Spojte se s námi


Ostatní

Mistrovství světa v Budapešti skončilo. Čeští atleti dosáhli na dva bronzy

Publikováno

dne

Posledních devět dní patřilo v Budapešti jedné z nejsledovanějších globálních sportovních akcí. Mistrovství světa v atletice se odehrálo již podevatenácté a medailovou radost přineslo i české výpravě. Na cenné kovy dosáhli členové smíšené štafety a oštěpař Jakub Vadlejch.

Česká štafetová radost

Reprezentanti českých barev slavili postavení na stupních vítězů v úvodu a závěru programu svátku královny sportu. V sobotu 19. srpna vybojovali bronz v budapešťském Národním atletickém centru pro 36 tisíc diváků běžci ve stále mladé disciplíně.

Společná štafeta mužů a žen na 4×400 metrů nabídla ve finiši velké drama. Nizozemka Femke Bolová totiž v posledních metrech závěrečného úseku upadla a do cíle se dostala bez kolíku, což pravidla nedovolují.

Pro nové hráče 200 Kč zdarma

K tomu vstupní bonus až 2 000 Kč

Vsadit si
18+ Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost.

Zisk bronzové medaile tedy slavila za ní dobíhající finišmanka Lada Vondrová společně se zbylými členy české čtveřice Matějem Krskem, Terezou Petržilkovou a Patrikem Šormem. Ve finále vylepšili národní rekord na čas 3:11,98. Světovými šampiony se stali čtvrtkaři USA, vicemistry Britové.

V dalším průběhu MS se nikomu z třiadvacetičlenné výpravy z Česka nedařilo atakovat medailové pozice. Například sedmým místem zaujal dálkař Radek Juška, desátým chodkyně na trati 35 kilometrů Tereza Ďurdiaková či o příčku horším umístěním tyčkařka Amálie Švábíková.

Vadlejch opět na stupních vítězů

Až v neděli 27. srpna večer doplnil českou sbírku o druhý bronz Jakub Vadlejch, jenž do soutěže v hodu oštěpem vstupoval v roli lídra letošních atletických tabulek. Třetí místo na největší akci této sezony si zajistil výkonem 86,67 metrů.

Pro dvaatřicetiletého rodáka z Prahy se jedná o další velký úspěch. V minulosti už na MS získal stříbro a bronz, druhý skončil i na loňském ME a předloňské olympiádě. Sám se netají tím, že by jednou chtěl na takto významné akci na stupních vítězů slyšet českou hymnu.

„Je to skvělá série. Na druhou stranu to pro mě je obrovská motivace pokračovat v té dřině, protože se vyplácí. A stále věřím, že se jednou ta medaile může blyštět ještě víc,“ řekl v rozhovoru pro ČT sport.

Vadlejch v Budapešti nestačil pouze na dvojici asijských soupeřů. Zlato si na krk pověsil díky výkonu dlouhému 88,17 metrů úřadující olympijský vítěz Níradž Čopra z Indie, do vzdálenosti 87,82 metrů hodil oštěp stříbrný Aršad Nadím z Pákistánu.

Úspěchy favoritů

Na šampionátu zazářilo mnoho dalších atletů. Sprinty si podmanil Američan Noah Lyles, který bral zlato na stovce, dvoustovce i ve štafetě na 4×100 metrů. Zlatý na pětikilometrové trati a stříbrný v běhu na 1500 metrů byl Nor Jakob Ingebrigtsen, svoji nadvládu na čtvrtce s překážkami potvrdil jeho krajan Karsten Warholm.

Překvapení nedopustil ani světový rekordman ve skoku o tyči Armand Duplantis ze Švédska. Pozici favorita obhájil Ryan Crouse, jenž ve vrhu koulí zvítězil výrazným více než metrovým rozdílem. Tradičně zajímavý souboj v atletické všestrannosti, tedy desetiboj, tentokrát opanoval Kanaďan Pierce LePage.

Chodecké závody v ulicích maďarské metropole patřily jednoznačně Španělsku. Mezi muži vyhrál na obou tratích Álvaro Martín, v ženské kategorii María Pérezová. Vítězi maratonu jsou Uganďan Victor Kiplangat a Etiopanka Amane Shankuleová.

Hvězdné běžkyně i zlatá Japonka z Česka

Z ostatních ženských hvězd rovněž jmenujme alespoň některé. Dvě zlaté a jednu bronzovou medaili si odvezla americká sprinterka Sha’Carri Richardsonová, jeden titul mistryně světa a dvě stříbra její jamajská sokyně Shericka Jacksonová.

Již zmiňovaná Nizozemka Bolová si po pádu ve smíšeném štafetovém závodě spravila chuť zlatými úspěchy na čtyřsetmetrové trati s překážkami a v ženské štafetě. K hlavním medailovým tvářím mistrovství se zařadila rovněž keňská vládkyně běhů na 1500 a 5000 metrů Faith Kipyegonová.

V technických disciplínách uspěly mimo jiné Venezuelanka Yulimar Rojasová, fenomén současného trojskoku, či oštěpařka Haruka Kitagučiová, dlouhodobě trénující v Domažlicích pod vedením českého kouče Davida Sekeráka. V tyčkařském sektoru se ze zlata radovaly dokonce dvě závodnice, a to Nina Kennedyová z Austrálie a Katie Moonová z USA. V sedmiboji zvítězila podruhé v kariéře na MS Katarina Johnsonová-Thompsonová z Velké Británie.

1 000 Kč zdarma s promo kódem: BIGPROMOCZ

dalších 3000Kč za vklad + free spiny

VYUŽÍT PROMO KÓD
18+ Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost.

TOP 10 medailového pořadí MS v atletice 2023

Výsledky shrnuje medailové hodnocení zemí. Zdaleka nejvíce cenných kovů získali reprezentanti Spojených států amerických, v pořadí následují Kanada a Španělsko. Nejlepší desítku uzavírá Švédsko.

Česku patří dělené 37. místo, společně s Čínou. O bronzy východoasijského státu se postaraly koulařka Kung Li-ťiao a diskařka Feng Bin. Pořadatelské země se dočkala jediného bronzu kladiváře Benceho Halásze a obsadila sdílenou 39. příčku.

pořadízeměpočet zlatýchpočet stříbrnýchpočet bronzovýchcelkový počet medailí
1.USA128929
2.Kanada4206
3.Španělsko4105
4.Jamajka35412
5.Keňa33410
6.Etiopie2439
7.Velká Británie23510
8.Nizozemsko2125
9.Norsko2114
10.Švédsko2103

MS v atletice 2023 se účastnily více než dvě tisícovky z 202 výprav, přičemž 46 z nich slavilo zisk alespoň jedné medaile. Sportovci z Ruska a Běloruska ze známých důvodů na akci chyběli. Příští světový šampionát se uskuteční za dva roky v Tokiu.

Zdroj: World Athletics, ČT sport

Reklama

Oblíbené

Copyright © 2017-2024 RUIK Digital s. r. o. | Sportovní zprávy, výsledky, preview a tipy na sázení zdarma - Fotbal, Hokej, Tenis, Oktagon, UFC, Esport a F1. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře.