Motorsport
Velká cena Itálie – Informace, program, stream
Formule 1 v letošní sezóně navzdory původnímu plánu odjede „pouze“ dvaadvacet závodů, přičemž šestnáctým podnikem ročníku 2022 je Velká cena Itálie (Formula 1 Pirelli Gran Premio D’Italia). Jaký je tedy program a kde můžete průběhu celého závodního víkendu sledovat?

Formule 1 v letošní sezóně navzdory původnímu plánu odjede „pouze“ dvaadvacet závodů, přičemž šestnáctým podnikem ročníku 2022 je Velká cena Itálie (Formula 1 Pirelli Gran Premio D’Italia). Jaký je tedy program a kde můžete průběhu celého závodního víkendu sledovat?
Velká cena Itálie figurovala v kalendáři Formule 1 už do dob založení oficiálního mistrovství světa, a tedy od roku 1950. Závod na italské Monze se bezpochyby řadí mezi nejlegendárnější, které F1 v současnosti nabízí.
Samotný okruh byl postaven v roce 1922 a to za pouhých 110 dní. Po Brooklands ve Velké Británii a Indianapolis v USA se jedná o třetí závodní dráhu, která byla skutečně postavena za účelem závodění.
Své brány Monza otevřela 3. září 1922, tedy týden předtím, než se na tomto místě konal první závod. Dlužno dodat, od roku 1950 až do současnosti Formule 1 ani jednou Velkou cenu Itálie nevynechala. Jezdci na tomto rychlém italském okruhu jedou po 80 % času stále na plný plyn.
Nejrychlejší kolo na této trati drží Rubens Barrichello, když v sezóně 2004 se svým Ferrari zajel čas v hodnotě 1:21.046. Nejvíce vítězství zde zaznamenali Michael Schumacher a Lewis Hamilton, když zde oba šampioni zvítězili celkem pětkrát.
Autodromo Nazionale Monza
Samotná délka trati činí 5,793 km a skládá se z jedenácti zatáček. Autodromo Nazionale Monza, jak zní oficiální název okruhu, nabízí dvě DRS zóny. Ta první se nachází na rovince mezi zatáčkami 7 a 8. Druhou DRS zónu FIA umístila do prostoru startu a cíle.
Na trati tak najdeme i dva detekční body. Ten první najdeme v nájezdu do zatáčky číslo 7, druhý před zatáčkou číslo 11. Formule 1 vypsala Velkou cenu Itálie standardně na 53 kol, během kterých piloti ujedou přes 306 kilometrů.
Kromě detekčních bodů si ale také můžete prohlédnout průměrné rychlosti, kterých piloti v jednotlivých zatáčkách dosahují, a také na jaký převodový stupeň obvykle v dané zatáčce řadí.

Velká cena Itálie – program
Poprvé vyjedou vozy Formule 1 na závodní dráhu v pátek 9. září, konkrétně ve 14:00, a to samozřejmě v rámci prvního tréninku (oficiálním názvem Free Practice 1 – pozn. red.). Ten potrvá standardně jednu hodinu.
FP2 odstartuje v tentýž den v 17:00. Třetí a poslední volný trénink pak je na programu v sobotu 10. září, a to v čase od 13 do 14 hodin.
Úderem šestnácté hodiny čeká jezdce a týmy kvalifikace na nedělní Velkou cenu, jejíž start F1 naplánovala na 15:00.
Velká cena Itálie – stream
Živé přenosy závodů Formule 1 je možné sledovat na televizních stanicích Sport 1 a Sport 2. K dispozici budou také internetové streamy a v neposlední řadě také F1 TV, kde si můžete přepínat i onboard kamery jednotlivých jezdců.
Právě F1 TV ale nabízí i další funkce, a to livetiming či detailní telemetrii. Kromě kompletního programu F1 můžete sledovat i tiskové konference nebo tréninky a kvalifikace Formule 2 či Formule 3.
Velká cena Itálie – kurzy
V loňské sezóně si ve Velké ceně Itálie dojel pro double tým McLaren. Na okruhu v Monze se v minulém roce vzájemně vyřadili také dva protagonisté na zisk mistrovského titulu, a tedy Lewis Hamilton a Max Verstappen.
Velká cena Itálie se loni zapsala mezi nejlepší závody sezóny 2021, přičemž letos tomu určitě nebude jinak. Na vítězství opět favorizujeme právě Verstappena, jenž s 310 vede šampionát jezdců a ovládl 10 z 15 závodů. Red Bull v čele s nizozemským pilotem se tak zdá být nezastavitelný a je velmi pravděpodobné, že vyhrají i na okruhu v Monze.
Kalendář závodů Mistrovství světa vozů Formule 1 pro sezónu 2022
20. března – Velká cena Bahrajnu (Sachír)
27. března – Velká cena Saúdské Arábie (Džidda)
10. dubna – Velká cena Austrálie (Melbourne)
24. dubna – Velká cena Emilia Romagna (Imola)
8. května – Velká cena Miami (Miami)
22. května – Velká cena Španělska (Barcelona)
29. května – Velká cena Monaka (Monako)
12. června – Velká cena Ázerbájdžánu (Baku)
19. června – Velká cena Kanady (Montreal)
3. července – Velká cena Británie (Silverstone)
10. července – Velká cena Rakouska (Spielberg)
24. července – Velká cena Francie (Paul Ricard)
31. července – Velká cena Maďarska (Hungaroring)
28. srpna – Velká cena Belgie (Spa-Francorchamps)
4. září – Velká cena Nizozemska (Zandvoort)
11. září – Velká cena Itálie (Monza)
2. října – Velká cena Singapuru (Singapur)
9. října – Velká cena Japonska (Suzuka)
23. října – Velká cena USA (Austin)
30. října – Velká cena Mexika (Mexico City)
13. listopadu – Velká cena Brazílie (Interlagos)
20. listopadu – Velká cena Abú Dhabí (Yas Marina)
S datem 25. září měla v kalendáři své místo i Velká cena Ruska na okruhu v Soči. Vlivem nedávných událostí na Ukrajině však F1 tento závod z rozpisu odstranila a podle oficiálních informací už ani žádným závodem nahrazena nebude.

Motorsport
Tohle byla pořádná pecka! Podívejte se na nehodu Victora Martinse ve Formuli 2. Staňkovi se kvalifikace nepovedla
Formule 2, jakožto doprovodná série F1, jede o tomto víkendu svůj třetí podnik letošní sezóny, přičemž jezdci a týmy v ranních hodinách absolvovali kvalifikaci. Ta se však bohužel nepovedla českému pilotovi Romanovi Staňkovi, pro pole position si dojel Ayumu Iwasa. Velice tvrdě naopak boural Victor Martins.

Formule 2, jakožto doprovodná série F1, jede o tomto víkendu svůj třetí podnik letošní sezóny, přičemž jezdci a týmy v ranních hodinách absolvovali kvalifikaci. Ta se však bohužel nepovedla českému pilotovi Romanovi Staňkovi, pro pole position si dojel Ayumu Iwasa. Velice tvrdě naopak boural Victor Martins.
Japonský pilot Ayumu Iwasa si v páteční kvalifikaci zajistil už své třetí pole position ve Formuli 3. Naposledy slaví jezdec týmu DAMS kvalifikační první místo v loňské sezóně, konkrétně ve Velké ceně Abú Dhabí.
Nyní na okruhu Albert Park v Austrálii byl rychlý už od samého začátku. V první polovině kvalifikačního dějství byl nejrychlejším na trati.
Poté jej na sice na chvíli překonal Theo Pourchaire (ART), Iwasa si však první místo uzmul nazpět.
Nutno podotknout, na trati panovaly vskutku špatné závodní podmínky, a to kvůli prudkému dešti. Domácí miláček Jack Doohan například v rádiové komunikace se svým závodním inženýrem potvrdil, že se potýká se značným aquaplanningem.
Červené vlajky a nehoda Martinse
První červená vlajka byla vyvěšena už po pěti minutách. Kluzké podmínky potrestaly několik jezdců. Oliver Bearman se mezi zatáčkami 8 a 9 stočil bokem do zdi, zatímco Jak Crawford si poškodil své přední křídlo.
Mnoho jezdců si tak udělalo výlet mimo trať. Necelé čtyři minuty před koncem Pourchaire přeskočil svého týmového kolegu o pouhé čtyři tisíciny sekundy. Třetí pole position jezdce stáje ART v řadě se však nekonalo. Iwasa totiž následně zajel čas 1:45.118.
Podruhé byli svědky vyvěšení červených vlajek zhruba dvě minuty před koncem kvalifikace. Martins totiž nezvládl sekci zatáček 5 a 6 a tvrdě tak narazil do zdi.
Co se tedy konečných výsledků týče, pro pole position si dojel Iwasa, za ním skončil Pourchaire. Třetí nejrychlejší čas zajel ještě před kolizí Martins. Romanu Staňkovi se kvalifikace bohužel vůbec nepovedla, s časem 1:47.470 se umístil až sedmnáctý.
Zdroje: FIA Formula 2, Motorsport
Motorsport
VIDEO: Tvrdá havárie v kvalifikaci F3! Ruský závodník Bedrin narazil do zdi a naprosto zdemoloval svůj monopost
Formule 3 jede o tomto víkendu svůj druhý podnik letošní sezóny, přičemž jezdci a týmy už za sebou mají páteční kvalifikaci. Svou první pole position si zajistil Gabriel Bortoleto. Právě kvalifikace F3 však nabídla také spoustu havárií, z nichž zřejmě nejtvrdší utrpěl ruský jezdec Nikita Bedrin.

Formule 3 jede o tomto víkendu svůj druhý podnik letošní sezóny, přičemž jezdci a týmy už za sebou mají páteční kvalifikaci. Svou první pole position si zajistil Gabriel Bortoleto. Právě kvalifikace F3 však nabídla také spoustu havárií, z nichž zřejmě nejtvrdší utrpěl ruský jezdec Nikita Bedrin.
Páteční kvalifikaci seriálu Formule 3 na australském okruhu Albert Park ovládl s časem 1:33.025 Gabriel Bortoleto.
Nutno podotknout, osmnáctiletý brazilský závodník je ve F3 úplným nováčkem, přičemž závodí v týmu, ve kterém v minulém roce jezdil Roman Staněk – Trident.
V průběhu kvalifikace jej sice z první příčky na několik okamžiků sesadil Franco Colapinto, Bortoleto si nicméně první místo uzmul nazpět.
Jako druhý v pořadí se v neděli na startovní rošt při hlavním závodu postaví Gregoire Saucy, druhý jezdec týmu ART. Ve druhé řadě bude stát Gabriele Mini (Hitech), za ním pak Leonardo Fornaroli (Trident).
Dlužno dodat, tým Trident zaznamenal v páteční vskutku skvělé výsledky, byť Fornaroli ztratil na vítěze přes tři desetiny vteřiny.
Havárie a červené vlajky
V páteční kvalifikaci Formule 3 se nicméně bouralo ve velkém. Krátce po jejím startu musely být vyvěšeny červené vlajky, když havaroval Pepe Marti. Jezdec týmu Campos Racing proťal šikanu v zatáčkách 9 a 10, přejel přes štěrk a narazil do bariéry.
Pravděpodobně nejtvrdší nehodu nicméně zaznamenal ruský závodník ve službách týmu Jenzer Motorsport Nikita Bedrin. Ten totiž nezvládl průjezd poslední zatáčkou a takto tvrdě kolidoval se zdí.
Ještě před touto havárií však byli fanoušci svědky dalších červených vlajek, respektive dalšího přerušení kvalifikace. Kaylen Frederick totiž také nezvládl poslední zatáčku a svůj rozbitý vůz prakticky zaparkoval na cílové rovince.
Zdroj: FIA Formula 3
Motorsport
Hamilton varuje: Nemyslím si, že budeme schopni s Red Bullem soupeřit. Britský pilot promluvil o formě svého týmu
Na okruhu Albert Park v australském Melbourne se rozjel závodní víkend Formule 1 a nižších kategorií. Jezdci a týmy za sebou mají oba páteční tréninky, přičemž podmínky byly pokaždé velice rozdílné. Na to si stěžoval například Lewis Hamilton, jezdci Mercedesu totiž zaznamenali zcela rozdílné výsledky.

Na okruhu Albert Park v australském Melbourne se rozjel závodní víkend Formule 1 a nižších kategorií. Jezdci a týmy za sebou mají oba páteční tréninky, přičemž podmínky byly pokaždé velice rozdílné. Na to si stěžoval například Lewis Hamilton, jezdci Mercedesu totiž zaznamenali zcela rozdílné výsledky.
První trénink v rámci závodního víkendu na ikonickém okruhu Albert Park odjeli jezdci ještě za suchých podmínek. Nejrychlejším mužem FP1 (Free Practice – první volný trénink – pozn. red.) byl Max Verstappen, jenž zajel čas v hodnotě 1:18.790.
Hned za ním se umístil Lewis Hamilton, který však ztratil přes čtyři desetiny sekundy. Jeho týmový kolega George Russell dojel až devátý.
Co se druhého tréninku týče, ten začal opět na suché trati. Postupně se však v Albert Parku rozpršelo a jezdci se tak museli poprat s mokrou tratí. V důsledku toho tak nebyly zajeté časy reprezentativní.
FP2 nicméně vyhrál Fernando Alonso s časem 1:18.887, Russell skončil čtvrtý se ztrátou téměř osmi desetin sekundy. Hamilton dojel v rámci druhého tréninku 17 kol, přičemž dojel až na třinácté příčce.
„Ráno to bylo dobré, odpoledne už ale tak ne. Ráno jsem se totiž cítil trochu lépe, udělali jsme nějaké změny, které ale nefungovaly. Pak pršelo, takže z toho pohledu to nebyl nejlepší trénink,“ řekl Hamilton po pátečním dějství.
Podmínky zkrátka jezdcům nehrály příliš do karet, z čehož následně vznikal tzv. traffic, neboli příliš mnoho vozů na trati v jednom konkrétním místě.
Nemyslím si, že budeme schopni soupeřit s Red Bully
Nevýhodou takových situací je, že jezdci pak kvůli toho musí například přerušit své rychlé kolo nebo v důsledku toho a následného deště neposbírají tolik závodních dat, kolik je potřeba. Hamilton poté ještě sdílel své pocity, co se týče predikcí na další průběh závodního víkendu.
„Nemyslím si, že budeme schopni soupeřit s Red Bully. Jde jen o to zjistit, zda se můžeme dostat co nejvýše. Máme ale na to, abychom se dostali do pátého místa, stejně jako v minulém závodě,“ dodal Hamilton.
Třetí trénink jezdci a týmy v Austrálii absolvují ve stejný čas jako začal ten první. A tedy už o půl čtvrté ráno našeho času. Kvalifikace je pak na programu v 07:00, rovněž jako nedělní závod.
Zdroje: F1 TV, Twitter
-
Fotbalpřed 3 dny
Místo přání k narozeninám prsa. Německý mistr světa omylem natočil nahou manželku, internet se baví
-
Fortuna ligapřed 4 dny
Problémy pro Spartu? Krejčí opět zraněn, fanoušci letenských jsou vzteky bez sebe
-
Fotbalpřed 4 dny
Martinez by měl na MS smůlu! Nová pravidla při chytání penalt pobouřila veřejnost i samotné brankáře
-
Fotbalpřed 4 dny
Jak reaguje veřejnost na remízu s Moldavskem? Kritiku schytává zejména trenér, zklamal i záložník Souček