Spojte se s námi


Bundesliga

Kdysi byl jedním z nejlepších na světě! Dává návrat Boatenga do Bayernu vůbec nějaký smysl? 

S africkými hráči se v českém fotbalovém prostředí v poslední době roztrhl pytel, jednalo se však o samé fotbalisty do pole. Nyní konečně na scénu přichází i gólman z africké Nigérie.

Publikováno

dne

Svého času byl Jerome Boateng jedním z nejlepších středních obránců na světě. S Bayernem Mnichov vyhrál všechny trofeje, které jen mohl, a byl jedním ze základních stavebních kamenů německé reprezentace, která v roce 2014 vyhrála mistrovství světa. V roce 2021 Bayern opustil a nyní se intenzivně mluví o jeho návratu.

Před několika dny Boateng trénoval s hráči Bayernu, kteří nehráli o víkendu proti Lipsku od začátku utkání. Ihned se začalo spekulovat, že je v jednání jeho návrat do Bayernu. Pětatřicetiletý Boateng je v současné době volným hráčem.

Klub celou věc okomentoval jen krátce. Oznámil zapojení Boatenga do tréninku s tím, že bude dále v klubovém tréninkovém centru trénovat. Nyní se jeho návrat, alespoň v podobě krátkodobého kontraktu, zdá jako velice reálný, jak informoval mimo jiné i Fabrizio Romano.

Na první pohled by se mohlo zdát, že se od Bayernu jedná o chytrý krok. Vzhledem k nepovedenému závěru letního přestupového období, po kterém zůstal kádr dosti úzký, a nejistému zdravotnímu stavu Matthijse de Ligta by se jednalo o finančně nenáročné řešení, které by klubu pomohlo vyplnit mezery v obraně alespoň do zimního přestupového období.

Podpis Boatenga má údajně i podporu trenéra Thomase Tuchela, který o bývalého německého reprezentanta měl zájem, když vedl Paris Saint-Germain.

První dojem však klame a pokud se na celou situaci podíváme blíže, mnoho smyslu v jeho případném návratu z pohledu Bayernu nenajdeme, ba naopak, Bayern si může spíše jen uškodit.

Z fotbalového hlediska by vzhledem k úzkému kádru dával podpis kvalitního staršího hráče smysl. Nenastupoval by pravidelně nebo do klíčových zápasů, ale pomohl by snížit zápasovou vytíženost primárních středních obránců, tedy Upamecana, de Ligta a Kima, přičemž by zároveň působil jako určitá pojistka pro případ, že se některý z nich zraní.

V případě Boatenga je však z herního hlediska alarmující skutečnost, že během svého dvouletého angažmá v Lyonu, se kterým podepsal jako volný hráč poté, co mu v Bayernu vypršel kontrakt, odehrál pouhých 35 soutěžních zápasů, z čehož drtivou většinu odehrál v první sezoně. V první polovině druhé sezony většinou nehrál kvůli zraněním, v druhé polovině pak o místo v základní sestavě dokonce přišel z výkonnostních důvodů.

Je tak otázkou, zda Boateng vydrží zdravý a případně zda má stále výkonnost na úrovni takového klubu, jakým je Bayern, protože jinak by dávalo větší smysl v případě nouze dát šanci talentovanému hráči z rezervního týmu.

Nesportovní stránkou celé věci je Boatengovo odsouzení za domácí násilí z listopadu 2022, kdy mu byl uložen pouze peněžitý trest ve výši 1,8 milionu eur (obžaloba tehdy neúspěšně požadovala taktéž podmíněný trest odnětí svobody v délce 18 měsíců).

Bayern Mnichov se vždy prezentoval a stále prezentuje sloganem „Mia San Mia“, který pro klub není jen mottem, ale vyjadřuje klubovou identitu, tedy „jsme jací jsme“ a děláme věci jinak, po svém, a to na základě určitých principů a hodnot, se kterými se klub identifikuje a které považuje za správné.

Identita „Mia San Mia“ je sdílena a zdůrazňována především mezi těmi nejskalnějšími fanoušky, proto lze mnohdy vidět v Südkurve (tj. v kotli domácích fanoušků v Allianz Aréně) transparenty vyjadřující různé postoje a kritiku, kdy terčem bývá nejčastěji UEFA, ostatní kluby (především RB Lipsko), samotné vedení klubu (jako například během jednání o partnerství s Qatar Airways) a občas i jednotliví hráči (naposledy Noussair Mazraoui kvůli podpoře spoluhráče z národního týmu, který odmítl nosit duhové barvy na podporu LGBTQ+ komunity).

Angažování pravomocně odsouzeného Boatenga tak bude nejenom v rozporu s hodnotami, ke kterým se klub veřejně hlásí a vyjadřují jeho samotnou identitu, ale určitě se setká s výrazným odporem ze strany fanoušků a kritikou veřejnosti.

Samozřejmě je nutno dodat, že hlavním cílem každého klubového vedení je úspěch, na hřišti i mimo něj. Je pak na jednotlivých funkcionářích, zda pro úspěch obětují i určité hodnoty, ať již se k nim otevřeně hlásí či ne. V případě Bayernu a Jerome Boatenga je však poměr toho, co Bayern obětuje a co naopak získá, velmi nevyvážený.

Pokud k návratu Boatenga dojde, půjde od Bayernu o pokrytecký tah zavánějící zoufalostí, příčící se tomu, jak se klub prezentuje, který téměř jistě vyvolá značnou vlnu kritiky jak ze stran vlastních fanoušků, tak širší veřejnosti.

Bude se tak jednat o další komplikace, které klub v současné době rozhodně nepotřebuje – z herní stránky to pod Thomasem Tuchelem zatím nevypadá vůbec dobře a nedá se říci, že by docházelo k nějakému progresu.

Zároveň v následujících dvou letech končí smlouvy několika klíčovým hráčům a vzhledem k jarnímu zemětřesení v klubovém vedení nebyla zatím s danými hráči zahájena jednání o nových kontraktech a již zahájená jednání byla pozastavena a doposud nebyla neobnovena.

Protesty a veřejná kritika a z toho vznikající tlak jak na hráče, tak vedení klubu, je tedy to poslední, co klub nyní potřebuje. Hráč, jenž z herního hlediska tým nikam neposune a poslední sezonu promarodil, respektive proseděl na lavičce, za to rozhodně nestojí.

Na závěr je příhodné poznamenat, že pokud Bayern po uzávěrce přestupů opravdu potřeboval přivést staršího zkušeného středního obránce, tak k mání byli minimálně dva – Sergio Ramos a Leonardo Bonucci. Oba jsou minimálně stejně zkušení jako Boateng, výkonnostně na vyšší úrovni a druhý zmíněný by splňoval jeden z hlavních požadavků trenéra Tuchela na střední obránce – málokterý aktivní hráč má totiž tak kvalitní rozehrávku na dálku, jako nyní za Union Berlín hrající Bonucci.

Zdroj: Bavarian Podcast Works, dw.com, transfermarkt.com, fcbayern.com, Fabrizio

Reklama

Oblíbené

Copyright © 2017-2024 RUIK Digital s. r. o. | Sportovní zprávy, výsledky, preview a tipy na sázení zdarma - Fotbal, Hokej, Tenis, Oktagon, UFC, Esport a F1. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře.