Red Bull si chce pořídit další hračku, tentokráte v Dánsku! Nedopustíme, aby se to stalo, mají jasno protestující fanoušci

V Německu, Rakousku, USA a Brazílii má Red Bull ve svém vlastnictví fotbalové kluby. Jako další stát může na seznam již brzy přibýt Dánsko. Konkrétně pak celek z Brondby, který se měl stát terčem zájmu této bohaté společnosti. A jakkoliv ještě nedošlo k žádným hlubším jednáním, již se začalo s protesty a případné převzetí klubu už teď budí kontroverze.

Embed from Getty Images

Začalo to v New Yorku v roce 2005. Tehdy společnost vyrábějící energetické nápoje zakoupila celek New York MetroStars a došlo ke změně loga i názvu klubu. Šlo o první “býčí” fotbalový tým. Totéž se v daném roce stalo v Rakousku, tentokráte na to dojel celek Austria Salcburk. Zde však došlo k prvním protestům a problémům.

Fanoušci klubu se naštvali a založili si vlastní tým s již starým názvem salcburského klubu. Nyní se postupně snaží se prokousat co nejvýše v hierarchii lig. Klub je vyhlášen skvělou atmosférou. To se o Red Bullu Salcburk zase říci nedá, neboť se jedná o nejvíce nenáviděný klub v Rakousku.

Nejinak je tomu v Německu, kde roku 2009 bylo takto přebráno Lipsko, které v žebříčku nejvíce nenáviděných klubů překonalo dlouhodobého lídra, jímž byl Bayern Mnichov. Ještě o dva roky před nynějším bundesligovým lídrem ale vznikl “býčí” klub v Brazílii – Red Bull Brasil.

A nyní by se podobná věc měla stát s Brondby, které patří mezi tradiční dánské kluby. Rovněž jej lze zařadit mezi nejlepší kluby v tomto severoevropském státu, ačkoliv čekají na ligový titul od roku 2005. A navzdory tomu, že by Red Bull mohl z Brondby opět udělat úspěšný klub, mnoho fanouškovských skupin v Dánsku se spojilo a bojují proti potenciálnímu převzetí.

Embed from Getty Images

Kodaňské médium Copenhagen Post pak zveřejnilo jasné prohlášení ze strany fanoušků: „Red Bull znamená vše, čím pohrdáme a vše, za co bojujeme, abychom se nestali. Pokud se Red Bull zapojí do fungování Brondby IF, už se nikdy nebudeme moci s klubem ztotožnit jakožto aktivní fanoušci.“

„V Salcburku a Lipsku můžeme vidět, jak rakouské peníze proměnily fotbalové kluby v pouhou obchodní značku. Změnila se loga, měnily se názvy stadionů i klubové barvy. Prostě všechno. Nikdy nedovolíme, aby se něco podobného stalo i našemu klubu,“ stojí ve vyjádření fanoušků Brondby.

Red Bull prozatím čelí největším potížím v Německu, kde proti Lipsku pravidelně protestují fanoušci nejen během zápasů. To především kvůli obcházení pravidla 50+1, které musí ostatní kluby dodržovat, zatímco saský klub založený v roce 2009 má výjimku.

Dané pravidlo přitom má za úkol zajistit, aby fanoušci, kteří si platí členství v klubu, měli šanci se podílet na jeho chodu. Jeho funkcí také jest, aby se v Německu zabránilo tomu, že by komerční zájmy měly ovládat fotbal, jako tomu je třeba v Anglii.

Nicméně, Jan Bech Andersen, předseda Brondby IF, se ihned po spekulacích v médiích veřejně nechal slyšet, že prozatím k žádnému kontaktu mezi dánským klubem a Red Bullem nedošlo. Nezbývá tak než doufat, že se vyjádřil pravdivě a že si nikdo v klubu nenechá pro pár zlaťáků vrtat koleno, případně i obě kolena.

Mohlo by vás zajímat

Komentáře

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Oblíbené

Třineckou ocel se pokusí překousnout Bílý Tygr. Startuje finále Extraligy!

Od posledního finálového utkání v české Extralize uběhlo už 721 dní. Ani po tak dlouhé době si však nebude vrchol sezony užívat někdo jiný. Třinec a Liberec spolu svedou další válku o Masarykův pohár. Kdo je favorit?

Fotbalový svět v šoku! Flick po sezoně skončí na postu hlavního kouče Bayernu Mnichov

Hlavní trenér německého Bayernu Mnichov Hans-Dieter Flick potvrdil, že na konci letošního hracího ročníku opustí Alianz arénu. Oznámil to po ligovém utkání s Wolfsburgem.

Koreis, Vojtek nebo Homolka: televizní reportéři a bývalé opory Ocelářů tipují výsledek finále Extraligy

Do zahájení prvního finálového utkání v rámci Generali česká Play-off Tipsport Extraligy zbývá jen pár hodin. Zeptali jsme se známých osobností z hokejového prostředí, jak vidí finálovou sérii.