Spojte se s námi


Chance Liga

Petr Rada: Nevybírám si, jdu do všeho! Pelta nezařídí nic, nechal mi volnou ruku

Jablonecký kouč Petr Rada se v rozhovoru pro pořad Ušák rozpovídal o ledasčem. Mimo jiné prozradil, co je pro něj nejdůležitější při rozhodování se o nabídkách nebo, jak v Jablonci funguje přestupová politika.

Publikováno

dne

Jablonecký kouč Petr Rada se v rozhovoru pro pořad Ušák rozpovídal o ledasčem. Mimo jiné prozradil, jestli dokáže v krátké pauze mezi sezonami vypnout, co je pro něj nejdůležitější při rozhodování se o nabídkách nebo jak v Jablonci funguje přestupová politika.

Znovu ukázal svou nepopíratelnou kvalitu. Petr Rada i ve čtvrté sezoně svého angažmá v Jablonci dovedl klub do evropských pohárů a skončil znovu do čtvrtého místa, což se stalo poprvé v historii.

Dokáže ale zkušený trenér po náročné sezoně vůbec vypnout? „Je to těžké,” přiznal v rozhovoru pro pořad Ušák. „Samozřejmě, každý se těší na dovolenou, ale po jednom, dvou týdnech už mě začínají svrbět ruce.

Nejhorší je to, že já nejsem žádný dovolenkář, že bych jezdil do ciziny, protože mně létání nedělá dobře, takže manželka má v tomhle smůlu. Ale jak říkám, jak tomu člověk propadne, tak se toho těžko zbavuje.

Ani chalupu nemám, bydlím na vesnici, takže pro mě je to jako chalupa a na moji velkou zálibu (holuby) bohužel nemám čas, tomu se musí člověk věnovat, takže ani tohle moje hobby se nedá o té dovolené nějak využít,” odhalil 62letý kouč, že na pár volných týdnů před poměrně brzkým startem nové sezony nemá víceméně žádné plány.

Nedomluvit se venku je strašné mínus

Řeč padla i o domluvě v kabině s cizinci, kterých Rada zejména při svém krátkém působení ve Spartě zažil poměrně dost. „Nedomluvit se venku je strašné mínus. Pamatuju si z nedávna, že určití hráči jako Tetteh jsou tady pět let a neumějí řeč. Je to špatně.

Jestli mi někdo řekne, že my bychom se měli učit anglicky… Oni jsou tady u nás, berou tady peníze, tak by se měli naučit tu řeč. Když půjdou do Arábie, tak se taky budou muset učit, je to povinnost prostě. A že my bychom se tady teď kvůli nim měli učit anglicky, nevím proč.”

Divoká kariéra

Vedle Sparty pak pražský rodák prošel jako trenér hned 7 dalšími českými kluby, některými z nich i vícekrát. Mimo jiné vedl Slavii, Plzeň, Liberec či Teplice. Rok strávil dokonce v národním týmu.

„Někdo může říct, že je to divoká kariéra, ale já jsem vždycky říkal a budu to říkat, že jsem se stal trenérem, protože chci trénovat. Když jsem dostal nabídku, tak jsem nekoukal, jak je to ekonomicky, spíš jsem koukal, jestli je to dálka, nebo ne.

Nejsem ale trenérem, který by si vybíral. Pokud chci být trenér, tak přijde nabídka a já ji zvážím, jestli je dobrá. Jdu do všeho. Možná jsem měl smůlu, že vždycky ten klub přišel do nějakého období, kdy to nefungovalo.

Viz Sparta, která měla jiné ambice, chtěli to dělat jinak. Když jsem byl ve Slavii, nebyly ekonomické věci, za mého působení tam byl nejdražší nákup do milionu, výš to nešlo,přiblížil otec dlouholetého gólmana pražské Dukly Filipa Rady komplikace, jež provázely jeho trenérskou kariéru.

Když hráči odejdou a píše se o nich, je to největší ocenění

A pravdou je, že komplikace musí každoročně řešit i v Jablonci. Zejména tedy mezi jednotlivými sezonami. Mužstvo od Nisy totiž čelí pravidelným odchodům svých nejlepších hráčů do největších zdejších klubů, v posledních letech zejména Slavie. Letos se to týká čtvrtého nejlepšího střelce celé minulé sezony Ivana Schranze.

„Tyto kluby, pokud to není Sparta nebo Slavie, kteří dokupují, mají silné investory, tak ty z toho žijí z těch prodejů. A my s tímhle prostě musíme počítat. Ať si říká kdo chce, co chce, že Pelta všechno zařídí a tohle. Ne, Pelta nezařídí nic. Pelta jenom řekne, jestli je na toho hráče, nebo není.

Ty hráče si vybírám já, samozřejmě po domluvě s asistenty a panem Peltou, protože i on sám fotbal hrál, ale rozhodující je zkrátka to, jestli na to je. Důležité pro mě je, že on mi nechal prostě volnou ruku a já si vyberu hráče.”

Letos si takto Petr Rada vyhlédl Michala Surzyna, 23letého krajního obránce a někdejšího mládežnického reprezentanta. Klub za něj do Pardubic poslal bezmála tři miliony korun. Ostatní posily zatím dorazily zadarmo (Jaroslav Zelený), nebo formou hostování (Malínský, Vaníček).

„Tentokrát byl první rok, dá se říct, kdy Míra Pelta nechtěl peníze za hráče, ale hráčskou náhradu, což je prvně, co se tak stalo. Ivan Schranz odešel do Slavie a přišel Zelený s Malínským, ta ekonomika se vykompenzovala touhle výměnou.

Dneska je ve Slavii třeba Holeš, Hovorka nebo Masopust a mají tam zapsáno, že hráli v Jablonci, to je pro mě jakožto trenéra největší ocenění,” dodal jablonecký stratég.

Zdroj: Ušák (Jaromír Bosák)

Reklama

Oblíbené