Spojte se s námi


Fotbal

Odstoupení Rubialese je namístě, shodli se hosté Českého rozhlasu. Odlišný názor ale mají na závažnost jeho prohřešku

Ten polibek se řešil ještě dlouho poté. Řeč je o puse, kterou počastoval tehdejší prezident Královské španělské fotbalové federace Luis Rubiales záložnici španělského národního týmu Jennifer Hermosové. Stalo se to v srpnu, když Španělky vyhrály Světový pohár žen ve fotbale.

Publikováno

dne

Ten polibek se řešil ještě dlouho poté. Řeč je o puse, kterou počastoval tehdejší prezident Královské španělské fotbalové federace Luis Rubiales záložnici španělského národního týmu Jennifer Hermosové. Stalo se to v srpnu, když Španělky vyhrály Světový pohár žen ve fotbale.

Úspěch španělských fotbalistek se v tu chvíli stal okrajovou záležitostí. Zato Rubialesův prohřešek se řešil ještě dlouhé týdny a španělská i světová média o něm napsala hodně. Celá kauza měla dohru před několika dny. 10. září Rubiales ze své funkce odstoupil.

O tom, jestli by měl nyní už bývalý funkcionář odstoupit, polemizovali krátce předtím dva hosté pořadu Českého rozhlasu Plus Pro a proti. Radce Zítkové, zástupkyni šéfredaktora Aktuálně.cz a spolupracovnici časopisu Heroin oponoval Viliam Buchert, šéfredaktor časopisu Reflex.

Oba se shodli, že odstoupení Luise Rubialese je namístě. „Z pohledu španělské společnosti a lidí, s nimiž jsem ve Španělsku mluvila, je většinový názor ano,“ řekla v úvodu pořadu Pro a proti Radka Zítková, která ve Španělsku žije.

O sexuální násilí se nejednalo

Pro odstoupení šéfa španělských fotbalistek byl i Buchert. „Za to, jak se choval potom, je jeho odstoupení na místě. Podle mě se ale nejednalo o sexuální násilí,“ zmínil v úvodu Buchert.

Také Zítková připustila, že se jednalo spíš o sexuální obtěžování než o sexuální násilí, zároveň ale říká, že španělské zákony na to mají jiný pohled. Překvapilo ji, jak intenzivně se španělská média celé záležitosti věnovala. Podle ní to zastínilo úspěch, jakého fotbalistky Španělska dosáhly.

Ani Buchertovi se nelíbilo, jak byl Rubiáles za jeden veřejný polibek zostuzen. To, že celou událost řešila španělská vláda, přišlo šéfredaktorovi Reflexu příliš. Myslí si, že věc měla zůstat jen mezi Rubialesem a Hermosovou. Dál už ale byly pohledy obou účastníků diskuze spíš odlišné.

Polibek byl poslední kapkou

Podle Zítkové je pobouření španělské veřejnosti adekvátní. „Podobných případů už bylo ve španělském sportu víc a tohle byla poslední kapka. Je na čase, aby bagatelizace sexuálního násilí skončila,“ řekla Českému rozhlasu spolupracovnice časopisu Heroin.

Buchert nijak nezpochybňuje, že práva žen by se měla bránit. Obává se však jiné věci. „Sexuální násilí je skutečný problém. Pokud se ale bude řešit takovýto polibek, může to pak zastínit daleko vážnější případy, které by se měly řešit,“ poukazuje Buchert například na nízké tresty za sexuální zneužívání dětí.

Zítková se nedomnívá, že sama hráčka chtěla z polibku udělat takový skandál, o čemž svědčí, že se stáhla do ústraní a dnes už se k incidentu nevyjadřuje. Hermosová nejprve uvedla, že se s Rubiálesem přátelila, později ale dodala, že jí to nebylo příjemné. Svazový šéf fotbalistku následně obvinil ze lži.

„Nevím, proč Hermosová nereagovala hned, když jí to bylo nepříjemné. Do hlavy jí nevidím, i když oběti takového chování někdy svým způsobem chápu. Věřím, že fotbalistka původně chtěla, aby se to vyřešilo jen mezi ní a Rubialesem.

Spíše to ale rozdmýchaly španělské političky, veřejnost a ženy, které vyšly do ulic. Když pak byla Hermosová obviněna ze lži, nezbývalo jí, než se bránit,“ myslí si Zítková.

Zdroj: Český rozhlas

Reklama

Oblíbené

Copyright © 2017-2024 RUIK Digital s. r. o. | Sportovní zprávy, výsledky, preview a tipy na sázení zdarma - Fotbal, Hokej, Tenis, Oktagon, UFC, Esport a F1. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře.