřicetileté narozeniny. V posledních letech bylo mnoho hráčů, které média a fanoušci vybrali jako jeho nového následovníka. Mluvilo se o nich, že mají potenciál a schopnosti ho nahradit. Fotbal však umí být krutý a nevyzpytatelný. Španělův nástupce zůstává v nedohlednu. Podle mnohých bude příští sezóna Busquetsovou poslední v Barceloně. Je tedy stále naléhavější najít hráče, který by ho mohl nahradit. 

Být defenzivním záložníkem je srdcem a plícemi týmu. Najít někoho, kdo by tuto roli zastával, je opravdu těžké. Za posledních pár let bylo pro tento úkol vybráno několik hráčů, ale žádný nenaplnil očekávání. Španěl je stále uprostřed hřiště katalánského velkoklubu rozdílovým a čas hraje pro vedení klubu v neprospěch.

Stále nenahraditelný

Busquetsovi odpůrci musí uznat, že jde o jedinečného hráče. Jediného svého druhu. V nedávné sezóně měl za sebou několik slabších zápasů a ani v předchozí sezóně úplně nezářil. Poslední roky Barcelona hrála častokrát fotbal bez nápadu.

Není tedy překvapením, že se Busquetsovi mnohokrát nedařilo. Velký vliv na to mohou mít časté změny na trenérském postu – Quique Setien, Ernesto Valverde nebo Ronald Koeman. 

Je jasné, že v týmu, kde musel především bránit, často trpěl a neměl možnost ukázat své  skutečné přednosti. Mnozí si možná všimli změny ve hře Busquetse, kdy nastupoval v barcelonském dresu a hrál zápasy za španělskou reprezentaci.

Vše se změnilo v sestavě La Roja. Tam můžeme vidět, jak hráči oplývají dynamikou, technikou a rychlostí při přechodu do pokutového území. Každý fotbalista zná svou roli na hřišti. 

Busquets se neproměnil v jiného záložníka mávnutím kouzelného proutku, ale pomohla mu změna systému. Nyní z něj těží v Barceloně, kde každý zná své úkoly a ve kterých zónách se má pohybovat. Xaviho tým hraje fotbal, na který je zvyklý.

Bez 33letého hráče střed pole Barcelony nefunguje tak, jak by měl. Problémy jsou s postupem do závěrečné třetiny hřiště a těžší je ovládnout soupeře. Situace se změní, když dorazí Sergio, s nímž se tempo okamžitě zrychlí a hra se přeřadí na vyšší rychlostní stupeň.

Moje pozice v Barceloně je trochu komplikovaná a těžká. Hráčů s tímto profilem je velmi málo. Na mojí pozici musíte od všeho trochu ovládat, přemýšlet a být záchytným bodem na jednom místě. – Sergio Busquets

V uplynulé ligové sezóně zaznamenalo pouze pět hráčů více zachycených míčů než Busquets. Španěl je lídrem, pokud jde o přihrávky na soupeřově polovině (1 053) a jeden z nejlepších pokud jde o dlouhé přihrávky (149), úspěšné nahrávky v závěrečné třetině hřiště (443) a vyhrané souboje (169).

Je také nejlepším hráčem Barcelony, když vezmeme v úvahu pokusy zatlačit na soupeře, kteří přijímají míč nebo ho drží (475) a získané míče maximálně po pěti sekundách od začátku tlaku na soupeře (165). 

Oriol Busquets – od velkého talentu po Clermont Foot

Není to tak dávno, co byl brán mezi nejtalentovanější defenzivní záložníky nejen v Barceloně, ale i v Evropě. Byla mu předpovězena jasná budoucnost a očekávalo se, že bude následníkem Sergia. Oriol nepochybně exceloval v mládežnických týmech, dokázal zazářit v záloze a v jeho stylu hry se dalo najít mnoho podobností s hráčem, kterého měl nahradit. 

To vše se vypařilo, když si mladý fotbalista v roce 2018 poranil meniskus a po téměř osmiměsíční pauze už nebyl tím samým hráčem. Byl pomalejší, hrál opatrně, často chyboval v obraně a pro své spoluhráče byl nepředvídatelný. Zdálo se, že na hostování v Twente získal zpět sebevědomí, dobrou formu a stal se všestrannějším hráčem.

Po svém návratu do barcelonského béčka ukázal slušnou úroveň, ale stále ho sužovala zranění, která mu dovolila zasáhnout pouze do třinácti utkání. V prvním týmu neviděl žádnou šanci, proto odešel do Clermont Foot v Ligue 1, kde doufal, že bude pravidelně hrát.

Bohužel se tak nestalo a Oriol odehrál v Clermontu pouhých 240 minut, v základní sestavě se objevil pouze jednou. Spíše naskakoval za rezervní tým ve čtvrté francouzské národní lize a v áčku sledoval zápasy především z lavičky.

Sergi Samper – zničen zraněními

Sergi ztratil téměř dva roky ve své krátké kariéře kvůli zraněním. Natržené vazy, svalové problémy a zvrtnutý kotník jsou jen některá ze poranění, se kterými se v posledních letech potýkal.

Od mládí byl brán jako hráč, který by v budoucnu mohl být hlavním mozkem týmu a měl by šanci dostat se na nejvyšší úroveň. Poté, co odehrál jedenáct zápasů za první tým, byl zapůjčen do Granady, která však hrála defenzivní styl hry, což se Samperovi rozhodně nelíbilo. 

Další hostování absolvoval v Las Palmas, které skončilo v pěti zápasech a na konci sezóny se opět se zranil. Od roku 2019 hraje Španěl s Andrésem Iniestou v japonském Vissel Kobe, ale zatímco Andrés má blízko k pověšení kopaček na hřebík, Sergi by měl v evropském týmu dosahovat své nejvyšší úrovně.

Zranění však udělala své a je možné, že Samper se už nikdy nevrátí do Evropy. Nedávno si opět přetrhl vazy a návrat na trávníky se očekává až na konci roku. V Japonsku odehrál 103 zápasů a na svém kontě má jeden gól a sedm asistencí.

Jandro Orellana – další defenzivní záložník zastavený zraněními?

Hráč, který měl největší naději se nastálo probojovat do áčka. Bezesporu velice podobný profilem Busquetsovi. Mnohem pohyblivější, s lepšími prvními kroky na míč a zároveň je výborným exekutorem standardních situací.

Problémem jsou samozřejmě neustálá zranění. V sezóně 2017/2018 byl Orellana vyřazen ze hry na téměř tři sta dní kvůli zranění achilovky. Záložník musel na operaci a po návratu velká skupina lidí doufala, že Španěl vydrží déle zdravý.

Následující dvě sezóny odehrál na vysoké úrovni a pauzíroval pouze měsíc, což bylo dobré znamení. To se změnilo se sezónou 2020/2021, kdy se vrátila svalová zranění. Celkem za dvě sezóny v rezervě právě z tohoto důvodu Orellana odehrál 19 zápasů.

S tolika zraněními je těžké vybudovat plodnou kariéru a počítat s tím, že bude hrát v prvním týmu. V minulém letním přestupovém období byl Jandro blízko odchodu z klubu, ale nakonec prodloužil smlouvu o jeden rok.

V loňské sezóně odehrál záložník 1176 minut a na svém kontě má čtyři asistence. Trénoval po boku Xaviho a byl dokonce na seznamu hráčů, kteří mohou naskočit do Evropské ligy. Otázkou ještě zůstává, zda dostane od Xaviho pozvánku do předsezónní přípravy. 21letému borci končí na konci června smlouva, ale má opci na prodloužení smlouvy o další dvě sezóny.

Budoucnost bez Busquetse

Najít kopii Busquetse, která by ho nahradila, je prakticky nemožné. Zdá se, že řešením je hledání nástupce v La Masii a jako perspektivní hráči se jeví Marc Casado (ročník 2003, Juvenil A) a Pau Prim (ročník 2006, Cadet A). Marc má za sebou dobrou sezónu za mládežnický tým do 19 let a mnoho klubů má zájem o jeho služby. Barcelona se letos v létě pokusí prodloužit smlouvu a je pravděpodobné, že Casado povýší do béčka.

Pau je stále velmi mladý hráč a nelze předvídat jeho budoucnost. Nic to nemění na tom, že je momentálně nejkompletnějším defenzivním záložníkem v akademii Barcelony. V příštích letech do něj budou barcelonští jisto jistě vkládat velké naděje. Klíčovým problémem zůstává zdraví těchto hráčů.

V bludišti jmen se Rodri zdá být hráčem s podobným stylem jako Sergio. Jeho smlouva s Manchesterem City ale platí do roku 2024 a přestupní částka by byla pravděpodobně vysoká. Zastavit by se nemusela ani na 80 milionech eur.

Můžeme se ptát, jestli by nebylo lepším řešením hledat hráče s úplně jiným profilem, vlastnostmi, úkoly na hřišti a chápáním hry. Fotbal se každým dnem mění, je dynamičtější a náročnější. Stále častějším řešením je proto sázka na dva defenzivní box to box záložníky. 

Možnosti prvního týmu

Nelze zapomenout na možnosti, které Barcelona má v kádru. Frenkie de Jong i Nico González mohou hrát jako defenzivní záložníci. Otázkou je, zda bude místo a možnost, aby mohli naplno ukázat svou kvalitu. Nico strávil celou předminulou sezónu v Barceloně B na pozici defenzivního záložníka, kde se mu dařilo mimořádně dobře. Přestože je to jeho přirozená pozice.

Sám bývalý kouč García Pimienta řekl, že se tam Nico cítil skvěle, zdá se, že ještě více se Španěl dokáže předvést v ofenzivnější roli. Díky svému driblignu, tahu na branku, hbitosti a schopnosti vytvořit akci. Je to stále mladý fotbalista. Ve svých 20 letech má problémy se čtením hry a opakovaně ukázal, že ještě nemá fyzičku na to, aby pravidelně hrál devadesát minut v každém zápase.

Přes své zkušenosti na této pozici (99 zápasů) Frenkie v Barceloně příliš často nehrál. Za zmínku stojí, že v Ajaxu byl nejčastěji hrán jako jeden ze dvou defenzivních záložníků vedle Lasse Schöneho. Holanďan nikdy nebyl jako jediný pivot v nizozemském národnímu týmu. Kromě toho měl volnou roli po boku Lasse. Je to hráč, který se stejně jako Nico cítí lépe v ofenzivní roli, když má volnost, více prostoru a možnost útočit z otevřených prostorů.

To se nyní projevuje i v Barceloně, kde předvedl mnohem lepší hru blízko šestnáctky, když dokázal spolupracovat s útočníky a nabíhat si do volných zón. V katalánské metropoli je obviňován z nedostatků v obranné hře, pomalých návratů do obrany a opuštění svého prostoru, což je pro defenzivního záložníka v Barceloně zásadní. 

Stále však můžeme pochybovat, zda to Nico a Frenkie na této pozici zvládnou. Samozřejmě neustále máme co do činění s inteligentními a mladými hráči. Mají čas jít kvalitou vzhůru a přizpůsobit se této velmi náročné pozici v Barceloně. Nebude to ale jednoduché a problém najít nástupce Busquetse bude pro trenéra i sportovní vedení brzy naléhavý.

Požehnání a prokletí

Pro Barcelonu je průběhu let a pouhá přítomnost Sergia na hřišti skutečným požehnáním. Umí zrychlit hru a správně zajistit střed zálohy. Takový záložník je doslova dárkem pro každého trenéra a pro každého z nich se stal klíčovým dílkem skládačky.

Každý krásný příběh však musí v určitém okamžiku skončit a v tomto kontextu jsou skutečným prokletím zranění hráčů rezervy, kteří byli označení za jeho nástupce a také neuvěřitelná obtížnost najít hráče s podobným stylem hry. To vše by mohlo v Barceloně vyústit ve změnu vnímání role defenzivního záložníka. Možná bude nutné odchýlit se od zakořeněného modelu této pozice. Určitě to bude obrovská výzva, ale ta se blíží a je třeba jí čelit.

Sergiova jednoduchost je jednou z nejkrásnějších věcí ve fotbale a jen hrstka hráčů dokáže posunout ostatní na vyšší úroveň jen tím, že jsou na hřišti. Talent klamat soupeře pouhou hrou těla. Všechno, co dělá, se zdá jednoduché. Nejspíše až časem si barcelonští uvědomí, jak jim Busquets bude chybět. Stále si však mohou užívat hru jednoho z největších fotbalistů na postu defenzivního záložníka.

Zdroj: FC Barca

 

Reklama

Fotbal

Představení týmů Serie A: AS Řím přes léto skvěle posílil a bude černým koněm. Vybojuje si Ligu mistrů?

AS Řím za sebou má velmi zajímavé přestupové léto. Navíc v minulé sezoně vyhrál Konferenční ligu a Jose Mourinho coby trenér přivedl do klubu kromě úspěchu také velkou vášeň, spolu s ní i ambice. V nové sezoně bude černým koněm.

Publikováno

dne

AS Řím za sebou má velmi zajímavé přestupové léto. Navíc v minulé sezoně vyhrál Konferenční ligu a Jose Mourinho coby trenér přivedl do klubu kromě úspěchu také velkou vášeň, spolu s ní i ambice. V nové sezoně bude černým koněm.

Realizační tým

AS Řím vede už od minulé sezony proslulý Jose Mourinho. Ten do klubu opět vrátil ambice i vášeň. Navíc se mu podařilo získat s klubem po mnoha letech trofej, a to hned evropskou. Fanoušci jej milují, on evidentně miluje Itálii. Tahle kombinace zkrátka jde k sobě.

V jeho realizačním týmu se přes léto vesměs nic nezměnilo. Měnil se jen hráčský kádr, který sice pár jmen opustilo, jiná zajímavá jména ale naopak celek z italské metropole posílila. Už v minulé sezoně Řím pod vedením Mourinha hrál zajímavé zápasy, teď to ale bude ještě větší zábava.

Brankář

Stejně jako v minulé sezoně, i v té nynější bude jedničkou Rui Patrício. Zkušený gólman dosahuje špičkových kvalit a není jediný důvod, proč by neměl chytat. Nově navíc bude mít zajímavé krytí, když do Říma přišel z Benficy talentovaný Mile Svilar, jenž se pokusí zabojovat o místo.

Obrana

Ve své první sezoně v Římě využíval Mourinho rozestavení se třemi stopery a vzhledem ke složení týmu je zřejmé, že se to nebude měnit. Základní trio budou tvořit Chris Smalling, Gianluca Mancini a Roger Ibaňez. Doplňovat jej bude v případě nouze 22letý Marash Kumbulla.

Na krajích budou hrát dva wing-beci. Zleva by měl hrát Leonardo Spinazzola, který většinu minulé sezony promarodil kvůli zranění. Zprava bude nastupovat nová posila Zeki Celik. Na jejich místech mohou alternovat Viňa a Karsdorp.

Záloha

Bude zajímavé sledovat, v jakém složení bude nastupovat záložní řada. Z týmu sice odešel Veretout, nicméně naopak přišla zkušenost skloubená s kvalitou v podobě Nemanji Matiče a Georginia Wijnalduma.

V základní sestavě by přitom neměl chybět Bryan Cristante, jenž byl v minulé sezoně jedním ze stěžejních hráčů. Vedle něj bude nastupovat nejspíše Wijnaldum, který bude mít na starosti také defenzivnější úkoly. Počítat ale musíme u s Matičem.

Ofenzivnější dvojici budou pravděpodobně tvořit kapitán Lorenzo Pellegrini, jenž má místo v sestavě víceméně jisté, a nová hvězda týmu Paulo Dybala. V týmu je však ještě talentovaný Nicollo Zaniolo, který bude mít v ofenzivě velký přínos.

Za zmínku pak stojí, že Mourinho v týmu má také křídelníky Justina Kluiverta a Nicolu Zalewského. Oba sestavu skvěle doplňují a i díky nim může být Mourinho ve výběru sestavy o něco kreativnější.

Útok

Volba na hrot je prakticky nezpochybnitelná. I v nové sezoně bude jasnou útočnou jedničkou Tammy Abraham, kterému to v minulém ročníku střílelo. V případě, že by se zranil, jej budou připraveni zastoupit Gyan a Shomurodov.

Ideální sestava:

Patrício
Mancini – Smalling – Ibaňez
Celik – Wijnaldum – Cristante – Spinazzola
Pellegrini – Dybala
Abraham

Tip na umístění: 4. místo

Zdroj: AS Řím, Transfermarkt

Pokračovat ve čtení

Fortuna liga

Zbrojovka Brno dělá radost fanouškům i mimo trávník, rozdávala lístky zdarma a levné pivo

Zbrojovka Brno po postupu do první ligy rozhodně hraje nad očekávání všech. Po dvou odehraných zápasech má na svém kontě 4 body a nachází se na třetím místě ligy. To dělá velkou radost fanouškům, které se brněnský tým rozhodl potěšit ještě více.

Publikováno

dne

Zbrojovka Brno po postupu do první ligy rozhodně hraje nad očekávání všech. Po dvou odehraných zápasech má na svém kontě 4 body a nachází se na třetím místě ligy. To dělá velkou radost fanouškům, které se brněnský tým rozhodl potěšit ještě více.

Po skvělém úvodu do nové sezóny v nejvyšší lize, kdy Zbrojovka získala bod za remízu se Slováckem a 3 body za vysokou výhru nad Olomoucí, pozval brněnský tým své fanoušky na autogramiádu.

Autogramiády se zúčastnil celý první tým Zbrojovky i s novými posilami jako třeba Filip Souček a Wale Musa Alli. Velkým lákadlem také bylo levné pivo, které si zde fanoušci mohli zakoupit za pouhých 19,13 korun. Pro prvních 200 příchozích bylo nachystáno 200 lístků zdarma na domácí utkání s Mladou Boleslaví.

Zbrojovka Brno zažívá povedený start v lize, dokázala sehnat posily, které potřebovala, a tím, že ještě pořádá takové fanouškovské akce, si zajišťuje, že na domácích zápasech bude mívat velkou podporu, což může být pro hráče na hřišti ještě větší hnací motor.

První domácí zápas sezóny odehráli Brňané proti Slovácku. Remizovali 2:2, ale vítězství nebylo daleko, protože v zápase dvakrát vedli. Na stadion přišlo 8024 fanoušků, což je téměř trojnásobek fanoušků, kteří chodili v průměru minulou sezónu.

Druhý domácí zápas Brno odehraje s Mladou Boleslaví. Jako mírnější favorit přijedou hosté, ale Zbrojovka už dvakrát dokázala, že předzápasoví favorité nic neznamenají. To nejdůležitější nastane teprve na hřišti, kde se domácí chtějí před fanoušky opět ukázat v dobrém světle.

Zdroj: FC Zbrojovka Brno, Fortuna liga

Pokračovat ve čtení

Bundesliga

VIDEO: Tak tohle si za rámeček nedá. Dortmund vstřelil gól po nevídané chybě gólmana soupeře

Důležitá výhra pro Dortmund, nepříjemná a možná i zbytečná ztráta pro Freiburg. Předehrávka druhého kola Bundesligy nabídla atraktivní podívanou. K výhře Borussie pomohla i chybě soupeřova gólmana.

Publikováno

dne

Důležitá výhra pro Dortmund, nepříjemná a možná i zbytečná ztráta pro Freiburg. Předehrávka druhého kola Bundesligy nabídla atraktivní podívanou. K výhře Borussie pomohla i chybě soupeřova gólmana.

Dortmund dlouhodobě patří mezi nejlepší německé kluby, nicméně v posledních letech si velmi dobře počíná také Freiburg. Ten v minulé sezoně dokonce bojoval do posledního kola o místo v Lize mistrů. Bohužel neúspěšně.

Skromný a sympatický celek však bude chtít na vydařený rok, kdy se dostal také do finále poháru, navázat. V prvním kole ukázal svou kvalitu, když porazil Augsburg 4:0. V pátek ovšem přivítal doma právě Borussii a opět to byl dobrý výkon.

Svěřenci Christiana Streicha vstřelili ve 35. minutě gól a navzdory vyrovnanému průběhu zápasu dokázali ve vedení vydržet velmi dlouho. Čisté konto drželi až do 77. minuty, kdy se dopustil nečekané chyby gólman Mark Flekken.

Jamie Bynoe-Gittens napřáhl ke střele z velké vzdálenosti. Nebyla to kdovíjaká pumelice. Navíc ani nebyla nijak skvěle umístěná. Vypadalo to, že by s ní Flekken neměl mít problémy. Opak ale byl pravdou.

Střelu nedokázal chytit, pouze ji vyrazil, a to ještě za sebe. Míč se tedy octl za brankovou čárou. Byl to impuls, který jen posílil hlad Dortmundu po třech bodech. A těch se také Borussia dočkala.

O pár minut později totiž skóre otočil 17letý Youssoufa Moukoko, na konečných 3:1 ve prospěch vestfálského celku upravil skóre Marius Wolf.

Zdroj: Bundesliga

Pokračovat ve čtení

Oblíbené