Různé
Bankovní převody a ePlatby u sázkových kanceláří
Dříve to povinností nebylo, ale dnes každý, kdo chce sázet online, musí mít ke svému účtu přihlášený bankovní účet. I to je jedním z mnoha důvodů, proč jsou bankovní převody oblíbeným způsobem platby. Dalším důvodem je bezpečnost transakcí. Nemusíte se totiž bát odcizení údajů jako u platebních karet. V následujících řádcích si bankovní převody přiblížíme a vysvětlíme podrobněji.
Jak bylo zmíněno, bankovní převod dnes patří mezi oblíbené způsoby transakcí. Existuje pak vícero metod, jak jej lze provést. Zřejmě ten nejužívanější je pomocí internet bankingu, tedy elektronicky.
Dále je možno finance převést pomocí příkazu k úhradě na pobočce banky, případně i telefonickým bankovnictvím nebo posláním emailu resp. faxu s platebními detaily. Některé bankomaty pak podporují „platební příkaz“. Nesmíme však opomenout ani mobil banking, tedy platbu přes bankovní aplikaci ve smartphonu.
Příkaz k úhradě musí obsahovat tyto údaje:
- číslo účtu a kód banky příjemce
- číslo účtu a kód banky plátce (při bezhotovostních platbách)
- částka k úhradě
- měna transakce
- datum splatnosti transakce
- podpisy (na pobočce)
- variabilní, konstantní či specifický symbol (nepovinné)
Převádíme-li finance mimo Českou republiku, je třeba také uvést:
- IBAN (International Bank Account Number – mezinárodní číslo bankovního účtu)
- SWIFT kód (Society of Worldwide Interbank Financial Telecommunication)
- BIC (Bank Identifier Code) – obdoba SWIFT kódu
Co je IBAN?
IBAN je zkratka pro mezinárodní číslo bankovního účtu. Určuje jedinečné číslo účtu v rámci světa a jeho forma zahrnuje všechny podstatné údaje. IBAN účtů z České republiky má vždy 24 znaků, přičemž první dva vždy tvoří kód států, v našem případě tedy CZ. Potřebujeme jej v případě, že zasíláme platbu v eurech do státu v rámci Evropské unie či Evropského hospodářského prostoru.
Co je SWIFT/BIC kód?
SWIFT je Společnost pro celosvětovou mezibankovní finanční komunikaci a složí především k mezinárodnímu platebnímu styku. Každá banka v rámci SWIFT má svůj jedinečný kód (BIC), kterým se identifikuje. Slouží ke směrování plateb ze zahraničí.
K dispozici máme vícero forem platebních příkazů:
- Jednoduchý platební příkaz (jednorázové platby)
- Trvalý platební příkaz – vyplatí se, posíláte-li opakovaně stejnou částku stejnému příjemci
- Hromadný platební příkaz – využije se, potřebujete-li zadat více příkazů naráz
- Příkaz k inkasu – pravidelné automatické platby, jejichž výška se mění
Druhy bankovních převodů:
- Tuzemský bankovní převod – jak již název napovídá, tak daný převod slouží k rychlému a snadnému převodu financí mezi účty vedenými v České republice
- Regulovaný převod – nejjednodušší platba v rámci eurozóny, tedy napříč členskými státy Evropské unie a Evropského hospodářského prostoru
- SEPA převod – rychlá a levná platba v rámci eurozóny skrz sjednocený prostor pro platby v eurech (SEPA), uhrazuje se v eurech a zadává se při ní IBAN, SWIFT kód či BIC, většinou stojí stejně jako tuzemské platby
- Bankovní převod mimo země EU – mezinárodní platba, neplatí se v eurech a hradí se tři druhy poplatků (buď jej obě strany transakce hradí své bance, případně vše hradí odesílatel či příjemce platby)
SEPA převod
Tento druh převodu lze provést pouze při splnění několika podmínek. V první řadě musí být banka příjemce v systému SEPA, v řadě druhé musí být platba provedena v eurech. Dále je nutné platbu provést pouze v rámci Evropské unie a Evropského hospodářského prostoru. Číslo IBAN a následně také SWIFT/BIC musí být zadány ve správných tvarech.
Délka trvání bankovního převodu
Odeslat finance skrz bankovní převod je jedna věc, délka trvání převodu je věcí druhou. Někdy to může trvat krátce, jindy o něco déle. To závisí na několika faktorech. Tím nejvíce zásadním je ale typ bankovního převodu. Běžný tuzemský bankovní převod v rámci jedné banky by neměl trvat déle než 24 hodin. V tomto případě nás nemusí trápit ani svátek či víkend.
Jinak je tomu u tuzemských převodů do jiných bank a stejně tak u mezinárodních transakcí. U toho tuzemského by však nemělo převedení financí trvat déle než dva dny ode dne odeslání, v případě mezinárodního převodu by nemělo trvání být delší než pět pracovních dnů.
Poplatky při převodech
Každá banka si poplatky při převodech stanovuje samostatně. Nicméně je nepsaným pravidlem, že tuzemské převody a SEPO převody by neměly být dražší, než klasické platby. Převádíme-li však finance do zahraničí mimo Evropskou unii, mohou poplatky vyjít i na několik stovek Kč.
Transakční limity
Transakční limit je maximální povolená částka, kterou můžete za určitý typ transakce využít během určitého období, nejčastěji stanoveném ve dnech. Většinou nejsou při tuzemských platbách stanoveny.
Avšak u zahraničních plateb ano. V rámci SEPA plateb je tento limit obvykle nastaven na 50 000 eur. Převádíte-li vyšší částku než je tento limit, může být poplatek větší.
ePlatby, Instant banking
Velice rychlým způsobem, jak převést finance na účet, jsou ePlatby, respektive Instant banking. Lze jej provést kliknutím na platební tlačítko přímo na webové stránce sázkové kanceláře. Po kliknutí si vyberete banku, pod níž máte bankovní účet, a následně budete přesměrováni na internet banking. Poté se stačí už jen přihlásit a zobrazí se vám předvyplněný platební příkaz. Stačí jej pouze potvrdit a peníze budou ihned převedeny.
Převod lze provést také přes společnosti jako AGMO či TrustPay. Ty zahrnují téměř všechny banky na území České republiky a Slovenska. Stačí jen kliknout na dané tlačítko (AGMO, TrustPay), což vás přesměruje na jejich stránky, kde si opět vyberete vaši banku. V drtivé většině platba přes tyto společnosti proběhne ihned, u některých bank však může trvat třeba hodinu.
Sázkové kanceláře, které nedisponují metodami jako AGMO nebo TrustPay, používají nejčastěji platební tlačítka pro okamžité elektronické bankovní převody. To jest od České spořitelny (PLATBA 24), Komerční banky (MojePlatba), Raiffeissenbank (eKonto) nebo Československé obchodní banky (ČSOB Platební tlačítko). Potvrzení platby vás automaticky přesměruje do sázkové kanceláře, nemusíte se tak odhlašovat. Transakce zpravidla proběhne do deseti minut.
Fast Bank Transfer
Jedná se o tuzemský převod, jenž pro sázkovou kancelář zajišťuje třetí strana. Ta má v každém státě jeden či více bankovních účtů, které využívá pro platby klientů. Díky spolupráci s třetí stranou je převod do zahraničí rychlejší, než kdybyste jej měli posílat vy. Rovněž to vyjde levněji.
Při platbě je nutné uvést referenční číslo transakce do políčka pro variabilní symbol. Nestane-li se tak, dojde k opoždění platby, případně k ní nemusí dojít vůbec. Každá platba pak má jiné referenční číslo. K převodu pak dojde pouze v případě, že se shoduje jméno majitele bankovního a hráčského účtu.
-
Chance Ligapřed 4 dny
Sparta chystá v zimě velký řez kádrem. Kteří hráči by měli dle fanoušků co nejdřív opustit mužstvo?
-
Chance Ligapřed 3 dny
Třaskavý přestup v Brně. Ze Zbrojovky odchází hvězda a srdcař, posílí rivala. Nahradit jej má bývalý hráč Slavie
-
Tenispřed 4 dny
Po fotkách nahoře bez obětí loupeže. Ukrajinská tenistka stále přitahuje pozornost
-
Chance Ligapřed 23 hodin
Slavia myslí na budoucnost. Za nemalé peníze kupuje jeden z největších českých talentů