Chance Liga
Mistři Českých zemí v éře Československa aneb titul pro Teplice a další překvapení
Co kdyby se v dobách československé ligy uděloval i titul Mistr Česka — přesněji Mistr Českých zemí a po federalizaci Mistr České republiky — nejlepšímu českému klubu sezony? Která česká mužstva by v letech, kdy ligu vyhrály kluby ze Slovenska, získala alespoň titul Mistr Česka? Ve hře je 14 titulů navíc!
Protože 14 sezon československé ligy vyhrála mužstva ze Slovenska, českým klubům ligové tituly z těchto let chybí. Co kdyby se v těchto sezonách uděloval titul mistrovi Českých zemí tomu klubu, který dosáhl nejlepšího umístění v lize? Anebo, co kdyby se FAČR rozhodla udělit takové tituly zpětně? Které kluby by získaly nové tituly?
Nejvíce titulů navíc – a to i v případě, že nebudeme počítat zdvojené tituly mistra Československa i Česka ve stejné sezoně – by získaly samozřejmě Dukla a Sparta, v komunistické éře nejsilnější české kluby.
Došlo by však i k několika překvapením.
Titul pro Teplice
V roce 1971 hrály tehdejší Sklo Union Teplice ještě na starém stadionu v Nádražní ulici (přezdívalo se mu ‚u drožďárny‘), ale Na Stínadlech se již pilně stavilo když se Teplice poprvé dočkaly „medailového“ umístění — a navíc tímto třetím místem v lize předčily všechna ostatní česká mužstva.
Teplice se staly nejlepším českým klubem uprostřed období dominance slovenských klubů: v letech 1968 až 1975 totiž zvítězil vždy klub ze Slovenska, povětšinou Spartak Trnava s vynikajícím útočníkem Josefem Adamcem.
Přitom ‚skláři‘ byly v této sezoně mužstvem bez hvězd: Přemysl Bičovský musel narukovat na dva roku do Dukly, a tak pouze útočník Pavel Stratil pravidelně reprezentoval a mohl by být považován za částečnou výjimku (v sezoně 1970/71 vstřelil 14 branek, jen o dvě méně, než Josef Adamec a Zdeněk Nehoda).
První titul pro Bohemians již v roce 1975
V historii Bohemians Praha bude navždy zanesen zlatým písmem rok 1983, kdy se Klokanům konečně podařilo vyhrát ligu. Pokud by se ale v minulosti uděloval i titul mistra Českých zemí, mohla Bohemka oslavovat již v roce 1975, kdy skončila třetí, těsně za bratislavskou dvojicí Slovan a Inter.
Zatímco v roce 1983 byl Antonín Panenka již v Rakousku, v roce 1975 tato největší legenda ‚klokanů‘ za Bohemku samozřejmě hrála.
Žádný titul navíc pro Moravu či Slezsko
V sezonách, kdy ligu vyhrál slovenský klub, se před českými kluby nikdy neumístil žádný celek z Moravy či ze Slezska. Je to poněkud překvapivé, protože osmiletou nadvládu slovenských klubů ukončil v roce 1976 Baník Ostrava, a jen o dva roky později vyhrála ligu i Zbrojovka Brno. Kluby z Moravy a Slezska tedy v éře Československa získaly titul Českých zemí pouze v letech, kdy ligu přímo vyhrály.
Baník ovšem byl samostatnému titulu Českých zemí dvakrát velmi blízko: v roce 1971 jej od Teplic dělil jediný bod, a v roce 1974 byla jeho ztráta na druhou Duklu též jediný bod.
Žádný titul navíc pro Slavii
Ani Slavia by nezískala žádný titul navíc, nepočítáme-li sezony, kdy před rokem 1948 československou ligu vyhrála. Komunisté po uchopení moci Slavii jako ‚buržoazní‘ klub téměř zničili, a i když byla v polovině let šedesátých za vydatné pomoci příznivců vzkříšena zpátky mezi ligové stálice, titul za komunistů nikdy nezískala. Dvakrát byla velmi blízko – stačil by jediný bod v posledním kole – a dvakrát zhatila její naděje porážka od Slovanu Bratislava: jak v roce 1965, tak v roce 1976.
Kdyby se v této éře hrálo i o titul Česka, čekala by Slavii podobná dvě zklamání: v roce 1959 i v roce 1974 ztratila primát nejlepšího českého mužstva v posledním kole zase ztrátami bodů se slovenskými soupeři. Za komunistů byly pro Slavii ligové tituly prostě zakleté — a to nejen ty skutečné, ale i ty naše pouze pomyslné.
Další neoficiální tituly
Jedna výjimka by se ale pro Slavii našla: pokud by byl udělován i titul pro mistra Čech (tedy bez Moravy a Slezska), přeci jen by alespoň tento menší titul v roce 1976 získala. Radovali by se i Bohemians v roce 1979, a tak by v této alternativní historii měla celkem tři tituly pro mistra Čech, dva tituly mistra Českých zemí, a jeden československý titul.
A co titul mistra Moravy a Slezska? Na toto téma bude potřeba samostatného článku, protože bude muset být přiměřeně dlouhý: koneckonců v lize získalo Slezsko 4 tituly a Morava pouhé 2, což znamená, že zbývá téměř 90 ligových sezon, ve kterých je třeba určit mistry těchto dvou zemí – a třeba i zvlášť mistra Moravy či mistra Slezska!
Seznam neoficiálních mistrů Českých zemí v sezonách, kdy se stal vítězem ligy slovenský klub:
1949 – Sparta
1950 – Sparta
1951 – Sparta
1955 – Dukla
1959 – Dukla
1968 – Dukla
1969 – Sparta
1970 – Sparta
1971 – Teplice
1972 – Dukla
1973 – Dukla
1974 – Dukla
1975 – Bohemians
1991 – Sparta
Seznam neoficiálních Mistrů Čech v letech, kdy ligu zvítězily kluby z Moravy či Slezska
1976 – Slavia /Baník/
1978 – Dukla /Zbrojovka/
1980 – Bohemians /Baník/
1981 – Dukla /Baník/
1986 – Sparta /Vítkovice/
2004 – Sparta /Baník/
-
Bojové sportypřed 4 dny
Nádhera, Vánoce jsou tady. Paige VanZant opět potěšila fanoušky, spolu s ní se odhalila polská kráska, od níž se to nečekalo
-
Chance Ligapřed 4 dny
Slavia řeší odchody. Tito hráči mohou v zimě opustit Eden. Jsou mezi nimi mladíci i hráči známých jmen
-
Chance Ligapřed 3 dny
Blíží se velká ztráta pro Baník Ostrava? Slezané mohou přijít o jednoho z nejlepších hráčů. Hlásí se Premier League
-
Chance Ligapřed 5 dny
Vyhrála Slavia boj o jeden z největších talentů v lize? Do Hradce má poslat 40 milionů korun