Hokej
Největší talenti na mistrovství světa ve Finsku aneb Jaké hráče se letos vyplatí sledovat?
Letošní mistrovství světa ve Finsku se kvapem blíží a jako tradičně se na tomto šampionátu představí hráči, kteří tvoří budoucnost světového hokeje. Jaké mladé pušky se tedy letos vyplatí sledovat?
Letošní mistrovství světa ve Finsku se kvapem blíží a jako tradičně se na tomto šampionátu představí hráči, kteří tvoří budoucnost světového hokeje. Jaké mladé pušky se tedy letos vyplatí sledovat?
Kent Johnson (Kanada, Columbus Blue Jackets)
Tento devatenáctiletý kanadský útočník je pětkou loňského draftu, avšak za Columbus doposud naskočil pouze do devíti utkání, ve kterých se mu nepodařilo vstřelit žádný gól a zaznamenal pouze tři asistence.
Reprezentovat Kanadu bude Johnson již podruhé, jelikož se zúčastnil i olympijských her v Pekingu. A právě na této olympiádě svými výkony zaujal, když v průměru zaznamenal bod na zápas (za pět odehraných utkání zapsal 5 bodů za jeden gól a čtyři asistence).
Zajímavostí je, že Johnson se do NHL dostal přes americké univerzity, nikoliv skrze kanadské soutěže typu OHL nebo WHL. To je ostatně poněkud netradiční záležitostí.
Cole Sillinger (Kanada, Columbus Blue Jackets)
Podobně jako Johnson hraje i Sillinger na pozici centra, tedy středního útočníka. Cole Sillinger je synem býválého hráče Mikea Sillingera, jenž v NHL odehrál 17 sezón a vyzkoušel si angažmá hned ve dvanácti klubech!
I přes svůj mladý věk (18 let) v Columbusu odehrál prakticky celou sezónu, a to většinou na pozici druhého centra. Za 79 odehraných zápasů na svém kontě má 31 kanadských bodů za 16 branek a 15 gólových náhravek.
Dawson Mercer (Kanada, New Jersey Devils)
Mercer je už nyní opravdu skvělým útočníkem, kterého zdobí především rychlost, dravost a vynikající práce s hokejkou. V roce 2020 a 2021 byl součástí sestavy Kanady na juniorském šampionátu a jako nováček v NHL naskočil v dresu New Jersey v této sezóně do všech 82 zápasů!
Mercer dokonce už letos nahradil na pozici prvního centra zraněného Nico Hischiera a ve dvaaosmdesáti utkáních zaznamenal 17 gólů a 25 asistencí, tedy 42 bodů.
Luke Hughes (USA, New Jersey Devils)
Americký tým na světový šampionát jako již tradičně přivádí vícero talentů. Kromě Hughese můžeme zmínit Seana Farrella nebo Thomase Bordeleaua. Tím největším talentem však je čtyřka loňského draftu New Jersey Devils.
V NHL je jeho jméno již dávno známé, poněvadž má v kanadsko-americké soutěži dva bratry – Quinn Hughes působí ve Vancouveru, s bratrem Jackem se v příští sezóně potká právě v New Jersey.
Z trojice bratrů je se svými 188 centimetry nejurostlejší, ovšem podobně jako oba zvýše zmínění je skvělý i co do ofenzivní činnosti. V aktuálním ročníku nicméně zatím působil na univerzitě v Michiganu, kde coby obránce za 41 zápasů nasbíral 39 bodů (17+22).
David Jiříček (Česká republika, HC Škoda Plzeň)
Jiříček je jednou z největších nadějí českého hokeje a na svůj věk působí jako vskutku vyzrálý obránce. Plzeňského odchovance však po několik měsíců limitovalo zranění, které si způsobil na mistrovství světa juniorů.
Poté se ale připojil k seniorské reprezentaci, kde ve svých osmnácti letech skvělými výkony řekl o start na letošním turnaji ve Finsku.
Jedná se o klasického moderního beka, který na Euro Hockey Tour, konkrétně na turnajích v Ostravě a ve Švédsku pravidelně nastupoval v přesilovkách a dokonce vsítil dvě branky. Pokud se Jiříčkovi povede mistrovství, bude pravděpodobně nejvýše umístěným evropským obráncem na letošním draftu.
Šimon Nemec (Slovensko, HK Nitra)
Osmnáctiletý slovenský obránce už dva roky pravidelně nastupuje v sestavě Nitry, se kterou v této sezóně získal stříbro. Jak velký talent slovenského hokeje Nemec je jasně ukazují jeho čísla – za 58 zápasů včetně play-off zapsal neuvěřitelných 43 bodů, což je tak mladého obránce opravdu vynikající počin.
Jenom ve vyřazovací části slovenské extraligy zapsal v devatenácti zápasech sedmnáct bodů (5+12). V obraně nastupoval po boku Branislava Mezeie, tedy vedle zkušeného obránce, který v NHL oblékal dres Floridy či New Yorku Islanders. Nutno podotknout, věkový rozdíl mezi nimi činí 24 let.
Na mistrovství světa bude jeho počínání velmi zajímavé sledovat, jelikož právě Nemec by měl s Jiříčkem soupeřit o post nejlépe postaveného hráče na draftu NHL.
Nemec navíc letos reprezentoval Slovensko na juniorských šampionátech do 18 let, poté do 20 let, se Slováky stihl získat bronz na olympijských hrách v Pekingu a nyní bude startovat i na seniorském turnaji. Nemec je už nyní bezpochyby jedním z nejtalentovanějších mladíků, kterého na letošním mistrovství ve Finsku uvidíme.
Juraj Slafkovský (Slovensko, TPS Turku)
Urostlý slovenský osmnáctiletý útočník momentálně hájí barvy finského týmu TPS Turku, který v nejvyšší domácí soutěži došel až do finále play-off, kde ovšem nestačili na Tapparu. Podobně jako Nemec reprezentoval Slovensko na obou juniorských turnají, plus také na olympijských hrách v Pekingu.
Slafkovský si prošel mládežnickou akademií v Hradci Králové a také slavnou akademií Red Bullu Salzburg. Nutno podotknout, právě na letošní olympiádě nasázel v sedmi zápasech sedm gólů a byl klíčovou ofenzivní postavou celého slovenského reprezentačního výběru.
Elmer Söderblom (Švédsko, Frölunda HC)
Podobně jako výše uvedený Slafkovský je Söderblom dalším urostlým útočníkem s parametry 202 centimetrů, 113 kilogramů. Vzhledem tedy k jeho fyzickým schopnostem je v předbrankovém prostoru prakticky neodstavitelný.
Aktuálně působí ve švédské nejvyšší hokejové soutěži, kde hájí barvy Frölundy. V letošní sezóně přitom naskočil do 52 zápasů, ve kterých vstřelil 21 gólů a navrch přidal ještě 12 asistencí.
Janis Moser (Švýcarsko, Arizona Coyotes)
Moser je odchovancem Bielu, momentálně už ale působí v zámořské NHL, kde hájí barvy Arizony. Jednadvacetiletý švýcarský obránce je typickým lídrem, byl kapitánem juniorského Bielu či švýcarské osmnáctky.
Moser umí velmi dobře zahrát v přesilových hrách, ale kromě ofenzivní činnosti je precizní i v bránění. Za Arizonu v letošním ročníku odehrál 43 zápasů, ve kterých si jako obránce připsal čtyři góly a jedenáct asistencí.
Dlužno dodat, obránce Arizony letos jede již na své třetí mistrovství světa, a to je narozen v roce 2000.
Marco Kasper (Rakousko, Rögle BK)
Osmnáctiletý talent a velmi pravděpodobně budoucnost rakouského hokeje. Kasper už v letošní sezóně pravidelně nastupoval a byl nedílnou součástí sestavy švédského Rögle, kde si za 46 zápasů připsal sedm branek a na další čtyři přihrál.
S Rögle Kasper vyhrál hokejovou Ligu mistrů a v domácí soutěži skončil tento elitní švédský celek v semifinále play-off, když podlehl 2:4 na zápasy Färjestadu.
Českým fanouškům se Kasper představil už na juniorském šampionátu v Ostravě a letos s ním NHL počítá už do prvního kola draftu.
Zdroje: NHL, IIFH, Eliteprospects
-
Bojové sportypřed 2 dny
Nádhera, Vánoce jsou tady. Paige VanZant opět potěšila fanoušky, spolu s ní se odhalila polská kráska, od níž se to nečekalo
-
Chance Ligapřed 1 dnem
Slavia řeší odchody. Tito hráči mohou v zimě opustit Eden. Jsou mezi nimi mladíci i hráči známých jmen
-
Chance Ligapřed 5 dny
Jan Bořil: S platem jsem šel hodně dolů. Měl jsem horší plat něž někteří kluci v béčku
-
Chance Ligapřed 2 dny
Vyhrála Slavia boj o jeden z největších talentů v lize? Do Hradce má poslat 40 milionů korun