Spojte se s námi


Extraliga

Šéf asociace hráčů k situaci ve Zlíně: V Česku mají hráči nulovou právní ochranu

Mizerné období zlínských Beranů vyvrcholilo na začátku týdne, kdy se generální manažer klubu rozhodl pro velmi nepopulární řešení, když informoval veřejnost, že za mizerné výkony strhne všem hráčům v týmu 40 procent jejich platu.

Publikováno

dne

Mizerné období zlínských Beranů vyvrcholilo na začátku týdne, kdy se generální manažer klubu rozhodl pro velmi nepopulární řešení, když informoval veřejnost, že za mizerné výkony strhne všem hráčům v týmu 40 procent jejich platu.

Na základě našeho dřívějšího článku na tohle téma se nám podařilo spojit s prezidentem hráčské asociace českých hokejistů (CAIHP) Liborem Zbořilem, který nám poskytnul k celé situaci zajímavé postřehy. Hovořil například o právní ochraně hráčů a k jejich smlouvám.

Česká asociace hokejistů funguje v českém hokeji od roku 2014. Libor Zbořil dělá této organizaci prezidenta zhruba pět let. Hlavní smysl je právní ochrana profesionálních hráčů ledního hokeje. To znamená hokejistů Tipsport Extraligy a první národní ligy (Chance liga).

Jak vůbec funguje vaše hráčská asociace?

Kluci vědí, že když je jakýkoliv problém, tak se mohou ozvat. Jelikož jsou hráči vedení jako OSVČ (osoby samostatně výdělečně činné), tak se nejedná o klasickou odborovou organizaci. Kdyby byli zaměstnanci, tak se bavíme o úplně jiném právním postavení a úplně jiném zacházení ze strany klubů.

S kluby by se uzavřela kolektivní smlouva na dané období a ta by garantovala mimo jiné právní a sociální jistoty. Když se mě kluci ptají, jakou máme páku na kluby, jakou máme páku něco změnit, tak jim říkám, že vůbec žádnou. My jsme jako organizace bráni jako takoví škůdci českého hokeje, protože házíme údajně některým majitelům klacky pod nohy. Nikdo nás nechce přizvat ke stolu.

Jaký by byl rozdíl, kdyby hráči nebyli OSVČ, ale byli by v zaměstnaneckém poměru?

Kdyby byli kluci zaměstnanci, vznikne klasická odborová organizace, tak jak to funguje ve všech vyspělých demokratických společnostech, kde se hraje hokej a kde jsou většinou hráči v pozici zaměstnanců. Hráči by měli právní ochranu a k tomu mnoho výhod A JISTOT.

Tahle situace, která tady panuje mnoho let, vyhovuje samozřejmě jenom jedné straně a to majitelům klubů. Dle mého názoru je tento stav neudržitelný. Musím říct, že hokej je třeba i proti fotbalu v době ledové, protože ve fotbale jsou dále a hráči mají větší právní ochranu.

Znamená to, že hráč nemá jinou možnost?

Pokud chce hráč hrát v Česku, tak musí předem nastavenou vzorovou smlouvu podepsat. Jestli se mu tam něco nelíbí, tak musí jít hrát kamkoliv mimo Českou republiku. Já jsem brán jako možná největší kritik té smlouvy.

Dělám advokátní činnost 25 let a věřte mi, že už jsem dlouho neviděl takový právní paskvil, kde klub má pouze dvě povinnosti. Platit odměnu a poskytnout výstroj. Pouze top hráči si dokáží nějaké dodatky ve smlouvě zrušit. Právní ochrana kluků v extralize a první lize je u nás absolutně nulová.

Jak vnímáte současnou situaci ve Zlíně, kde generální manažer Robert Hamrla řekl, že vezme hráčům 40 procent platu?

S klukama ve Zlíně v kontaktu jsem. Kdyby se samozřejmě situace po dalších zápasech nějak vyostřila, tak mi dají vědět a bude se to nějakým způsobem řešit. Pan Hamrla je ale v kabině vážený člověk a hráči v tuto chvíli chápou jeho nespokojenost. Zatím ale oficiální cestou nic neřešíme.

Jsou kluby, které by k tomuto kroku vůbec nepřistoupily, protože máte smlouvu, kde není možné jen tak přijít a říct, že majitel nebo manažer nebude hráčům 40 procent platit. Je to jen tlak na ty hráče. Po právní stránce nic takového neexistuje.

Jaké tedy mají takto poškození hokejisté řešení?

Každá kabina to řeší jinak. Někde si hráči řeknou – hrajeme na ho*no, nedaří se nám, rozhodnutí klubu nebo manažera, že nám chce sáhnout na peníze, chápeme. Chtějí si to řešit interně v rámci klubu a nechtějí se o tom bavit ani se mnou, potažmo s hráčskou asociací.

Jinak se ale těchto situací, kdy chce hráčům manažer na peníze sáhnout, řešilo už mraky. Klub pak s námi samozřejmě nechce osobně jednat. Samozřejmě jsou kluby, které problémové situace řeší s klukama v rámci baráku absolutně férově a za to jim díky. Ale bohužel jsou i kluby, kde se chodí přes mrtvoly.

Kde se tedy může v takovém případě hráč obrátit?

V hokeji se nechodí k obecnímu soudu, problém se zpravidla řeší přes smírčí komisi na svazu. Když si promluvím s hráčem a agentem, zjistím současnou situaci, tak jsem schopen se nějak domluvit s hráčem i klubem na nějakém kompromisu.

Až poté, co se hráč s klubem dohodne, musí se obrátit ke smírčí komisi a pak případně se obrátit na obecný soud. To se ale zatím nestalo, protože od roku 2014 jsme všechny spory za kluky u smírčí komise hokejového svazu vyhráli. Za objektivitu a dobrou práci patří smírčí komisi opravdu díky.

Nevyhrotilo celou situaci zejména to, že se pan Hamrla rozhodl celou situaci ventilovat na sociální síti?

Určitě to není dobré řešení. Pak máte agenty, kteří si s hráči vybírají nějaké kluby a budou vědět, že když se chvíli nedaří, tak se situace řeší tím, že manažer sáhne hráčům na peníze, tak to na klub nevrhá dobré světlo.

V prvotní fázi se to mělo určitě řešit uvnitř klubu. Ať si tam kluci vyčistí palice. Sáhnou si do svědomí, jestli ty problémy v současné situaci taky nezapříčili tím, že se jim nedaří vyhrávat. Až poté, když už je situace neúnosná, tak by se mělo vyjít s nějakým prohlášením.

Když se vrátím k těm smlouvám, tak co jsem se snažil zjistit, tak mnoho hráčů údajně ani nechce na zaměstnanecký poměr, protože by přišli o podstatnou část peněz na daních a podobně.

Tohle je samozřejmě argument majitelů klubů. Oni hráčům řeknou, že když budou zaměstnanci, tak přijdou o určité procento svých peněz. Já jsem tři roky objížděl kabiny a tahle témata jsem s hráči řešil. Na začátku byl názor a představa kluků, že by jim to nevyhovovalo, protože by přišli o peníze. Ale teď, když jsem ještě loni za nimi jezdil, tak padají dotazy, jestli by byla možnost se bavit o zaměstnaneckém poměru.

Kluby jim říkají, ať skáčou do střel a dělají maximum pro vítězství. Ale když se zraní, tak se může stát, že je klub může poslat po delší době o soutěž níž a přijdou o 80 procent odměn. A nikdo se s nimi bavit nebude. To znamená, že už mnoho hráčů přistupuje k tomu tak, že by měli raději tu právní jistotu a jsou ochotni ji vyměnit za menší příjem.

Dejme tomu, že by byl zájem a jednotný názor ze strany hráčů. Lze vůbec tyto smlouvy nějak uvést do zaměstnaneckého poměru?

Právní legislativa tady není. Není možné pro kolektivní sportovce v Česku uplatnit zákoník práce. Zákon o sportu tady sice je, ale ten vůbec neřeší tuhle otázku. Vím, že se sice nějaké věci připravují, ale tohle je spíš dotaz někde na ministerstvo. Ale já říkám, že existují další možnosti. Cokoliv jiného, než je OSVČ, je stoprocentně lepší cesta k právní ochraně hráčů.

Zdroj: Ruik

Reklama

Extraliga

Sparta vzdává hold: Marketingový majstrštyk extraligy. Tahle se to má dělat!

Hokejová Sparta má za sebou již 14. ročník benefiční akce s názvem Sparta vzdává hold. Akce, ve které nejde v první řadě ani tak o hokej, ale o poděkování všem složkám integrovaného záchranného systému, od policie, přes hasiče, záchranáře až po armádu České republiky.

Publikováno

dne

KOMENTÁŘ – Hokejová Sparta má za sebou již 14. ročník benefiční akce s názvem Sparta vzdává hold. Akce, ve které nejde v první řadě ani tak o hokej, ale o poděkování všem složkám integrovaného záchranného systému, od policie, přes hasiče, záchranáře až po armádu České republiky. Za celou myšlenkou stojí především prvotřídní marketing, který nemá v Tipsport Extralize konkurenci.

Pokud se budeme ptát, který klub pracuje se svými fanoušky nejlépe, bude to bez debat Sparta. Může ji někdo v českém hokeji konkurovat? Ani náhodou. Obrovský posun udělalo v oblasti marketingu Dynamo, špatně si nevedou třeba v Třinci nebo Liberci, kde však v posledních letech trochu jakoby docházely nápady.

Taková Mladá Boleslav, to je absolutní katastrofa, aktivita například na sociálních sítích se vztahuje jen na nejdůležitější informace a výsledky. Ohromně nevyužitý potenciál sídlí v Brně, kde je za normálních okolností o hokej brutální zájem. Kromě občasné iniciativy fanoušků ale nenabízí Kometa nic navíc.

A pak je tu Sparta. Pro mnohé nenáviděná. Ale co se týče interakce s fanoušky, zábavy na sociálních sítích, show v aréně i zábavy mimo led, tam je o parník před ostatními. Přestože to dodnes mnoho fanoušků neslyší rádo, stěhování do O2 areny pomohlo Spartě ze všeho nejvíc.

Je logické, že v moderních arénách je celková prezentace, ať už sponzorů nebo zábavy daleko jednodušší a efektivnější. A Sparta v roce 2015 přesunem z Holešovic do Libně jednoznačně více získala, než ztratila. Minimálně se to dá doložit na rostoucí návštěvnosti. Od sezony 2015/2016 chodí na Spartu v O2 Aréně v průměru o 2.915 fanoušků více.

PRŮMĚRNÁ NÁVŠTĚVA SPARTY V O2 ARENĚ

sezona 2015/2016 – 7.612 diváků
sezona 2016/2017 – 8.032 diváků
sezona 2017/2018 – 8.708 diváků
sezona 2018/2019 – 9.042 diváků
sezona 2019/2020 – 10.330 diváků
sezona 2020/2021 – 132 (COVID-19)
sezona 2021/2022 – 4.395 (COVID-19)
sezona 2022/2023 – 10.527 diváků

Rostoucí návštěvnost se pochopitelně nese ruku v ruce s kvalitním marketingem. A když zmíníme marketing s prací s fanoušky a širokou veřejností, vyčnívá na prvním místě show Sparta vzdává hold.

Účelem akce je především poděkovat všem záchranným složkám. Na tyto speciální zápasy mají lékaři, záchranáři, vojáci i hasiči vstup zdarma. Kolem celé akce je však k dispozici hromada doprovodných akcí.

Fanoušci mohou kromě nákupu vstupenky přispět také formou zakoupených suvenýrů či zážitků. Od kotouče s logem z rozbruslení na utkání Sparta vzdává hold, až po zážitky, jako je sledování hokeje mezi střídačkami nebo dokonce výcvik s útvarem rychlého nasazení.

Každý rok se akce zaměřuje na jednu profesi. Jednou jsou to vojáci, pak hasiči a jindy zase záchranáři. Na zápasy je pochopitelně vždy připravena sada unikátních dresů, které jdou po skončení akce do dražby. Generální manažerka Sparty Barbora Snopková Haberová přiznala během rozhovoru na O2 TV Sport, že celková vybraná částka za všechny ročníky přesahuje 5,5 milionů korun.

Navíc rok co rok tato částka rapidně roste. Loni byla konečná cifra překonána téměř o dvojnásobek a vybralo se více než jeden milion korun. Manažerka Sparty je pevně přesvědčená, že letos padne v tomto ohledu další rekord. A to se nakonec také stalo.

VÝTĚŽEK SPARTA VZDÁVÁ HOLD

rok 2019 – 533.288 Kč
rok 2020 – 540.000 Kč 
rok 2021 – 564.000 Kč
rok 2022 – 1.104.350 Kč
rok 2023 – 1.569.092 Kč

Zcela unikátní je taky program kolem celé akce. Zmínit musíme naprosto fantastická videa, která jsou na absolutním vrcholu profesionalismu. Tváří akce se stal poslední léta známy český herec Pavel Nečas. Přestože hokej není v jeho srdci sportem číslo jedna, vzájemnou spolupráci si pochvaluje a věří, že bude pokračovat i další roky. 

Ke speciálním zápasům se také přidává nadstandardní návštěva. Letos v rámci 14. ročníku Sparta vzdává hold navštívilo stadion během dvou utkání celkem 29.312 fanoušků (v neděli proti Mladé Boleslavi 15.174 a ve středu proti Litvínovu 14.138). Sparta velmi často právě na těchto zápasech zaznamenává rekordní návštěvu sezony v základní části. Důvod je prostý. Na hokej chodí i ti, kteří normálně na hokej nechodí.

Co víc, každý rok vypadá kompletní balíček celé akce čím dál tím lépe. Letos zaujali organizátoři naprosto famózním úvodním ceremoniálem, ve kterém připomněli nejtragičtější události v České republice z posledních let. Mezi ně patřilo například tornádo na Moravě nebo lesní požár v Českém Švýcarsku, kde zasahovalo tisíce profesionálních i dobrovolných hasičů.

Událost typu Sparta vzdává hold jen ukazuje, jak napřed Sparta oproti ostatním klubům v českém hokeji v oblasti marketingu je. Je jasné, že organizace některých akcí si žádá nemalé finanční náklady, které si všechny kluby dovolit nemohou. Ale není to jen o penězích. Je to o přístupu, jít fanouškům naproti.

Každá akce, která má podobný přesah přes mantinely, je velkou reklamou nejen samotného klubu, ale celé ligy. Vůbec bych se nebránil tomu, kdyby marketingoví  pracovníci Sparty pořádali semináře a vyučovali ostatní. Tady se to nabízí. Čtrnáctý ročník unikátní akce, která se vyrovná klubům v NHL je tomu důkazem.

Zdroj: HC Sparta Praha

Pokračovat ve čtení

Extraliga

V extralize je dusno! Manažer Olomouce urážel rozhodčí. Nechutné, reaguje šéf TELH

Když se z tribun hokejových stadionů ozývá pískot, většinou hrají hlavní roli rozhodčí. Právě ti jsou v posledních dnech v Tipsport Extralize pod silnou palbou kritiky, avšak nejen ze strany fanoušků. Své si na adresu sudích řekl do médií také generální manažer Olomouce Erik Fürst, ostrými slovy rozhodně nešetřil.

Publikováno

dne

Když se z tribun hokejových stadionů ozývá pískot, většinou hrají hlavní roli rozhodčí. Právě ti jsou v posledních dnech v Tipsport Extralize pod silnou palbou kritiky, avšak nejen ze strany fanoušků. Své si na adresu sudích řekl do médií také generální manažer Olomouce Erik Fürst, ostrými slovy rozhodně nešetřil. Teď se k celé situaci vyjádřilo také vedení extraligy.

Příběh plný rozvášněných emocí se začal psát v neděli, kdy v rámci 40. kola Tipsport Extraligy na sebe narazily týmy Olomouce a plzeňské Škodovky. Už ve třetí minutě utkání plzeňský obránce Marek Beránek sestřelil domácího Michala Kunce, za což vyfasoval trest pět minut plus do konce zápasu za úder do oblasti hlavy a krku.

Pro Beránka skončilo utkání, pro Kunce však celá sezona, protože musel podstoupit operaci. Ještě v první třetině se do sebe pustili David Škůrek a Samuel Bitten, ve druhé třetině je napodobili Silvester Kusko a Tomáš Mertl.

Vyhrocený souboj pak přinesl ještě jeden vyšší trest, pět plus do konce vyfasoval za bodnutí špičkou hole po závěrečné siréně Kryštof Hrabík. Olomouc nakonec zvítězila na skóre 3:2, v utkání rozdali rozhodčí 100 trestných minut.

I druhý den však horké hlavy chladly velmi pozvolna. Generální manažer Hanáků Erik Fürst napsal na klubový Facebook text, ve kterém uvedl, jak hodnotí utkání ze strany rozhodčích.

Ihned po včerejším zápase jsem se rozhodl vetovat rozhodčího Romana Mrkvu. V této sezoně rozhodoval naše utkání nepřesně už několikrát, včera však předvedl naprosto neprofesionální výkon s řadou chyb a výraznou měrou přispěl k tomu, že se ze šlágru kola mezi šestým a pátým týmem tabulky stala bramboračka, po které byli právem naštvaní hosté z Plzně, my i naši skvělí fanoušci,” napsal rozzlobeně.

Fürst se obul do sudích už po skončení samotného zápasu, kde měl muže v pruhovaném velmi ostře slovně urážet. Hlavním terčem byl Roman Mrkva. Mezi jeho nadávkami mimo jiné zaznělo, že už si v Olomouci nezapíská.

Emoce generálního manažera moravského celku hořely také v pondělním rozhovoru pro iSport. Zmínil například situaci, kdy potkal rozhodčího Mrkvu po utkání na chodbě a zeptal se ho, jestli je se svým výkonem spokojen, na což měl Mrkva odpovědět: „Mějte se pěkně, na shledanou!”

Na to už musel Fürst reagovat: „Tak to mi samozřejmě praskla elektronka a řekl jsem mu do novin těžko publikovatelné výrazy. V neděli byli nasraní hosté, domácí i diváci. A pan Mrkva odchází s umaštěnou pusou od párku nebo od čeho naprosto spokojený, protože si domů veze výplatu,” nešetřil ostrými slovy.

Během zmíněného rozhovoru několikrát zkritizoval práci rozhodčích a jejich šéfa Vladimíra Pešiny. Generální manažer narážel, že by měl rozhodčímu Mrkvovi vzít výraznou část měsíční odměny a dát ji třeba panu Šindlerovi, který vedl muže v pruhovaném ještě loni, než převzala extraligu APK.

LOUKOTA VRACÍ ÚDER

Bylo by překvapením, kdyby ostrá slova olomouckého manažera zůstala bez odezvy. Ředitel Tipsport Extraligy Martin Loukota v úterý na webu APK odpověděl tiskovou zprávou.

Jedná se o nehorázný a nechutný útok na rozhodčího v osobní rovině, kdy jednoznačně dochází k pošpinění práce APK LH, jelikož nedílnou součástí řídícího orgánu soutěže je i zástupce APK LH v komisi rozhodčích ČSLH (V. Pešina),” píše se ve vyjádření.

Dle mého názoru toto vyjádření představitele klubu v médiích nemá v českém hokeji obdobu, protože daleko překročilo hranici slušnosti a vzájemného respektu, což vrhá také špatné světlo na celou soutěž,” dodal Loukota.

Na závěr doplnil, že prostor pro konstruktivní kritiku mají extraligové kluby především na pravidelných zasedáních valných hromad APK LH, nikoliv v médiích.

Zdroj: Tipsport Extraliga, iSport, APK

Pokračovat ve čtení

Extraliga

Pokuta pro rozhodčí! Gól Doudery proti Motoru měl platit

Nedělní 40. kolo hokejové Tipsport Extraligy má dozvuk ještě pár dní po jeho skončení. Jeden z velmi zajímavých momentů se odehrál v televizním duelu Třince s Českými Budějovicemi. V jedenácté minutě utkání obkrouží Milan Doudera branku Motoru a zametl puk do sítě. Hlavní rozhodčí Oldřich Hejduk ale rozpažil pro postavení hráče v brankovišti.

Publikováno

dne

Nedělní 40. kolo hokejové Tipsport Extraligy má dozvuk ještě pár dní po jeho skončení. Jeden z velmi zajímavých momentů se odehrál v televizním duelu Třince s Českými Budějovicemi. V jedenácté minutě utkání obkrouží Milan Doudera branku Motoru a zametl puk do sítě. Hlavní rozhodčí Oldřich Hejduk ale rozpažil pro postavení hráče v brankovišti.

Celá situace se odehrála jen pár okamžiků poté, co Motor vyrovnal na 1:1. Za toho stavu se mohli Oceláři vrátit do vedení. V netradičně útočné pozici se objevil ryze defenzivní bek Milan Doudera. Brankář Dominik Hrachovina mu však šikovně vykryl střelecký úhel, takže musel Doudera improvizovat.

Rozhodla se objet branku, čímž dostal Hrachovinu zcela mimo brankoviště. Když zamířil s kotoučem do sítě, byl českobudějovický brankář úplně mimo své postavení v brance. Doudera slavil, ale hlavní rozhodčí Oldřich Hejduk mu ihned vzal úsměv z tváře.

Ani jeden z dvojice hlavních arbitrů Hejduk, Sýkora se nerozhodli pro kontrolu gólové situace u videa. Ještě větším překvapením však bylo, že němá zůstala také střídačka Třince, přestože všechny opakované záběry ukazovaly, že branku dosáhli Oceláři regulérně.

Bohužel pár sekund před tím, než došlo k dané situaci, spadl počítač a dole jsme neměli relevantní informaci, jestli si můžeme vzít challenge nebo ne.

Nechtěli jsme riskovat dvouminutový trest. Nešli jsme do toho, ale jak říkám, byla to úplná shoda náhod, kdy jsme v ten moment neměli správnou informaci, kterou jsme potřebovali,” zveřejnili Oceláři výpověď trenéra na svém webu.

Navíc nikdo v daný moment na ledě ani neprotestoval, hra pokračovala dál. Motor ve druhé třetině odskočil do dvou brankového vedení, které se už třineckým hokejistům smazat nepodařilo. České Budějovice zvítězily 3:2 a porazili Třinec a počtvrté v sezoně.

Ke klíčové situaci se o dva dny později vyjádřil také šéf rozhodčích Vladimír Pešina: „Rozhodčí chybně vybral místo, ze kterého posuzoval brankovou situaci související s postavením útočících hráčů HC Oceláři Třinec. Z tohoto důvodu ji nesprávně vyhodnotil,” napsal v tiskové zprávě na webu APK LH.

Oba hlavní arbitři utkání, jak Oldřich Hejduk, tak Matěj Sýkora, byli potrestáni pokutou ve výši poloviny zápasové odměny. Dále ve svém prohlášení uvedl, že představitele Asociace profesionálních klubů ledního hokeje tato situace velmi mrzí. Rovněž dodal, že Oceláři si skutečně mohli na danou situaci vzít trenérskou výzvu, což se nestalo.

I nadále máme v programu každý měsíc seminář všech ELH rozhodčích, na kterém se budeme mimo jiné soustředit na rozhodovací proces a zlepšování výběru místa pro posuzovaní situací,” doplnil Pešina. 

V tiskové zprávě byl ještě uveden dodatek, že rozhodčí dostávají po každém utkání zpětnou vazbu od delegáta či Vladimíra Pešiny a zároveň jsou ve videobance přístupné jednotlivé situace z utkání i dalším rozhodčím. 

Zdroj: Tipsport Extraliga, APK

Pokračovat ve čtení

Oblíbené