Spojte se s námi


Fortuna liga

10 nejdražších přestupů v historii české ligy

Publikováno

dne

V tomto článku vám představíme 10 nejdražších přestupů v historii české ligy. Hned 6 největších přestupů má na svědomí Sparta Praha, ovšem rozhodně se nedá mluvit o nějakém velkém úspěchu, jak se dočtete níže, spíše je tomu naopak.

10. Dragiša Binič – 30 milionů | CZ Bělehrad – Slavia Praha (1991)

Dragiša Binič je bývalý jugoslávský fotbalový reprezentant. Binič zářil v CZ Bělehradu, se kterým v roce 1991 vyhrál Pohár mistrů evropských zemí. Po tomto úspěchu ho za 30 milionů korun československých přivedla Slavia Praha. V Čechách ale svoji pověst nepotvrdil, ba naopak ho spíše provázely skandály a po dvou sezonách z klubu odešel.

Užíval si divokých večírků, na které s sebou údajně nosil svazek stodolarovek a pistoli. Poté ještě nějaký čas hrál v kyperských a japonských klubech. Jeho syn Vladan Binič hrál za rezervu Sparty.

9. Václav Svěrkoš – 30 milionů | Monchengladbach – Ostrava (2007)

Václav Svěrkoš odstartoval svou kariéru v týmu FK VP Frýdek-Místek. Ve čtrnácti letech přestoupil do Baníku Ostrava. Do áčka nakoukl v roce 2001 a v sezoně 2002/03 už se po něm poohlíželi skauti ze zahraničních lig.

Nakonec v létě 2003 přestoupil do Borussie Monchengladbach. Ve své první sezoně v bundeslize nastřílel ve 31 zápasech 9 gólů a stal se nejlepším střelcem mužstva. Po dvou dobrých sezonách začal jeho výkon klesat a postupně se stal nepotřebným.

Chvíli poté hostoval v Herthě Berlín a v Austrii Vídeň. V Monchengladbachu následně odmítl prodloužit smlouvu a vrátil se do Baníku Ostrava. Velký zájem o něj jevila v tu dobu především Sparta Praha. Svěrkoš se však chtěl vrátit domů a navázat na skvělé úspěchy, které v Ostravě zažíval. Ta jeho volání vyslyšela a v létě roku 2007 ho koupila za 30 milionů korun.

Od Baníku to byl skvělý tah. Svěrkoš se hned ve své první sezoně stal s 15 góly nejlepším ligovým střelcem a vybojoval si místo u české reprezentace, která se v tu dobu připravovala na EURO 2008. Po šampionátu o něj byl velký zájem a to především ze strany francouzského FC Sochaux, kam nakonec přestoupil v prosinci za cca 50 miliónů korun.

V roce 2011 se ovšem vrátil zpět na Bazaly, kde podepsal smlouvu na 5 let. Na podzim 2014 však ukončil profesionální kariéru a to z důvodu špatných podmínek v Baníku Ostrava, které je nakonec dovedli až do druhé ligy.

8. Gino van Kessel – 32 milionů | Trenčín – Slavia Praha (2016)

Gino van Kessel přišel do Slavie v létě 2016 a měl se stát jedním z klíčových hráčů týmu. Zpočátku se mu dařilo, poté euforie opadla a van Kessel začal uvadat. Za Slavii doposud odehrál jen 14 zápasů, ve kterých se gólově prosadil pouze 4x.

24letý útočník však v létě 2017 odešel na roční hostování s opcí na případný přestup ve výši 23,5 milionu korun do anglického Oxfordu United, který hraje tamní třetí ligu.

7. Štěpán Vachoušek – 34 milionů | Teplice – Slavia Praha (2002)

I přestože je to už 16 let, tak jde o největší přestup čistě v rámci české ligy. Dlouholetý kapitán Teplic Štěpán Vachoušek se rozloučil s českou ligou v minulé sezoně a odešel do Německa, kde nastupuje za Neugersdorf v tamní čtvrté nejvyšší lize.

Tento ofenzivní záložník působil i v Marseille či Austrii Vídeň. V roce 2008 se po několika zahraničních angažmá vrátil zpět do Teplic. V české lize odehrál v 15. sezonách 317 zápasů, ve kterých nastřílel 48 gólů.

Reprezentaci do 21 let Vachoušek v roce 2002 dovedl k titulu mistrů Evropy. Za seniorský národní tým nastoupil k 23 zápasům a dal dvě branky, byl také součástí týmu na Euru 2004, kde jsme skončily třetí.

6. Szilárd Németh – 35 milionů | Slovan Bratislava – Sparta Praha (1997)

35 milionový přestup Szilárda Németha je jedním ze dvou 10 nejdražších přestupů v Čechách, který se uskutečnil ještě před rokem 2000. Aktuálně 40letý útočník odstartoval kariéru ve Slovanu Bratislava a už v 19 letech opustil klub a zamířil do Sparty, kde se mu vůbec nedařilo a během několika málo měsíců, které strávil v Čechách nedal ani gól.

Následně se vrátil do Košic, odkud ho v roce 2001 vytáhl za 7 milionů eur Middlesbrough, který tehdy trénoval Steve McLaren. Ve 116 zápasech v nejvyšší anglické soutěži dokázal vstřelit 23 gólů.

Svoji kariéru ukončil v roce 2011. Za reprezentaci Slovenska odehrál 59 zápasů, ve kterých vstřelil 22 gólů, čímž držel až do června 2010 rekord v počtu vstřelených gólů za slovenský národní tým. Po ukončení profesionální kariéry pracoval jako skaut Manchesteru United, pro které vyhledával talenty na Slovensku, v Čechách a v Maďarsku.

5. Bogdan Vatajelu – 35 milionů | Universitatea Craiova – Sparta Praha (2017)

Vypadalo to, že Rumun Bogdan Vatajelu bude dalším špatným nákupem Sparty, ovšem poté dostal kvůli velké marodce, se kterou bojoval tehdejší trenér Petr Rada, šanci a tu si nenechal proklouznout mezi prsty. Díky skvělým výkonům v prvních zápasech, do kterých nastoupil se ukotvil v sestavě A-týmu a patřil mezi nejlepší hráče.

Celkem na jaře 2017 odehrál 6 ligových zápasů, ve kterých si připsal 5 asistencí. V létě se ovšem zranil a kvůli tomu odehrál 24letý záložník v letošní sezóně za Spartu pouze 12 zápasů.

4. Semih Kaya – 52 milionů | Galatasaray – Sparta Praha (2017)

Semih Kaya přišel minulý rok, jako jedna z největších posil do Sparty, v níž se měl stát klíčovým stoperem. V Galatasaray Istanbul, se kterým získal čtyři mistrovské tituly, určitě nasbíral mnoho zkušeností, které mohl předávat dalším. Jenomže hned v prvním ligovém zápase si zlomil malíček na noze a tato osmá letní posila Sparty odehrála pouze 135 minut.

Semih Kaya je v Turecku znám jako tvrdý obránce a skvělý hlavičkář.

3. Václav Kadlec – 73 milionů | Midtjylland – Sparta Praha (2016)

Kadlec se už potřetí stal sparťanem. Poprvé přestoupil na Letnou v 16 letech a to za 10 milionů korun z Bohemians 1905. Aktuálně 25letý útočník odešel ze Sparty v roce 2013, kdy ho za 82 milionů korun přivedl Frankfurt, ovšem v Německu se nikdy výrazně neprosadil a na nějaký čas se vrátil zpět do Sparty na hostování. Za Frankfurt odehrál Kadlec 39 zápasů, v nichž se dokázal desetkrát gólově prosadit.

Poté odešel do Dánska, kde nějaký čas nastupoval za Midtjylland, kde stihl odehrát 23 zápasů, načež vyslyšel volání domova a vrátil se zpět na Letnou.

Václav Kadlec odehrál v sezóně 2016/2017 za Spartu 15 ligových zápasů, ve kterých vstřelil 3 góly. V letošní sezóně stihl odehrát 10 ligových zápasů, v nichž se prosadil také třikrát. Velkého českého talenta hodně trápí zranění, které brzdí jeho rozvoj.

Kadlec stále drží jedno prvenství, je totiž nejmladším českým reprezentačním střelcem. Ve věku 18 let, 4 měsíce a 22 dní se dokázal prosadit proti Lichtenštejnsku.

2. Ben Haim – 76 milionů | Maccabi Tel Aviv – Sparta Praha (2017)

Tal Ben Haim přicházel do Čech se skvělou pověstí, aby ne, z pozice křídelního záložníka nastřílel v sezóně 2016/17 ve 45 zápasech 18 gólů. A v Izraeli byl za hvězdu. Ovšem po několika více či méně dobrých výkonech začal uvadat a zdá se, že 28letý fotbalista nezvládá konfrontaci s kvalitnějšími hráči.

Je mu vyčítán laxní přístup ke hře a pokud na něj někdo hraje tvrdě, tak je „odepsaný“. Stále však jde o velmi rychlého hráče s dobrou technikou, ovšem dokáže to potvrdit i v náročnější lize?

Zatím to s ním nevypadá vůbec dobře, trenér Andrea Stramaccioni ho od konce září pustil na hřiště pouze na pár minut a často nebyl ani na lavičce. Je to jeden z mnoha dalších problémů, které Sparta musí řešit.

Jeho příchod navíc doprovázely velké problémy, jelikož disciplinární komise Ligové fotbalové asociace mu udělila pokutu 15 tisíc korun za to, že na stadionu v Liberci zničil zařízení. A kvůli přestupu do Sparty na něho byla podána žaloba od agentů, kteří pomáhali s realizací tohoto přestupu.

1. Nicolae Stanciu – 117 milionů | Anderlecht – Sparta Praha (2018)

Konec jedné z dalších sparťanských anabází. Tak by se dal nazvat přestup Nicolae Stanciua do Sparty Praha. Sparta vyjednávala prakticky měsíc a i díky tomu vlastně po celou dobu nebyla na přestupovém trhu přehnaně aktivní. Stanciu si svým přestupem už podruhé připsal rekord, aniž by něco odehrál. Ještě nedávno, z něj byl nejdražší přestup v Belgii, a dnes je z něj i nejdražší přestup v HET lize.

Stanciu prošel zdravotní prohlídkou a Sparta za něj zaplatila 117 milionů korun. Další peníze může Anderlecht obdržet ještě na bonusech. Stanciu vyfasoval dres po Tomáši Rosickém, tedy desítku. I z tohoto čísla je patrné, co od něj Sparta očekává – tvoření hry. Právě v tomto bodě totiž měla Sparta ten největší problém. Doufejme, že Stanciu tyto předpoklady naplní a bude předvádět výkony, kterými ještě předloni vyřadil Spartu v EL.

Nicolae Stanciu je 24letý odchovanec rumunského klubu Unirea. K dospělému fotbalu ale poprvé přičichl v roce 2008 v klubu Alba lulia. Odsud v roce 2011 přestoupil do FC Vaslui, kde se vypracoval v důležitého člena kádru. Neunikl tak zájmu a zaslouženě byl v hledáčku dalšího výrazného rumunského klubu – do Steaua Buc. přestoupil v roce 2013. I zde hrál důležitou roli a skvělými výkony jak v lize, tak v Evropě si řekl o zahraniční angažmá. Přetahovanou o něj vyhrál belgický Anderlecht, kam přestoupil v roce 2016.

A zde nastal problém. Do hry Anderlechtu příliš nezapadl a nepatřil ani do základní sestavy. I jeho výkonnost šla dolů. V letošní sezoně si za Anderlecht připsal jen deset ligových startů a z toho jen tři v základní sestavě. Vstřelit se mu povedl zatím jediný gól.

Jako jeden z důvodů přestupu uvedl Stanciu také snahu o návrat do reprezentace. Návrat vede jedinou cestou, cestou herního vytížení, které mu v Anderlechtu chybělo. Dosud Stanciu v dresu Rumunska odehrál 17 zápasů a vstřelil 6 gólů.

Belgický novinář Gert Gysen navíc popsal Stanciua přestup, jako nejhorší v historii klubu. V belgické lize prý nestíhal tempu a špatně bránil.

Velké přestupy se českým týmům prostě a jednoduše nedaří. Většina z nich skončila tragicky a daný hráč poté putoval s ostudou někam dál.

Všechno jsou to (byli) bezpochyby kvalitní hráči, ovšem buď nezvládli přechod na vyšší úroveň či šlo o fotbalisty, kteří selhali v jiných klubech a věřilo se, že mají dostatečnou kvalitu na to, aby pozvedli Spartu.

Ať už je to jakkoliv, mnohamilionové částky mohla Sparta investovat především do výchovy či hledání mladých talentů a možná by dopadli lépe.

Zda toto tvrzení nyní vyvrátí Nicolae Stanciu se dozvíme na konci letošní sezony. Určitě je to hráč, kterého Sparta potřebuje a možná to bude ten pravý impuls k tomu, aby tým pod italským trenérem konečně začal fungovat.

Zdroj: Wikipedia, transfermarkt.com

Reklama

Oblíbené

Copyright © 2017-2024 RUIK Digital s. r. o. | Sportovní zprávy, výsledky, preview a tipy na sázení zdarma - Fotbal, Hokej, Tenis, Oktagon, UFC, Esport a F1. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře.