Kapříky nahradily petky, Berbr posílal rozhodčí do p*dele. Podívejte se, jak manipulovali s výsledky Rogoz a spol.

Aféra s uplácení rozhodčích a manipulováním zápasů otřásla na podzim českým fotbalem neuvěřitelným způsobem. Hlavní strůjce Roman Berbr byl vzat do vazby, s ním i jeho “synek” Roman Rogoz a dalších osmnáct podezřelých. Policisté postupně sbírali materiály, odposlechy se vztahovaly zejména k zápasům druholigového Vyšehradu. Jak takové jednání probíhá, teď ukázala Česká televize.

Zdroj: Ruik karikatura

Roman Berbr byl místopředsedou FAČR do roku 2013, faktickým vládcem byl ale po celou dobu on. Za jeho vlády se výsledek dost často nerozhodoval na hřišti, ale v kabině rozhodčích nebo dokonce už den před zápasem na benzínce či v hotelu.

Rogoz je Berbrův dlouholetý a výborný kamarád a tak když chtěl přezdívaný “řezník” se svým Vyšehradem postoupit o patro výš, místopředseda FAČR mu podal pomocnou ruku.

Měnil tak nominaci rozhodčích na zápas, aby se s nimi dalo lépe manipulovat. “Mám tam Hocek, Vnuk, Radina,” sděloval obsazení sudích na zápas Vyšehradu sekretář komise rozhodčích Václav Kohout. “Udělej Hájek, Raplík a tu holku,” změnil zadání Berbr.

“Hájek, Raplík, takže já Hocka pošlu do Radotín – Štěchovice,” odpovídá do telefonu Kohout. “Třeba do p*dele, to je mi jedno,” uzavírá rázně konverzaci Berbr.

Když si “Náčelník” dosadil na utkání Živanice – Vyšehrad svoje rozhodčí, den před zápasem se v telefonátu s rozhodčím Hájkem ještě ujistil, že všichni sudí svou práci odvedou bez zaváhání.

Berbr: “Všichni tři musíte mít formu.”
Hájek: “Velkou. Jo?”
Berbr: “Né. Prostě sportovní formu, musíte trénovat.”
Hájek: “Je mi to úplně jasný.”
Berbr: “Ještě si dneska zaběhejte.”
Hájek: “Povolení zabíjet.”
Berbr: “Přesně tak.”

Pokud si vzpomínáte na legendární scénku ze seriálu Okresní přebor, kdy se oba týmy snažily o poločase uplatit rozhodčího, bývalý sportovní ředitel Vyšehradu Roman Rogoz vám ji rád připomene.

Do kabiny rozhodčích, kam by správně neměl mít jako zástupce klubu přístup, vtrhnul o poločase utkání FNL proti Sokolovu a uděloval instrukce.

“Prostě to rozhodnou dvě, tři penalty. No víc toho asi nezvládneme no,” a před nástupem do druhé poločasu rozhodčí povzbuzuje: “Chlapi, nezbejvá nám než opravdu, zlomte vaz… soupeři,” sděluje Rogoz.

Speciální slova povzbuzení našel pro pomezního Petra Klupáka, který je současně ředitelem školy. “Říďo, teď jsem na tebe zvědavej, vole, ty ču**ku. Jako to není vole jednoduchý vole.”

A ten si jeho slova vzal k srdci. Pět minut po začátku druhého poločasu vstřelil Baník Sokolov gól, Petr Klupák ale mává extrémně sporný ofsajd. I díky tomuto momentu si nakonec Slavoj Vyšehrad odnáší z utkání všechny tři body.

A důležité vítězství se musí náležitě oslavit. Po zápase tak opět zašel do kabiny rozhodčích, kde se nachází už i delegát, jenž má na starosti hodnocení rozhodčích. A Roman Rogoz ho přesvědčuje, aby nebyl až tak důsledný.

Rogoz: “Vždyť jsi normálně darebák jako my všichni ostatní, vole.”
Delegát: “Vždyť já to chápu.”
Rogoz: “Tak prostě zavři obě oči, řekni hele výbornej, já neznám ty vaše zku**ený hodnocení 12,8 a jdu do p*dele, vole.”

Ředitel Vyšehradu pak mimo záběr kamery předá úplatek hlavnímu rozhodčímu Houdkovi, jenž peníze rozdělí mezi delegáta a pomezní rozhodčí.

Delegát pak o dobře odvedené práci všech zúčastněných telefonicky informuje toho nejvyššího, Romana Berbra. “Čau, Vyšehrad porazil 2:1, všechno relativně v pohodě, akorát Petr Klupák za stavu 0:0 zved ofsajd a kdyby ho nezved, tak by dal Sokolov regulérní branku,” říká delegát Kabyl. “Dobrý, díky,” odpovídá Berbr.

Pokud si vzpomínáte na kauzu Ivana Horníka v Žižkově, který byl odsouzen za uplácení zápasů, jistě budete znát pojem “připluli kapříci”. Dnešní rozhodčí už jsou ale vynalézavější a vánoční jídlo ve své hantýrce nahradili pet lahvemi.

Podle policejních vyšetřovatelů jedna petka znamená jeden tisíc korun.

Jeden z hlavních aktérů kauzy, rozhodčí Tomáš Grimm, tento termín používal při obvolávaní rozhodčích nadměrně často. “Prosím tě, až budeš mít čas někdy nebo půjdeš na procházku, tak mi cinkni, máš u mě deset petek,” informoval kolegyni Janu Štychovou.

Ne každému ale ihned dojde, co tento termín znamená. “Máš u mě deset petek piva,” sděluje Grimm kolegovi Marku Janochovi. “Cože?.. Jo takhle, jo, jo, jo, rozumím, jo. To je sice fajn, to vypiju, ale aby sem měl kdy, vole,” odpovídá Janoch.

Některé zápasy mohly být ovlivněny kvůli sázkám. Na asijských sázkových trzích totiž můžete sázet v kompletní anonymitě, máte velký výběr a navíc v neomezených částkách. U českých sázkových kanceláří si totiž na nižší soutěže můžete vsadit pouze limitovanou částku.

Podle policie tento případ nastal v utkání Vyšehrad – Motorlet. Mezi sázkařskými gangy jsou oblíbené live sázky, se kterými se dá nejlépe manipulovat. Policejní odposlechy zachytily nejprve Rogoze, jak se ptá rozhodčího, zda by takový výsledek dokázal zařídit, a následně i debatu rozhodčích před zápasem na benzínce.

Tam se mimo jiné domlouvají, že zápas v určitém časovém rozmezí skončí 4:2. Utkání nakonec skončilo drtivým výsledkem 8:3, důležité ale bylo rozmezí mezi 60. a 90. minutou. Tam totiž padlo 6 branek a výsledek v této půlhodince? 4:2, přesně jak se rozhodčí před zápasem domluvili.

Aneb zde funguje známé fotbalové rčení: “Já se nechci dožít doby, kdy půjdu na fotbal aniž bych věděl jak to dopadne.”

Zdroj: Česká televize – Reportéři ČT

Mohlo by vás zajímat

Komentáře

  1. Je to poměrně slušné odhalení a dalo by se říct dobrá práce ovedená policií a co dál.V této zkorumpované zemi si nelze od tohoto sviňstva nic slibovat.Vidím to na podmínky a zákaz vykonávání funkcí ve fotbale.Na to zareaguje Fačr vyloučením všech s Fačru požádá o omluvu za pošpinění dobrého jména,které od případu Horník není dávno dobré a toť vše.Do toho ještě smáznou odposlechy,coby zásah do soukromí občana a bude vymalováno.Vše dle současného stavu naší Justice (viz.Janoušek).Tatarstán v rukou oligarchů tato miniaférka nemůže rozhodit navíc se to potáhne léta,jako nekonečné Čapí hnízdo,až z toho většina důkazů vyšumí.
    Jedinou nadějí jsou velké změny od Strahova po okresy v provedení bývalích skvělých reprezentantů,kteří se odhodlali vzít do rukou vidle a vykydat ten Augiášův chlív.Nezbývá než jim držet palce a poskytnout jim maximální podporu v rámci fotbalových oddílů v celé ČR.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Oblíbené

Gebre Selassie vstřelil gól a výrazně přispěl k výhře Brém

Theodor Gebre Selassie v roli kapitána dovedl Werder Brémy k cennému domácímu vítězství nad silným Eintrachtem Frankfurt. Těsně po poločase srovnal stav utkání na 1:1!

Rád bych si zkusil zahraničí, přiznal Václav Jílek. Co říká na možný návrat do Sigmy?

Václav Jílek je od svého konce ve Spartě stále bez angažmá. S žádným celkem není spojován a v médiích o něm rovněž není příliš vidu ani slechu. V rozhovoru pro Ruik se však rozpovídal o svých cílech, možném návratu do Sigmy Olomouc či korupci v českém fotbale.

Slavia zná svého soupeře do osmifinále Evropské ligy! Opět zamíří na Ostrovy

Slavia ve čtvrtek večer dokázala zvítězit na půdě Leicesteru a čeští fotbaloví fanoušci tak měli pořádný důvod se těšit na los osmifinále Evropské ligy. Na koho narazí sešívaní a jaké další zápasy nám tato pohárová soutěž nabídne?