Spojte se s námi


Motorsport

Co ukázal závěr VC Abú Dhabí? Panují protichůdné názory, Masi ohýbal pravidla a nepomohly ani protesty

Nadvláda Lewise Hamiltona je ukončena, titul mistra světa získal Max Verstappen. Jenže on ten konec sezóny s sebou nese určitou pachuť, pro fanoušky Mercedesu a Hamiltona až nechutně hořkou. Co se vlastně stalo na konci Velké ceny Abú Dhabí?

Publikováno

dne

Nadvláda Lewise Hamiltona je ukončena, titul mistra světa získal Max Verstappen. Jenže on ten konec sezóny s sebou nese určitou pachuť, pro fanoušky Mercedesu a Hamiltona až nechutně hořkou. Co se vlastně stalo na konci Velké ceny Abú Dhabí?

Začněme událostmi z 54. kola Velké ceny Abú Dhabí. Právě v tomto okruhu, v zatáčce číslo 14, rozbil svůj Williams Nicholas Latifi. Jak později kanadský pilot vysvětlil, po souboji s Haasem Micka Schumachera se dostává mimo trať a ocitá se ve špinavé stopě.

Posléze kvůli nečistotám na jeho pneumatikách nezvládá čtrnáctou zatáčku a tvrdě naráží do bariéry.

To byl moment, který o několik minut později výrazně ovlivnil zbytek závodu a takřka i zisk mistrovského titulu pro Maxe Verstappena. Respektive tou zodpovědnou osobou je jednoznačně Michael Masi, jakožto ředitel závodu.

Nebýt však Latifiho nehody, tak by celkové prvenství slavil velmi pravděpodobně Hamilton. Sedminásobný mistr světa měl v průběhu nedělního účinkování co do tempa očividně navrch. Jen několik kol před koncem posledního podniku sezóny měl na druhého Verstappena náskok téměř jedenácti sekund.

Po havárii na okruhu Yas Marina samozřejmě zavlály žluté vlajky. Taktéž Masimu nezbývalo nic jiného, než povolat safety car. V tuto chvíli je každopádně stále vše v pořádku, alespoň co se regulí týče.

Poškození na Latifiho Williamsu však bylo příliš velké a tudíž se v prostoru inkriminované čtrnácté zatáčky nacházelo mnoho úlomků a nepořádku, jež bylo zapotřebí odstranit za pomoci traťových maršálů.

Po nějakém čase s obdivem pozoruji, kolik se toho ve formuli 1 může stát během tří až čtyř kol. Během odklízení úlomků se za safety car postupně všechna auta zařadila, avšak nikoliv v tom správném pořadí.

A v tomto případě hovoří pravidla zcela jasně – safety car následně udělí pokyn všem pilotům, kteří se nacházejí o kolo zpět, aby jej předjeli a zařadili se za safety car v pozicích, jež jim náleží.

Jakmile objedou celé kolo a zařadí se ve správném pořadí, může safety car na konci onoho okruhu zajet do boxů a teprve tehdy je podle pravidel možno závod restartovat.

Nutno podotknout, v době kroužení za bezpečnostním vozem se na prvním místě nacházel stále Hamilton pronásledovaný Verstappenem. Jenže mezi nimi figurovalo hned pět jezdců, kteří měli na lídra závodu ztrátu onoho jednoho kola. No a tady přichází rozhodnutí, které zřejmě nechápal vůbec nikdo.

Masi totiž dvě a půl kola před koncem závodu oznámil, že přesně ty monoposty, které se nacházely mezi Hamiltonem a Verstappenem nebudou moci safety car předjet, a pokud by byl závod restartován, tak v této podobě.

Po nátlaku Christiana Hornera, šéfa Red Bullu, však Masi své rozhodnutí mění. Všechna auta jedoucí o kolo na malou chvíli dostala povolení bezpečnostní vůz předjet. O necelých 30 vteřin později však svůj výrok opět mění a dává pokyn, že safety car může předjet pouze ten, kdo se nachází mezi Hamiltonem a Verstappenem.

Tady je zapotřebí poznamenat, že kdyby se v této chvíli, kdy do konce posledního podniku letošní sezóny zbývala necelá dvě kola, dodržel onen standardizovaný postup, byl by závod dojet za safety carem a o titulu rozhodnuto. Při této konstalaci by Hamilton slavil zisk osmého titulu.

Ředitel závodu ovšem přikročil k něčemu, co v regulích ani není zcela dobře popsáno. Jednoduše pustil piloty, kteří „zavazeli“ v souboji o mistrovský titul, a ač nestihli objet ono jedno požadované kolo, závod byl v 58. kole restartován.

Osobně zřejmě rozumím tomu, že Masi nechtěl, aby bylo o titulu rozhodnuto pod žlutými vlajkami, a tak chtěl nechat oba aktéry závodit. Jenže zde máme řadu argumentů a protichůdných názorů, proč tohle bylo vlastně celé špatně.

Co asi všichni vnímáme je to, že Masi si v jistých chvílích vykládá pravidla různými způsoby. To je zapotřebí otevřeně přiznat. Pro názorný příklad nemusíme chodit daleko. Stačí si vzpomenout na nabídku, kterou udělil Red Bullu při předposlední Velké ceně Saúdské Arábie.

Rád bych při té příležitosti zmínil jeden nemalý aspekt. Bývalý ředitel Charlie Whiting sice byl za leccos v minulosti kritizován, jenže co řekl, to platilo. Jenže dosavadní ředitelství v čele s Masim to nechalo zajít do takové podoby, jakou jsme mohli vidět při posledních dvou velkých cenách.

„Kšeftování“ s pozicemi nebo prosazování jakýchsi myšlenek, které vlastně ani nemají pořádnou podporu v pravidlech, to už je silná káva i na formuli 1. Ano, objektivně můžeme uznat, že Mercedes s Red Bullem dostávali Masiho pod silný tlak, a to v průběhu celé sezóny. Ale opět – jak to vlastně může ředitel závodu dopustit?

To je totiž něco, za co je různými experty a především fanoušky Masi kritizován po celou sezónu. A co je snad ještě smutnější, nic se ohledně toho nezměnilo. Mercedes následně neztrácel čas a podal hned dva protesty, jeden se týkal právě této záležitosti.

V jejich vyjádření zní, že kdyby se skutečně postupovalo podle pravidel, slavil by Hamilton osmý a rekordní titul mistra světa.

Masi však před sportovními komisaři argumentoval tím, že účelem daného článku je odstranit vozy, které překáží lídrům závodu. Následně také dodává, že se týmy již dříve dohodly, aby byl závod dojet pod zelenými vlajkami, pakliže to stav závodu umožňuje.

Stewardi pak argumentovali tím, že vyslání a stažení safety caru je v kompetenci ředitele závodu a toto právo a zveřejnění zprávy „safety car v tomto kole“ je nadřazeno postupu, při kterém se jezdci o kolo zpět pouštějí před safety car.

Podle sportovních komisařů tedy Masiho rozhodnutí oporu v regulích má. V minulosti ovšem těžko pohledáme závod, ve kterém by se něco podobného přihodilo. Vyvolaný chaos nám nicméně krapet kazí pocit ze skončené sezóny.

Zdroje: F1 Živě, F1 Sport

Reklama

Motorsport

Šestý závod sezóny ovlivnil déšť! VC Monaka přinesla několik dramat a překvapivé jméno na stupních vítězů

Šestý podnik letošní sezóny F1, tedy Velkou cenu Monaka, po vcelku klidném průběhu většiny závodu v posledních 25 kolech ovlivnil déšť! Fanoušci tak byli svědky nemalého dramatu. Další vítězství si připsal Max Verstappen, pro pódium si dojeli také Fernando Alonso a Esteban Ocon.

Publikováno

dne

Šestý podnik letošní sezóny F1, tedy Velkou cenu Monaka, po vcelku klidném průběhu většiny závodu v posledních 25 kolech ovlivnil déšť! Fanoušci tak byli svědky nemalého dramatu. Další vítězství si připsal Max Verstappen, pro pódium si dojeli také Fernando Alonso a Esteban Ocon.

Úvod šestého podniku letošní sezóny Formule 1 nepřinesl žádné velké drama, ostatně jako například start dopoledního hlavního závodu F2. Z první příčky do Velké ceny Monaka odstartoval Max Verstappen, který svou vedoucí pozici udržel i po zhasnutí všech pěti světel.

Fernando Alonso zase ustrážil svou druhou příčku, byť jeho cílem bylo po startu zaútočit právě na pozici číslo 1. Jak tedy vypadalo pořadí startovního pole pro Velkou cenu Monaka?

Po startu se pořadí startovního pole příliš nezměnilo. Penalizaci v podobě pěti vteřin však inkasoval Nico Hülkenberg, který v průběhu prvního kola zavinil kontakt s Loganem Sargeantem.

Velmi brzy zastavil u svých mechaniků Sergio Pérez, který obul nejtvrdší specifikaci pneumatik. Po startu z poslední pozice v důsledku kolize v kvalifikace ale horko těžko něco vymýšlet. Po první deseti kolech vypadalo pořadí bodované desítky následovně – Verstappen, Alonso, Ocon, Sainz, Hamilton, Leclerc, Gasly, Russell, Cunoda, Norris.

V jedenáctém kole však došlo k dramatickému pokusu Carlose Sainze o předjetí Estebana Ocona. Španělský závodník ve službách Ferrari si ale v zatáčce číslo 10 ulomil element předního křídla.

V okruhu osmnáctém došlo k sérii několika předjetí, kdy v opravdu pomalém tempu jel Sargeant na Williamsu. V sekci Mirabeu jej po pěkném manévru předjel Kevin Magnussen, v La Rascasse se před pilota Williamsu dostali i Lance Stroll a Mexičan Pérez.

Úderem 32. kola začali jezdci zajíždět ke svým mechanikům. Postupně na nejtvrdší sadu pneumatik přešli Lewis Hamilton, Ocon, Sainz, Charles Leclerc nebo Pierre Gasly.

V 35. kole pak v šikaně za tunelem boural Pérez do Magnussena a poškodil si své přední křídlo, pochopitelně tak musel znovu do boxů.

Verstappen, Alonso, Gasly, Russell, Ocon, Sainz, Hamilton, Leclerc, Cunoda, Norris – takto vypadalo pořadí Velké ceny Monaka po 46 kolech.

O velké drama se postaral déšť

Úderem 53. kola se na okruh v Monaku přesunul mrak, který se nad horami vzdálenými zhruba čtyřiadvaceti kilometrů od tratě dlouho držel. A ten výrazným způsobem ovlivnil posledních pětadvacet kol Velké ceny Monaka.

Pro pneumatiky do přechodných podmínek téměř okamžitě ke svým mechanikům zajeli Valtteri Bottas a Stroll. V 55. kole sáhnul k velmi riskantnímu kroku Alonso, který i přes snášející se déšť přezul na střední sadu gum.

A jelikož se na trať snášelo čím dál více dešťových kapek a v Monaku bylo čím dál větší mokro, ukázala se tato volba jako velmi špatná. Celé startovní pole tak v průběhu dalších kol zajelo do boxů právě pro pneumatiky do přechodných podmínek. Stejně tak i Alonso, jenž i přes dva pit-stopy v krátké době zůstal druhý.

Velice později zajeli do boxů jezdci Ferrari Leclerc a Sainz. Ti se tak propadli pořadím dolů. Verstappen, Alonso, Ocon, Hamilton, Russell, Leclerc, Gasly, Sainz, Cunoda, Piastri – takto vypadalo pořadí bodované desítky v 57. kole.

O dvě kola později dokonce Magnussen s Pérezem přezuli na pneumatiky do extrémního mokra. Ještě předtím však první zmíněný oťukal několik bariér a zdí, poněvadž v těchto mokrých podmínkách zůstal jako poslední pilot na pneumatikách do sucha.

Problémy s mokrou tratí však měla řada jezdců, fanoušci přímo v Monaku a u televizních obrazovek tak viděli několik kontaktů jezdců s bariérami či zdmi, nebo také výjezdy mimo trať.

Pořadí bodované desítky se však do konce závodu příliš nezměnilo. Vypadl z ní ovšem Japonec Cunoda (AlphaTauri), který měl problémy s brzdami. Na deváté a také desáté místo se dostali piloti McLarenu Norris s Piastrim.

Konečné výsledky

Jak tedy skončil šestý podnik letošní sezóny F1? Vítězem se po přesvědčivé jízdě stal Verstappen, další pódium zaznamenal Alonso, skvělý výsledek v podobě třetího místa zaznamenal Ocon v barvách Alpinu.

To se vzhledem k průběhu letošní sezóny dá kvantifikovat jako překvapení, navzdory sobotní kvalifikaci si ale Ocon dojel pro výsledek, jehož základy postavil právě už v kvalifikaci.

Čtvrtý dojel Hamilton, pátý Russell, šestý Leclerc, sedmý Gasly, osmý Sainz, devátý Norris a bodovanou desítku uzavřel Australan Piastri.

Zdroj: F1 TV

Pokračovat ve čtení

Motorsport

Skvělá jízda českého závodníka ve Formuli 2! Roman Staněk po startu z poslední pozice dokázal bodovat

Formule 2 měla v neděli na programu svůj šestý závod letošní sezóny, přičemž Velkou cenu Monaka ovládl stylem start-cíl Frederik Vesti. Skvělý výsledek zaznamenal také český závodník Roman Staněk, který po startu z poslední pozice dojel sedmý!

Publikováno

dne

Formule 2 měla v neděli na programu svůj šestý závod letošní sezóny, přičemž Velkou cenu Monaka ovládl stylem start-cíl Frederik Vesti. Skvělý výsledek zaznamenal také český závodník Roman Staněk, který po startu z poslední pozice dojel sedmý!

Úvod nedělního hlavního závodu Formule 2 mnoho vzrušení nepřinesl, ba právě naopak. Byť úzký městský okruh v Monaku svádí ke kolizím, zejména v juniorských kategoriích, start proběhl v poklidu.

Všechno dramatické se začalo dít až po prvních zastávkách v boxech, když nejprve v 19. kole byl vyhlášen stav virtuálního safety caru. Ze závodu totiž odstoupil Enzo Fittipaldi.

O tři kola později však v Monaku nastalo velké drama, když v pasáži před kasinem havaroval Jack Doohan. Jeho monopost navíc začal hořet, ředitelství závodu pochopitelně sáhlo po červených vlajkách a přerušení závodu.

To byl klíčový moment právě pro Romana Staňka, který si i s ostatními piloty, kteří před touto havárií u svých mechaniků ještě nezastavili, dojel pro čerstvé pneumatiky. Díky tomu si tak podržel svou osmou příčku.

Následně proběhl restart závodu, načež mezi osmým a devátým jezdcem v pořadí byla hned 30sekundová mezera. Staněk tak mohl jet bez obav, že se propadne pořadím dolů.

Do konce závodu už pak fanoušci v Monaku a u televizních obrazovek žádné předjetí neviděli. Pouze Victor Martins se kvůli penalizaci propadl na osmou příčku, Staněk tak poskočil na pozici číslo 7.

Český pilot ve službách týmu Trident ztratil na vítěze Vestiho lehce přes sedmadvacet vteřin. Na stupně vítězů se postavili také Théo Pourchaire a třetí Zane Maloney. Před Staňkem se na vyšších pozicích umístili ještě Richard Verschoor, Dennis Hauger a Kush Maini.

Staněk tak zaznamenal zatím svůj nejlepší výsledek ve Formuli 2, když si za sedmou příčku vyjel šest bodů. Nováček této kategorie je tedy momentálně po šesti závodech sedmnáctý s celkovým ziskem sedmi bodů.

Co je však pro něj ještě důležitější – Staněk dokáže vcelku pravidelně porážet svého týmového kolegu Clémenta Novalaka. Ten má zatím na kontě pouze dva body.

Zdroj: FIA Formula 2

Pokračovat ve čtení

Motorsport

Obrovské drama v Monaku! V infarktové kvalifikaci si to o pole position rozdalo několik jezdců. Kdo odstartuje z prvního místa?

Formule 1 měla dnes na programu kvalifikaci na svůj šestý podnik letošní sezóny, konkrétně Velkou cenu Monaka. A rozhodně se bylo na co dívat. Už v úvodu tohoto sobotního dějství boural Sergio Pérez, poté jsme mohli sledovat naprosto infarktový průběh. V neděli nakonec z pole position odstartuje Max Verstappen.

Publikováno

dne

Formule 1 měla dnes na programu kvalifikaci na svůj šestý podnik letošní sezóny, konkrétně Velkou cenu Monaka. A rozhodně se bylo na co dívat. Už v úvodu tohoto sobotního dějství boural Sergio Pérez, poté jsme mohli sledovat naprosto infarktový průběh. V neděli nakonec z pole position odstartuje Max Verstappen.

První část kvalifikace přinesla už v jejím úvodu dramatickou podívanou. Průjezd první zatáčkou totiž nezvládl Sergio Pérez, který výrazně poškodil svůj monopost Red Bullu a do dalšího průběhu Q1 už tak nemohl zasáhnout.

Co se každopádně dalších odpadlíků týče, nepřinesla Q1 vlastně žádné překvapivé výsledky. Z prvního dějství do druhé části kvalifikace nepostoupili také Čou Kuan-jü, Nico Hülkenberg, Kevin Magnussen a Logan Sargeant.

První kvalifikační segment s časem 1:12.386 ovládl Max Verstappen před Júkim Cunodou a Alexanderem Albonem.

Druhá část kvalifikace

V Q2 viděli diváci přímo v Monaku, ale i u televizních obrazovek několik kontaktů s bariérami. To nicméně jen dokládá, že jezdci na tomto městském okruhu jeli opravdu hranu, což ještě více dokázali ve třetím dějství.

Cunoda při svém rychlém pokusu zablokoval svá kola, čímž zabránil kontaktu se zdí. Nárazu se však nevyhnuli Esteban Ocon a Lando Norris, přičemž druhý jmenovaný to odnesl poškozením monopostu.

Do poslední části kvalifikace nicméně se svými časy nestačili a nepostoupili Valtteri Bottas, Lance Stroll, Albon, Nyck de Vries a Oscar Piastri.

Velké drama v Q3!

Norrisův vůz však mechanici McLarenu stihli dát do pořádku a ten se tak mohl zapojit i do třetí části kvalifikace. Ta nakonec přinesla obrovské drama, když největší favoriti kvalifikace zajížděli jeden dechberoucí čas za druhým.

Jen několik vteřin před koncem vedl se svým úžasným časem Fernando Alonso, pro pole position si ale nakonec dojel Max Verstappen.

Ten ve svém posledním rychlém pokusu zajel čas v hodnotě 1:11.365 a do nedělní Velké ceny Monaka odstartuje z první pozice. Druhý nejrychlejší čas zajel legendární Španěl Alonso, který na úřadujícího mistra světa ztratil pouze 84 tisícin sekundy.

Do druhé řady se postaví Charles Leclerc a čtvrtý Esteban Ocon, jenž chvíli dokonce svým časem 1:11.553 útočil na pole position. Na prvním místě se v posledních minutách Q3 opravdu vystřídalo hned několik jmen.

Do šestého startovního slotu se v Monaku postaví Lewis Hamilton, který měl v průběhu třetí části kvalifikace také našlápnuto ke skvělému výsledku. Sedmý skončil Pierre Gasly, osmou příčku bere George Russell, devátou Cunoda a elitní desítku na startu VC Monaka uzavře Norris.

Zdroj: F1

Pokračovat ve čtení

Oblíbené