Fotbal
Požehnání a prokletí. Těžký úděl defenzivního záložníka v Barceloně
Sergio Busquets stále hraje na nejvyšší úrovni. Je klíčovým hráčem Barcelony, ale pořád nemá vhodného nástupce. Čas neúprosně letí a brzy oslaví čtyřiatřicetileté narozeniny.
Sergio Busquets stále hraje na nejvyšší úrovni. Je klíčovým hráčem Barcelony, ale pořád nemá vhodného nástupce. Čas neúprosně letí a brzy oslaví čtyřiatřicetileté narozeniny. V posledních letech bylo mnoho hráčů, které média a fanoušci vybrali jako jeho nového následovníka. Mluvilo se o nich, že mají potenciál a schopnosti ho nahradit. Fotbal však umí být krutý a nevyzpytatelný. Španělův nástupce zůstává v nedohlednu. Podle mnohých bude příští sezóna Busquetsovou poslední v Barceloně. Je tedy stále naléhavější najít hráče, který by ho mohl nahradit.
Být defenzivním záložníkem je srdcem a plícemi týmu. Najít někoho, kdo by tuto roli zastával, je opravdu těžké. Za posledních pár let bylo pro tento úkol vybráno několik hráčů, ale žádný nenaplnil očekávání. Španěl je stále uprostřed hřiště katalánského velkoklubu rozdílovým a čas hraje pro vedení klubu v neprospěch.
Stále nenahraditelný
Busquetsovi odpůrci musí uznat, že jde o jedinečného hráče. Jediného svého druhu. V nedávné sezóně měl za sebou několik slabších zápasů a ani v předchozí sezóně úplně nezářil. Poslední roky Barcelona hrála častokrát fotbal bez nápadu.
Není tedy překvapením, že se Busquetsovi mnohokrát nedařilo. Velký vliv na to mohou mít časté změny na trenérském postu – Quique Setien, Ernesto Valverde nebo Ronald Koeman.
Je jasné, že v týmu, kde musel především bránit, často trpěl a neměl možnost ukázat své skutečné přednosti. Mnozí si možná všimli změny ve hře Busquetse, kdy nastupoval v barcelonském dresu a hrál zápasy za španělskou reprezentaci.
Vše se změnilo v sestavě La Roja. Tam můžeme vidět, jak hráči oplývají dynamikou, technikou a rychlostí při přechodu do pokutového území. Každý fotbalista zná svou roli na hřišti.
Busquets se neproměnil v jiného záložníka mávnutím kouzelného proutku, ale pomohla mu změna systému. Nyní z něj těží v Barceloně, kde každý zná své úkoly a ve kterých zónách se má pohybovat. Xaviho tým hraje fotbal, na který je zvyklý.
Bez 33letého hráče střed pole Barcelony nefunguje tak, jak by měl. Problémy jsou s postupem do závěrečné třetiny hřiště a těžší je ovládnout soupeře. Situace se změní, když dorazí Sergio, s nímž se tempo okamžitě zrychlí a hra se přeřadí na vyšší rychlostní stupeň.
Moje pozice v Barceloně je trochu komplikovaná a těžká. Hráčů s tímto profilem je velmi málo. Na mojí pozici musíte od všeho trochu ovládat, přemýšlet a být záchytným bodem na jednom místě. – Sergio Busquets
V uplynulé ligové sezóně zaznamenalo pouze pět hráčů více zachycených míčů než Busquets. Španěl je lídrem, pokud jde o přihrávky na soupeřově polovině (1 053) a jeden z nejlepších pokud jde o dlouhé přihrávky (149), úspěšné nahrávky v závěrečné třetině hřiště (443) a vyhrané souboje (169).
Je také nejlepším hráčem Barcelony, když vezmeme v úvahu pokusy zatlačit na soupeře, kteří přijímají míč nebo ho drží (475) a získané míče maximálně po pěti sekundách od začátku tlaku na soupeře (165).
Oriol Busquets – od velkého talentu po Clermont Foot
Není to tak dávno, co byl brán mezi nejtalentovanější defenzivní záložníky nejen v Barceloně, ale i v Evropě. Byla mu předpovězena jasná budoucnost a očekávalo se, že bude následníkem Sergia. Oriol nepochybně exceloval v mládežnických týmech, dokázal zazářit v záloze a v jeho stylu hry se dalo najít mnoho podobností s hráčem, kterého měl nahradit.
To vše se vypařilo, když si mladý fotbalista v roce 2018 poranil meniskus a po téměř osmiměsíční pauze už nebyl tím samým hráčem. Byl pomalejší, hrál opatrně, často chyboval v obraně a pro své spoluhráče byl nepředvídatelný. Zdálo se, že na hostování v Twente získal zpět sebevědomí, dobrou formu a stal se všestrannějším hráčem.
Po svém návratu do barcelonského béčka ukázal slušnou úroveň, ale stále ho sužovala zranění, která mu dovolila zasáhnout pouze do třinácti utkání. V prvním týmu neviděl žádnou šanci, proto odešel do Clermont Foot v Ligue 1, kde doufal, že bude pravidelně hrát.
Bohužel se tak nestalo a Oriol odehrál v Clermontu pouhých 240 minut, v základní sestavě se objevil pouze jednou. Spíše naskakoval za rezervní tým ve čtvrté francouzské národní lize a v áčku sledoval zápasy především z lavičky.
Sergi Samper – zničen zraněními
Sergi ztratil téměř dva roky ve své krátké kariéře kvůli zraněním. Natržené vazy, svalové problémy a zvrtnutý kotník jsou jen některá ze poranění, se kterými se v posledních letech potýkal.
Od mládí byl brán jako hráč, který by v budoucnu mohl být hlavním mozkem týmu a měl by šanci dostat se na nejvyšší úroveň. Poté, co odehrál jedenáct zápasů za první tým, byl zapůjčen do Granady, která však hrála defenzivní styl hry, což se Samperovi rozhodně nelíbilo.
Další hostování absolvoval v Las Palmas, které skončilo v pěti zápasech a na konci sezóny se opět se zranil. Od roku 2019 hraje Španěl s Andrésem Iniestou v japonském Vissel Kobe, ale zatímco Andrés má blízko k pověšení kopaček na hřebík, Sergi by měl v evropském týmu dosahovat své nejvyšší úrovně.
Zranění však udělala své a je možné, že Samper se už nikdy nevrátí do Evropy. Nedávno si opět přetrhl vazy a návrat na trávníky se očekává až na konci roku. V Japonsku odehrál 103 zápasů a na svém kontě má jeden gól a sedm asistencí.
Jandro Orellana – další defenzivní záložník zastavený zraněními?
Hráč, který měl největší naději se nastálo probojovat do áčka. Bezesporu velice podobný profilem Busquetsovi. Mnohem pohyblivější, s lepšími prvními kroky na míč a zároveň je výborným exekutorem standardních situací.
Problémem jsou samozřejmě neustálá zranění. V sezóně 2017/2018 byl Orellana vyřazen ze hry na téměř tři sta dní kvůli zranění achilovky. Záložník musel na operaci a po návratu velká skupina lidí doufala, že Španěl vydrží déle zdravý.
Následující dvě sezóny odehrál na vysoké úrovni a pauzíroval pouze měsíc, což bylo dobré znamení. To se změnilo se sezónou 2020/2021, kdy se vrátila svalová zranění. Celkem za dvě sezóny v rezervě právě z tohoto důvodu Orellana odehrál 19 zápasů.
S tolika zraněními je těžké vybudovat plodnou kariéru a počítat s tím, že bude hrát v prvním týmu. V minulém letním přestupovém období byl Jandro blízko odchodu z klubu, ale nakonec prodloužil smlouvu o jeden rok.
V loňské sezóně odehrál záložník 1176 minut a na svém kontě má čtyři asistence. Trénoval po boku Xaviho a byl dokonce na seznamu hráčů, kteří mohou naskočit do Evropské ligy. Otázkou ještě zůstává, zda dostane od Xaviho pozvánku do předsezónní přípravy. 21letému borci končí na konci června smlouva, ale má opci na prodloužení smlouvy o další dvě sezóny.
Budoucnost bez Busquetse
Najít kopii Busquetse, která by ho nahradila, je prakticky nemožné. Zdá se, že řešením je hledání nástupce v La Masii a jako perspektivní hráči se jeví Marc Casado (ročník 2003, Juvenil A) a Pau Prim (ročník 2006, Cadet A). Marc má za sebou dobrou sezónu za mládežnický tým do 19 let a mnoho klubů má zájem o jeho služby. Barcelona se letos v létě pokusí prodloužit smlouvu a je pravděpodobné, že Casado povýší do béčka.
Pau je stále velmi mladý hráč a nelze předvídat jeho budoucnost. Nic to nemění na tom, že je momentálně nejkompletnějším defenzivním záložníkem v akademii Barcelony. V příštích letech do něj budou barcelonští jisto jistě vkládat velké naděje. Klíčovým problémem zůstává zdraví těchto hráčů.
V bludišti jmen se Rodri zdá být hráčem s podobným stylem jako Sergio. Jeho smlouva s Manchesterem City ale platí do roku 2024 a přestupní částka by byla pravděpodobně vysoká. Zastavit by se nemusela ani na 80 milionech eur.
Můžeme se ptát, jestli by nebylo lepším řešením hledat hráče s úplně jiným profilem, vlastnostmi, úkoly na hřišti a chápáním hry. Fotbal se každým dnem mění, je dynamičtější a náročnější. Stále častějším řešením je proto sázka na dva defenzivní box to box záložníky.
Možnosti prvního týmu
Nelze zapomenout na možnosti, které Barcelona má v kádru. Frenkie de Jong i Nico González mohou hrát jako defenzivní záložníci. Otázkou je, zda bude místo a možnost, aby mohli naplno ukázat svou kvalitu. Nico strávil celou předminulou sezónu v Barceloně B na pozici defenzivního záložníka, kde se mu dařilo mimořádně dobře. Přestože je to jeho přirozená pozice.
Sám bývalý kouč García Pimienta řekl, že se tam Nico cítil skvěle, zdá se, že ještě více se Španěl dokáže předvést v ofenzivnější roli. Díky svému driblignu, tahu na branku, hbitosti a schopnosti vytvořit akci. Je to stále mladý fotbalista. Ve svých 20 letech má problémy se čtením hry a opakovaně ukázal, že ještě nemá fyzičku na to, aby pravidelně hrál devadesát minut v každém zápase.
Přes své zkušenosti na této pozici (99 zápasů) Frenkie v Barceloně příliš často nehrál. Za zmínku stojí, že v Ajaxu byl nejčastěji hrán jako jeden ze dvou defenzivních záložníků vedle Lasse Schöneho. Holanďan nikdy nebyl jako jediný pivot v nizozemském národnímu týmu. Kromě toho měl volnou roli po boku Lasse. Je to hráč, který se stejně jako Nico cítí lépe v ofenzivní roli, když má volnost, více prostoru a možnost útočit z otevřených prostorů.
To se nyní projevuje i v Barceloně, kde předvedl mnohem lepší hru blízko šestnáctky, když dokázal spolupracovat s útočníky a nabíhat si do volných zón. V katalánské metropoli je obviňován z nedostatků v obranné hře, pomalých návratů do obrany a opuštění svého prostoru, což je pro defenzivního záložníka v Barceloně zásadní.
Stále však můžeme pochybovat, zda to Nico a Frenkie na této pozici zvládnou. Samozřejmě neustále máme co do činění s inteligentními a mladými hráči. Mají čas jít kvalitou vzhůru a přizpůsobit se této velmi náročné pozici v Barceloně. Nebude to ale jednoduché a problém najít nástupce Busquetse bude pro trenéra i sportovní vedení brzy naléhavý.
Požehnání a prokletí
Pro Barcelonu je průběhu let a pouhá přítomnost Sergia na hřišti skutečným požehnáním. Umí zrychlit hru a správně zajistit střed zálohy. Takový záložník je doslova dárkem pro každého trenéra a pro každého z nich se stal klíčovým dílkem skládačky.
Každý krásný příběh však musí v určitém okamžiku skončit a v tomto kontextu jsou skutečným prokletím zranění hráčů rezervy, kteří byli označení za jeho nástupce a také neuvěřitelná obtížnost najít hráče s podobným stylem hry. To vše by mohlo v Barceloně vyústit ve změnu vnímání role defenzivního záložníka. Možná bude nutné odchýlit se od zakořeněného modelu této pozice. Určitě to bude obrovská výzva, ale ta se blíží a je třeba jí čelit.
Sergiova jednoduchost je jednou z nejkrásnějších věcí ve fotbale a jen hrstka hráčů dokáže posunout ostatní na vyšší úroveň jen tím, že jsou na hřišti. Talent klamat soupeře pouhou hrou těla. Všechno, co dělá, se zdá jednoduché. Nejspíše až časem si barcelonští uvědomí, jak jim Busquets bude chybět. Stále si však mohou užívat hru jednoho z největších fotbalistů na postu defenzivního záložníka.
Zdroj: FC Barca
Evropská liga
Co sledovat v pohárech: Lingr proti Simeonemu, Newcastle čeká PSG
V úterý startuje druhé kolo skupinové fáze evropských pohárů. Vedle českých týmů budou k vidění zajímavé konfrontace i v jiných zemích. Které zápasy by vám neměly rozhodně uniknout?
V úterý startuje druhé kolo skupinové fáze evropských pohárů. Vedle českých týmů budou k vidění zajímavé konfrontace i v jiných zemích. Které zápasy by vám neměly rozhodně uniknout?
Neapol vs. Real Madrid
Italský mistr nevstoupil do sezóny ideálně, problémy jsou i uvnitř klubu, Neapol navíc bude zastavovat rozjetého Juda Bellinghama. Domácí prostředí však síly vyrovnává a souboj o první místo tabulky bezesporu bude zajímavý.
Atlético Madrid vs. Feyenoord
Návrat Feyenoordu do Ligy mistrů, co se venkovních zápasů týče, asi nemohl být příjemnější. Na hřišti Atlétika Madrid s taktickým mistrem Diegem Simeonem pojede uvolněný kádr s Ondřejem Lingrem, naopak Atleti v Římě ztratili vedení v nastavení a doma musejí vyhrát.
Newcastle vs. PSG
Zatímco na San Siro Magpies jeli v hrozivé formě, nyní mají v zádech postup přes Citizens v Carabao Cupu a výhru 8:0 nad Sheffieldem. Paříž v lize příliš motivaci nemá, Newcastle bude první pořádnou vyzvou mimo Park princů. Defenziva Newcastlu je věkově starší, Kylian Mbappé bude zkouška nejtěžší.
Freiburg vs. West Ham
Vladimír Coufal s Tomášem Součkem toho se Slavií i West Hamem zažili mnoho. Do Německa se ale v rámci pohárů podívali jen dvakrát – na Dortmund a Frankfurt. Freiburg jde v posledních sezónách nahoru, v Německu bude ve hře první místo.
Marseille vs. Brighton
Brighton dostal sám sebe pod tlak, když na startu skupiny smrti doma padl s AEK Athény. Ve Francii to nebude lehké, ale síla a progres Seagulls vychází z dobrých výsledků proti favoritům. Proti Řekům to byl zápas blbec, nyní to musí být minimálně za bod.
Aston Villa vs. Zrinjski Mostar
Nečekané výsledky prvního kola daly zápasu speciální náboj. Villans poměrně překvapivě padli na Legii Varšava, to ale nelze rovnat s příběhem Mostaru. Bosenský celek o poločase tekl 0:3 s Alkmaarem, po výměně stran ale neuvěřitelně obrátil na 4:3.
Spartak Trnava vs. Fenerbahce Istanbul
Domácí premiéra pro Trnavu, která si chce Konferenční ligu hlavně užít. Od Gentu schytala nálož, nyní hraje doma a Turci dokáží outsidery podcenit. Na Slovensko přijedou hvězdná jména, zadarmo ale body nedostanou.
Zdroj: UEFA
Fortuna liga
Prokletí slávistického útoku. Tijani ani Chytil nejsou do základu, Jurečka se trápí. Van Buren poslední na řadě
Měl to být smrtící útok. A ze začátku sezóny to tak i vypadalo, když neskóroval jeden, zastoupil druhý. Jenže teď se tak nějak trápí většina slávistických útočníků.
Měl to být smrtící útok. A ze začátku sezóny to tak i vypadalo, když neskóroval jeden, zastoupil druhý. Jenže teď se tak nějak trápí většina slávistických útočníků.
Loni na jaře měl Trpišovský do útoku jen Václava Jurečku, Micka van Burena a Stanislava Tecla. Ze začátku to bylo trápení, které až ke konci sezóny svými 12 góly v 5 zápasech ukončil Jurečka.
Slavia však věděla, že musí ofenzivní hrozbu posílit. Proto přivedla z Olomouce Mojmíra Chytila a z Baníku Muhameda Tijaniho. Zpočátku tato čtveřice fungovala skvěle.
Chytil s Tijanim rozhodovali zápasy z lavičky, jenže kvůli špatné formě van Bureny i Jurečky se dostali do základu. Jedničkou na hrotu je aktuálně nigerijský mladík, kterého však Slavia původně přiváděla jako kladivo na závěr nerozhodnutých zápasů.
Takto se Tijani skvěle vyplatil třeba v Boleslavi, kde ihned po nástupu na hřiště vlétl do standardky a rozhodl jediným gólem o výhře, i když byl nakonec připsán jako vlastní. O týden později navíc svým důrazem rozhodl i jediným gólem o výhře nad Baníkem.
Postupně se tak dostal do základu, jenže tím právě chybí na závěrečný tlak, jako v Teplicích. Sešívaní ve chvíli, kdy v posledních minutách chtěli posílat centr za centrem do vápna, už neměli na hřišti své kladivo.
A když tam od začátku byl, tak centry směřovaly buď na prvního hráče nebo do rukou brankáře. Dalším problémem je Václav Jurečka.
Jurečka, van Buren a Chytil
Král střelců minulé sezóny je absolutně z formy. Jediné tři branky v lize dal z penalt, ze hry stále čeká na gól. A jeho výkony jsou dost za očekáváním, přesto na hřišti vydrží většinou celý zápas.
Kdo naopak úplně vypadl z obliby trenérů, je van Buren. Sezónu začínal v základní sestavě, ve které naskočil z úvodních šesti duelů hned pětkrát, jednou odehrál 33 minut.
Poté přišla sekvence dvou špatných zápasů, v Jablonci byl stažen po poločase, se Zorjou v 55. minutě. S Karvinou tak naskočil jen 7 minut, v Pardubicích byl pouze na lavičce. Se Servette sice naskočil v základu, ale už v 51. minutě šel dolů, derby opět jen proseděl na lavičce a v základu nehrál ani v poháru v Kroměříži, kde hráli náhradníci. V Teplicích naskočil jen na šest minut.
Co se týče Mojmíra Chytila je to trochu složitější. Jak v derby, tak v Teplicích přinesl do hry svěží vítr a v obou duelech skóroval, ačkoliv mu nakonec VAR obě branky sebral. Jenže i u něj je problémem, že když nastoupí v základní sestavě, jeho přínos pro tým není takový.
Trpišovský tak musí vymyslet, jak ze čtyř útočníků vymačkat co nejvíce. Protože koncovka zatím Slavii hodně trápí a stojí jí i body.
Zdroj: SK Slavia Praha
Fortuna liga
Mandous: Na tréninku góly padají, je to otázka času. Na penaltu jsem čekal Marečka, naštěstí si jí vzal Vachoušek
Aleš Mandous byl jedním z mála hrdinů slávistického duelu v Teplicích. V prvním poločase chytil penaltu, která vzhledem ke konečnému výsledku 0:0 zachránila alespoň bod.
Aleš Mandous byl jedním z mála hrdinů slávistického duelu v Teplicích. V prvním poločase chytil penaltu, která vzhledem ke konečnému výsledku 0:0 zachránila alespoň bod.
Takhle nějak to vypadá, když gólman chytne šanci za pačesy. Brankáři to mají často složité, dlouho čekají na lavičce na šanci a když přijde, bez zápasové praxe musí přesvědčit, že jsou lepší než ten druhý gólman.
Mandousovi se to ale zatím vede skvěle. Po chybách Ondřeje Koláře se dostal do branky proti Karviné a předvedl solidní výkon. Jak na čáře, tak v rozehrávce. Důvěru dostal i v Pardubicích a fantastickým zákrokem v posledních minutách zachránil výhru 1:0.
V bráně tak zůstal i pro duely se Servette a Spartou. V obou znovu předvedl výbornou rozehrávku. Nejspíš se tak stal aktuální jedničkou Slavie a důvěru splatil i v Teplicích.
Ke konci prvního poločasu totiž Lukáš Masopust vyrobil penaltu. Tu si vzal teprve 19letý Tadeáš Vachoušek. Mandous mu vystihl stranu a jeho pokus vyrazil.
„S trenéry jsme si připravovali různé střelce, ale Vachoušek mezi nimi nebyl. Myslím, že kopal první penaltu, tak jsem se rozhodl sám, tipl jsem stranu. Hlavně jsem nechtěl jít napřed, abych mu to neulehčil. Naštěstí jsem vystihl stranu a dopadlo to dobře pro nás,“ uvedl Mandous pro klubový web.
Vachouška mezi exekutory brankář Slavie opravdu nečekal. „Myslel jsem, že si ji vezme Mareček, ale naštěstí pro nás si ji vzal mladý Vachy. Kopnul ji tak, jak ji kopnul, bylo to pro nás štěstí,“ dodal Mandous.
Zatímco se svým výkonem může být spokojený, s výkonem svých spoluhráčů v útoku už nikoli. Slavia poprvé v sezóně nevstřelila ani gól a podruhé za sebou tak ztratila body. Čím to je, že koncovka takhle vázne?
„Pracujeme na tom denně. Kluci to na tréninku uklízí do brány. Já si myslím, že je to otázkou času. Bohužel nám jediný gól neuznali, takže nemůžeme být spokojení,“ říká 31letý brankář sešívaných.
Zdroj: SK Slavia Praha
-
Fortuna ligapřed 5 dny
Kadlec: Zákrok Kuchty na Bořila? Mně se to líbilo, ale zranění mu nepřeji
-
Fotbalpřed 2 dny
Tohle video nikdy nemělo vyjít ven! Kauza okolo Osimhena graduje, vložil se do ní i nigerijský ministr sportu
-
Fortuna ligapřed 19 hodinami
Haraslín, Kuchta, Panák? Určitě! Spartu ale překvapivě táhne ještě jeden méně nápadný hráč…
-
Fotbalpřed 1 dnem
Co bylo za Guardiolovým obejmutím Coufala: Přirovnání k mistrovi a chvála za ofenzivní i defenzivní výkon