Bundesliga
Coutinho stále ani zdaleka nenaplnil svůj potenciál. Podaří se mu to v Aston Ville?
Příští Ronaldo či Messi. Tato označení slýcháváme rok co rok o slušné řádce nadějných fotbalistů, jimž je předpovídána zářná budoucnost. Málokdo se však dokáže těmto predikcím přiblížit, často zázračné fotbalové dítě končí v nepříliš výrazném průměru.
Zdroj: Sevilla FC
Příští Ronaldo či Messi. Tato označení slýcháváme rok co rok o slušné řádce nadějných fotbalistů, jimž je předpovídána zářná budoucnost. Málokdo se však dokáže těmto predikcím přiblížit, často zázračné fotbalové dítě končí v nepříliš výrazném průměru. Jedním z takových, kteří se sice plnému potenciálu přiblížili, ale nedokázali z něj zdaleka vykřesat maximum, je brazilský ofenzivní univerzál Philippe Coutinho.
Futsalem k technické dokonalosti
Fotbalová cesta malého Philippa začala na malém plácku nedaleko domů rodičů v Sao Paulu, po boku jeho dvou starších bratrů. Tam se zrodila láska ke kulatému nesmyslu a poprvé se začal projevovat jeho neoddiskutovatelný talent.
Svoje schopnosti začal, tak jako drtivá většina mladých brazilských fotbalistů, zlepšovat hraním futsalu, mu který dle jeho vlastních slov velmi pomohl v technických dovednostech.
Po připojení do místní lokálního fotbalového klubu jeho otce po jednom u futsalových turnajů oslovili zástupci trenéři mládežnických týmů klubu Vasco da Gama, hrajícího druhou nejvyšší ligovou soutěž v zemi Kanárků.
Právě u Cruzmaltinos nabraly poprvé Coutinhovy sny o profesionálním fotbale reálné obrysy. Nad svými vrstevníky vyčníval a pravidelně reprezentoval Brazílii v mládežnických kategoriích.
Přesun do Itálie
V červenci roku 2008 po něm zatoužil věhlasný Inter Milán a po domluvě ještě nechal šestnáctiletého kouzelníka na dvouletém hostování v dosavadním působišti. V osmnácti se tedy Coutinho přesunul do Lombardie, aby i na území starého kontinentu prokázal své fotbalové nadání.
Pod křídly Rafaela Beniteze, který na lavičce Nerazzurri nahradil Josého Mourinha, se měl stát budoucností modročerných. Nevysoký šikula si otevřel střelecký účet velmi stylově, přesnou ranou z přímého volného kopu do sítě Fiorentiny. Suma sumárum v první sezóně v Itálii naskočil do dvaceti soutěžních utkání povětšinou z lavičky.
Druhá sezóna měla být pro Brazilce ještě lepší, ale i kvůli jisté křehkosti, spojené s jeho tělesnou stavbou, a náchylnosti na zranění se direktiva milánského velkoklubu rozhodla nechat Coutinha v zimním přestupovém okně odejít na půlroční hostování do Espanyolu Barcelona.
V klubu z RCDE Stadium stihl odehrát 16 ligových klání, v nichž nastřádal 5 branek a jednu gólovou přihrávku.
Zlomový přestup do Liverpoolu
Po skončení hostování ve slunné Barceloně se vrátil zpět na San Siro, kde se ale opět ne a ne probojovat se k pravidelné a především vyšší cifře minutáže. Proto se po půl roce dohodlo vedení Interu s anglickým Liverpoolem na přestupu ofenzivního záložníka za 13 milionů eur.
Jestli se některý okamžik v Coutinhově slibně našlápnuté kariéře dá považovat za zlomový, pak je to právě přestup k Reds. Právě takto kreativního hráče ve středu pole Liverpool potřeboval. V první půlsezóně v Anglii zasáhl do 13 duelů, ve kterých se dokázal přímo podílet na 10 brankách (3+7), což je na debutový půlrok v Premier League snová statistika.
Jeden z nejlepších v lize
S desítkou na zádech vedl svými výkony celý tým. Jeho vize, přihrávky i Brazilcům vlastní schopnost s míčem těsně u nohy nedostižně driblovat přiváděly obránce v Premier League s každou sezónou víc a víc k šílenství.
Coutinhova hvězda se postupem času zařadila mezi ty nejzářivější v Anglii a leckdy byl individuálními trofejemi ověnčenému Edenu Hazardovi v jejich zisku největším sokem. Záře jeho hvězdy pochopitelně dosvítila až do Španělska, kde se o jeho služby zajímal Real Madrid s Barcelonou.
Vysněný transfer do Barcelony
Právě Barcelona se i prostřednictvím Coutinhova kamaráda z dětství Neymara snažila přimět hráče k přestupu na Camp Nou. V létě 2017 ale vyslyšel volání pohádkové výplaty a možnosti vystoupit z Messiho stínu právě Neymar a za 222 milionů eur odešel předvádět fotbalová kouzla do PSG. Tak se stalo, že měl být pro Barcelonu Coutinho spíše náhradou za krajana Neymara.
Pochopitelně se direktiva klubu z Anfield Road pořádně cukala a nechtěla nechat odejít svého nejlepšího hráče. Do duše mu promlouval i kouč Jürgen Klopp, ale ani to nezabralo. I když v letním přestupovém okně ještě nabídky vytrvale odmítal, v lednovém termínu již Liverpool podlehl a za astronomických 135 milionů eur kývl na štědrou nabídku z Katalánska.
Iniestův nástupce?
Typologicky se zdálo, že bude hráč s Cruyffovou čtrnáctkou na dresu přirozeným nástupcem Ándrese Iniesty. A začátek působení v tom slavnějším ze dvou prvoligových barcelonských klubů byl vskutku velmi solidní. Za 22 utkání stihl nasázet 9 gólů a na dalších 8 přihrát.
Opětovné shledání s bývalým spoluhráčem Luisem Suarezem fungovalo a Coutinho úspěšně motal hlavy obráncům i v La Lize.
Následující sezóna ale pro Brazilce přinesla zranění, značný pokles formy a s tím spojenou velmi tvrdou kritiku fanoušků. V souhře s ostatními to začalo skřípat a rozdílové individuální schopnosti jakoby rodák z Ria de Janeira nechal v ročnících minulých.
Tomu budiž důkazem, že hráče, za kterého v lednu 2018 neváhala Barcelona položit na stůl bezmála 140 milionů eur, nechala o rok a půl později odejít na hostování do Bayernu Mnichov.
Roční návštěva v Mnichově
V Německu se sedmadvacetiletému záložníkovi vcelku dařilo. Ve společnosti Lewandowského, Thiaga a spol. dokázal, že v sobě má stále něco výjimečného, nicméně jeho výkony nebyly tak konzistentní, jak se očekávalo.
Ani podíl na vstřelených gólech z jeho strany nebyl kdovíjaký. I když jeho konečná statistika v Allianz Areně činí za 39 odehraných zápasů 11 gólů 14 asistencí, tedy nijak chmurná čísla, Coutinho se dokázal například v jednom zápase postarat o pět gólů (3+2), ale v několika dalších utkáních ani o jeden.
Jeden ze zápasů který mu ale rozhodně vyšel, kromě zmíněného pětibodového utkání proti Werderu Brémy, byl i ten proti Barceloně, tedy svému mateřskému klubu. V něm zvládl za 15 minut 2 góly vstřelit a na jeden nahrát. Podílel se tak na demolici Katalánců 8:2.
Daleko k ideálu
Po návratu na Camp Nou ale nedokázal podávat takové výkony, jaké by Barca potřebovala, notabene po odchodu Lionela Messiho. Starého Coutinha v něm nedokázal probudit ani nově příchozí trenér Xavi Hernandez a v lednu letošního roku nechala direktiva Blaugranas Brazilce znovu odejít na hostování, tentokrát do Stevenem Gerrardem trénované Aston Villy.
V debutovém zápase proti Manchesteru United se uvedl skvěle (1+1), nicméně zda v sobě dnes devětadvacetiletý Coutinho dokáže probudit to kouzlo, které předváděl na Anfieldu, teprve uvidíme.
Zdroj: Transfermarkt, Wyscout
-
Bojové sportypřed 3 dny
Nádhera, Vánoce jsou tady. Paige VanZant opět potěšila fanoušky, spolu s ní se odhalila polská kráska, od níž se to nečekalo
-
Chance Ligapřed 2 dny
Slavia řeší odchody. Tito hráči mohou v zimě opustit Eden. Jsou mezi nimi mladíci i hráči známých jmen
-
Chance Ligapřed 1 dnem
Blíží se velká ztráta pro Baník Ostrava? Slezané mohou přijít o jednoho z nejlepších hráčů. Hlásí se Premier League
-
Chance Ligapřed 3 dny
Vyhrála Slavia boj o jeden z největších talentů v lize? Do Hradce má poslat 40 milionů korun